بازدید سایت : ۳۱۰۷۳

مجوز تاکسی های هوایی صادر شد

خدمات تاکسی هوایی این فرودگاه معمولا به مسیرهای نزدیک مانند شهرهای شمالی کشور است و امسال مجوز تاکسی های هوایی صادر شده است.

مجوز تاکسی های هوایی صادر شد
تین نیوز

مدیرکل عملیات فرودگاه پیام گفت: امروز بزرگترین مدرسه خلبانی کشور را در فرودگاه پیام داریم که بیش از ۸۰ درصد خلبان های کشور در این فرودگاه آموزش می بینند و روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ پرواز آموزشی در پیام انجام می شود.

به گزارش تین نیوز به نقل از تسنیم، مهدی شیخ الاسلامی؛ در حاشیه تور فناورانه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری درجمع خبرنگاران اظهار کرد: فلسفه وجودی فرودگاه پیام برای ورود بارهای هوایی به کشور بوده است.

وی تصریح کرد: فرودگاه پیام به منظور واردات مرسولات مخابراتی در سال 1374 ایجاد شد و وزارت پست و تلگراف و مخابرات برای اینکه مرسولات پستی خود را وارد کند، فرودگاهی با یک زیرساخت مناسب برای پذیرش انواع هواپیماهای پهن پیکر ایجاد کرد. در ادامه زمانی که موضوع مخابراتی اشباع شد فضای مناسبی برای ورود بارهای تجاری به کشور ایجاد شده و درنهایت فرودگاه پیام، بارهای تجاری را از کشورهای همسایه وارد می کرد.

شیخ الاسلامی گفت: مرکز آموزش خلبانی بعدها در فرودگاه ایجاد شد و امروز بزرگترین مدرسه خلبانی کشور را داریم که بیش از 80 درصد خلبان های کشور در این فرودگاه آموزش می بینند.

وی با اشاره به ایجاد منطقه ویژه اقتصادی پیام گفت: در ابتدا شرکت های صنعتی و سپس شرکت های دانش بنیان در حوزه های عمدتاً IT و ICT در این منطقه فعال شدند. ما تنها منطقه ویژه اقتصادی در کشور هستیم که دارای فرودگاه بین المللی است.

مدیرکل عملیات فرودگاه پیام تصریح کرد: چند سالی است که مجوز پروازهای مسافربری را نیز اخذ کردیم و پروازهای داخلی را انجام می دادیم که از سال گذشته به برکت امام حسین (ع) و اربعین حسینی مجوز پروازهای مسافری بین المللی را نیز گرفتیم و امسال بخش زیادی از مسافران عتبات را از فرودگاه پیام پذیرش کردیم.

شیخ الاسلامی تصریح کرد: فرودگاه بین المللی پیام زیرساخت مناسبی برای انواع هواپیماهای پهن پیکر ایجاد کرده و تجهیزات مناسبی را نیز در این حوزه دراختیار دارد و یکی از فرودگاه های مادرتخصصی در حوزه بار هوایی است. هرچند که از این ظرفیت خیلی در کشور استفاده نمی شود  اما این قابلیت را دارد انواع هواپیماها در حوزه بار هوایی را پذیرش کند و در حال حاضر بخش زیادی از واردات به ویژه کالاهای اساسی را از طریق پیام از کشورهای قزاقستان و قرقیزستان وارد کشور می کنیم.

وی گفت: در حال حاضر 9 مدرسه خلبانی داریم که شرکت های بخش خصوصی هستند که در فرودگاه پیام فعالیت می کنند و روزانه 100 تا 150 پرواز آموزشی در پیام انجام می شود.

مدیرکل عملیات فرودگاه پیام خاطرنشان کرد: امارات و عمان و ترکیه جزو کشورهای هدف ما برای برقراری پروازهای مسافری هستند. بازدیدهای شرکت های هواپیمایی خارجی از فرودگاه ما انجام شده است چراکه شرایط استانداردی را فرودگاه بایستی لحاظ کند؛ امروز هواپیماهایی که در کشور موجود هستند معمولاً هواپیماهای MD هستند که ظرفیت 160 مسافر را در هر پرواز دارند.

شیخ الاسلامی با اشاره به پروازهای مسافری در ایام اربعین گفت: در ایام اربعین نزدیک 4500 مسافر را جابه جا کردیم. ما امکان پذیرش دو پرواز همزمان را در ترمینال فرودگاه پیام داریم و همچنین روزانه ظرفیت 10 پرواز را داریم.

وی افزود: ما تعدادی هواپیمای فوق سبک در فرودگاه پیام داریم که وزن آنها زیر 500 کیلوگرم است و هواپیماهای سبک بالای 500 کیلوگرم وزن دارند.

مدیرکل عملیات فرودگاه پیام گفت: نوعی از هواپیماهای فوق سبک در فرودگاه پیام وجود دارد که جزو به روزترین ها در دنیا است، طول پروازی مستمر دارند، اتوپایلوت هستند و به صورت اتوماتیک پرواز می کنند و  450 کیلومتر در ساعت سرعت دارند و از پیام تا کیش می توانند به صورت مستمر پرواز کنند.

وی تصریح کرد: همچنین یک آشیانه ای وجود دارد که مملو از هواپیماهای آموزشی شرکت های بخش خصوصی است.
  
شیخ الاسلامی با اشاره به مشکلات تاکسی هوایی ها گفت: موضوع تاکسی ها، مجوزهای خاصی را طلب می کرد که الحمدالله فضای امنیتی کشور تا حدودی بهتر شده است و برای نخستین بار در کشور مجوزهای این نوع فعالیت صادر شده و خدمات این طرح از سوی شرکت های خصوصی برای شهرهای نزدیک ارائه می شود.

به گفته وی خدمات تاکسی هوایی این فرودگاه معمولا به مسیرهای نزدیک مانند شهرهای شمالی کشور است و امسال مجوز تاکسی های هوایی صادر شده است. نکته بسیار مهم این است که مشکل مجوز تاکسی ها برای پروازهای خارجی است و در داخل مشکل مجوز نداریم.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.