| کد خبر: 269270 |

بیش از 70 درصد مسیر آزادراه منجیل-رودبار ابنیه فنی است

سرپرست ساخت وتوسعه آزادراه ها خبر داد: آزادراه منجیل-رودبار یکی دیگر از شاهکارهای مهندسی کشور که حدود70درصد مسیر آن را ابنیه فنی تشکیل می دهد آماده بهره برداری است.

تین نیوز

سرپرست ساخت وتوسعه آزادراه ها خبر داد: آزادراه منجیل-رودبار یکی دیگر از شاهکارهای مهندسی کشور که حدود70درصد مسیر آن را ابنیه فنی تشکیل می دهد آماده بهره برداری است.

به گزارش تین نیوز به نقل از مدیریت ارتباطات و اطلاع رسانی شرکت مادر تخصصی ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، محمود ملازینل احداث آزادراه منجیل-رودبار به عنوان بخش پایانی آزادراه قزوین-رشت را در دل کوه های البرز یکی دیگر از پروژه های راهسازی قابل توجه کشور اعلام کرد و گفت: این آزادراه 8.2 کیلومتر است و بیش از 70 درصد از مسیر آن را پل،تونل و دیوارسازی تشکیل می دهد و با توجه به کوهستانی و صعب العبور بودن منطقه، حجم و نوع کار مهندسی از طرح های بزرگ و اساسی کشور محسوب می شود.
ملازینل از احداث 8 دستگاه پل بزرگ به طول 1576 متر در آزادراه منجیل-رودبار خبر داد و اظهار داشت: پل شماره یک این پروژه با استفاده از روش تابلیه و تیرهای پیش ساخته احداث شده است  و با توجه به طول 40 متری و وزن حدود 100 تنی این تیرها ساخت، حمل و نصب هر یک از این تیرها مشخصات و دستورکار مخصوص به خود را دارد و از نمونه های قابل ذکر در ساخت آزادراه محسوب می شود.
سرپرست ساخت وتوسعه آزادراه ها ادامه داد: برای ساخت پل شماره 2  با  2دهانه 85 و 50 متری و پل شماره 3  با یک دهانه میانی بزرگ به ارتفاع 110 متر و سه دهانه 65 متری از روش طره آزاد با اجرای شاریو استفاده شده است که این اقدام با هدف سبک تر شدن سازه و کاهش بار ستون ها در نوع خود یک مهندسی ارزش در ساخت به حساب می آید.
وی همچنین ساخت پل شماره ۶ آزادراه منجیل_رودبار را از نظر ابعاد و روش اجرایی بسیار خاص اعلام کرد و گفت: این پل به طول ۳۳۰ متر در شیب طولی و قوس افقی قرار گرفته است و به روش طره آزاد اجرا شده است و با توجه به ابعاد پل و وزش باد بسیار شدید در منجیل کار مهندسی بزرگ و ارزشمندی است.
سرپرست ساخت و توسعه آزادراه ها استفاده از روش هایی در ساخت پل های مسیر به منظور افرایش عمر مفید سازه ها و مقاومت مناسب در برابر حرکات زلزله برای اولین بار در کشور را از دیگر ویژگی های مهم این آزادراه اعلام کرد.
وی استفاده از آخرین تکنولوژی های روز دنیا در ساخت ابنیه فنی این آزادراه با تکیه بر توان فنی و مهندسی داخل کشور را از افتخارات جامعه مهندسی کشور در بومی سازی تکنولوژی های ساخت دانست که ضمن کاهش قیمت تمام شده پروژه می تواند در پروژه های دیگر به عنوان الگو  مورد استفاده قرار گیرد.
ملازینل در ادامه ساخت 4 دستگاه تونل به طول 2 هزار و 876 متر  و اجرای دیوارسازی به طول 2 هزار و 150 متر را از دیگر اقدامات صورت گرفته در ساخت آزادراه منجیل-رودبار اعلام کرد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.