| کد خبر: 209845 |

با شیوع ویروس کرونا و حذف بسیاری از سفرهای برون شهری، بخش حمل و نقل جاده ای متحمل خسارت هایی شده است.

تین نیوز

با شیوع ویروس کرونا و حذف بسیاری از سفرهای برون شهری، بخش حمل و نقل جاده ای متحمل خسارت هایی شده است.

به گزارش تین نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در ایام نوروز به دلیل شیوع ویروس کرونا، میزان فعالیت ناوگان حمل و نقل جاده‌ای بسیار کاهش یافت و به منظور جلوگیری از انتشار این ویروس تمامی سفر‌های بین استانی به صورت کامل متوقف شد که در این بخش تمامی حوزه‌های حمل و نقل به ویژه  حمل و نقل جاده‌ای و اتوبوس رانی با خسارت‌های بسیار چشمگیری رو به رو شدند.

اما طبق دستور رئیس جمهور از ۱ اردیبهشت ممنوعیت سفر‌های بین استانی برطرف شد که البته پیش بینی می‌شود که میزان جابجایی مسافران در حوزه‌های حمل و نقل بیشتر شود، اما هنوز مردم و مسافران به دلیل وجود این ویروس تمایلی به انجام سفر ندارند.

از سوی دیگر در حوزه ناوگان حمل و نقل درون شهری به دلیل کافی نبودن اتوبوس، میزان تجمع مردم بیشتر شده و این خود باعث ایجاد مشکلات و تشدید این بیماری خواهد شد.

بر این اساس رئیس جمهور داد که از ناوگان‌های حمل و نقل جاده‌ای و برون‌شهری برای جبران این کمبود‌ها استفاده شود و مسئولیت این بخش هم برعهده وزارت کشور قرار گرفت، اما طبق اعلام مدیر کل دفتر مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تاکنون هیچ درخواستی برای ارائه ناوگان حمل و نقل برون شهری به این حوزه داده نشده است.

در همین رابطه داریوش باقر جوان مدیرکل حمل ونقل مسافری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه میزان جابه جایی مسافران طی ۲ ماه گذشته کاهش ۷۲ درصد داشته است گفت: ناوگان حمل ونقل جاده‌ای در این ایام به دلیل شیوع ویروس کرونا خسارت‌های بسیار زیادی دید که نیازمند حمایت‌های بیشتر مسئولان از این بخش است.

باقر جوان با اشاره به اینکه باید مسئولان حمایت‌های جدی در این بخش داشته باشند گفت: پرداخت حق‌بیمه، کمک‌های یارانه‌ ای و همچنین کمک‌های بلاعوض برای جبران خسارت رانندگان مطرح شده، اما تاکنون به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم و ما امیدواریم در ماه‌های آینده بتوانیم نتایج مثبت تری را در این بخش به دست بیاوریم.

مدیرکل دفتر حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اشاره به اینکه باید سعی کنیم چرخ حمل و نقل را دوباره به حرکت در بیاوریم ادامه داد: با وجود آن که سفر‌های بین استانی دوباره آغاز شده، اما بسیاری از مردم هنوز به دلیل وجود ویروس کرونا علاقه‌ای به سفر ندارند.

باقر جوان یاد آور شد: طبق دستور داده شده امکان فروش بلیت حضوری تا اطلاع ثانوی لغو شده است .

او در ادامه به افزایش ۲۰ درصدی نرخ بلیت از بیست و پنجم اسفندماه تا پانزدهم فرودین امسال اشاره کرد و گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا و جابه جایی مسافران پیشنهاد داده شده که تا پایان بحث کرونا افزایش قیمت بلیت ادامه داشته باشد که این موضوع هم در جلسه ستاد تنظیم بازار مطرح شده و تصمیمات لازم در این زمینه گرفته خواهد شد.

مدیر کل دفتر حمل ونقل مسافری سازمان راهداری درباره اضافه شدن ناوگان حمل و نقل برون شهری به حمل ونقل درون شهری هم گفت: هیچ پیشنهادی از سوی شهرداری‌ها و یا وزارت کشور برای اضافه کردن ناوگان حمل و نقل درون شهری با استفاده از ناوگان و اتوبوس‌های برون‌شهری ارائه نشده، اما  آمادگی اجرای این طرح را داریم.

او اظهار کرد: حمل و نقل جاده‌ای بین شهری با ناوگان حمل و نقل درون شهری  متفاوت است بنابراین باید کرایه‌ها و سرمایه‌گذاری که در این حوزه صورت گرفته در مقایسه با سایر حوزه‌ها ارزیابی شود چرا که اتوبوس‌های برون شهری از لحاظ کیفیت و زیبایی بسیار متفاوت‌تر از درون شهری است باید شهرداری و وزارت کشور برای سرمایه گذاری و راضی کردن و مالکان آمادگی‌های لازم را در این بخش داشته باشند .

باقر جوان با اشاره به اینکه بخش حمل و نقل عمومی جاده‌ای در کنار سایر بخش‌های حمل و نقل از ویروس کرونا خسارت‌های بسیار زیادی دیده است افزود: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در نظر دارد تا با ارزیابی خسارت‌ها بتواند بخشی از مشکلات رانندگان و همچنین مالکان اتوبوس را برطرف کند.

او گفت: سازمان راهداری در نظر دارد فعالیت‌هایی که از ابتدای اسفند سال ۹۸ تا اردیبهشت ماه سال ۹۹ توسط ناوگان اتوبوسرانی برون‌شهری انجام شده را بررسی کند و ما به التفاوت این هزینه‌ها را پرداخت کند.

باقر جوان با بیان اینکه امسال مشکلات بسیار زیادی برای حوزه حمل و نقل جاده‌ای در بخش مسافری ایجاد شده است افزود: این خسارت‌ها بررسی و به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده تا بتوانیم بخشی از آن‌ را برای رانندگان این حوزه جبران کنیم.

مدیر کل دفتر مسافری سازمان راهداری درباره ناوگان اتوبوسرانی که مالکان  آن‌ها اقساط تسهیلات خرید آن‌ها را پرداخت می‌کنند هم گفت: دستورالعمل‌هایی برای دریافت نکردن اقساط تسهیلات این ناوگان به بانک‌ها ارائه شده و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هم در این زمینه رایزنی‌هایی با آن‌ها برای دریافت نکردن اقساط انجام داده است.

او اظهار کرد: بسیاری از ناوگان اتوبوسرانی در طول سال‌های گذشته فرسوده شده بودند که مالکان آن‌ها با دریافت تسهیلات اقدام به نوسازی آن‌ها کردند، اما متاسفانه امسال با توجه به شرایط کشور و نداشتن جابجایی و حمل مسافر این حوزه با خسارت‌های بسیار زیادی روبه‌رو شده که منجر به پرداخت نکردن اقساط شده که البته سعی شده با رایزنی‌های بخشی از مشکلات این حوزه برطرف شود.

باقر جوان بیان کرد: سعی می کنیم با ارائه تسهیلات کم بهره به شرکت‌های حمل و نقل مسافری بخشی از خسارت‌هایی را که در ایام نوروز به این حوزه وارد شده  جبران کنیم .

در همین زمینه مدنی یکی از مدیران شرکت‌های حمل و نقل مسافری با اشاره به اینکه در ایام نوروز امسال با مشکلات بسیار زیادی درجهت جابجایی مسافران روبه‌رو شده‌ایم گفت: میزان جابجایی مسافران از طریق ناوگان اتوبوسرانی در مقایسه با سایر حوزه‌های حمل و نقل در طول سال‌های گذشته کاهش یافته که این خود باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی برای این ناوگان شده بود، اما امسال به دلیل شرایط کنونی کشور و نبود مسافر این مشکلات و خسارت‌ها بسیار چشمگیر شد که ما امیدواریم هرچه سریع‌تر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اقداماتی که در دستور کار خود قرار می‌دهند بتواند بخشی از مشکلات این حوزه را برطرف کند.

همچنین یکی دیگر از مدیران شرکت‌های حمل و نقل مسافری با اشاره به اینکه در ایام نوروز چند روزی تعدادی از پایانه‌ها توسط شهرداری تهران پلمپ شد گفت: انجام این اقدام خود میزان  خسارت  شرکت‌ها را دو برابر کرد این در حالی است که تعدادی از مسافران برای انجام سفر‌های ضروری خود نیاز داشتند که از طریق این بخش تردد کنند.

گودرزی بیان کرد: تمامی ناوگان اتوبوسرانی به صورت مستمر ضدعفونی و گندزدایی می‌شوند و تمامی اقلام و بسته‌های بهداشتی همواره در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش وزارت راه و شهرسازی برنامه‌هایی را برای جبران خسارت حوزه‌های حمل ونقلی در نظر گرفته است.

در همین زمینه چندی پیش محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی در برنامه نگاه یک با اشاره به اینکه در امر حمل و نقل رعایت فاصله‌های اجتماعی بسیار ضروری است گفت: در حوزه حمل و نقل ریلی شاهد کاهش ۹۴ درصدی جابجایی‌های مسافری هستیم، اما با این وجود باید تمامی پروتکل‌های بهداشتی به صورت کامل رعایت شود.

او اظهار کرد: در طی این مدت در حوزه حمل و نقل جاده‌ای ۷۰ درصد، در حمل و نقل ریلی ۹۴ درصد و در بخش هوایی هم ۷۵ تا ۸۰ درصد کاهش جابجایی مسافر داشته ایم.

وزیر راه و شهرسازی به ارائه بسته‌های حمایتی به حوزه‌های حمل و نقلی هم اشاره کرد و گفت با توجه به خسارتی که به حوزه حمل و نقلی وارد شده حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته ایم که مبالغی از آن را به این حوزه تزریق خواهیم کرد تا فعالان این بخش در این ایام بتوانند خودشان را سرپا نگه دارند که البته در این زمینه باید تمامی شرکت‌ها نیرو‌های خود را نگه داشته باشند.

اسلامی تصریح کرد: حدود ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان منابع مالی در نظر گرفته شده که سه هزار میلیارد تومان برای راه‌آهن و شرکت‌های حمل و نقل ریلی و ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان هم برای حمل و نقل هوایی در نظر گرفته‌ایم. بخش از این منابع مالی هم برای ناوگان حمل و نقل جاده‌ای به ویژه بخش مسافری است.

عضو کابینه دولت افزود: مبالغی را هم برای مجتمع‌های بین راهی که در این ایام به صورت کامل تعطیل شدند و همچنین برای شرکت‌های حمل و نقل دریایی که حدود ۹۸ درصد کاهش تردد را داشتند، در نظر گرفته ایم.

 امیدواریم هرچه سریعتر با پرداخت این خسارت‌ها و همچنین حمایت از این ناوگان  بخشی از مشکلات این حوزه برطرف شود.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین