| کد خبر: 212291 |

معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن گفت: هزینه خرید واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی مسکن بین 300 تا 350 میلیون تومان برآورد شده است که با احتساب مبلغ وام اعطایی به هر واحد، این هزینه به 200 تا 250 میلیون تومان می‌رسد.

تین نیوز

معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن گفت: هزینه خرید واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی مسکن بین 300 تا 350 میلیون تومان برآورد شده است که با احتساب مبلغ وام اعطایی به هر واحد، این هزینه به 200 تا 250 میلیون تومان می‌رسد.

به گزارش تین نیوز به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، جواد حق شناس، معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن اعلام کرد: مطابق با برنامه ریزی های انجام شده امیدواریم برنامه اقدام ملی مسکن و ساخت مسکن ملی تا سال 1400 به اتمام برسد و همه واحدها تحویل متقاضیان شود. وی در خصوص زمان اتمام و تکمیل واحدهای برنامه مسکن ملی توضیح داد: برخی از پروژه ها با توافقات صورت گرفته و واگذاری زمین به بنیاد مسکن برای ساخت آغاز شده است، اما بخشی دیگر هنوز آغاز نشده است و این موضوع، امری طبیعی است چرا که ساخت ساختمان فعالیتی زمان بر و دارای موارد و پیچیدگی های خاص خود است. ما امیدواریم بتوانیم در سال 1400 پروژه ها را به بهره برداری برسانیم.

وی اعلام کرد: بنیاد مسکن از تعداد 400 هزار واحد در شهرهای زیر 100 هزار نفر تعداد 100 هزار واحد مسکونی را تقبل کرده است و کار را در اختیار دارد. همچنین 38 هزار واحد هم با توافق صورت گرفته در شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر احداث خواهد شد.

*هزینه هرواحد مسکن ملی 300میلیون تومان است

حق شناس همچنین در خصوص مساحت واحدهای مسکن ملی که قرار است در شهرهای با جمعیت کمتر از 100 هزار نفر احداث شوند اعلام کرد: میانگین متراژ هر کدام از واحدهای در تعهد بنیاد مسکن برای ساخت در قالب طرح اقدام ملی مسکن 80 مترمربع است که اگر با اغماض و با محاسبه مشاعات هر کدام از واحدها را 100 مترمربع تلقی کنیم برآوردهای ما نشان می دهد در بسیاری از موارد از 300 تا 350 میلیون تومان برای هر واحد مسکونی با احتساب وام باید منابع تامین کنیم که بدون محاسبه وام پیش بینی ما این است که هر واحد از 200 تا 250 میلیون تومان هزینه دارد.

وی همچنین در خصوص رقم آورده اولیه هر کدام از متقاضیان مسکن ملی برای قرار گرفتن آن ها در فهرست افراد واجد شرایط در مرحله اول اعلام کرد: رقم اولیه آورده سپرده گذاران 30 میلیون تومان به ازای هر فرد متقاضی بود که باید به نام خود فرد متقاضی در حساب بانکی سپرده گذاری می شد. هم اکنون با وزارت راه و شهرسازی در حال بررسی هستیم که با توجه به همه آیتم های اثرگذار در هزینه های ساخت و ساز بتوان این مبلغ را واقعی سازی کرد؛ به احتمال این میزان قدری افزایش خواهد یافت و ممکن از است از پروژه ای به پروژه دیگر تغییر کند چون ممکن است در برخی از پروژه ها مساحت زیربنای واحدها با هم متفاوت باشد.

وی همچنین در خصوص نحوه تخصیص زمین به پروژه های اقدام ملی مسکن در شهرهای با جمعیت کمتر از 100 هزار نفر توضیح داد: در این زمینه دو گروه واگذاری در نظر گرفته شده است. در واگذاری های 99 ساله هزینه ای از بابت قیمت زمین به متقاضی تحمیل نمی شود ودر قالب اجاره 99 ساله در اختیار آن ها گذاشته می شود. مورد دوم مربوط به زمین هایی است که دولت مالکیت آن ها را نیز به خریدار انتقال می دهد.پیش بینی شده است که هزینه این زمین ها نیز در قالب اقساط 5 ساله از متقاضیان دریافت شود در نتیجه در زمین هایی که متری واگذار می شود قیمت زمین بنا بر سهم سرانه هر واحد مسکونی از زمین از متقاضی دریافت می شود. این موارد مواردی است که زمین ارزنده است و واحد مسکونی در موقعیت خوبی قرار گرفته و متقاضی بنا بر میزان آورده و بودجه و نقدینگی خود می تواند انتخاب کند که واحد خود را از این پروژه ها انتخاب کند در غیر اینصورت می تواند از پروژه های 99 ساله واحد انتخاب کند که در این حالت هزینه تامین زمین با توجه به اجاره بهای بسیار ناچیزی که متقاضیان در قبال زمین پرداخت می کنند نزدیک به صفر است.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین