| کد خبر: 198929 |

سرپرست معاونت راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان اینکه «تنها ۲۶۰۰ روستای بالای ۵۰ خانوار با جمعیت یک میلیون نفر با طول راه ۱۳۷۰۰ کیلومتر، فاقد آسفالت هستند» گفت: برنامه‌ریزی برای تکمیل راه آسفالته این روستاها هم اکنون انجام شده و آسفالت بسیاری از راه‌ها نیز در دست اجراست.

تین نیوز
سرپرست معاونت راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان اینکه «تنها ۲۶۰۰ روستای بالای ۵۰ خانوار با جمعیت یک میلیون نفر با طول راه ۱۳۷۰۰ کیلومتر، فاقد آسفالت هستند» گفت: برنامه‌ریزی برای تکمیل راه آسفالته این روستاها هم اکنون انجام شده و آسفالت بسیاری از راه‌ها نیز در دست اجراست.
 

به گزارش تین‌نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای کشور، رضا اکبری سرپرست معاونت راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای اظهار داشت: جمعیت روستایی کشور نزدیک به ۲۱ میلیون نفر است و ۶۰ هزار روستا از سکنه برخوردار است که از این تعداد، حدود ۶۸۰۰ روستای بیش از ۲۰ خانوار با جمعیت حدود ۶/۱ میلیون نفر و طول راه حدود ۲۸ هزار کیلومتر فاقد آسفالت هستند اما در عین حال، برخورداری جمعیتی روستاهای آسفالته بالای ۲۰ خانوار حدود ۹۳ درصد است.

اکبری با اشاره به این که طول راه های روستایی آسفالته کشور بیش از ۱۱۰ هزار کیلومتر است و ۲۲ هزار کیلومتر نیز راه شنی (شوسه) وجود دارد، افزود: از این تعداد، تنها ۲۶۰۰ روستای بالای ۵۰ خانوار با جمعیت یک میلیون نفر با طول راه ۱۳۷۰۰ کیلومتر، فاقد آسفالت هستند که برنامه‌ریزی برای تکمیل راه آسفالته این روستاها هم اکنون انجام شده و آسفالت بسیاری از راه‌ها نیز در دست اجراست.

وی با اعلام این مطلب که طول راه های روستایی از طول معادل راههای شریانی و اصلی کشور هم بالاتر است، لزوم توجه بیشتر دست اندرکاران به چالشها و نیازهای این راهها در شبکه حمل و نقل کشور را خواستار شد.

سرپرست معاونت راه های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با بیان این که برای بهبود و ارتقای کیفی و کمی راههای روستایی کشور چند کار بسیار مهم باید انجام شود که برخی در کوتاه مدت و برخی در بلند مدت مورد توجه و اقدام قرار خواهد گرفت، افزود: یکی از این کارهای مهم اصلاح فرهنگ ساخت و روکش آسفالت راه‌های روستایی کشور است.

وی اظهار داشت: با توجه به سبد متنوع روکشهای آسفالتی مورد تایید نظام فنی و اجرایی کشور، متاسفانه در سنوات گذشته صرفا از روکش آسفالت گرم ضخیم در راه‌های روستایی استفاده شده است که ضمن افزایش قابل توجه هزینه و افزایش مطالبات دولت به پیمانکاران، بدلیل تشدید مشکلات ناشی از قیمت بالا و کمبود مصالح مصرفی از جمله قیر رایگان، امکان تداوم این روند برای دولت مقدور نیست و حتما باید از انواع دیگر روکشهای آسفالتی نازک و آسفالتهای سرد استفاده شود.

اکبری با تاکید بر اینکه منابع اعتباری مربوط به ساخت و نگهداری راههای روستایی باید بصورت بهینه و درست توزیع و مصرف شود و اعتبارات باید شفاف سازی شوند، گفت: با توجه به اینکه بودجه مربوط به ساخت و نگهداری راههای روستایی از طرق مختلف ملی و استانی و استفاده از تبصره ها و بندهای قانونی مختلف و توسط دستگاههای مختلف بعضاً بصورت متمرکز یا غیر متمرکز و پراکنده تامین و هزینه می شود، لازم است این بودجه در سراسر کشور بصورت متمرکز در اختیار یک سیستم مسئول قرار داده شود تا امکان برنامه ریزی صحیح و پاسخگویی لازم فراهم گردد.

وی همچنین افزود: تدوین شاخص های مناسب توزیع اعتبارات برای ساخت و نگهداری راههای روستایی نیز یکی از ملزومات توزیع بهینه این منابع است که البته این مساله در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده¬ای علیرغم بودجه ملی بسیار محدودی که دارد، بسیار دقیق و کامل مد نظر قرار داده شده است.

اکبری ضمن بیان این مطلب که راههای روستایی باید بر اساس نیاز مردم و ساکنان روستا ساخته شود و از آنها نظر سنجی شود، اظهار داشت : با توجه به اینکه آیین نامه ها و ضوابط فنی بعضاً منجر به تعریف پروژه های بسیار سنگین و پرهزینه و طولانی مدت می شود که موجبات نارضایتی ساکنان روستا را فراهم می کند، در بسیاری از موارد با شنیدن صدای ساکنان روستا، می توان مشخصات فنی پروژه ها را به گونهای تعدیل نمود که با کمترین زمان و هزینه، پروژه به بهره برداری برسد و موجبات رضایتمندی مردم را نیز فراهم نماید.

سرپرست معاونت راههای فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور با اشاره به لزوم هویت دار شدن راههای شنی در کشور اظهار داشت : با توجه به اینکه ساخت و نگهداری راههای روستایی در بسیاری از کشورهای جهان بصورت شنی تعریف می شود و الزامی به روکش آسفالت همه راههای روستایی وجود ندارد، لزوم تعریف دقیق ویژگی های راههای شنی و تعریف برخی از راههای روستایی کشور بصورت شنی با استاندارد مناسب برای نگهداری ضروری است و لازم است این موضوع که بخشی از راههای روستایی کشور باید همیشه بصورت شنی باقی بمانند ، در ادبیات فنی و اجتماعی کشور جای خود را باز کند.

وی با تاکید بر اینکه باید مدیریت و فرماندهی یکپارچه از لحاظ فنی و مالی و مدیریتی بر پروژه های راههای روستایی حاکم باشد، گفت: با توجه به اینکه راههای روستایی از منابع مالی مختلفی تامین اعتبار می شوند و دستگاههای مختلفی در ساخت آنها دخالت دارند، لازم است یک فرماندهی و مدیریت متمرکز و یکپارچه ای بر این پروژه ها در کشور وجود داشته باشد.

اکبری همچنین گفت: متخصصان و دست اندرکاران ساخت و نگهداری راههای روستایی باید استقلال کافی در تصمیم گیری و اولویت بندی پروژه ها داشته باشند و تحت فشارهای ناشی از افراد و عوامل مختلف قرار نگیرند تا منابع مالی بصورت درست و بهینه و اولویت بندی شده مصرف شود.

وی یکی دیگر از این کارهای مهم را شناسنامه دار کردن راههای روستایی کشور عنوان کرد و افزود: البته با برداشت اطلاعات و مختصات راه‌های روستایی در سنوات گذشته در محیط GIS تا حد بسیاری این مهم پوشش داده شده است و لازم است این مساله همچنان مورد توجه قرار گیرد و اطلاعات بصورت بروز در دسترس باشد.

سرپرست معاونت راههای فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور با تاکید بر اینکه باید ساختار مناسب سازمانی در رده‌های ملی و استانی برای موضوع مسئولیت ساخت و نگهداری راههای روستایی کشور وجود داشته باشد ،گفت: با توجه به اینکه به این موضوع بصورت کامل و شایسته توجه نشده است و راههای روستایی در ۲۰ سال گذشته مرتباً دستخوش تغییرات ساختاری و سازمانی بوده است ، این موضوع به کیفیت و کمیت پروژه های آن ضربه بسیاری وارد کرده است.

اکبری یکی از دیگر کارهای مهم در اصلاح فرهنگ ساخت و روکش آسفالت راه‌های روستایی کشور را این دانست که باید منابع مالی پایداری برای نگهداری راه‌های روستایی تعریف و پیاده سازی شود.

وی در خاتمه بر تامین حداقل ماشین آلات مورد نیاز ساخت راههای روستایی (ماشین آلات متعارف) برای ساخت و تکمیل پروژه ها و نگهداری آنها در استانها تاکید کرد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید