بازدید سایت : ۳۸۹۸۹

◄ هزار میلیارد تومان برای تکمیل خط 6 مترو تهران منظور شد

امکان صدور مجوز انتشار6 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت دیگر برای توسعه حمل و نقل عمومی کلانشهرها وجود دارد که البته تضمین 100 درصدی بازپرداخت اصل و سود آن با شهرداری ها است.

تین نیوز

با پیگیری های صورت گرفته و به دنبال فروش اوراق مشارکت توسعه حمل و نقل عمومی پایتخت که تیرماه سال جاری محقق شد، سهم شرکت مترو تهران از پول اوراق مشارکت سال 1401 به صورت تدریجی و طی هفته های پیش رو واریز خواهد شد.

به گزارش تین نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) ، فرزام ابوالفتحی مدیر دفتر برنامه ریزی و مدیریت پروژه شرکت مترو تهران با اعلام این مطلب افزود: در راستای اجرای مفاد بند "د" تبصره 5 قانون بودجه سال 1401 کل کشور در خصوص انتشار اوراق مالی اسلامی، با موافقت وزیر کشور و صدور مجوز از سوی سازمان برنامه و بودجه، نسبت به انتشار مبلغ 23 هزار میلیارد ریال (2300 میلیارد تومان) اوراق مشارکت اقدام شد.

وی افزود: متعاقب این امر، بانک مرکزی نیز در تاریخ 28 اسفند ماه سال گذشته، موافقت خود را برای انتشار اوراق مذکور با عاملیت بانک شهر اعلام کرد.

او ادامه داد: از این 2300 میلیارد تومان، مبلغ 1300 میلیارد تومان بابت توسعه و تکمیل خطوط 3، 4، 6 و 7 شبکه مترو تهران تخصیص یافته که تضمین بازپرداخت اصل و سود اوراق به نسبت 50 درصد سهم شهرداری و 50 درصد سهم دولت تعیین شده است. اما مبلغ هزار میلیارد تومان باقی مانده با تضمین بازپرداخت 100 درصدی توسط شهرداری تهران و صرفا بابت تکمیل خط 6 مترو منظور شده است.

ابوالفتحی در ادامه به واریز تدریجی پول اوراق مشارکت شرکت مترو تهران در هفته های پیش رو اشاره کرد و افزود: در تیرماه امسال، اوراق مشارکت سال 1401 به منظور توسعه حمل و نقل عمومی پایتخت به فروش رسیده و وجوه حاصل از فروش اوراق، در حال واریز به حساب شرکت مترو تهران و هزینه در پروژه های مربوطه می باشد.

مدیر دفتر برنامه ریزی و مدیریت پروژه شرکت مترو تهران گفت: برای سال 1401 در مجموع 6 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت جهت توسعه حمل و نقل عمومی و طرح های قطار شهری کشور منتشر شد.

وی تاکید کرد: برای سال 1402 این مبلغ تا 3 برابر افزایش یافته و به 18 هزار میلیارد تومان می رسد که سهم شهرداری ها و دولت در بازپرداخت اصل و سود اوراق، هر یک 50 درصد است. همچنین گفته می شود امکان صدور مجوز انتشار6 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت دیگر برای توسعه حمل و نقل عمومی کلانشهرها وجود دارد که البته تضمین 100 درصدی بازپرداخت اصل و سود آن با شهرداری ها است.

گفتنی است از سال 1394 که برای نخستین بار مساله کمک به توسعه حمل و نقل عمومی کلانشهرها از طریق انتشار اوراق مالی اسلامی محقق شد، شرکت مترو تهران تاکنون در مجموع 7350 میلیارد تومان وجوه حاصل از فروش اوراق مشارکت دریافت داشته است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.