بازدید سایت : ۳۲۹۸۸

خودروسازان ملزم به برگزاری دوره‌های آموزشی می‌شوند

خودروسازان ملزم به برگزاری دوره‌های آموزشی می‌شوند

تین نیوز | در آینده با اجرایی شدن یک قانون جدید، خودروسازان ملزم به برگزاری دوره‌های آموزشی حداقل دو ساعته برای آشنایی خریداران با نحوه عملکرد خودروهای سنگین خواهند بود.

در اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، پیش‌بینی شده که خودروسازان و واردکنندگان خودرو همزمان با فروش خودرو باید کتابچه مربوط به نحوه کارکرد و استفاده صحیح از خودرو را به خریدار ارائه کنند.

در این زمینه در ماده 23 این قانون آمده است:" عرضه‌کننده خودرو موظف است کتابچه راهنمای استفاده از خودرو به زبان فارسی، اوراق ضمانتنامه خودرو به زبان فارسی، مشخصات خودرو به همراه زمانهای مراجعه خودرو بابت سرویس‌های دوره‌ای، سند فروش، نام و نشانی نمایندگی‌های مجاز در سراسر کشور و لیست تجهیزات و متعلقات اضافی در خودرو را در زمان تحویل خودرو به مصرف‌کننده تحویل دهد".

در تبصره 1 این قانون نیز پیش‌بینی شده است: "برای خودروهای سبک و موتورسیکلت آموزش نحوه استفاده از خودرو می‌تواند از طریق ارائه کتابچه یا لوح فشرده صورت گیرد. برای خودروهای سنگین علاوه بر موارد فوق برگزاری دوره‌های آموزشی حضوری (حداقل 2 ساعت) الزامی است".

الزام خودروسازان به برگزاری دوره‌های آموزشی برای خریداران خودروهای سنگین در حالی است که در مواردی عدم‌ آشنایی خریداران خودروهای سنگین با نحوه صحیح استفاده و سیستم فنی خودرو باعث بروز سوانحی شده است.
اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو هم‌اکنون در هیات دولت در دست بررسی است و پس از تصویب، ابلاغ و اجرایی خواهد شد.

ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.