| کد خبر: 207672 |

در تحقیقی که علینقی مشایخی استاد دانشگاه صنعتی شریف به اتفاق همکاران خود با هدف شبیه‌سازی پدیده دینامیک گسترش کرونا انجام شده،‌تلاش بر این بوده که مدل‌سازی درستی با روش پویایی شناسی سیستم‌ها صورت گیرد.

تین نیوز

شیوع ویروس کوویید19 حدود یک ماه پیش از شهر قم در ایران شروع شد و پس از چند هفته هنوز هم راه حل مشخصی به جز «در خانه ماندن» و کاهش فعالیت‌های اجتماعی برای توقف آن ارائه نشده است. اما سرایت ویروس تا کجا ادامه خواهد یافت؟ یکی از اساتید معروف دانشگاه شریف در بررسی روند گسترش ویروس کرونا در ایران سه فرضیه ارائه کرده است.

در تحقیقی که علینقی مشایخی استاد دانشگاه صنعتی شریف به اتفاق همکاران خود با هدف شبیه‌سازی پدیده دینامیک گسترش کرونا انجام شده،‌تلاش بر این بوده که مدل‌سازی درستی با روش پویایی شناسی سیستم‌ها صورت گیرد.

به گزارش تین نیوز، این تحقیق سه سناریو نهایی برای برخورد با شیوع ویروس کرونا ارائه داده است.

در سناریو اول اجرای کامل قرنطینه مطرح و اضافه شده است: در این سناریو، فرض بر این است که همکاری مردم با دولت و فراهم بودن امکانات مراقبتی لازم برای جلوگیری از گسترش کرونا موفقیت آمیز خواهد بود. در این فرض، شیوع ویروس کرونا، اوایل فروردین به اوج می‌رسد و شمار مبتلایان 120 هزار نفر و شمار درگذشتگان 12 هزار نفر خواهد بود.

این تحقیق با یادآوری اینکه تاکنون قرنطینه اتفاق نیفتاده است، افزود: در سناریو دوم که قرنطینه ناقص است؛ ارتباطات مردم به 50 درصد کاهش می‌یابد  و أواسط فروردین کرونا به اوج می رسد. با 300 هزار نفر مبتلا و مرگ و میر در حدود 110 هزار نفر مواجه خواهیم شد.

 در بدبینانه‌ترین سناریو این تحقیق نیز آمده است: وقتی قرنطینه رعایت نشود و امکانات مراقبتی گسترش نیابد کرونا در اوایل خرداد به اوج می‌رسد. در این صورت این بیماری 4 میلیون مبتلا و حدود 3.5 میلیون نفر کشته خواهد داد.

این تحقیق تاکید کرده که این‌ها فقط مدل هستند و لزوماً رخ نمی‌دهند. در عین حال برای پیش بینی آینده چاره‌ای جز رجوع به مدل‌ها نداریم.

حامد قدوسی از اقتصاددانان حاضر در این پژوهش،‌درباره مدل مورد بررسی توضیحاتی در کانال تلگرامی خود ارائه کرده است. او نوشته است:

در طول بیش از بیست روز گذشته  تعدادی از پژوهشگران علوم اجتماعی و اقتصادی به بررسی آثار این ویروس پرداخته‌اند. در این اثنا دکتر مشایخی چهره‌ ماندگار مدیریت و استاد برجسته دانشگاه شریف با استفاده از متدولوژی پویایی‌شناسی سیستم‌ها، که توان بسیار خوبی در شبیه‌سازی پدیده‌های اپیدمیکی مثل کرونا دارد اقدام به شبیه‌سازی این پدیده کرده و نسخه مقدماتی آن را منتشر کرده است. بدون ذکر جزئیات فنی و تحلیلی که ممکن است مقداری حوصله سربر باشد عمده نتایج به دست امده را با هم بررسی کنیم. در این مطالعه محققان پس از مدلسازی ۳ حالت را در نظر گرفته‌اند:

حالت اول: حالت ایده‌آل

در این حالت فرض شده که یا مردم بسیار فهیم‌اند و یا حاکمیت با قوه قهریه وارد می‌شود و در نتیجه حجم ارتباطات مردم ۸۰ درصد کاهش می‌یابد. علاوه بر این در همین ارتباطات محدود با رعایت شدید اصول بهداشتی نرخ سرایت ۶۵درصد کاهش یابد.

در این حالت مدل نشان می‌دهد که تعداد بیماران در روز چهل‌ام شیوع (تقریبا اوایل فروردین) به حداکثر خود یعنی ۱۲۰ هزار نفر می‌رسد(نقطه اوج نمودار). در این حالت تقریبا ۱۲ هزار نفر تا پایان بحران جان خود را از دست خواهند داد.

حالت دوم: عدم توجه به کاهش ارتباطات

در این حالت فرض شده است که رعایت بهداشت به اندازه حالت قبل باشد اما فقط پنجاه درصد ارتباطات کاهش یابد (تقریبا مشابه وضعیت فعلی). در این حالت مدل نشان می‌دهد در روز ۵۰ام شیوع تعداد بیماران به نقطه اوج خود یعنی ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد. در این سناریو ۱۱۰ هزار نفر تا پایان بحران جان خود را از دست خواهند داد.

حالت سوم: بدترین حالت

در این حالت فرض شده که ارتباطات همان پنجاه درصد کاهش یابد. اما وضعیت بهداشتی بدتر شود و نرخ سرایت بیماری در اثر رعایت بهداشت فقط ۴۰ درصد کمتر شود و نه ۶۵ درصد.در این سناریو در روز ۱۲۰ام شیوع (تقریبا اواخر خرداد سال بعد) تعداد بیماران به نقطه اوج خود یعنی ۴ میلیون نفر و تعداد مرگ و میر تا پایان بحران به ۳/۵ میلیون نفر خواهد رسید.این تحلیل مقدماتی است و ممکن است فروض آن با استفاده از نتایج تحقیقات مختلف در زمینه ویروس‌شناسی دچار تغییر شود، اما همین تحلیل مقدماتی تا حد خوبی ناامیدکننده است.

مشروح این تحقیق را می‌توانید در اینجا ببینید

 

واکنش‌های زیادی به این تحلیل وجود ندارد چرا که تحلیلی فنی و آماری است و نیاز به کار علمی دارد.تحلیل دکتر مشایخی در آسوشیتدپرس انتشار داده شده است. این رسانه جزییات این تحقیق را به نقل از گزارشی از افروز اسلامی خبرنگار صداوسیما در تلویزیون بازتاب داده است.علینقی مشایخی استاد مدیریت دانشگاه صنعتی شریف، دانش‌آموخته دانشگاه ام‌آی‌تی و رئیس انجمن ایرانی پویایی‌شناسی سیستم‌هاست او در سال ۱۳۷۸ با کمک وزارت صنایع و سازمان برنامه دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف را تأسیس کرد.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • سيدمرتضي ناصريان 5 0

  اين گزارش خبري از نتايج تحقيق نشان دهنده اهميت كاهش مراودات و ارتباطات بين مردم است كه مي تواند بر ميزان شيوع و تلفات بسيار موثر باشد. تبعا اين نتيجه قبل از وجود تحقيق معلوم بوده است و اهميت اين تحقيق در كمي كردن مدت و ميزان شيوع است كه طبق مدلسازي صورت گرفته است با اينحال براي اعتماد به نتايج تحقيق و توجه به معيارهاي شيوع و تلفات جا دارد جزييات مدلسازي و مفروضات آن اعلام گردد و گرنه قابليت اعتماد به تحقيق مقدور نيست و درس آموخته هاي آن پنهان مي ماند.

  • تین نیوز 1 0

   مستندات تحقیق جناب مشایخی در وب سایت گنجانده شده است

 • امير 2 0

  چند روز پيش مطالبي ديدم مبني بر اينكه ميزان تحقيق و پژوهش درباره اين ويروس و اثرات خطرناك ان در جامعه و اقتصاد در تمام دنيا در حال بررسي است به جز ايران. با اين حال به نظر مي رسد كه قدم اول را جناب دكتر مشايخي از اساتيد نامدار دانشگاه شريف برداشتن و اميدوارم در تمام دانشگاه ها اين نهضت پا بگيرد و ضشرايطي فراهم شود تا ميزان پژوهش ها در كشور درباره كرونا افزايش پيدا كند

 • جبار 3 0

  این تحقیق را یک استاد برجسته دانشگاه صنعتی شریف انجام داده و قابل اعتنا است. ایشان استاد بنده بودند. خواهمشندم هموطنان بسیار بیشتر رعایت کنند.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین