| کد خبر: 252564 |

پروازهای تاخیری رکورد زد؛ میانگین تاخیر: ۱۰۰ دقیقه!

۴۶ درصد از پروازهای برنامه ای ایرلاین های داخلی، در دی ماه سال جاری، تأخیر داشتند و متوسط زمان تأخیر این پروازها هم ۱۰۰ دقیقه بود.

تین نیوز

۴۶ درصد از پروازهای برنامه ای ایرلاین های داخلی، در دی ماه سال جاری، تأخیر داشتند و متوسط زمان تأخیر این پروازها هم ۱۰۰ دقیقه بود.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش منتشرشده توسط مرکز اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران ، کل پروازهای فرودگاه های تحت نظارت یا مالکیت این شرکت در دی ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال گذشته در نشست و برخاست سه درصد کاهش داشته، در اعزام و پذیرش مسافر بدون تغییر مانده و در ارسال و پذیرش بار و پست سه درصد افزایش داشته است. پروازهای داخلی در نشست و برخاست سه درصد کاهش داشته در اعزام و پذیرش مسافر بدون تغییرمانده و در ارسال و پذیرش بار و پست پنج درصد افزایش داشته است. پروازهای بین المللی در نشست و برخاست هشت درصد افزایش داشته، اعزام و پذیرش مسافر بدون تغییر مانده و ارسال و پذیرش بار و پست ۱۰ درصد کاهش داشته است.

کاهش تعداد مسافران پروازهای داخلی در دی ماه ۱۴۰۱

کل پروازهای فرودگاه های تحت نظارت یا مالکیت شرکت در دی ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه گذشته در نشست و برخاست سه درصد و در اعزام و پذیرش مسافر دو درصد کاهش و در ارسال و پذیرش بار و پست دو درصد افزایش داشته است. در این مدت، پروازهای داخلی در نشست و برخاست سه درصد و در اعزام و پذیرش مسافر دو درصد کاهش و در ارسال و پذیرش بار و پست سه درصد افزایش داشته است. همچنین پروازهای بین المللی در نشست و برخاست پنج درصد، در اعزام و پذیرش مسافر شش درصد و در ارسال و پذیرش بار و پست چهار درصد کاهش داشته است.

در دی ماه ۱۴۰۱ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست کل پروازها به ترتیب در ۹ فرودگاه مهرآباد ، مشهد، کیش، شیراز، اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز و کرمان انجام شده است؛ از این میزان،  حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست پروازهای داخلی به ترتیب در ۱۰ فرودگاه مهرآباد، مشهد، کیش، شیراز، اهواز، اصفهان، بندرعباس، تبریز، کرمان و خلیج فارس (عسلویه) انجام شده است و در پروازهای بین المللی هم حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست ها در چهار فرودگاه مشهد، شیراز، اصفهان وتبریز انجام شده است.

سهم  فرودگاه ها در پرواز
تهران-مشهد همچنان پرتقاضاترین مسیر

در دی ماه سال ۱۴۰۱ مسیر مهرآباد به مشهد با تعداد ۷۰۷ پرواز، پرترددترین مسیر در پروازهای داخلی بوده و بیشترین مسافر در مسیر مشهد به مهرآباد جابه جا شدند. در میان پروازهای بین المللی هم مسیر نجف به مشهد با تعداد ۱۱۸ پرواز، پرترددترین مسیر و بیشترین مسافر نیز در همین مسیر بوده است.

افزایش ۱۲ درصدی پروازهای تاخیردار نسبت به آذرماه

در جدول منتشرشده شرکت فرودگاه ها، نام ۲۰ شرکت هواپیمایی فعال آمده است که در دی ماه سال ۱۴۰۱، مجموعا ۱۳ هزار و ۸۵۶ پرواز را انجام داده اند و ۶۳۹۷ پرواز با تاخیرهای بیشتر از ۳۰ دقیقه داشته اند؛ میزان تاخیر پروازهای خروجی تاخیردار، ۶۳۷ هزار و ۵۷۰ دقیقه معادل ۱۰ هزار و ۶۲۶ ساعت و ۴۴۲ روز بوده که ۴۶ درصد پروازها را شامل می شود؛ این در حالی است که در آذرماه، ۴۶۸۸ پرواز خروجی تاخیردار داشتند که ۳۴ درصد پروازها را شامل می شد و آمار دی در مقایسه با آذر 1401، ۱۲ درصد افزایش یافته است.  

تاخیر پروازها

متوسط زمان تاخیر پروازهای تاخیردار در آذرماه ۸۱ دقیقه بود که این عدد در دی ماه به ۱۰۰ دقیقه افزایش یافته است؛ همچنین متوسط زمان تاخیر ایرلاین های کارون، آتا ایر، ایران ایر، تابان، چابهار بیشتر از ۱۰۰ دقیقه بود.

در دی ماه ۱۴۰۱ شرکت های هواپیمایی آتا و چابهار به ترتیب با ۷۱ و ۶۲ درصد بیشترین و شرکت های هواپیمایی آساجت و ماهان به ترتیب با ۹ و ۱۹ درصد در پروازهای برنامه ای مسافری، کمترین درصد تأخیر را داشتند؛ این یعنی شرکت های هواپیمایی آساجت و ماهان بهترین عملکرد را داشته اند.

همچنین شرکت های هواپیمایی کارون و سپهران به ترتیب با ۲۹ و ۲۴ درصد افزایش، بیشترین و شرکت های هواپیمایی آساجت و فالی پرشیا به ترتیب با یک درصد کاهش و ۲ درصد افزایش در پروازهای برنامه ای مسافری، کمترین تغییر درصد رشد پروازهای تأخیردار را داشتند؛ یعنی شرکت های هواپیمایی آساجت و فلای پرشیا نسبت به ماه گذشته بهترین عملکرد را داشتند.

در بخش پروازهای باطل شده نیز شرکت های هواپیمایی ایران ایر و قشم ایر با ۵۱ و ۴۵ درصد بیشترین و شرکت های هواپیمایی فلای پرشیا و پویا ایر با دو و چهار درصد در کل پروازهای دارای مجوز، کمترین درصد پروازهای ابطالی را دارند؛ این یعنی فلای پرشیا و پویا ایر بهترین عملکرد را داشتند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید