| کد خبر: 266208 |

افزایش ۳۷ درصدی ترانزیت کشور در ۹ ماه نخست سال‌ جاری

معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی از افزایش ۳۷ درصدی ترانزیت کشور در ۹ ماه نخست سال جاری خبر داد.

تین نیوز

معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی از افزایش ۳۷ درصدی ترانزیت کشور در ۹ ماه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش تین نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، شهریار افندی زاده معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: براساس آمار موجود در وزارت راه و شهرسازی، در ۹ ماه نخست امسال مجموعاً ۱۱ میلیون و ۷۳ هزار و ۸۶۲ تن کالا از کشور ترانزیت شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۷ درصد افزایش داشته است.

افندی زاده ادامه داد: همچنین در این مدت ۹ ماه، ترانزیت کالای نفتی و غیرنفتی به ترتیب با عملکرد ۳ میلیون و ۴۸۴ هزار و ۱۸۱ تن و ۷ میلیون و ۵۸۹ هزار و ۶۸۱ تن، افزایش ۷۷.۲۳ و ۲۴.۱ درصدی را نسبت به ۹ ماه نخست سال ۱۴۰۱ رقم زده است.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترابری کشور افزود: از مجموع عملکرد فوق، سهم حمل ونقل جاده ای و ریلی به ترتیب برابر با ۹ میلیون و ۹۶۰ هزار و ۸۶۲ تن و یک میلیون و ۱۱۳ هزار تن است که در بخش های جاده ای و ریلی، به ترتیب رشد ۳۹.۲۷ درصدی و ۵.۳۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل محقق شده است.

معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در آذر ماه سال جاری و با عملکرد جهش گونه ترانزیت به میزان یک میلیون و ۶۰۷ هزار تن، رشد نقطه به نقطه ۹۳.۴۸ درصدی نسبت به آذر سال قبل ثبت شده است. در این ماه، ترانزیت جاده ای کالاهای نفتی و غیرنفتی به ترتیب با عملکرد ۵۶۰ هزار و ۲۴۴ تن و ۸۷۹ هزار و ۷۵۶ تن و ترانزیت ریلی مجموع کالاهای نفتی و غیرنفتی با عملکرد ۱۶۷ هزار تن است.

افندی زاده تأکید کرد: دستاوردهای ترانزیتی کشور و ثبت رکوردهای امیدوارکننده و بعضاً جهشی در دولت سیزدهم به ویژه در سال جاری، در صورت مقایسه آماری با عملکردهای مشابه در بیش از یک دهه گذشته، به نحو شفاف تری قابل بیان است. از جمله اینکه، بر اساس داده های آمار موجود در وزارت راه و شهرسازی و برگرفته از سامانه های آماری و عملکرد سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، میانگین عملکرد سالانه مجموع ترانزیت جاده ای و ریلی کشور در ۱۲ سال اخیر یعنی از سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۱ حدود ۱۰.۳۴ میلیون تن بوده که در ۹ ماه نخست سال جاری، ترانزیت به میزان ۷.۱ درصد بیش از میانگین عملکرد سالانه ۱۲ سال گذشته بوده است. همچنین، ترانزیت کالای نفتی و غیرنفتی در ۹ ماه نخست سال جاری، به ترتیب حدود ۲.۲ درصد و ۱۰.۱ درصد بیش از میانگین عملکرد سالانه ۱۲ سال گذشته بوده است.

معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: تثبیت روند افزایشی عملکرد ترانزیت طی دو سال گذشته شرایط لازم و مساعد را برای جهش ترانزیت کشور در سال های پیش رو به ویژه در سال های برنامه هفتم توسعه کشور فراهم کرده که با توجه به اقدامات و برنامه های سخت افزاری و نرم افزاری مد نظر در سطح ملّی و با محوریت وزارت راه و شهرسازی در چارچوب این برنامه، انتظار می رود در سال های آتی جهش این عملکرد را با توجه به ظرفیت های بالقوه ترانزیتی کشور شاهد باشیم.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

نظرسنجی
آیا جلسات اخیر مدیرعامل راه آهن با مدیران شرکت‌های مالک لوکوموتیو و واگن و تأکید ایشان بر حمایت از بخش خصوصی، تا کنون در بهبود وضعیت این شرکت ها مؤثر بوده است؟