| کد خبر: 250913 |

حقوق ۱۴۰۲ چقدر است؟ حداقل دستمزد کارگری چقدر افزایش پیدا می کند؟

بررسی آمارهای مربوط به تورم و همچنین نسبت حداقل مزد مصوب سال های قبل با هزینه معیشت واقعی و سبد معیشت مصوب حاکی از این است که دستمزد سال آینده برای حفظ وضعیت موجود باید حداقل ۵۱درصد افزایش پیدا کند و کف دریافتی یک خانوار ۳.۳نفره کارگری با احتساب مزایا به حوالی ۹.۷میلیون تومان برسد.

تین نیوز

بررسی آمارهای مربوط به تورم و همچنین نسبت حداقل مزد مصوب سال های قبل با هزینه معیشت واقعی و سبد معیشت مصوب حاکی از این است که دستمزد سال آینده برای حفظ وضعیت موجود باید حداقل ۵۱درصد افزایش پیدا کند و کف دریافتی یک خانوار ۳.۳نفره کارگری با احتساب مزایا به حوالی ۹.۷میلیون تومان برسد.

به گزارش تین نیوز به نقل از همشهری، کمتر از ۳ماه برای مذاکرات معمول مزدی و تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ وقت باقی است و وزیر کار نیز وعده داده که این کار تا قبل از پایان سال انجام شود. البته هنوز نظر شرکای اجتماعی در شورای عالی کار در این زمینه اعلام نشده اما براساس آمارهای موجود می توان میزان افزایش معقول حداقل دستمزد را تخمین زد.

سناریوی تکرار مناسبات۱۴۰۰

در سال گذشته، سبد معیشت مصوب شورای عالی کار ۸میلیون و ۹۷۹هزار تومان تعیین شد که معادل ۶۵درصد هزینه واقعی معیشت یک خانوار کارگری ۳.۳نفره در بهمن ۱۴۰۰ بود. در سال جاری نیز با فرض تغییرنکردن روند تورم و همچنین حفظ نسبت ۶۵درصدی، هزینه سبد معیشت مصوب باید حدود ۱۳.۵میلیون تومان باشد.

برآوردها حاکی از این است که با فرض تجربه تورم ۲درصدی در ماه های دی و بهمن امسال، سهم خوراک در سبد معیشت کارگران از ۳میلیون و ۵۵۵هزار تومان در بهمن سال قبل به ۵میلیون و ۳۶۳هزار تومان در بهمن امسال خواهد رسید.

در این شرایط با توجه به سهم ۲۵.۵۵درصدی خوراک در سبد هزینه کارگران، هزینه واقعی معیشت شرافتمندانه (نه حداقلی) یک خانوار ۳.۳نفره کارگری در بهمن ماه (زمان تعیین هزینه معیشت) از ۱۳.۹میلیون تومان در بهمن سال قبل به مرز ۲۱میلیون تومان در بهمن سال جاری افزایش خواهد یافت.

 ازآنجایی که فلسفه تعیین دستمزد سال های جدید برای خنثی سازی اثرات تورم و تحولات اقتصادی بر معیشت کارگران و جلوگیری از فقیرتر شدن آنهاست، در جریان مذاکرات مزد ۱۴۰۲ فقط برای حفظ وضعیت موجود کارگران باید حداقل مزد و سایر سطوح مزدی کارگران حدود ۵۱درصد افزایش یابد که در این صورت، حداقل مزد به حوالی ۶.۳میلیون تومان و حداقل مزد و مزایای یک کارگر سرپرست خانوار ۳.۳نفره به ۹.۷میلیون تومان خواهد رسید.

در این میان اگر چانه زنی نمایندگان کارگری در شورای عالی کار برای بالا بردن ضریب افزایش حداقل مزد به جای افزایش مزایا موفق باشد، احتمال تغییر ضرایب افزایش حداقل مزد و دستمزد سایر سطوح وجود دارد؛ مانند امسال که حداقل مزد ۵۷.۴درصد افزایش و سایر سطوح مزدی ۳۸به اضافه رقم ثابت ۵۱۵هزار تومان افزایش یافت.

برآورد حقوق 1402

نفی تأثیر افزایش دستمزد بر تورم

دولت ها همواره به بهانه تورم زا بودن افزایش دستمزد، در برابر جبران هزینه های معیشت از مسیر افزایش مزد مقاومت می کنند و البته ازآنجایی که دولت، کارفرمای بزرگ کشور محسوب می شود، از این کار نفع قابل توجهی نیز می برد.

تحقیقات کارشناسان حاکی از این است که با احتساب سهم بسیار ناچیز دستمزد در صنایع بزرگ و سهم بالای آن در بخش خدمات، سهم دستمزد در قیمت تمام شده کالا و خدمات در اقتصاد ایران بین ۸ تا ۱۳درصد است.

حمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار در گفت وگو با همشهری، با استناد به همین تحقیقات، میانگین سهم دستمزد در قیمت نهایی کالا و خدمات را حدود ۱۰درصد و تأثیر آن بر تورم فعلی را ۲.۵ تا ۳درصد ارزیابی می کند که ابداً نمی تواند بهانه های تورم زا بودن افزایش دستمزد را توجیه کند.

حاجی اسماعیلی با اشاره به اینکه سیاست های سرکوب مزد و حقوق در سال های تورمی اخیر، اوضاع کارمندان و حقوق بگیران دولت را نیز نامساعد کرده است، می گوید: امسال گرچه دولت پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق را در لایحه۱۴۰۲ بودجه گنجانده، اما یقینا مجلس بنا به شرایط موجود این پیشنهاد را با نرخ های بسیار بالاتری تعدیل خواهد کرد و در شورای عالی کار نیز دولت باید آماده تصویب ارقام بالاتری به عنوان افزایش مزد باشد.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • ارش 0 0

  خط فقر ۲۲_۲۳میلیون تومانه با این پولهایی که میدن مردم دارن زیر خطر فقر زندگی‌میکنن در کشوری که روزی ۷هزار میلیارد تومن پول داره چاپ میشه چرا دارن هرسال میگن کمبود بودجه دارن نوبت که به کارگران میرسه اسمان میتپه ایران این همه ذخایر داره _نفت_معدن طلا_زغال سنگ_سنگ اهک_زعفران ایران در دنیا حرف نداره پس پول اینها کجا میره _چه دستهایی پشت پرده است که نمیذارن مردم یک روز خوش ببینن یا خودشون عمدا دارن مردم رو گرسنه نگه میدارن فقط به حجاب گیر دادن_عیسی به دین خود_موسی به دین خود_به حجاب گیر ندین

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید