| کد خبر: 267012 |

علت گرانی کرایه اسنپ و تپسی مشخص شد

دو نماینده شرکت اسنپ و تپسی درباره گرانی بیش از حد کرایه های خود در جلسه کمیته حمل ونقل شورای شهر تهران توضیح دادند.

تین نیوز

دو نماینده شرکت اسنپ و تپسی درباره گرانی بیش از حد کرایه های خود در جلسه کمیته حمل ونقل شورای شهر تهران توضیح دادند.

 

به گزارش تین نیوز به نقل از همشهری آنلاین، جلسه کمیته حمل ونقل شورای شهر تهران با حضور سید جعفر تشکری هاشمی؛ رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران، علی اصغر قائمی؛ رئیس کمیته هوشمندسازی و ایمنی کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران با موضوع ارائه گزارش عملکرد شرکت اسنپ و تپسی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه نماینده شرکت اسنپ درباره قیمت گذاری سفرهای خودروهای تحت پوشش این شرکت گفت: این قیمت ها در بستر یک الگوریتم انجام می شود و ویژگی های مختلف منجر به محاسبه هزینه های سفر می شود و باید تاکید کنم که قیمت گذاری مطابق با تابع ساعت اوج و ساعت غیرتقاضا است.

وی ادامه داد: باتوجه به درآمد متوسط ساعتی رانندگان، قیمت نوسان زیادی ندارد و افزایش قیمت ها به مرور زمان رخ می دهد مطابق با دستورالعملی که صادر شده است قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی بصورت شناور انجام می شود و این موضوع گاهی منجر به موکول سفرهای غیر ضروری به ساعات غیرپیک که هزینه ها کمتر است، می شود.

نماینده شرکت اسنپ اظهار کرد: تصور بر این است که قیمت گذاری ها براساس تصمیم شرکت های حمل ونقل هوشمند است اما سهم بازار این شرکت ها ۵ درصد است و این یعنی ما نقشی در قیمت گذاری نداریم و سیستم براساس فاکتورهای موجود و فرمول ها قیمت را اعلام می کند.

در ادامه نماینده شرکت تپسی وضعیت نرخ گذاری این شرکت حمل ونقل هوشمند را تشریح کرد و گفت: دلیل اصلی استقبال مسافران از تپسی مقرون به صرفه بودن آن است و مدل درآمدی شرکت هم بر پایه سفرهای زیاد و مقرون به صرفه در مقابل سفرهای کم و گران است.

وی ادامه داد: هزینه سفرها نیز براساس پارامترهای مسافت، زمان، میزان درخواست سفر و... مشخص می شود.

در ادامه محمدرضا مهماندار؛ رئیس پلیس اسبق راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: در بحث قیمت گذاری شرایط دولتی، نیمه دولتی و شهرداری ها دخیل هستند و باتوجه به اینکه قیمت از ابتدا مورد توافق قرار می گیرد، این اختیار برعهده استفاده کننده است که از خدمت استفاده کند یا خیر، این قیمت گذاری و توافقی که بین دو طرف حاصل می شود، شیوه صحیحی است.

در ادامه سید جعفر تشکری هاشمی؛ رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران گفت: دلیل گرانی های ما بخشی مصداقی، بخشی ساختاری و بخشی سیستمی هستند و همگی دارای اهمیت اند.

مسئولیت سفرها در شهر با شهرداری است

وی با بیان اینکه باید بر روی نکاتی که دارای ابهام هستند وقت بیشتری گذاشته شود، اظهار کرد: مطابق با قانون مسئولیت حمل بار و سفر در شهرها برعهده شهرداری است و به هیچ عنوان نمی توان این قانون را دور زد و تا مادامی که قانون تغییر نکرده نمی توان از آن سرپوشی کرد.

تشکری هاشمی افزود: سال ها است به دلیل جدی نگرفتن استارت آپ ها و عقب ماندگی شهرداری ها که درک دقیقی از پیامدهای این چنین فعالیت ها نداشتند مشکلات جدی ایجاد شده اند.

۲۰۰ هزار تاکسی اینترنتی در شهر فعالیت می کنند

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران با بیان اینکه تاکسی های اینترنتی بر روی حمل ونقل شهری اثر می گذارند، گفت: روزانه ۲۰۰ هزار تاکسی اینترنتی بیش از یک و نیم میلیون سفر را انجام می دهند و برهمین اساس حاکمیت باید نقش آفرینی خوبی برای ایجاد تعادل داشته باشد.

وی تصریح کرد: به دلیل ضعف افراطی در شبکه های حمل ونقل شهری، حمل ونقل به سمت تاکسی های هوشمند سوق پیدا کرده است و به دلیل فقدان نظارت، قانون، سیاست کلی، نبود ناوگان حمل ونقل عمومی و سایر مشکلات اجازه داده ایم تا حدود ۳۰۰ هزار تاکسی رسمی، مسافر بر شخصی و مسافربر آنلاین در تهران کار کنند.

تشکری هاشمی با بیان اینکه نظام نرخ گذاری بر اساس الگوریتم ها است ، اظهار کرد: وقتی ناوگان نباشد مشتری باید به هر قیمتی سفر خود را انجام دهد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران با بیان اینکه ما باید ساختارمند شویم اما این ساختار به معنای گرفتن رقابت از شرکت ها و یا دخالت در تقدی گری نیست، گفت: به دنبال این هستیم تا وضعیت ناوگان، نظام نرخ گذاری و رعایت استانداردهای کسب و کار را سامان دهیم و از کسب و کارهای بر خط و مبتنی بر فناوری های نو و هوشمندسازی حمایت کنیم.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

نظرسنجی
آیا جلسات اخیر مدیرعامل راه آهن با مدیران شرکت‌های مالک لوکوموتیو و واگن و تأکید ایشان بر حمایت از بخش خصوصی، تا کنون در بهبود وضعیت این شرکت ها مؤثر بوده است؟