بازدید سایت : ۳۸۹۸۹

شبکه ریلی خواف- هرات و تسهیل ترانزیت کالا برای افغانستان

راه آهن خواف- هرات به طول ۲۲۵ کیلومتر برای دسترسی بیشتر افغانستان به آب های آزاد از طریق بندرعباس و آب های گرم از طریق بندر چابهار مهیا خواهد شد.

شبکه ریلی خواف- هرات و تسهیل ترانزیت کالا برای افغانستان
تین نیوز

راه آهن خواف- هرات به طول ۲۲۵ کیلومتر برای دسترسی بیشتر افغانستان به آب های آزاد از طریق بندرعباس و آب های گرم از طریق بندر چابهار مهیا خواهد شد.

به گزارش تین نیوز به نقل از مهر، حافظ سادات نژاد مجری طرح راه آهن خواف- هرات در گفت وگو با برنامه روی خط اقتصاد، گفت: راه آهن خواف- هرات با هدف تسهیل ترانزیت کالا در مسیر کریدور شرق به غرب در مدت ۶ ماه به شرط شرایط مساعد آب و هوایی احداث خواهد شد. افغانستان با اتصال این شبکه ریلی از طریق تکمیل راه آهن رشت- آستارا و اتصال به ترکیه و از مرز خسروی به عراق و سوریه، می تواند به اهداف خود در ترانزیت کالا و دسترسی به آب های آزاد دست یابد.

مجری طرح راه آهن خواف- هرات گفت: این راه آهن به طول ۲۲۵ کیلومتر از شهرستان خواف تا هرات افغانستان به چهار قطعه ریلی تقسیم می شود که یک قطعه به طول ۶۲ کیلومتر در افغانستان به اتمام و بهره برداری رسیده بود، اما در جنگ افغانستان آسیب دید و سه قطعه دیگر در ایران در حال تکمیل است.

سادات نژاد با اشاره به جنگ و جابه جایی قدرت و تحولات سیاسی افغانستان، بیان داشت: همواره خط راه آهن ساخته شده ایران در خاک افغانستان، رصد و اهمیت استراتژیک آن به دولت حاکم گوشزد می شد که با تعاملات دو کشور مقرر شد تا مراحل بازسازی آن توسط شرکت افغانی- قزاقی که تأمین تجهیزات آن از ایران بوده است، به اتمام برسد. با قرارداد ۱۱۷ میلیارد تومانی که با پیمانکار ایرانی برای تکمیل خط راه آهن منعقد شده، پیش بینی می شود با استفاده از تجهیزات مکانیزه ریلی بتوان در مدت ۶ ماه به شرط شرایط مساعد آب و هوایی به انتقال ترانزیت کالا در سال نخست به مقدار ۷۰۰ میلیون تن دست یافت.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

  • ناشناس

    احتمالا در سطر آخر 700 هزار تن منظور بوده است