معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به تین نیوز:

قاعده گذاری در بازار اجاره از اختیارات حکمرانی است

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با راه اندازی سامانه خودنویس، در صورت توافق موجر و مستاجر دیگر نیازی به پرداخت کمیسیون نیست و قرارداد توسط طرفین در یک فرآیند ساده در سامانه ثبت می شود.

قاعده گذاری در بازار اجاره از اختیارات حکمرانی است
تین نیوز

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار تین نیوز، مبنی بر این که آیا برای ثبت قراردادهای اجاره توافقی بین موجر و مستاجر در سامانه خودنویس در حال حاضر سقف قیمت وجود دارد، گفت: فعلا هیچ سقفی برای نرخ اجاره در این سامانه تعیین نشده است و موجران و مستاجران می توانند هر رقمی را که بر آن توافق دارند به عنوان اجاره در این سامانه ثبت کنند. 

عباسی تصریح کرد: در صورتی که موجر و مستاجر به صورت توافقی در سامانه اجاره نامه خود را ثبت کنند نیازی به پرداخت کمیسیون نیست و کد رهگیری به صورت رایگان برای قرارداد آنها صادر می شود. 

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار تین نیوز که آیا با تداوم کار سامانه خودنویس، تنظیم گری بازار اجاره از کنترل مشاوران املاک خارج می شود و به دست دولت می افتد، بیان کرد: این یکی از الزامات حکمرانی است که تنظیم گری برخی از بازارها و قاعده گذاری در بعضی بازارها در اختیار دولت باشد و این موضوع در کشور ما هم صدق می کند. 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با راه اندازی سامانه خودنویس، مشاوران املاک بیکار نمی شوند و امکان فعالیت برایشان فراهم است اما باید به نقطه ای برسیم که خدمات مشاوران املاک تخصصی شود و ارتقا یابد. در تمام دنیا مشاوران املاک خدمات حقوقی بالایی به مردم ارایه می کنند. در ایران نیز صنف مشاوران املاک قابل حذف کردن نیست بلکه این سامانه یک محرکی خواهد بود تا مشاوران املاک خدمات صنف خود را مطابق فناوری های نوین ارتقا دهند.

به گزارش خبرنگار تین نیوز، هادی عباسی اصل در این نشست اظهار کرد: یکی از اقدامات وزارت راه و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان بر اساس قانون، راه اندازی سامانه املاک و مستغلات است. تاریخچه این سامانه به سال ۱۳۸۸ برمی گردد که سامانه ایران املاک راه اندازی کردیم. این سامانه تحت سامانه راهور که زیرنظر وزارت صمت بود ایجاد شد. قبل از آن قولنامه ها به صورت دستی نوشته می شد که ایجاد این سامانه تحول خوبی در این زمینه بود.

وی افزود: به دنبال تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن، دو تکلیف بر عهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شد که یکی انتقال سامانه ایران املاک به وزارت راه و شهرسازی بود. طبق قراردادی که با سامانه راهور منعقد کردیم این سامانه به وزارت راه و شهرسازی به عنوان کارفرما منتقل شد. نکته دوم این بود که متعاملین بتوانند به صورت مستقیم در بخش پیش فروش، فروش یا اجاره قرارداد بنویسند.

سامانه ایران املاک در ۱۳ سال گذشته به روز نشده بود

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سامانه ایران املاک در ۱۳ سال گذشته به روز نشده بود گفت: جمع بندی این بود که سامانه قدیم قابلیت اجرا را ندارد و هزینه برای آن به هدررفت منابع ملی کشور می انجامید. یک تیم دانش بنیان در دانشگاه تهران کار ایجاد نرم افزار جدید را آغاز کردند.

عباسی خاطرنشان کرد: سوم خرداد امسال سامانه جدید به صورت آزمایشی رونمایی شد و از آن زمان تا کنون که به سامانه «خودنویس» تغییر نام داده مردم قراردادهای اجاره خود را به صورت رایگان ثبت می کنند. خدمات این سامانه به صورت رایگان و ۲۴ ساعته است. در حال حاضر نیز تمام مشاوران املاک به این سامانه متصل شده اند و فقط مشاوران املاک مجاز و دارای مجوز می توانند به انعقاد قرارداد در این سامانه ورود کنند.

وی تاکید کرد: اگر ملکی در سامانه املاک و اسکان ثبت نشده باشد امکان استفاده از سامانه خودنویس را برای عقد قرارداد ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ارایه خدمات سامانه خودنویس هم اکنون به ۱۱ استان گسترش یافته و تا پایان سال به تمام استانهای کشور تسری پیدا می کند گفت: هم اکنون خدمات فقط در بخش اجاره ارایه می شود اما گام دوم ما در سال آینده بحث مبایعه نامه است. متقاضیان از طریق پلتفرم آپارات و پیام رسانهای ایتا و بله می توانند فیلمهای آموزشی چگونگی استفاده از سامانه خودنویس را ببینند.

انعقاد بیش از ۸۷ هزار قرارداد اجاره در سامانه خودنویس

عباسی درباره آخرین آمار عقد قرارداد اجاره در سامانه خودنویس اعلام کرد: تا کنون ۸۷ هزار و ۶۸ قرارداد اجاره در سامانه خودنویس منعقد شده که به دو طریق مردم با مردم و همچنین از طریق مشاوران املاک انجام شده است. ما قرارداد تمام الکترونیک را برای مدت یک سال ایجاد کردیم که یک شاهد از طرف موجر و یک شاهد از طرف مستاجر قرارداد را امضا می کند. احراز هویت از طریق ssco دولت انجام می شود. از رمز یک بار مصرف نیز برای مالک و مستاجر و شاهدان استفاده می شود. برای اولین بار است که قرارداد تمام الکترونیک در کشور اجرا می شود.

وی در پاسخ به این سوال که مشاوران املاک می گویند هیچکدام از اطلاعات پایه در سامانه خودنویس ایجاد نشده است گفت: انعقاد قرارداد جدید مبتنی بر سامانه جدید است و مرتبه کار بسیار ارتقا پیدا کرده است. در سامانه قبلی چون مبتنی بر توکن بود بین مشاوران املاک جابه جا می شد اما سامانه جدید مبتنی بر سیم کارت است که طبیعتا شخصیت حقیقی و حقوقی از مجوز برخوردار است. این مساله امنیت سامانه را افزایش می دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال درباره شائبه های احراز هویت در سامانه خودنویس بیان کرد: اگر احراز هویت الکترونیک را قبول نداشته باشیم تمام پرداخت های الکترونیک و تراکنشهای بانکی را هم باید زیر سوال ببریم. نکته دوم اینکه قرارداد اجاره در سامانه در فرایند تحویل و تحول انجام می شود و مشاوران املاک می توانند ریز مسائل مربوط به قرارداد را ببینند و منعقد کنند. وزارت راه و شهرسازی برای اولین بار در کشور این فرصت را فراهم کرده که هم مردم خودشان قرارداد بنویسند و کد رهگیری بگیرند و هم از مشاوران املاک دریافت کنند. چیزی که قانون گذار از ما خواسته این است که فرصت در اختیار مردم و مشاوران املاک قرار گیرد.

عباسی تاکید کرد: با راه اندازی سامانه خودنویس، مشاوران املاک بیکار نمی شوند و بستر امکان فعالیت برایشان فراهم است اما باید خدمات خود را ارتقا دهند. افراد می توانند از طریق درگاه مجوزها، مجوز املاک بگیرند و فعالیت کنند. اما باید به نقطه ای برسیم که خدمات مشاوران املاک تخصصی شود. در تمام دنیا مشاوران املاک خدمات حقوقی بالایی به مردم ارایه می کنند. صنف مشاوران املاک قابل حذف کردن نیست بلکه این سامانه یک محرکی خواهد بود تا مشاوران املاک خدمات صنف خود را ارتقا دهند.

وی درباره این موضوع که آیا قوه قضاییه همکاری مناسبی با این سامانه دارد یا خیر گفت: بله همکاری خوبی با دستگاه قضا داریم. درخصوص مشکلاتی هم که ممکن است ایجاد شود به تدریج این موضوعات مورد بررسی قرار می گیرد و در حال به روزرسانی هستیم.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.