| کد خبر: 266866 |

خودروهایی که بدون تصادف جان می گیرند

اگر خودروسازی کشور اصلاح شود، علاوه بر کاهش قابل توجه تلفات بالا در تصادفات جاده ای، تلفات سالانه ۲۰ هزار نفری ناشی از آلودگی هوا نیز به شدت کاهش می یابد، چرا که معضل اصلی آلودگی هوا، (به جز کیفیت سوخت) مصرف بالای بنزین و احتراق ناقص در خودروها است.

تین نیوز

اگر خودروسازی کشور اصلاح شود، علاوه بر کاهش قابل توجه تلفات بالا در تصادفات جاده ای، تلفات سالانه ۲۰ هزار نفری ناشی از آلودگی هوا نیز به شدت کاهش می یابد، چرا که معضل اصلی آلودگی هوا، (به جز کیفیت سوخت) مصرف بالای بنزین و احتراق ناقص در خودروها است.

به گزارش تین نیوز به نقل از تسنیم، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، هفدهم دی ماه در صحت علنی مجلس در سخنانی گفت: "من با بررسی دقیق و کاملاً مطلع می گویم در شهرها و کلانشهرها، به غیر از بحث نیروگاه ها، در طول سال 81 درصد مشکل اصلی آلودگی هوا ناشی از خودروها و موتورسیکلت ها و همچنین موضوع عدم استاندارد سوخت است."

قالیباف خاطرنشان کرد: "امروز در بحث نیروگاه ها حساسیت ایجاد شده اما بیشتر آلودگی شهرهای بزرگ مربوط به این بخش (خودروها و موتورسیکلت ها و سوخت غیراستاندارد) است و قانون را در این حوزه و از جمله در بحث رعایت استاندارد سوخت رعایت نمی کنیم."

درخصوص سهم بالای خودروها و موتورسیکلت ها در آلایندگی هوا، که رئیس مجلس شورای اسلامی آن را 81 درصد اعلام کرده، دو موضوع باید مدنظر قرار گیرد؛ اول نوع و میزان مصرف وسایل نقلیه و دوم کیفیت سوخت توزیعی است.

در موضوع نخست، خودروهای تولید داخل بر اساس نوع تکنولوژی به کار رفته، حتی در انواع صفر و جدید، مصارفی 2 تا 3 برابر استاندارد جهانی دارند. در این خصوص اخیرا جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به نقش خودروها در میزان بالای مصرف بنزین، با بیان اینکه "باید به سمت تولید خودرو مطابق با استانداردهای بین المللی حرکت کنیم"، گفت: "مصرف بنزین در کشور به صورت میانگین برابر با 116 میلیون لیتر در روز است که اگر خودروها با استاندارد بین المللی در کشور تولید می شد، مصرف بنزین در کشور 60 میلیون لیتر در روز بود و می توانستیم 50 میلیون لیتر در روز صادرات داشته باشیم."

وی افزود: "ناوگان حمل نقل عمومی هم فرسوده شده و مصرف آن بالا است؛ همچنین بررسی پیمایش کارت های سوخت نشان می دهد مصرف سوخت خودروهای جدید بالاست."

درواقع به گفته معاون وزیر نفت، به خاطر مصرف بالای بنزین خودروهای تولید داخل، روزانه بیش از 50 میلیون لیتر بنزین بیشتر در مقایسه با پیمایش ثابت با خودروهای استاندارد، سوزانده می شود؛ یعنی روزانه آلایندگی ناشی از احتراق 50 میلیون لیتر بنزین، به دلیل عدم التزام خودروسازان به تولید خودروی باکیفیت، به هوای کشور تحمیل می شود.

در موضوع دوم که کیفیت سوخت است، معاون وزیر نفت معتقد است که "نمونه هایی که سازمان حفاظت محیط زیست از بنزین توزیعی کشور گرفته و نمونه هایی که همکاران خودمان گرفته اند، نشان می دهد که توزیع بنزین در کشور بر اساس استاندارد یورو در حال انجام است و اکتان بنزین نیز بر اساس استاندارد ملی است."

به حداکثر مقدار مجاز تولید گازهای آلاینده تولیدی ناشی از احتراق خودروها بر حسب گرم بر کیلومتر  استاندارد آلایندگی یورو می گویند.  بحث استاندارد یورو که در اعلام معاون وزیر نفت وجود دارد، از استاندارد یورو 1 تا یورو 6 را می تواند شامل شود که هر کدام شاخص های متفاوتی دارند. اولین استاندارد وضع شده توسط اتحادیه اروپا استاندارد یورو 1 (Euro 1) در سال 1993 میلادی و جدیدترین آن، استاندارد یورو Euro 6 در سال 2019 میلادی است.

البته در ایران استانداردهای یورو 2 تا یورو 4 بیشتر مدنظر است که احتمالا منظور معاون وزیر نفت نیز باید این دو نوع استاندارد باشد.

بنزین شامل ترکیب 150 نوع مادۀ مختلف است که در اثر سوختن، بسیاری از این مواد به صورت گازها و ترکیبات شیمیایی مختلف وارد محیط می شوند. بنزین نامرغوب از مهم ترین دلایل آلودگی هوا است و همین امر موجب شده تا بعضی کشورها قوانین بسیار سختگیرانه ای در خصوص میزان آلاینده ها و کیفیت و مشخصات بنزین تولیدی وضع کنند.

همچنین طبق اعلام معاون وزیر نفت، اکتان بنزین تولیدی ایران بر اساس استاندارد ملی است که این استاندارد به شماره 4904 نشان می دهد بنزینی که توزیع می شود باید دارای حداقل عدد اکتان تحقیقی (RON) به میزان 95 و عدد اکتان موتوری (MON) به میزان 85 باشد.

طبق گفته معاون وزیر نفت، این استاندارد هم اکنون در مورد بنزین توزیعی رعایت می شود که البته طبق قانون، سازمان حفاظت محیط زیست باید نسبت به نظارت بر اجرای استاندارد ملی در بخش بنزین توزیعی اقدام کند.

همچنین طبق استاندارد ملی ایران، حداکثر میزان الفین ها در بنزین 18درصد، آروماتیک ها 35درصد و بنزن یک درصد مجاز است. از سوی دیگر، مقدار حداکثر مجاز گوگرد در بنزین 50 PPM و مقدار سرب 0.005 گرم بر لیتر است.

اگر میزان الفین ها، آروماتیک ها، بنزن و گوگرد در بنزین توزیعی از مقادیر استاندارد فراتر رود، آلایندگی ناشی از سوختن بنزین (روزانه به طور متوسط 116 میلیون لیتر در ایران در سال 1402) از ابعاد مختلف افزایش می یابد و اگر عدد اکتان بنزین از مقادیر استاندارد کاهش یابد، موضوع احتراق ناقص صورت می گیرد که علاوه بر صدمه زدن به خودرو، به تشدید آلایندگی هوا منجر می شود.

مسئله احتراق ناقص همچنین می تواند ناشی از تکنولوژی پایین خودروهای تولیدی باشد، در برخی خودروهای تولید داخل، اساسا تفاوت محسوسی بین سوخت مصرفی (با استاندادر یورو 5 یا یورو 2) در میزان آلودگی وجود ندارد. چرا که تکنولوژی پایین تولید سیستم احتراق خودرو موجب شده تا احتراق ناقص صورت گیرد و هیدروکربون نسوخته وارد هوا شود، که یکی از دلایل پرمصرفی خودروهای تولید داخل همین مسئله است.

در واقع اگر صنعت خودروسازی کشور اصلاح شود یا خودروهای خارجی استاندارد جای خودروهای تولید داخل بی کیفیت را بگیرند، علاوه بر کاهش قابل توجه تلفات 20 هزار نفری در تصادفات جاده ای، تلفات سالانه 20 هزار نفری ناشی از آلودگی هوا نیز به شدت کاهش می یابد، چرا که اساسا معضل اصلی آلودگی هوا، (به جز کیفیت سوخت) مصرف بالای بنزین و احتراق ناقص در خودروها است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

نظرسنجی
آیا جلسات اخیر مدیرعامل راه آهن با مدیران شرکت‌های مالک لوکوموتیو و واگن و تأکید ایشان بر حمایت از بخش خصوصی، تا کنون در بهبود وضعیت این شرکت ها مؤثر بوده است؟