| کد خبر: 172574 |

مدیرعامل پویاایر:

حوزه ایرتاکسی در صنعت هوایی آن‌طور که باید شناخته شده نیست این در حالی است که آقای آخوندی در زمانی که در دولت گذشته به‌عنوان وزیر راه‌‌وشهرسازی انتخاب شدند اولین سخنشان در بخش صنعت هوایی این بود که باید به بحث ایرتاکسی ورود پیدا کنیم

تین نیوز

«ایرتاکسی‌ها» یا همان «تاکسی هوایی» چند سالی است که با گسترش هوانوردی عمومی در جهان مطرح شده است می‌تواند با ظرفیتی مانند یک اتوبوس در حوزه صنعت حمل‌ونقل هوایی خدمت‌رسانی کند. شرکت هواپیمایی پویاایر تنها ایرلاینی بود که در سال‌های اخیر به حوزه ایرتاکسی ورود پیدا کرد و در سال ۹۶ اولین پرواز ایرتاکسی را به‌عنوان پایلوت در مناطق جنوبی کشور انجام داد. از همین‌رو  هفته‌نامه «حمل‌ونقل» در این شماره  گفتگویی را با محمد محمدی‌‌بخش، مدیرعامل شرکت هواپیمایی پویاایر، انجام داد.

محمدی‌‌بخش در این گفتگو بیان کرده است که متأسفانه حوزه ایرتاکسی در صنعت حمل‌ونقل هوایی ایران کم‌فروغ است. این در حالی است که اکنون در برخی از مناطق کشور فرودگاه‌هایی وجود دارد که ازنظر مؤلفه‌های اقتصادی به‌مراتب از بسیاری از جاهایی که فرودگاه و پرواز به‌طور هم‌زمان در آنجا وجود دارد، بیش‌تر است اما تنها به این دلیل که هواپیمای مناسب در ناوگان شرکت‌های هواپیمایی برای آن مناطق وجود ندارد این فرودگاه‌ها بدون پرواز مانده‌اند و امکان بهره‌برداری از منابع اقتصادی آنجا وجود ندارد.

پویاایر تنها ایرلاینی است که وارد حوزه ایرتاکسی شد، ورود به این بخش در صنعت حمل‌ونقل هوایی به چه میزان احساس می‌شد؟

حوزه ایرتاکسی در صنعت هوایی آن‌طور که باید شناخته شده نیست. آقای آخوندی در زمانی که در دولت گذشته به‌عنوان وزیر راه‌‌وشهرسازی انتخاب شدند اولین سخنشان در بخش صنعت هوایی این بود که باید به بحث ایرتاکسی ورود پیدا کنیم. این موضوع کاملاً درست بود چراکه در کشور ما تعداد بسیار زیادی فرودگاه وجود دارد اما بخش عمده‌ای از مردم نمی‌توانند از مزایای پرواز استفاده کنند. اکثر فرودگاه‌های کشور به دلیل این‌که هواپیماهای متناسب با ظرفیت آن فرودگاه و اقلیم وجود نداشته نتوانسته‌اند فعال باشند و ورود هواپیماهای ای‌‌تی‌‌آر به ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» هم در راستای همین موضوع انجام شد.

به نظر شما هیچ فرودگاهی درحال‌‌حاضر در کشور وجود ندارد که بدون مؤلفه‌های اقتصادی ساخته شده باشد؟

در همه جای دنیا فرودگاه‌ها با یکسری مؤلفه‌های تعریف‌شده ساخته می‌شوند. به اعتقاد من در ۶۵ سال گذشته هیچ فرودگاهی ساخته نشده است که بدون فایده باشد. به‌طور حتم تمام فرودگاه‌های کشور با یک تعریف و هدف اقتصادی، سیاسی، امنیتی و... ساخته شده‌اند. این تعداد فرودگاه با توجه به آمایش سرزمینی ما که دارای پراکندگی بسیاری است نیازمند هواپیماهای متناسب با آن اقلیم و شرایط این فرودگاه‌ها است؛ اما بازیگران اصلی صنعت هوانوردی در این بخش کار قابل‌توجهی انجام نداده‌اند.‌

اکنون در برخی از مناطق کشور فرودگاه‌هایی وجود دارد که از نظر مؤلفه‌های اقتصادی به‌مراتب از بسیاری از جاهایی که فرودگاه و پرواز به‌طور هم‌زمان در آنجا وجود دارد، بیش‌تر است اما تنها به این دلیل که هواپیمای مناسب در ناوگان شرکت‌های هواپیمایی برای آن مناطق وجود ندارد این فرودگاه‌ها بدون پرواز مانده‌اند و امکان بهره‌برداری از منابع اقتصادی آنجا وجود ندارد. ازاین‌دست فرودگاه‌ها در کشور بسیار وجود دارد.

به نظر شما چرا بسیاری با علم به این موضوع تاکنون اقدام به تأسیس ایرتاکسی برای بهره‌مندی اقتصادی از این مناطق نکرده‌اند؟

متأسفانه ذائقه صنعت هوانوردی در ایران به این سمت‌وسو نیست. درحال‌‌حاضر ضروری‌ترین نیاز صنعت هوانوردی برای بهره‌مندی مردم از حمل‌ونقل هوایی، هواپیماهای ۱۵ تا ۵۰ نفره که شامل قوانین ایرتاکسی می‌شود، است. اما شرکت‌های هواپیمایی به این سمت حرکت نمی‌کنند. لازم است به این موضوع اشاره کنم که در سال‌های اخیر رویکرد شرکت‌های هواپیمایی هم در حال تغییر بوده است.

تصور می‌کنم در سال‌های آینده ذائقه صنعت هوانوردی و ایرلاین‌‌ها برای ورود هواپیماهای ۵۰ نفره عوض خواهد شد. اما درحال‌‌حاضر شرکت‌های هواپیمایی بیش‌تر توجهشان برای ورود هواپیماهای بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفره است درحالی‌که بار اصلی پروازهای داخلی را هواپیماهای ۱۵ تا ۵۰ نفره می‌تواند به دوش بکشد.

 هواپیماهای ایرتاکسی می‌تواند با ظرفیت‌ها و امکانات اقتصادی کشور پرواز کند و این موضوع در شرایط فعلی کشور بسیار حائز اهمیت است.

ضمن این‌که ورود هواپیماهایی که تحت قوانین ایرتاکسی می‌شوند می‌تواند چرخه مابقی پروازها در کشور را متناسب کند بدان معنا که مسافران از فرودگاه‌های کوچک‌تر می‌توانند به فرودگاه‌های بزرگ‌تر بروند و در آنجا با هواپیماهای پهن‌پیکر به شهرهای بزرگ‌تر و حتی کشورهای دیگر تردد کنند و این اصول در همه جای دنیا رعایت می‌شود. متأسفانه بخش ایرتاکسی در ایران کم‌فروغ است از همین‌رو لازم است که متصدیان صنعت هوانوردی بیش‌تر به این حوزه ورود پیدا کنند. شرکت هواپیمایی پویاایر خوشبختانه در این سال‌ها به این حوزه ورود پیدا کرده و کارهای مهمی هم در این رابطه انجام داده است و هم‌اکنون در حال خریداری هواپیما متناسب با ایرتاکسی هستیم.

عده‌ای معتقدند که بحث ایرتاکسی در ایران جاذبه کافی ندارد. این موضوع را به چه میزان درست می‌‌دانید؟

مگر در این حوزه کسی کاری کرده است؟ یک نفر بگوید که من در این بخش وارد شده‌ام اما مؤلفه‌های اقتصادی آن جواب نداده است.

یعنی تاکنون هیچ بخش خصوصی و ایرلاینی به این حوزه ورود نکرده است؟

خیر؛ از سال ۱۳۲۸ که قانون هوانوردی تصویب ‌شده هیچ‌کسی به حوزه ایرتاکسی ورود پیدا نکرده است. درحال‌‌حاضر تعداد زیادی فرودگاه در کشور وجود دارد که بدون استفاده هستند از همین‌رو ایرتاکسی می‌تواند از ظرفیت این فرودگاه‌ها استفاده کند؛ برای مثال فرودگاه‌هایی هم‌چون خوی، کاشان، اراک و... تمام مؤلفه‌های یک فرودگاه استاندارد برای پرواز را دارد اما اکنون این فرودگاه‌ها به دلیل نبود هواپیما بدون پرواز هستند.

دلیل اصلی عدم ورود بخش خصوصی به حوزه ایرتاکسی چه بوده است؟

عمدتاً شرکت‌ها در وارد کردن هواپیماهای متناسب با ایرتاکسی مشکل دارند.

به نظر شما باید ایرلاین‌‌ها به حوزه ایرتاکسی ورود پیدا کنند یا یکسری شرکت‌ها جدید باید برای این بخش تعریف شوند؟

ممکن است شرکت‌های هواپیمایی به دلیل ساختار و ناوگانی که در اختیار دارند تمایلی برای ورود به حوزه ایرتاکسی نداشته باشند از همین‌رو مجموعه و شرکت‌های جدید می‌توانند بهتر وارد این حوزه شوند. به اعتقاد من انگیزه شرکت‌های جدید به نسبت ایرلاین‌‌ها برای کار در این بخش بیش‌تر است.

درحال‌‌حاضر شرکت هواپیمایی پویاایر در بخش ایرتاکسی چند فروند هواپیما دارد؟

دو فروند هواپیمای امبرائر و سه فروند آنوتوف ۵۰ نفره.

به دنبال افزایش ناوگان ایرتاکسی خود هستید؟

بله؛ اقداماتی برای خرید هواپیماهای دیگر در حال انجام است.

منبع: هفته نامه حمل و نقل

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین