| کد خبر: 232712 |

معاون گمرک ایران گفت : اگر وزارت راه و شهرسازی طی نامه مکتوبی به گمرک اعلام کند « نسبت به ترخیص کامیون‌ها بدون بررسی سال ساخت، ارزش و بدون اخذ مجوزهای قانونی و مقرراتی اقدام کند»، ظرف حداکثر ۴۸ ساعت، تمامی کامیون‌های وارداتی ترخیص می شوند.

تین نیوز

معاون گمرک ایران گفت : اگر وزارت راه و شهرسازی طی نامه مکتوبی به گمرک اعلام کند « نسبت به ترخیص کامیون‌ها بدون بررسی سال ساخت، ارزش و بدون اخذ مجوزهای قانونی و مقرراتی اقدام کند»، ظرف حداکثر ۴۸ ساعت، تمامی کامیون‌های وارداتی ترخیص می شوند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایلنا، مهرداد ارونقی درباره اظهارات وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه ١۵٠٠ دستگاه کامیون یک سال است که در گمرک معطل مانده و ترخیص نمی‌شود، اظهار داشت: به نظر می‌رسد متصدیان ذیربط باید کمی دقیق‌تر به موضوعات ورود کنند و در خصوص مشکلات، دلایل مستندتری ارائه کنند. وزیر راه و شهرسازی به خوبی واقفند تنها سازمانی که همواره در رفع مشکلات ترخیص کامیون‌ها پیش قدم شد و حتی پیش‌نویس مصوباتی که مربوط به سازمان گمرک نمی‌شد را تنظیم و در اختیار وزارت راه گذاشت، گمرک بود و لاغیر.

وی ادامه داد: گمرک ایران با تنظیم و ارائه پیش‌نویس مصوبه بود که اختیار لازم را برای وزارت راه و شهرسازی گرفت تا از بروکراسی زائد اداری در این خصوص جلوگیری شود. باید توجه داشت طبق آئین نامه اجرایی مربوطه ترخیص کامیون‌های موضوع مصوبات، منوط به ارائه گواهی اسقاط است و تمام مجوزهای صادره تاکنون به گمرکات اجرایی ابلاغ و اجرایی شده است.

معاون گمرک ایران با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی در گمرک برای ماندگاری این کامیون‌ها وجود ندارد، تاکید کرد: به نظر می‌رسد اسقاط کامیون و صدور مجوز مربوطه و سایر بروکراسی‌های مراجع ذیربط، مانع از ترخیص کالا شده است که این امر بدون تصریح به مشکل، به نادرست به گمرک نسبت داده شده است.

ارونقی تصریح کرد: همچنین ترخیص کامیون‌ها منوط به مجوز سازمان محیط زیست است و اخذ مجوزهای مربوطه فرآیند زمان‌بری است. وقتی مصوبه شورای عالی امنیت ملی در خصوص الزام دستگاه‌های دخیل در فرآیند تجارت خارجی به صدور مجوزهای قانونی ظرف ۷ روز اداری، از سوی دستگاه‌های مربوطه نادیده گرفته شده و اجرا نمی‌شود نباید انتظار داشت گمرک برای تسریع در کار، نسبت به ترخیص کامیون‌های وارداتی بدون مجوزهای قانونی اقدام کند.

وی با بیان اینکه در صورت آماده بودن مجوزها و اظهار کالا و پیگیری و اراده صاحب کالا هیچ مشکلی برای ترخیص کالا وجود ندارد، اظهار کرد: از گمرکات اجرایی تاکنون مشکلی منعکس نشده است. برخی از صاحبان کالا، نسبت به اظهار کامیون با ارزش بسیار نازل مثلاً ۵۰۰۰ دلار اقدام کرده‌اند که طبیعتاً گمرک باید برای جلوگیری از تضییع حقوق حقه دولت بررسی ارزش کالا را انجام دهد که در این خصوص هم به اندازه کافی مساعدت و همراهی جهت ترخیص شده است.

معاون گمرک ایران تاکید کرد: از مقامات مسئول انتظار می‌رود با آگاهی و بررسی‌های دقیق‌تر و بیشتر نسبت به این موضوعات اظهار نظر کنند چراکه هرگونه اظهار نظر غیرآگاهانه منجر به تشویش و تنش افکار عمومی می‌شود. اینجانب به عنوان نماینده گمرک ایران این ادعا را دارم و این قول را می‌دهم که اگر وزارت راه و شهرسازی طی نامه مکتوبی به گمرک ایران اعلام کند «نسبت به ترخیص کامیون‌ها بدون بررسی سال ساخت، ارزش و بدون اخذ مجوزهای قانونی و مقرراتی اقدام کند»، ظرف حداکثر ۴۸ ساعت، تمامی کامیون‌های وارداتی ترخیص و در اختیار صاحبان کالا قرار گیرد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

  • راننده 0 0

    همه‌تون از یک آخور ارتزاق میکنید اما جلوی ملت ، سوری پاچه‌ی هم رو میگیرین!
    همیشه در دولت مسئولیت بر دوش دیگری است!در حالی که آن دیگری وجود خارجی ندارد

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید