| کد خبر: 263690 |

استفاده از ۲۰ هزار تن ریل تولید ملی در راه آهن همدان سنندج

پروژه راه آهن همدان سنندج با بهره گیری از توان و تخصص مهندسان داخلی و تجهیزات داخلی منطبق بر آخرین تکنولوژی های روز جلوه ای از دانش مهندسان کشور در صنعت ریلی است.

تین نیوز

پروژه راه آهن همدان سنندج با بهره گیری از توان و تخصص مهندسان داخلی و تجهیزات داخلی منطبق بر آخرین تکنولوژی های روز جلوه ای از دانش مهندسان کشور در صنعت ریلی است.

به گزارش تین نیوز به نقل از وزارت راه و شهرسازی ، راه آهن همدان- سنندج با ظرفیت جابه جایی یک میلیون تن بار و ارزش روز ۱۵۰ هزار میلیارد ریال در آستانه بهره برداری قرار دارد.

این مسیر ریلی یک خطه با ۳ قطعه اجرایی بخشی از راه آهن تهران - همدان - سنندج است که مراکز استان های همدان و کردستان را به هم مرتبط می سازد.

راه آهن همدان- سنندج ۱۵۱ کیلومتر طول دارد که با احتساب خطوط ایستگاهی به ۱۷۸ کیلومتر می رسد و ٤٨ کیلومتر آن در استان همدان و حدود ۱۰۳ کیلومتر آن نیز در استان کردستان واقع شده است.

 خط ریلی همدان- سنندج از ایستگاه همدان آغاز شده و ضمن عبور از حوالی شهرهای بهار، لالجین، صالح آباد، قروه و دهگلان به ایستگاه سنندج منتهی می شود و مقرر است در ادامه مسیر با عبور از شهر مریوان به مرز باشماق متصل شود.

اتصال سنندج به شبکه ریلی سراسری از طریق همدان و تهران

جابه جایی کالا از مرز باشماق (کردستان عراق) و اتصال سنندج به شبکه ریلی سراسری از طریق همدان و تهران از جمله اهداف احداث این راه آهن است.

با اجرای این پروژه ریلی جابه جایی محصولات کشاورزی و تولیدات کارخانجات و صنایع موجود در منطقه تسهیل می شود و امکان توسعه در آینده و اتصال این پروژه به استان های کرمانشاه، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی نیز فراهم خواهد شد.

هم اکنون و در فاز اول ریل گذاری ۱۷ کیلومتر از خطوط ایستگاهی پروژه راه آهن همدان- سنندج انجام شده است.

عملیات روسازی آن از ابتدای سال ۱۳۹۹ آغاز شد و در ۴ سال ساخت خطوط اصلی و ایستگاهی عملیات تکمیل سیستم ارتباطات و فیبر نوری محور انجام شد.

استفاده از ۲۰ هزار تن ریل تولید ملی در راه آهن همدان_ سنندج

استفاده از ۲۰ هزار تن ریل ملی و بومی سازی تجهیزات وراداتی با دانش مهندسان داخلی

عمده ترین تجهیزات روسازی شامل ریل، سوزن، تراورس، ادوات پابند و سیستم انتقال بر مبنای استانداردهای بین المللی تامین شده است و تمام ادوات وارداتی نیز با بهره از توان و تخصص مهندسان داخلی منطبق برآخرین تکنولوژی های روز بومی سازی شده است.

همچنین در این پروژه ۲۰ هزار تن ریل تولید ملی به کار رفته و خودکفایی در این حوزه اقدام ارزشمندی در راستای کاهش ریسک واردات، کنترل هزینه های اجرایی و افزایش سرعت در اجرای عملیات محورهای ریلی است.

حداکثر سرعت طراحی این مسیر ریلی برای قطارهای مسافری ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت و قطارهای باری ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است که انتظار می رود سرعت عملیاتی قطار مسافری در شروع بهره برداری حدود ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت باشد و پیش بینی می شود ظرف ۲ ماه آینده به ۱۶۰ کیلومتر در ساعت برسد.

این پروژه دارای ۷ ایستگاه با نام های بهار، آق بلاغ، دوسر، قزوه، آونگان، دهگلان و سنندج است.

ایستگاه راه آهن سنندج در مجاورت شهر سنندج آخرین ایستگاه مسیر و از نوع درجه یک تشکیلاتی بوده که در زمینی به مساحت ۵۲.۲ هکتاری احداث شده است.

معماری ایستگاه نشات گرفته از مهربانی و مهمان پذیری مردم، زیبایی و ظرافت هنر کردی و اقلیم منطقه با فناوری روز دنیا و تولیدات مصالح و تجهیزات ایرانی طراحی و اجرا شده است.

امکان افزایش ظرفیت جابه جایی بار به ۹ میلیون تن در سال

راه آهن همدان- سنندج ظرفیت جابه جایی ۶۰۰ هزار نفر و یک میلیون تن بار در سال را دارد که با توجه به توسعه صنایع منطقه ای در سنوات اخیر و افزایش جمعیت، این ارقام در بخش باری افزایش قابل ملاحظه ای خواهد یافت.

در فاز دوم بهره برداری و تکمیل خطوط ایستگاهی و اتصال خطوط پیش بینی شده به مراکز بار در استان کردستان ظرفیت این محور به ۸ تا ۹ میلیون تن بار در سال ارتقا خواهد یافت.

این پروژه ریلی ۲۹ دستگاه پل بزرگ و ۴۱۱ دستگاه پل کوچک دارد.

راه آهن همدان- سنندج روز جمعه با حضور رئیس جمهوری و وزیر راه و شهرسازی افتتاح خواهد شد.

استفاده از ۲۰ هزار تن ریل تولید ملی در راه آهن همدان_ سنندج

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

  • ناشناس 0 0

    خسته نباشید و خداقوت