| کد خبر: 267815 |

◄ فساد در حال رشد در سراسر جهان/ ایران در رتبه 149

جایی که عدالت حاکم است، فضای کمی برای فساد وجود دارد، اما جایی که فساد رشد می کند، ترازو عدالت را از تعادل خارج می کند.

تین نیوز

شاخص ادراک فساد 2023 (CPI) که روز 31 ژانویه 2024 منتشر شد نشان می دهد فساد در سراسر جهان در حال رشد است.

به گزارش تین نیوز، CPI  تعداد 180 کشور و منطقه را در سراسر جهان بر اساس سطوح درک شده از فساد بخش عمومی رتبه بندی می کند و در مقیاس 0 ( بسیار فاسد ) تا 100 ( بسیار تمیز ) امتیاز می گیرد.

رتبه ایران در این ارزیابی ۱۴۹ از ۱۸۰ شده ( یا ۲۴ از ۱۰۰  ) که البته سال قبل ۱۴۸ بوده و این بدان معنی است که یک رتبه تنزل پیدا کرده است.

رتبه شاخص فساد

فساد و عدالت در یک رابطه پیچیده و معکوس پیوند تنگاتنگی دارند: جایی که عدالت حاکم است، فضای کمی برای فساد وجود دارد، اما جایی که فساد رشد می کند، ترازوی عدالت را از تعادل خارج می کند.

منظور از یک سیستم قضایی و نظارتی با عملکرد خوب، حمایت از حاکمیت قانون، حمایت از حقوق بشر و اطمینان از رعایت مناسب سایر حقوق و تعهدات مندرج در قانون، از جمله مقررات موجود ضد فساد است.

با این حال، همانطور که توسط دفتر سازمان ملل متحد در مورد مواد مخدر و جرایم (UNODC) اشاره شده است، بسیاری از سیستم های قضایی در سر تا سر جهان با پرونده های سنگین، به طور مزمن کمبود بودجه دارند و برای انجام وظایف خود به منابع مالی و انسانی بیشتری نیاز دارند.

این شامل سیستم های قضایی در کشورهای توسعه یافته می شود. در بسیاری از کشورها، اجزای مختلف سیستم، یعنی دادگاه ها، قضات، پلیس و دادستانی فاقد یکپارچگی لازم برای اطمینان از اجرای صحیح فرآیند عدالت هستند.

این منجر به سوء عملکردهای مختلفی مانند سوء مدیریت در اجرای عدالت و سطوح بالای معافیت از مجازات می شود. در چنین شرایطی، سیستم های قضایی نیز بعید است که به عنوان یک کنترل مناسب برای فساد عمل کنند.

رتبه ایران در شاخص فساد

 منبع: https://www.transparency.org/en/cpi/2023/index/irn

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

نظرسنجی
آیا جلسات اخیر مدیرعامل راه آهن با مدیران شرکت‌های مالک لوکوموتیو و واگن و تأکید ایشان بر حمایت از بخش خصوصی، تا کنون در بهبود وضعیت این شرکت ها مؤثر بوده است؟