| کد خبر: 267895 |

ساخت شهرهای جدید خلیج‌فارس و مکران مرکزی با نگاه محلی و ملی و در مقیاس بین المللی

معاون توسعه مسکن و شهرسازی شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه مطالعات ساخت شهرهای جدید خلیج فارس و مکران مرکزی انجام و محل ایجاد آنها تعیین شده است، تاکید کرد: شهرهای جدید خلیج فارس و مکران نو با نگاه محلی، ملی و در مقیاس بین المللی احداث می شود.

تین نیوز

معاون توسعه مسکن و شهرسازی شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه مطالعات ساخت شهرهای جدید خلیج فارس و مکران مرکزی انجام و محل ایجاد آنها تعیین شده است، تاکید کرد: شهرهای جدید خلیج فارس و مکران نو با نگاه محلی، ملی و در مقیاس بین المللی احداث می شود.

به گزارش تین نیوز از وزارت راه و شهرسازی، ناصر رضایی جزئیات انجام مطالعات و همچنین چگونگی شکل گیری دو شهر جدید خلیج فارس و مکران مرکزی را تشریح کرد و گفت: مطالعات مکان یابی و ساخت شهر جدید خلیج فارس بین یک تا یک سال و نیم گذشته آغاز شد و این مطالعات با توجه به موقعیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک مکان این شهر جدید در محل پیوند خلیج فارس به دریای عمان بود با نگاه اقتصادی و مبتنی بر اقتصاد دریا پایه انجام شد.

معاون توسعه مسکن و شهرسازی شهرهای جدید ادامه داد: مصوبات لازم درباره ایجاد این شهر جدید از مراجع ذی صلاح در استان اخذ و مصوبات ضرورت سنجی، مکان یابی و پهنه بندی آن نیز در طرح جامع مصوب شده است. همچنین با تاکید کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، لازم بود تا استعلام های لازم از سوی دستگاه هایی که در ایجاد و توسعه شهر اثرگذار هستند از جمله محیط زیست، پدافند غیرعامل، وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی، منابع طبیعی و وزارت جهادکشاورزی اخذ شود که این اقدامات هم انجام شده است. به زودی مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درباره این مصوبه اعلام خواهد شد.

برنامه ریزی برای ایجاد شهر خلیج فارس در ۱۸ هزار هکتار

به گفته وی، شهر جدید خلیج فارس در فضایی به وسعت ۱۸ هزار هکتار با نگاه اقتصادی و با رویکردهای زیست محیطی، گردشگری و اقتصادی ایجاد خواهد شد. حدود ۲ هزار هکتار از این اراضی به فضای سکونتگاهی اختصاص می یابد و سایر مساحت این شهر صرف ایجاد سرانه ها و همچنین ایجاد چهار مد حمل و نقلی ریلی، جاده ای، هوایی و بندری، استقرار مناطق گردشگری و مناطق محیط زیستی و سایر صنایع موردنیاز خواهد شد.

معاون شرکت عمران شهرهای جدید در بیان ویژگی های احداث شهرهای جدید خلیج فارس و مکران مرکزی، توضیح داد: در ایجاد شهرهای جدید عموماً رویکرد به این گونه طراحی شده بود تا ابتدا جمعیت ساکن و سپس صنایع متعدد استقرار یابد یا اینکه سرریزی جمعیت کلان شهر اطراف در شهرهای جدید مستقر شوند. هم اکنون رویکرد ایجاد شهرهای جدید به ویژه در منطقه مکران منطبق با سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب به این گونه است تا از قابلیت ها و ظرفیت های این مناطق بهره لازم گرفته شود.

استقرار ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در شهر جدید خلیج فارس شهری با رویکرد گردشگری

رضایی گفت: برنامه ریزی شده تا در شهر جدید خلیج فارس بین یکصد تا ۱۵۰ هزار نفر جمعیت ساکن شود. نگاه بر این است تا این شهرهای جدید با حمایت بخش های خصوصی احداث شود تا سرعت ساخت آنها تسریع شود.

وی درباره اینکه شهرهای جدید در چه بازه زمانی امکان سکونت و فعالیت توامان و تکمیل نهایی را خواهند یافت، گفت: هدف گذاری اولیه این است تا زیرساخت های اصلی این شهر جدید در پنج سال آینده ساخته شود و در نهایت در ۱۰ سال آینده شهر جدید خلیج فارس با نگاه استراتژیکی که در طراحی و مطالعات به آن دست یافته ایم تحقق یابد.

این مسوول تاکید کرد: درصدد هستیم تا زیرساخت های اصلی ایجاد شهرهای جدید در دولت سیزدهم تکمیل شود تا زمینه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و استقرار صنایع و سکونتگاه ها فراهم شود.

وی، مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی را در احداث شهرهای جدید خلیج فارس و مکران مرکزی مناسب ارزیابی کرد و گفت: در ابلاغیه رئیس جمهور و ابلاغیه رهبر معظم انقلاب در استفاده از سیاست های دریا پایه بر این موضوع تاکید شده است تا هم بخش خصوصی داخلی و هم بخش خصوصی بین المللی حتی در بخش مشاوره در ساخت این شهرهای جدید مشارکت فعال داشته باشند.

معاون شرکت عمران شهرهای جدید گفت: انجام مطالعات احداث شهر جدید مکران مرکزی نیز از تیرماه امسال آغاز شد و با اخذ مشاور و اخذ مجوزات استانی ۶ ماه زمان برد تا مجموع نظرات استانی در خصوص این مجموعه به دست آید.

مکران مرکزی در ۲۳ هزار هکتار مساحت احداث می شود

رضایی ادامه داد: مکران مرکزی در ۲۳ هزار هکتار مساحت و با سقف جمعیتی ۲۰۰ هزار نفر ایجاد می شود. برنامه ریزی شده است تا طرح نهایی مکران مرکزی تهیه و تدوین شود و برای دعوت و مشارکت به سرمایه گذاری در اختیار سرمایه گذاران قرار بگیرد.

وی توضیح داد: این شهر نیز کارکردهای زیست محیطی، گردشگری- توریستی، درمانی- سلامت و ورزشی را دارد. همچنین در این فضا صنعت نیز مدنظر است.

معاون توسعه مسکن و شهرسازی شرکت عمران شهرهای جدی درباره برنامه ریزی برای به کار بردن نیروهای بومی و همچنین راهکارهای لازم برای جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی در مناطق جنوبی کشور که هم اکنون نیز در این استان ها مشکلاتی وجود دارد، گفت: برنامه ریزی شده تا غالب نیروهای به کار گرفته هم در بخش کارگری و هم در بخش کارمندی و مدیران توسط نیروهای محلی باشد.

وی با یادآوری اینکه استان های جنوبی پیش تر به دلیل محرومیت از موضوع اشتغال و همچنین داشتن اقتصاد ضعیف مهاجر فرستنده بودند، ابراز امیدواری کرد تا با آموزش های لازم، به کارگیری نیروهای محلی در اشتغال هایی که در این دو شهر جدید ایجاد خواهند شد فضایی فراهم شود تا مشکلات و معضلات حاشیه نشینی و نداشتن اشتغال این بخش از مردم در منطقه جنوب ایران حل شود.

رضایی تصریح کرد: ساخت ۲ شهر جدید در منطقه جنوب کشور و استقرار صنایع و سایر اشتغال ها می تواند فرصتی برای توسعه در منطقه مکران باشد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

نظرسنجی
آیا جلسات اخیر مدیرعامل راه آهن با مدیران شرکت‌های مالک لوکوموتیو و واگن و تأکید ایشان بر حمایت از بخش خصوصی، تا کنون در بهبود وضعیت این شرکت ها مؤثر بوده است؟