بازدید سایت : ۴۱۰۲۸

پلمب ۴ هزار بنگاه مسکن متخلف در کشور

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن گفت: گشت های نظارتی ما در سراسر کشور شکل گرفته و از ابتدای سال ۶۰ هزار بازرسی از بنگاه های در کل کشور انجام شده و چهار هزار بنگاه فاقد مجوز پلمب شده اند.

پلمب ۴ هزار بنگاه مسکن متخلف در کشور
تین نیوز

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن گفت: گشت های نظارتی ما در سراسر کشور شکل گرفته و از ابتدای سال ۶۰ هزار بازرسی از بنگاه های در کل کشور انجام شده و چهار هزار بنگاه فاقد مجوز پلمب شده اند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایرنا، ابوالفضل نوروزی اظهار داشت: بعضی از مشاوران املاک اقدامات خلاف قوانین و مقررات انجام می دهند و بدون جوار فعالیت می کنند. در ۶ ماه اخیر با بنگاه های بدون مجوز برخورد شد و بعضاً مشاهده شده که مشاوران املاک بیشتر از حد مشخص شده حق کمیسیون دریافت می کنند.

وی ادامه داد: گشت مشترک بین وزارت راه و شهرسازی، اتاق اصناف، تعزیرات شکل گرفت. ۱۶۴ هزار بنگاه فعال در سطح کشور داریم که گشت های نظارتی ما در سراسر کشور شکل گرفته و از ابتدای سال ۶۰ هزار بازرسی از بنگاه های در کل کشور انجام شده که ۴ هزار بنگاه فاقد مجوز پلمب شده اند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: البته تمام بنگاه ها بازرسی نشده اند. در بعضی از شهرها میزان بنگاه ها از سرانه مصرف مردم به شدت بالاتر است و متأسفانه قیمت سازی مسکن در این بستر انجام می شود و بر افزایش قیمت مسکن و تورم موثر است.

نوروزی گفت: ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش قیمت مسکن یکی از نتایج گشت های مشترک از بنگاه های املاک بوده است.

معاملات سوری بنگاه ها خیلی در افزایش قیمت مسکن موثر نبوده است

کیانوش گودرزی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران نیز درباره وجود تبانی بین مشاوران املاک و معاملات سوری برای افزایش قیمت مسکن پرداخت و گفت: از ابتدای فروردین ماه امسال تاکنون ۱۴۰ تا ۱۵۰ بازرسی از مشاوران املاک تهران داشتیم و دو بار از تمام مشاوران املاک تهران بازرسی انجام شد که با کمک تعزیرات این گشت ها را ادامه داده ایم.

وی ادامه داد: در این ۶ ماه هزار و ۴۲۰ مورد مشاور املاک بدون مجوز را به اتاق اصناف و اماکن معرفی کرده ایم. ۱۱ هزار واحد صنفی مشاوره املاک دارای پروانه کسب داریم و چیزی حدود ۲ درصد دیگر به هزار و ۴۲۰ مورد مشاوره املاک بدون مجوز نیز باید اضافه کنیم؛ زیرا ممکن است مورد بازرسی قرار نگرفته باشند.

گودرزی خاطرنشان کرد: در حال اجرای طرح ساماندهی و قانون مداری برای مشاوران املاک هستیم. اینکه گفته شده ۱۱ تا ۱۲ هزار بنگاه بدون پروانه داریم درست نیست و ما در دو بار گشت زنی به این مسئله نرسیده ایم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران گفت: ما باید کاری کنیم که به صورت الکترونیکی جلوی واحدهای بدون پروانه گرفته شود و آن قدر گشت و بازرسی نداشته باشیم. کد رهگیری جز وظایف مشاوران املاک است و باید این اقدام را انجام دهند.

وی وجود تبانی بین مشاوران املاک برای انجام معامله سوری و افزایش کاذب قیمت مسکن را تائید کرد و گفت: این مسئله در هر صنفی ممکن است که وجود داشته باشد ولی این مسائل خیلی در افزایش قیمت مسکن تاثیر گذار نبوده است. در پردیس شاهد نابسامانی زیادی بودیم که ساماندهی شد. به عنوان مثال خانه ۳ میلیاردی در پردیس بعد از این اقدامات ۷۰۰ تا ۱ میلیارد کاهش یافت. در تهران هم شاهد افت ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت مسکن هستیم.

گودرزی گفت: مشاوران املاک از سالیان گذشته یک درصد حق کمیسیون می گرفتند و باعث گرانی مسکن نیز نمی شدند، ولی وقتی پلتفرم های فضای مجازی راه اندازی شد افراد ملک شان را با هر قیمتی که می خواهند عرضه می کنند و باعث مشکلات گرانی مسکن شده، کار مشاوران املاک را هم سخت کرده اند و مشاور املاک هم مقصر شناخته می شوند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.