| کد خبر: 264400 |

در متروی تئاترشهر چه خبر است؟

کمتر از یک هفته است که حرف و حدیث هایی درباره حضور حجاب بانان متروی تئاترشهر و چهار راه ولیعصر در فضای مجازی منتشر می شود.

تین نیوز

علیرضا زاکانی، شهردار تهران در گفت وگو با موج در تاریخ 20 آبان ماه درباره حضور این حجاب بانان گفته بود: «اینها موضوع امر به معروف و نهی از منکر است که هر کسی می تواند انجام دهد. آنچه به ما ربط پیدا می کند انتظامات مترو است که تعداد انتظامات مترو کم نشده و درحال انجام ماموریت های انتظاماتی خود هستند. افرادی که در ایستگاه های مترو می بینید و امر به معروف و نهی از منکر می کنند، مجموعه های مردمی خودجوش هستند.»

به گزارش تین نیوز به نقل از رونامه فرهیختگان، کمتر از یک هفته است که حرف و حدیث هایی درباره حضور حجاب بانان متروی تئاترشهر و چهار راه ولیعصر در فضای مجازی منتشر می شود. برای صحت سنجی امر و بررسی واقعیت، خبرنگار «فرهیختگان» چند ساعتی به محدوده تقاطع خیابان جمهوری- ولیعصر تا متروی تئاترشهر و چهار راه ولیعصر رفت. در ادامه روایت ما را می خوانید که البته می تواند با حضور دیگر افراد و با صرف ساعات بیشتر به جزئیات بیشتری دست یافت. از همان ابتدای تقاطع خیابان ولیعصر- جمهوری یک خانم چادری با ماسک حضور دارد که به رهگذران با لحنی آرام، تذکر حجاب می دهد.

در کنار حجاب بان خانم نیز یک مامور نیروی انتظامی ایستاده است که به نظر می رسد بیشتر برای برقراری امنیت حضور دارد؛ چراکه تا زمان حضور ما، اصلا وارد گفت وگوی کلامی با رهگذران نشد. در فاصله چند متری و بر سر یکی دیگر از فرعی های نرسیده به چهارراه ولیعصر نیز همین ترکیب تکرار شده و لحن ها همان قدر سست و تذکرها هم غیرجدی است. در یک فاصله قابل توجه تا رسیدن به چهارراه ولیعصر اما نه خبری از مامور فراجاست و نه نیروهای حجاب بان و تقریبا می توان گفت کسی برای تذکر حجاب به رهگذران حضور ندارد. در نزدیکی مترو اما دو خانم چادری همراه با تعداد قابل توجهی نیروی انتظامی در ورودی مترو ایستاده اند و به خانم هایی که بدون شال و روسری قصد ورود به مترو دارند، تذکر حجاب می دهند. عابران هم بعضی هایشان به تذکرها توجه می کنند و شالی که دور گردن شان است را روی سر می اندازند و بعضی دیگر هم بدون توجه روی پله برقی ورودی مترو می ایستند و به مسیرشان ادامه می دهند.
بعد از پایین آمدن از آسانسورها و مقابل دستگاه های خرید بلیت و اتاقک های فروش بلیت مترو، در سمت راست ورودی دو خانم با چادر و ماسک و آقایی که در دستش دوربین کوچکی شبیه به دوربین دَش کم است، ایستاده اند. از چهره خانم ها مشخص است که میانگین سنی شان چیزی حدود 50 تا 70 سال است. با صدایی آهسته و نرم تذکر حجاب می دهند. نکته قابل توجه اما بیشتر شدن نیروهای فراجا در محوطه مترو، روبه روی گیت ها و کنار حجاب بانان است. زمانی که از گیت قصد خروج دارید، مجددا مردی جوان با دوربینی کوچک روبه رویتان ظاهر می شود تا تصویرتان را ثبت کند. پس از گیت ورود و جایی که قصد دارید به سمت یکی از دو خط مترو بروید، تعداد حجاب بانان به وضوح بیشتر است و تذکرشان هم جدی تر است. به شکلی که اگر پس از تذکر، شال یا روسری به سر نکنند، پشت سرشان می روند و با جدیت بیشتر تذکر رعایت حجاب می دهند. امری که در این بین سوال است و کمی ممکن است رهگذران را تهییج کند، ضبط و ثبت تصویر است. پرسشی هم که برای خود ما مطرح شد این است که دقیقا این تصاویر برای چه کاری استفاده خواهند شد و به دست کدام نهاد می رسند؟ البته در تصاویر منتشرشده در فضای مجازی، دوربین عکاسی همراه با سه پایه هم کار گذاشته شده است.

اما خبرنگار «فرهیختگان» در آن چند ساعت حضور، چنین امری را رویت نکرده است و آنچه دیده شد، حضور تعدادی آقا با دوربین های کوچک و شبیه به یکی از مدل های دَش دوربین بود. در هر صورت به نظر می رسد ضبط و ثبت تصویر از رهگذران خلاف قوانین شخصی و حریم خصوصی افراد است.
علیرضا زاکانی، شهردار تهران در گفت وگو با موج در تاریخ 20 آبان ماه درباره حضور این حجاب بانان گفته بود: «اینها موضوع امر به معروف و نهی از منکر است که هر کسی می تواند انجام دهد.

آنچه به ما ربط پیدا می کند انتظامات مترو است که تعداد انتظامات مترو کم نشده و درحال انجام ماموریت های انتظاماتی خود هستند. افرادی که در ایستگاه های مترو می بینید و امر به معروف و نهی از منکر می کنند، مجموعه های مردمی خودجوش هستند.» اینکه حجاب یک واجب شرعی بوده، امری قطعی است و اینکه سازوکارهای قانونی برای حفاظت از آن باید وجود داشته باشد هم امری قطعی است. اما در اینجا و با این مشاهدات چند سوال مطرح می شود. این ترکیب حاضران آمر به معروف قرار است به چه افراد و چه نهادهایی پاسخ دهند؟ نسبت آنها با قانون حجاب و عفاف مجلس چیست؟ و سازوکار قانونی نظارت بر آنها چیست؟

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.