| کد خبر: 212729 |

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در شرایطی که طراحی و اجرای ساختمان مطابق آیین‌نامه 2800 انجام شده باشد، با توجه به شتاب مبنای هر منطقه درصورت زمین لرزه، با خسارت جانی صفر مواجه هستیم و خسارت ناشی از تخریب ساختمان‌ها به حداقل می‌رسد.

تین نیوز

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در شرایطی که طراحی و اجرای ساختمان مطابق آیین‌نامه 2800 انجام شده باشد، با توجه به شتاب مبنای هر منطقه درصورت زمین لرزه، با خسارت جانی صفر مواجه هستیم و خسارت ناشی از تخریب ساختمان‌ها به حداقل می‌رسد.

به گزارش تین نیوز به نقل از فارس، محمد شکرچی‌زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ضمن اشاره به زمین لرزه‌های اخیر شهر تهران در خصوص اقدامات پیشگیری از تخریب زلزله عنوان کرد: مطابق مطالعات لرزه‌خیزی انجام شده در سطح کشور، نقشۀ پهنه‌بندی زلزله تهیه شد که بر اساس این نقشه در نقاط مختلف، شتاب مبنایی تعریف شد و طراحی ساختمان بر اساس این شتاب انجام می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ضمن اشاره به استفاده از  آیین‌نامه 2800 در طراحی ساختمان‌های مسکونی گفت: در شرایطی که طراحی و اجرای ساختمان مطابق آیین‌نامه 2800 انجام شده باشد، با توجه به شتاب مبنای هر منطقه درصورت زمین لرزه، با خسارت جانی صفر مواجه هستیم و خسارت ناشی از تخریب ساختمان‌ها به حداقل می‌رسد.

*توجه به طراحی و کنترل کیفیت ساختمان دو عامل مقابله با آسیب زلزله

شکرچی‌زاده در ارتباط با میزان رعایت آیین‌نامه 2800، گفت: به منظور حفظ کیفیت مواد اصلی سازنده ساختمان نظیر بتن، بر لزوم استفاده از بتن آماده در ساختمان تاکید شده است؛ همچنین استقرار سیستم‌های کنترل کیفیت در پروژه‌های شهری مورد تاکید جدی مرکز تحقیقات است و این امر در آیین‌نامه‌های اخیر منتشر شده ذکر شده است.

با توجه به قرارگیری کشور بر روی کمربند زلزله در منطقه، توجه به طراحی و کیفیت ساخت واحدهای مسکونی از ملزومات پیشگیری آسیب‌های جانی و مالی زلزله به حساب می‌آید. در این راستا استفاده از آیین‌نامه های معتبر و توجه به کیفیت ساخت می‌تواند خطرات ناشی از زمین لرزه را تا حد زیادی کاهش دهد. این درحالیست که فعالیت‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر منجر به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در این حوزه شده است.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین