| کد خبر: 199087 |

محل فوت ۵۳ درصد از افراد در محل حادثه، ۶.۱ درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت ۴۰.۲ درصد از افراد در بیمارستان بوده است. همچنین نحوه انتقال ۹۱.۸ درصد افراد متوفی از طریق آمبولانس، شش درصد توسط وسایل نقلیه عبوری، سه دهم درصد خودروی پلیس، یک درصد سایر خودروها و نه دهم درصد نامعلوم بوده است.

تین نیوز

طبق اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، در نیمه اول امسال، ۹هزار و ۳۶۰ نفر در حوادث رانندگی کشته شده‌اند. با احتساب 186 روز از نیمه اول سال که مجموعاً 4640 ساعت است؛ می‌توان گفت که تقریباً در هر ساعت 2 نفر در جاده‌های ایران بر اثر تصادفات جان باخته‌اند.

بیشتر بخوانید:

به گزارش تین نیوز، آنگونه که سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده، بیشترین کشته های حوادث رانندگی مربوط به شهریور ماه با هزار و ۸۰۰ نفر و پس از آن مرداد ماه با هزار و ۷۲۸ نفر و کمترین آن مربوط به فروردین ماه با ۱۲۴۲ نفر بوده است. همچنین روز ۱۷ خرداد با ۸۹ کشته، ۱۷ مرداد با ۸۱ کشته و ۱۳ خرداد با ۷۹ کشته پرتلفات ترین روزهای نیمه اول امسال بوده است.

بیشترین مرگ‌ها در جاده های برون شهری

در این گزارش با تأکید بر اینکه بیشترین تلفات مربوط به مسیرهای برون شهری است، آمده است ۶۴.۷ درصد کشته های تصادفات مربوط به جاده های برون شهری، ۲۴ درصد در راه های درون شهری،۸.۷ درصد در جاده‌های روستایی و محل تصادف هفت دهم درصد در راه های اختصاصی و دو درصد در سایر راه ها بوده است.

به بیان دیگر در نیمه اول سال ۹۸، شش هزار و ۵۳ نفر در محورهای برون شهری (۱.۵ درصد افزایش نسبت به سال ۹۷)، دو هزار و ۲۴۶ نفر در مسیرهای درون شهری (۲.۷ درصد افزایش نسبت به سال ۹۷)، ۸۱۰ نفر در مسیرهای روستایی (۲۱.۳ درصد افزایش نسبت به سال ۹۷) و ۲۵۱ نفر در راه های اختصاصی و سایر راه ها کشته شده اند.(۵۳ درصد کاهش نسبت به سال ۹۷)

استان فارس در صدر

بر اساس این گزارش، در سال گذشته استان‌های فارس با ۷۴۴ نفر، خراسان رضوی با ۶۸۲ نفر و تهران با ۶۵۶ نفر بیشترین و استان‌های ایلام با ۶۹ نفر، چهارمحال و بختیاری با ۱۲۶ نفر و کهگیلویه و بویراحمد با ۱۳۱ نفر کمترین تعداد کشته های ناشی از حوادث رانندگی را داشته‌اند.

بیشترین افزایش در مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی در نیمه اول سال ۹۸ نسبت به سال قبل از آن در استان های بوشهر(۴۸.۸ درصد) و خراسان جنوبی (۳۰.۲ درصد) و بیشترین کاهش مربوط به استان های کردستان (۲۴.۲-درصد) و چهارمحال و بختیاری (۱۹.۲-درصد) بوده است.

بیش از سه چهارم کشته شده‌ها مرد هستند

این بررسی ها نشان می دهد که ۷۷.۸ درصد از کشته‌های ناشی از حوادث رانندگی در نیمه اول سال ۹۸ مرد (۷۲۸۵ نفر) و ۲۲.۲ درصد زن (۲۰۷۵ نفر) بوده‌اند. همچنین در افراد ۱۸ سال به بالا: ۷۱.۷ درصد متأهل و ۲۷ درصد مجرد هستند و وضعیت تاهل ۱.۳درصد نامشخص بوده است.

در زمان وقوع تصادف ۴۳.۲ درصد از افراد راننده وسیله نقلیه ،۱۹.۷ درصد عابر پیاده و ۳۶.۲ درصد سرنشین یا ترک وسیله نقلیه بوده اند.

از مجموع تلفات رانندگی نیمه اول سال ۹۸ (۹ هزار و ۳۶۰ نفر)، ۱۹.۷ درصد یعنی هزار و ۸۴۷ نفر عابر پیاده و ۲۰.۷ درصد یعنی هزار و ۹۳۸ نفر موتورسیکلت سوار بودند.

از لحاظ سنی ۸.۵ درصد افراد فوت شده در حوادث رانندگی سال گذشته ۱۰ سال و کمتر، ۶ درصد ۱۷-۱۱ سال، ۵۴.۴ درصد ۴۹-۱۸ سال و ۳۱ درصد کشته های تصادفات ۵۰ سال به بالا داشته‌اند.

تصادف

سواری؛ خودروی مورد استفاده ۴۷ درصد متوفیان

نحوه وقوع تصادف ۴۴.۳ درصد از افراد متوفی ناشی از برخورد وسایل نقلیه به یکدیگر، ۱۹.۷ درصد ناشی از برخورد وسیله نقلیه به عابر متوفی و ۲۶.۶ درصد واژگونی وسیله نقلیه بوده است.

خودرو مورد استفاده ۴۷ درصد از افراد متوفی خودرو سواری، ۲۰.۷ درصد موتورسیکلت، ۶.۶ درصد وانت بار، ۳ درصد کامیون، کامیونت و تریلی و ۱.۱ درصد اتوبوس و مینی بوس بوده است.

همچنین بر اساس این آمار هزار و ۸۴۷ نفر از متوفیان تصادفات ( ۱۹.۷ درصد) عابر پیاده بودند.

براساس بررسی های انجام شده در نیمه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تلفات استفاده کنندگان از وانت بار (۱۵.۴ درصد)، خودروی سواری (۵ درصد) و عابران پیاده (۳.۵ درصد) افزایش و تلفات موتورسواران (۱۴.۶ – درصد) کاهش داشته است.

ضربه به سر علت اصلی مرگ

علت اصلی مرگ ۴۰.۳ درصد از افراد ضربه به سر، ۲۹.۴درصد شکستگی‌های متعدد، ۷.۵ درصد به دلیل خونریزی و ۱۶ درصد به دلیل علل اشتراکی (موارد دارای بیش از یک علت)، ۱.۸ درصد سوختگی،سه دهم درصد نرسیدن اکسیژن، ۴.۷ درصد سایر موارد بوده است.

تصادف پژو

نیمی از متوفیات حوادث رانندگی در محل حادثه کشته می‌شوند

محل فوت ۵۳ درصد از افراد در محل حادثه، ۶.۱ درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت ۴۰.۲ درصد از افراد در بیمارستان بوده است. همچنین نحوه انتقال ۹۱.۸ درصد افراد متوفی از طریق آمبولانس، شش درصد توسط وسایل نقلیه عبوری، سه دهم درصد خودروی پلیس، یک درصد سایر خودروها و نه دهم درصد نامعلوم بوده است.

آمار متوفیان حوادث رانندگی در شهریور ماه امسال ۱۸۰۰ نفر بوده که نسبت به شهریور سال قبل ۳.۴ درصد کاهش یافته است.

در نیمه اول سال ۹۸، ۱۹۳ هزار و ۵۲۴ مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده اند که این تعداد نسبت به سال گذشته تغییر خاصی نداشته است.

تصادف

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • محسن متقین 1 0

  درخبر تصادفات بسیار زیرکانه حتما باید عکس یک کامیون را بگذارند تا دراجتماع این تفکر تلقی شود که مشکل اساسی همه این تصادفات همین قشر هستند .

  میدانید که عکس اثر روانی بسیار بالایی نسبت به نوشته وامار وعدد ورقم دارد . کاش این اعتراض به هجمه تبلیغاتی زیرکانه وهدف دار را مد نظر قرار دهید و رسانه ای کنید.

  آمارهای رسمی درصد اتوبوس ها ویا کامیون ها به نسبت کل تصادفات ونیز سهم تصادفات اتوبوس ها وکامیون ها به نسبت ترددهای آنها در جاده ها آمارهای رسمی سازمان ها نشان میدهد که این ارقام یک رقمی زیر 3یا 4 اصلا مد نظر قرار نمیگیرد .

  میدانید که اثر تصویری یک عکس در رسانه دهها ویا صدها برابر عدد ورقم وامار. درفضای عمومی جامعه موثر است .
  هیچکس هیچ اعتراضی برای انتخاب این عکس ها وهجمه های وارده به این صنف وقشر زحمتکش ندارد وانها خواسته یا ناخواسته این هجوم رامهندسی میکنند .

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین