| کد خبر: 252973 |

معاون وزیر راه اعلام کرد؛

آغاز پیش فروش بلیت‌های نوروزی قطار از هفته آینده

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پیش فروش بلیت های نوروزی قطار از هفته آینده آغاز می شود، گفت: برای خطوط هوایی به مشهد مقدس درخواست افزایش پروازها را داده ایم.

تین نیوز

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پیش فروش بلیت های نوروزی قطار از هفته آینده آغاز می شود، گفت: برای خطوط هوایی به مشهد مقدس درخواست افزایش پروازها را داده ایم.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پنجاه وچهارمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر روز دوشنبه- ۸ اسفندماه ۱۴۰۱ - در سالن فجر وزارتخانه برگزار و تمهیدات لازم برای سفرهای نوروز ۱۴۰۲از سوی مسئولین کمیته های عضو ستاد مورد بررسی قرار گرفت.

سید مصطفی فاطمی دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در ابتدای این نشست با بیان اینکه برنامه ریزی برای نوروز ۱۴۰۲ از ۶ ماه گذشته با هدف برنامه ریزی برای خدمت رسانی به مسافران در ایام نوروز آغاز شده است، بیان کرد: ستاد خدمات سفر در تمامی استان ها شکل گرفته و جلسات متعددی به منظور ایجاد هماهنگی های لازم در شهرستان های گردشگری برگزار شده است، بسیج سازمانی برای خدمت رسانی در نوروز ۱۴۰۲ شکل گرفته در تک تک استان ها شکل گرفته و ستاد خدمات سفر از امروز وارد فاز اجرایی در مرکز و استان ها می شود.

رشد ۲۰درصدی پروازهای کیش

مرتضی رمضانی گالشی معاون گردشگری منطقه آزاد کیش با اشاره به تشکیل ۱۳ کمیته در راستای برنامه ریزی برای نوروز ۱۴۰۲، افزود: طی همکاری های صورت گرفته با سازمان هواپیمایی کشور، تعداد پروازها با رشد حدود ۲۰درصدی از ۶۷ پرواز در سال گذشته به ۷۷ پرواز در نوروز ۱۴۰۲ خواهد رسید. همچنین برنامه ریزی خوبی برای سفرهای زمینی و ریلی شکل گرفته و همکاری خوبی با سازمان بنادر و دریانوروردی انجام شده و تعداد ایستگاه ها از ۲۰ ایستگاه به ۴۰ ایستگاه افزایش داده شده است.

وی به همکاری های صورت گرفته با معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای خدمات دهی هرچه بهتر به گردشگران و تهیه اقلام مورد نیاز برای نوروز ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: اقامتگاه ها و هتل ها با قیمت مصوب خدمات رسانی خواهند کرد و از روز گذشته کارشناسان برای بازدیدهای میدانی اعزام شده اند.

پیگیری جدی نظارت بر بازار

احمد اصانلو رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در ادامه این جلسه با بیان اینکه این سازمان مرجع رسیدگی به تخلفات است، نه نظارت و کشف تخلفات گفت: منتقد این موضوع هستیم که نظارت بر بازار تعیین تکلیف شود، در همین راستا و با توجه به شرایط خاص اقتصادی موضوع نظارت را به طور جدی پیگیری می کنیم. در دوره جدید مخصوصا دو ماه پایانی سال برای حضور میدانی برنامه ریزی کرده ایم.

اصانلو با بیان اینکه براساس طرح های ویژه تعزیرات رؤسای شعب و گشت های مشترک بر قیمت ها نظارت خواهند کرد، گفت: بر اساس مصوبه سران قوا اختیار پلمب و رسیدگی به تخلفات در محل به تعزیرات حکومتی داده شده و جرائم تشدید شده است.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به اینکه از امروز برای نظارت بر بازار پای کار آمده ایم، گفت: منتظر وصول گزارشات نیستیم. بر نرخ قیمت بلیت هواپیما و سایر وسایل نقلیه عمومی و همچنین رعایت نرخ مصوب از سوی هتل ها و مراکز اقامتی نظارت کرده و با متخلفان برخورد جدی می شود.

تامین وسایل اولیه نجات و آموزش پرسنل هتل ها و مراکز اقامتی

علی شریفان دبیر سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه وزارت بهداشت از ماه گذشته جلسات را برای ارائه خدمات سلامت به مسافران نوروزی در سه حوزه بهداشت، درمان و اورژانس پیش از بیمارستان آغاز کرده است، ادامه داد: همیشه اقامتگاه های دارای مجوز و زیرمجموعه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بهترین همکاری را دارند و استانداردها رعایت می شود.

وی با بیان اینکه بیشترین مشکل مربوط به فعالیت صنوف و کسبه غیرمجاز است، بر برنامه ریزی و مجوزدار شدن این گروه و نظارت بر فعالیت آنها اشاره کرد.

شریفان با اشاره به ۱۰۶۰ بیمارستان و ۱۴۴ هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستان ها در کشور از اعلام آمادگی برای ارائه خدمات در بیمارستان ها خبر داد و گفت: با استفاده از ۵۲ بالگرد، ۸۸ اتوبوس آمبولانس و ۵۷۰۰ آمبولانس، در ۳۲۰۰ پایگاه ارائه خدمات به مسافران را داریم.

کارشناس سازمان اورژانس کشور به اهمیت تدبیر سرانه سلامت برای هر مسافر از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: در صورت تجهیز هتل ها و اقامتگاه های بزرگ به وسایل اولیه نجات و آموزش پرسنل، جان مسافران نجات پیدا می کند، این امر می تواند فاز به فاز انجام گیرد و این آمادگی از سوی ما وجود دارد.

لزوم حضور پزشکان متخصص در بیمارستان ها

سرهنگ سیروس حسن زاده معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور فراجا انتظامی با بیان اینکه هماهنگی بین سازمان های امدادی انجام شده است، ادامه داد: رزمایش طرح ترافیکی ۲۳ اسفندماه انجام و طرح همیاران پلیس نیز با همکاری وزارت آموزش پرورش از ۱۵ اسفندماه آغاز می شود.

وی اطلاع رسانی به موقع و دقیق از سوی صداوسیما را در به حداقل رسیدن تصادفات مهم دانست و افزود: عدم استفاده از خودروها و مینی بوس های شهری برای بین شهری و همچنین استفاده از اتوبوس های ایمن از سوی راهیان نور باید مورد توجه قرار گیرد.

حسن زاده با بیان اینکه ۳۰ درصد تصادفات از ساعت ۱۶ تا ۲۰ صورت می گیرد، این ساعات را برای سازمان های امدادی حائز اهمیت عنوان کرد و ادامه داد: به دلیل اینکه پزشکان متخصص در بسیاری شهرها حضور ندارند، تشخیص درست اتفاق نمی افتد و این موضوع منجر به مرگ گردشگران می شود. حضور پزشکان متخصص در بیمارستان ها باید مدنظر قرار گیرد.

اختصاص ۱۰ تا ۱۵ درصد سهمیه بیشتر بلیت قطار و هواپیما برای مسیر مشهد مقدس

شهریار افندی زاده معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در این نشست گفت: سال گذشته ۶ میلیون نفر از طریق حمل نقل هوایی، ۲ میلیون نفر به صورت حمل ونقل جاده ای، ۱,۵ میلیون نفر به صورت ریلی و ۲ میلیون نفر نیز از طریق خودروهای شخصی خود جابه جا شدند که امسال نیز پیش بینی می کنیم ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته باشیم.

وی افزود: ۸هزار کیلومتر از راه های پرحادثه شناسایی شده تا با کمک پلیس و نیروهای امدادی نظارت بیشتری بر این راه ها داشته باشیم.

افندی زاده ادامه داد: از هفته آینده پیش فروش بلیت های قطار آغاز خواهد شد و برای مسیرهایی مثل مشهد ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش سهمیه بلیت خواهیم داشت. در حوزه حمل و نقل هوایی نیز برای مسیرهایی مثل مشهد مقدس درخواست افزایش پروازها را داده ایم. سه موج سفر را برای نوروز امسال پیش بینی کرده ایم و تمام تلاش مان را برای ارائه خدمات به گردشگران نوروزی به کار خواهیم گرفت.

کمبودی در تامین مایحتاج ضروری مردم نداریم

شاهپور علائی مقدم معاون وزیر جهاد کشاورزی در این نشست گفت: تقارن نوروز و ماه مبارک رمضان باعث شده تا امسال با حساسیت بیشتری موضوع تامین موادغذایی را پیگیری کنیم و از سه ماه قبل جلسات مختلفی با موضوع تامین مایحتاج مردم برگزار شده و در همین ارتباط قرارگاه هایی تشکیل شده است. در این باره برای تامین برخی از مواد غذایی مثل برنج، گوشت، مرغ، روغن، شکر، تخم مرغ، خرما، میوه و ... برنامه ریزی های ویژه ای شده و کمبودی در این باره نداریم.

وی افزود: در خصوص تامین سیب و پرتقال در نوروز نیز پیش بینی ما این است که حدود ۱۵ هزار تن مورد نیاز است و تا کنون ۱۱ هزار تن سیب و پرتقال تامین شده است.

پشتیبانی ۲۱ بالگرد از خدمات امدادی جمعیت هلال احمر

صادق محمودی رئیس جمعیت امداد و نجات نیز در این جلسه گفت: ۱۹ هزار نیروی امدادی داریم که در تمام سال از جمله نوروز به ارائه خدمات امدادی می پردازند. در نوروز امسال آمادگی کامل داریم و برنامه ریزی های خوبی در این باره صورت گرفته است. ۲۱ فروند بالگرد برای پشتیبانی خدمات امدادی در نوروز امسال به کار گرفته خواهد شد.

ایجاد نشاط و ارتقای ایمنی دو هدف ما است

حجت الاسلام سید هاشم حسینی رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز گفت: ایجاد نشاط و ارتقای ایمنی دو هدف ما است که در همین راستا ۲۰۷ پست ثابت ایجاد کردیم که بیشتر در مبادی شهرها و در فاصله ۳۰ کیلومتری شهرها مستقر می شوند.

تهیه مستند از حضور گردشگران خارجی در اماکن فرهنگی تاریخی

مسلم رحیمی معاون امور استان های صدا و سیما و رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در ادامه این نشست گفت: پیام های رادیویی کارهای جدیدی است که امسال در نوروز آمادگی اجرای آن را داریم. شبکه های رادیویی و تلویزیونی استانی آمادگی کامل برای اطلاع رسانی در نوروز را دارند. ما در سازمان صدا و سیما آماده هرگونه همکاری با ستاد و دستگاه های عضو ستاد هستیم.

وی افزود: برای نوروز امسال برنامه های ویژه ای برای تهیه گزارش و معرفی از اماکن فرهنگی تاریخی داریم. برنامه ریزی کرده ایم مستندهایی از حضور گردشگران خارجی و خاطرات آن ها از سفر به ایران تهیه خواهد شد. در کنار آن مسابقات محلی و بازی های بومی و محلی اهمیت فراوانی دارد که ما در کمیته اطلاع رسانی آمادگی کامل برای اطلاع رسانی و معرفی این جشنواره ها داریم.

سامان دهی فضاهای اقامه نماز

حجت الاسلام جواد حیرانی رئیس ستاد اقامه نماز نیز در این جلسه گفت: از ماه گذشته دو اقدام را پیگیری و انجام دادیم که به عنوان مثال می توان به سامان دهی فضاهای اقامه نماز اشاره کرد. همچنین با همکاری برخی از دستگاه برنامه ریزی های را انجام داده ایم که در کنار سفر، گردشگران نشاط معنوی را نیز تجربه کنند.

نماینده سازمان اوقاف نیز در ادامه این نشست گفت: از ۲۸ اسفند طرح آرامش بهاری در ۲هزار بقعه اجرا خواهد شد. این طرح در ۱۲۸ بقعه که در مسیر مشهد مقدس هستند از نیمه شعبان به صورت ویژه آغاز می شود. همچنین خیمه های معرفت احداث می شود. در این خیمه ها در کنار اقدامات فرهنگی، سوغات و صنایع دستی نیز اجرا خواهد شد. همچنین ظرفیت های اقامتی ما در اختیار گردشگران نوروزی قرار خواهد گرفت.

برپایی نمایشگاه صنایع دستی در تمام شهرهای استان مازندران

روح الله سُلگی معاون سیاسی استانداری مازندران نیز در این نشست به صورت ویدئو کنفرانسی در سخنانی گفت: مازندران دارای ظرفیت های گردشگری بی نظیری است که از آن جمله می توان به جنگل های انبوه، سواحل زیبا، چشمه ها و آبشارها و طبیعت زیبا اشاره کرد که فرصت مناسبی برای سفر و گردشگری در این استان است.

وی افزود: خدماتی که استان مازندران به گردشگران ارائه می دهد ملی است، اما بودجه و امکاناتی که در اختیار دارد استانی است. بنابراین درخواست ما از ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر این است که به تقویت بودجه و امکانات این استان برای ارائه خدمات هرچه بهتر به گردشگران توجه کند.

معاون استاندار مازندران افزود: در تمام شهرستان های استان مازندران در نوروز بازارچه و نمایشگاه صنایع دستی برگزار می شود.

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در نوروز ۱۴۰۱ با عضویت ۲۳ دستگاه اجرایی و محوریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ در محل این وزارتخانه تشکیل شد. مدیریت و بررسی وضعیت محورها و مسیرهای سفر، مبادی و مقاصد سفر، محل های اقامت و پذیرایی، امدادرسانی و اطلاع رسانی از تغییرات آب و هوا و وضعیت ترافیکی جاده ها با هدف افزایش کیفیت خدمات و رضایتمندی گردشگران و مسافران از مهمترین و ظایف و ماموریت های این ستاد است که در شعب آن در همه استان ها و هرستان های کشور نیز همزمان با ستاد مرکزی تشکیل و شبانه روزی فعالیت می کنند.

نوروز ۱۴۰۱ با توجه با فروکش کردن ویروس کرونا و کاهش محدودیت های سفر بعد از سه سال، موج سفرهای داخلی در کشور شکل گرفت که از آن به عنوان سونامی سفر تعبیر شد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید