بازدید سایت : ۳۱۴۰۵

کاهش مشکل فرار مالیاتی و قاچاق کالا در مناطق آزاد

سه مسئله مهم مناطق آزاد یعنی فرار مالیاتی، قاچاق و سکوی وارداتی در مناطق آزاد تا حد زیادی برطرف شده است.

تین نیوز

مشاور رئیس جمهوری گفت: معرفی بسته های سرمایه گذاری دان پاشی برای جذب سرمایه گذاران است. نظر سرمایه گذاران برای ارزیابی بسته های سرمایه گذاری در مناطق جلب می شود اما پس از آگاهی رسانی از پتانسیل های این مناطق پروژه های مد نظر خود را پیشنهاد می کنند.

به گزارش تین نیوز به نقل ار ایلنا، حجت الله عبدالملکی، دبیر شورای عالی مناطق آزاد درباره میزان استقبال از 850 بسته سرمایه گذاری در مناطق آزاد به ارزش 648 هزار میلیارد تومان معادل 15 میلیارد یورو در نمایشگاه های خارجی و مذاکرات با هیئت های تجاری و همچنین عددی که از این میزان بسته به قرارداد منتج شد، اظهار داشت: در مجموع بیش از 150 بسته سرمایه گذاری از سوی سرمایه گذاران انتخاب شده و برای 300 بسته تفاهم صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در معرفی بسته های سرمایه گذاری آنچه که اتفاق افتاد این بود که سرمایه گذاران در جریان بررسی و ارزیابی بسته ها، در نهایت پروژه های خود را به مناطق معرفی کرده اند. برای مثال در بسته ای به سرمایه گذاران پیشنهاد تولید باتری خودرو داده شده اما سرمایه گذار با توجه به ارزیابی برخی از ظرفیت ها، پیشنهاد تولید قطعه ای از خودرو را داده است که این پیشنهاد سرمایه گذاران را هم مورد بررسی قرار می دهیم و اگر واجد شرایط باشد، با اجرای آن موافقت می کنیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با اشاره کشورهایی که جذب بسته های سرمایه گذاری در مناطق آزاد شده اند، افزود: بیشترین تقاضا برای سرمایه گذاری از سوی  سرمایه گذاران عراقی، افغانستانی و چینی بوده و تقاضاهایی از سرمایه گذاران ارمنستانی مطرح شده، همچنین سرمایه گذاران اماراتی در حال بررسی فرصت های سرمایه گذاری در مناطق آزاد هستند و با اماراتی ها هنوز به قرارداد نرسیده ایم، همچنین این بسته ها از سوی سرمایه گذاران روسی هم مورد استقبال قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: پروژه های لجستیکی بیشتر مورد اسقبال سرمایه گذاران خارجی قرار می گیرد که به طور مستقیم در ترانزیت کشورمان اثر گذار خواهد بود.              

مشاور رییس جمهوری در پاسخ به این سوال در سالهای گذشته از مخالفان و منتقدان مناطق آزاد بودید آیا در حال حاضر هم در این جایگاه، همان نگاه و نظر را به مناطق آزاد را دارید و چه ضعف هایی را متوجه مناطق آزاد می دانید که تا به امروز حل نشده اند، تاکید کرد: این موضوع را اصلاح کنم که بنده هیچ گاه از مخالفان مناطق آزاد نبودم بلکه از منتقدان مناطق آزاد بودم کمااینکه خود از دانشگاهی ها هستم اما منتقد دانشگاه هم هستم.

عبدالملکی ادامه داد: الحمدلله بیشتر انتقاداتی درباره مناطق آزاد مطرح بود و خودم هم به آن انتقاد داشتم در این سال های اخیر برطرف شد و این روند اصلاحات جدی از اواخر دولت گذشته شروع شد و دو سال هم اخیر هم مورد پیگیری قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: سه مسئله مهم مناطق آزاد یعنی فرار مالیاتی، قاچاق و سکوی وارداتی در مناطق آزاد تا حد زیادی برطرف شده است البته مدعی نیستیم که این مشکلات به صورت صد در صد حل شده اما تا حدی زیادی این مشکلات حل شده اند به طوریکه در حال حاضر در حوزه واردات تراز تجاری مناطق آزاد مثبت شده است و به صورت خالص ارزآور شده اند. سال گذشته تراز تجاری مناطق آزاد 770 میلیون یورو مثبت بود که امسال از این عدد عبور کرده ایم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد درباره اقدامات انجام شده برای جلوگیری از فرار مالیاتی در مناطق آزاد گفت: نظامات ثبت شرکت ها را در مناطق آزاد را اصلاح کردیم به نحوی که امروز دیگر ثبت شرکت های صوری امکانپذیر نیست و شرکت ها ملزم به ثبت آزمایشی هستند و سازمان منطقه آزاد عملکرد آنها را مورد بررسی قرار می دهد که آیا عملکرد واقعی دارد یا نه و در صورت عملکرد مناسب، ثبت آنها نهایی خواهد شد. همچنین قاعده هر شرکت یک کد پستی هم در حال اجرا است و دیگر این امکان وجود ندارد که چندین شرکت در واحد تجاری ثبت شوند.

وی افزود: همچنین در بحث کنترل قاچاق، از اواخر دولت گذشته اعلام شد که تمام کالای ورودی و خروجی به/از مناطق ثبت و ضبط می شوند از این رو قاچاق نداریم و آنچه مقدار محدود قاچاقی که انجام می شود ناشی از مرزی بودن این مناطق است.  

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.