| کد خبر: 49509 |

گزارش اختصاصی تین نیوز

تین نیوز | انگیزه مهمانداران یکی از محبوب ترین ایرلاین های ایران رو به زوال و تحلیل است و مشکلات اقتصادی و نیاز به حقوقی هرچند اندک، آنها را به درون هواپیما می کشاند.

یک منبع آگاه با اعلام این خبر به تین نیوز گفت: وضعیت شغلی مهمانداران هواپیمایی ماهان به شدت وخیم است و مهماندارانی که با هزار امید و آرزو و شور و ذوق در هواپیمایی ماهان استخدام شدند، اکنون رمقی برای رفتن به درون کابین هواپیما ندارند و مشکلات اقتصادی و نیاز به حقوقی اندک، آن ها را به درون هواپیما می کشاند.

آنچه در گزارش زیر ارایه شده است وضعیت موجود مهمانداران شرکت هواپیمایی ماهان و مشکلات آنها از زبان خودشان است. بدیهی است تین نیوز بدون تایید یا تکذیب آنچه از قول این مهمانداران اعلام شده، تنها نظرات آنها را منعکس کرده است و  آمادگی خود را برای شنیدن نظرات و پاسخ های مدیران و مسئولان شرکت هواپیمایی ماهان در این زمینه اعلام می کند.

گلایه هایی از زبان مهمانداران
یکی از مهمانداران ماهان در این خصوص به تین نیوز گفت: همه همکاران در این چند سال به سختی کار کردند اما جز خستگی و افسردگی پرواز چیزی نصیب شان نشد و دیگر کسی حوصله بحث و تبادل نظر همچون قدیم را ندارد و همه با روحی افسرده به پرواز می آیند و آرزو می کنند که پرواز زودتر تمام شود و بروند.

وی افزود: همکاران همچون گذشته، آن شادی و شور و انگیزه را ندارند و همه خسته و کلافه شده اند چون هر چه بیشتر پروازمی کنند، چیزی به حقوق شان اضافه که نمی شود هیچ؛ بلکه کمتر هم می شود.

وی ادامه داد: از دو ماه قبل از عید شاهد این بودیم که مبالغ هنگفتی از ما کم شد و کسی دلیلی برای آن نیاورد و این داستان تا بعد از عید هم ادامه دار بود و دوستان به اتفاق به این نتیجه رسیدند که عیدی ما را از حقوق مان برداشت کرده اند! آیا این حق الناس نیست؟

وضعیت وخیم شغلی
یکی دیگر از مهمانداران ماهان با اظهار نارضایتی از وضعیت وخیم شغلی خود گفت: مهمانداری شغل شریف و آمیخته از مشاغل گوناگون است و مردم همه به چشم یک فرد حرفه ای به او می نگرند و فرقی ندارد اینجا هواپیمایی ماهان است یا هواپیمایی امارات!! هر دو کارشان با پرواز است و سختی پروازشان برابر است اما در ماهان سختی کار چندین برابر است و بین حقوق ما تا آنها فاصله های طولانی است.

وی با بیان اینکه حدود دو سال گذشت و همه لب فروبستند و امید داشتند که شرایط تغییر کند اما بهتر که نشد بلکه روز به روز بدتر هم شد، گفت: یادش بخیر بعد از تغییر مدیریت خدمات پرواز همه فکر کردیم شرایط مان بهتر می شود و به حق و حقوقمان می رسیم اما حال همه آرزو می کنن کاش مدیریت قبلی سرجایش بود با همان شرایط.

وی یادآور شد: آن روزها نظم بیشتر بود و می توانستیم پیگیر حق و حقوق مان باشیم، واحد خدمات پرواز نزد دیگر واحدها شان و منزلتی داشت نه اینکه حالا زیر دست قرار گرفته، واحدی که افرادش حرف اول را طبق قوانین ایکائو در موفقیت شرکت می زنند!

وی ادامه داد: آن روزها که وارد خدمات پرواز می شدی تنها چند سرفلیت بودند و دو نفر به عنوان کارمند اداری و کاری اگر داشتیم حل می شد و طرف حسابمان تنها یک نفر بود اما حالا چه شده؟ وارد خدمات پرواز که می شوی با چهل نفر خانم روبرو می شوی که معلوم نیست آنجا چه کاره هستند؟

فقط وی آی پی!
وی اظهار کرد: در حالی که ما به سختی کار می کنیم و شب و روز نداریم، یکسری ها برای خودشان دکان باز کرده اند و تیم درست کرده اند و معلوم نیست یک واحد چند نفر نیرو می خواهد؟ و موقع پرواز خوب که می شود همه به عنوان نیروی (وی آی پی) راهی سفر می شوند. آیا این درست است؟ تنها پروازهای (وی ای پی) مهم است و دیگر پروازها، پروازهای ماهان نیست؟

یکی دیگر از مهمانداران ماهان می گوید: چرا ما باید به دلیل کمبود نیرو از زمان استراحت کمی برخوردار باشیم و یکسری از دوستان زیر سایه مدیران استراحت کنند و پروازها را به صورت دلخواه و گلچین تشریف بیاورند؟ دلیل این همه نیرویی که زمینی شده اند چیست که در هر واحدی می رویم چند تن آنجا مشغول به کارند؟ آیا خود این مطلب و زمینی شدن صدها نفر از همکاران بدلایل پزشکی نشان دهنده ضعف عملیاتی ماهان نیست ؟ و یا استعفای حدود سیصد پرسنل پرواز در این سال ها !!!

وی با تاکید بر اینکه لازم است تدبیری اندیشیده شود، گفت: حق الناسی بالاتر از عمر و جوانی یک جوان که با عشق وارد می شود و با سرافکندگی و درد خارج می شود وجود دارد ؟ و آیا تباه شدن جوانی یک فرد حق الناس نیست؟ آیا وقت این نرسیده که فکری برای برنامه نویسی و زمان استراحت کافی ما در داخل و خارج کشور کنید؟ آخر هشت ساعت تا ده ساعت زمان استراحت بعد از یک پرواز سنگین خارجی کافی است؟

مشاوران ناآگاه
یکی دیگر از مهمانداران ماهان، با بیان اینکه این روزها کسانی تصمیم گیری کلان ما را به عهده گرفته اند و به مدیر عامل عزیزمان مشاوره می دهند که هیچ سر رشته ای از پرواز و قوانین آن ندارند و فقط با سخت گیری و قوانین جدید که معلوم نیست مبنای آنها چیست خود شیرینی می کنند، گفت: یکی از این افراد با روشنفکری های خود مقام مشاور عالی مدیر عامل را به دست آورده اند و چون ارتباط ایشان با مدیر عامل نزدیک است؛ گوش و چشمان مدیر عامل را تنها به سمت نظرات خود معطوف کرده اند .

وی تصریح کرد: واقعا تاسف برانگیز است که در جامعه هوایی که برای کوچکترین کارها قانون وضع شده است فردی نامطلع سررشته کارها را به دست گیرد. این فرد کسی بود که سرگروه را خلق کرد و آنها را دخیل در تصمیم گیری های مهم نمود که همه اثرات منفی آن را با توجه به رشد و ترقی افراد ناشایست دیدیم...

تغییر کیف های پروازی مهم ترین خدمت!
وی ادامه می دهد: تغییر کیف های پروازی (flight bag) مهمانداران یکی دیگر از خودشیرینی های این فرد بود که حال در هر جلسه ای که با بچه های فنی و خلبانان می گذارند از آن به عنوان یکی از مهم ترین خدمات شان به ماهان یاد می کنند که تنها عامل آن را می توان عدم اطلاع وی از مسائل پرواز نام برد.

وی با بیان اینکه همه به خوبی می دانیم که در پرواز به جز سرویس مسافر و چند جعبه چای و دو شیشه قهوه و چند پاکت آبمیوه چیز دیگری وجود ندارد که به گفته یکی از آقایان، مهمانداران، ماهانه کالاهایی به ارزش یک میلیارد تومان از هواپیما خارج می کردند، گفت: یکی از همکاران که بسیار باشخصیت و ساکت هستند با رای سرگروه محترمه به بی انگیزه بودن محکوم و چند ماه معلق شد. واقعا خنده دار است که چطور همچنین نظری ارائه داد آیا سرگروه ما دوره روانشناسی گذرانده بود؟ حال اگر نیز چنین بوده باشد آیا این درد و مشکل همه بچه های مهماندار نیست ؟ و نمی بایست در این خصوص بجای کارهای اشتباه و مضحک عکس العمل مناسب جهت رفع مشکلات همه اندیشیده می شد؟

وی گفت: از دوستان عزیز خواهشمندیم به سایت هواپیمایی کشوری بخش پزشکی هوائی رفته و مطالب آنجا را مطالعه کنند تا دریابند علت علمی این همه افسردگی و خستگی مفرط پرواز چیست و بدانند در خصوص آنها قوانین وضع شده ولی مجری قانون وجود ندارد!

وی در پایان گفت: حال شاید مدیران بگویند این حرفها همه پوچ است و ما زیاده خواهیم و این حرف ها همگی نادرست است، اما قضاوت با خوانندگان این گزارش است.

خبرهای رسیده حاکی از آن است که در صورت تداوم این وضعیت، مهمانداران این شرکت، اعتراضات خود را به صورت علنی ارایه خواهند کرد.

حالا که اینجا هستید...

تین‌نیوز از مخاطبانش درخواست کوچک اما مهمی دارد. ما در پایگاه خبری صنعت حمل‌و‌نقل همواره سعی داشتیم جامع‌ترین اخبار، تحلیل‌ها و گزارش‌ها را مطابق با واقعیات و توجه به اصل بی‌طرفی رسانه تهیه و اطلاع‌رسانی کنیم. اما حوزه‌ی حمل‌و‌نقل بسیار گسترده است و پوشش دقیق و متمرکز همه‌ی آن کاری بس دشوار. بنابراین تصمیم براین گرفتیم که روی بخش‌هایی از این حوزه بیشتر تمرکز کنیم که اولویت و دغدغه اصلی مخاطبانمان است و مشکلات این حوزه‌ها را با فوریت بیشتری از مسئولان پیگیری کنیم. بنابراین پرسشنامه‌ای تهیه کردیم که اولویت شما در حوزه بزرگ حمل و نقل را مشخص می‌کند حال تنها قدمی که مانده این است که با پر کردن این پرسشنامه ما را در این مسیر یاری کنید. «راه روشن است.»؛ اگر شما راهنمای ما باشید.

پرسشنامه
خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • کاسترو 0 2

  سالها پیش که عزیزی سراغ رد پای … را می گرفت بنده آشیانه جدید این … را نشان دادم. … که اکنون به همت رانت دولت قدیم و جدید همچنان … و ظلم می کند

 • شادی 1 0

  به امید اینکه گوشی شنوا صدای درد زانوی این عزیزان رو بشنوه و کاری کنه…

 • 0 1

  بهره کشی و سو ء استفاده از نیروهای جوان و تحصیل کرده ظلم مضاعفی است که متاسفانه از سوی بعضی از مدیران[…] کم و بیش در همه جای کشور به وضوح دیده می شود مال کارگر و کارمند خوردن ندارد، فکر کن یک ویلا در کنار باغ لواسان هم با پول دزدی درست کردی، بترس از آخر و عاقبت خود چشمان حریص شما را تنها خاک گور پر می کند[…] را به فلاکت رساندی.

 • مجید حسنلو 0 0

  این… صنعت را به زوال و نابودی برده! رشوه و رانت از طریق برخی بازنشستگان هواپیمایی کشوری برای مثال تایید فرم چهار مدیر معلوم الحال CAMO و وقایع نادر در شرکت ماهان مانند جمع شدن چرخ هواپیمای BAe - ۱۴۶ در حال تاکسی در رفسنجان یا نصب غیر قانونی و خطر افرین LED بر روی هواپیما و جعل سند یا قفل شدن درب کاک پیت در پرواز بانکوک به تهران یا جمع شدن چرخ دماغ در سالهای نچندان دور یا سانحه عامدانه ایرباسA۳۲۰ بعلامت ثبت EP - MHJ در تاریخ ۸۶/۱۱ / ۸ در ساعت ۴/۱۲ در فرودگاه امام و ماستمالی این سانحه با هماهنگی معاون اسبق دستگیر شده استاندارد پرواز و یا سانحه مهر ماه ۹۲ در فرودگاه کرمان بر روی B - ۷۴۷ بعلامت ثبت M و امحائ مستندات موجود در FDR توسط دوست عزیز مسبوق به سابقه برخورد سوخو به توپولف در تاریخ ۷۱/۱۱ / ۱۹ در ان بعد ازظهر شوم و مرگ ۱۵۹ نفر و فیلم جنون مسبب برای فرار از محاکمه و دادگاه و سناریوی جدید مجوز صلاحیت پرواز سه ساله و …همه جزئ هنرهای بی بدیل پدر خوانده است.

 • یک مهماندار ماهانی 1 0

  من یکی از مهماندارای ماهان هستم و تمام موارد فوق رو تأیید می کنم فقط در این حد بدونید که وضعیت بچه های مهماندار ماهان بسیار بسیار درب و داغونه انگیزه برأی پرواز " صفر ".

 • مهدی 0 0

  با سلام با تمام مشکلاتی که مهمانداران ماهان ایر دارند اما همگی علاقه خاصی به مدیر عامل ماهان نشان میدهند امیدوارم که خود مدیر عامل شخصا و مستقیما به مشکلات مهمانداران رسیدگی کنند تا این علاقه بیشتر شده و باعثاستحکام روابط بین مدیر و کارکنان ذیربط شود و ماهان ایر بیش از پیش رشد و ترقی کند. با تشکر

 • ناشناس 1 0

  وقتی نیروی کار و بیکار زیاد باشه این ظلم ها از طرف کارفرما ها اعمال میشه، احتمالا قراردادهاشونم سفید امضا میکنن

 • masi 0 0

  سلام و خسته نباشید به تمام بچه های مهماندار ماهانی متن بالا رو خوندم و در دفاع از حقوق شما اون رو تایید می کنم به امید روزی که همه شما از پرواز کاریتون لذت تمام رو ببرید بدون هیچ نگرانی آرزومند سلامتی شما

 • hamid 0 0

  سلام ممنون از کسی که این متنو منتشر کرده از مقامات مسول درخواست رسیدگی فوری را دارم با تشکر

 • a cabin crew but, not _ from mahan 0 0

  تا زمانی که عدالت سازمانی در مشاغل رعایت نشود و مسله انگیزش مورد توجه واقعی قرار نگیرد روزگار هیچ شغلی بهتر نخواهد شد. البته شغل مهمانداری با هیچ شغل زمینی برابر نیست و ساز و کارهای مخصوص خود را دارد اما متاسفانه و هزار حیف که در ایران به این شغل شریف همانند مشاغل کارمندی زمینی(که در جای خود بسیار ارزشمند است) نگریسته می شود و جزئیات کار که بسی مهمتر است از نظرها دور نگاه داشته می شود و همینطور به لحاظ بالا بودن تقاضای این شغل در کشور که البته آنهم فقط بدلیل بیکاری فراوان در جامعه هست، بسیاری از حقوق این قشر زحمتکش و البته بی پشتوانه پایمال می گردد، کمترین کاری که هنوز اکثر شرکت های هوایی انجام نداده اند ارائه تعریف جامع این شغل و بالا بردن شرایط احراز این حرفه از دیپلم به کارشناسی و به تبع آن تخصصی کردن شغل می باشد که پیامد آن امور مهمی مانند سختی کار نیز می تواند به انجام برسد. ضمن همدردی با همکاران عزیز مهماندار در ماهان امیدوارم هر چه زودتر مشکلات این بخش مهم از شرکتهای هوایی در تمام شرکتها مرتفع گردد.

 • مهماندار ماهان 0 0

  سلام، متشکر از اینکه این مطلب رو نشر دادید، بنده یکی از مهمانداران ماهان هستم، با تایید کلیه مطالب بالا باید عنوان کنم که البته بعضی مطالب هنوز عنوان نشده، فقط باید بگویم در ماهان تنها مسافر اهمیت دارد و راحتی او که البته صحیح هم همین است اما مهماندار که نوک پیکان شرکت است و رابطه مستقیم در جذب مشتری شرکت دارد، هیچ اهمیتی، تاکید میکنم هیچ اهمیتی برای شرکت ندارد، نه به استراحت مهماندار فکر میکنند نه به حق حقوقش، مهماندار شده سیبل و هرکه میخواهد به او حمله میکند، از حقوقش کسر میکنند، بازرس میگذارند و اگر لبخند به لب نداشته باشی با یک خط گزارش بازرس از حقوقت کسر خواهد شد، اما دریغ از افزایش حقوق، در همین شرکت خلبانان و مهندسین با توجه به درآمدهای بالا، وامهای چندصد میلیونی دریافت میکنند، اما ما مهمانداران در بعضی مواقع از رانندگان بسیار محترم شرکت هم کمتر حقوق میگیریم، هیچ کدام از ما در اسفند و فروردین استراحت کافی نداشتیم، اما شب عید متوجه میشویم که هزینه لباس فرم خود را هم باید از حقوق خودمان پرداخت کنیم، تمام این موارد درحالی است که اگر مهماندار خارج از قوانین رفتار کند به شدیدترین مجازات محکوم خواهد شد حتی بدون هیچ مدرکی، اما کارشکنی و زیر پا گذاردن قوانین توسط مدیران شرکت در برابر مهمانداران بیداد میکند، امیداست این مطالب به گوش رییس هواپیمایی کشوری و مدیرعامل شرکت ماهان که دیدنشان جز آرزوهای دست نیافتنی است، برسد.

 • Crew mahan 0 0

  تو ماهان فقط شده باند بازى. این میره اون میاد اون میره این میاد. هرکى فکره خودشه. یه مشت تازه به دوران رسیده دارن مدیریت میکنن که سر از هیچى سر در نمیارن. فقط فکره پول در اوردنن. حالا این پول از چه راهى و زحمتى به دست میاد مهم نیس. فقط مهم اینه مهماندار باید لبخند داشته باشه. چوبت کجاس خدا.

 • Mahan Air cabin crew 0 0

  سلام خدمت همگی تمامی گفته های متن بالا کاملا درست. در اضافه به مطالب گفته شده باید بگم مشخص نبودن حقوق و ریز حقوق دریافتی و اضافه نشدن مطابق قانون، قراردادهای موقت و غیر قابل پیگیری و عدم ارائه حکم کارگذینی، رعایت نکردن و مشخص نبودن منشور حقوقی مهمانداران در پرواز از طرف شرکت و …

 • Mahan Air cabin crew 0 0

  سلام خدمت همگی تمامی گفته های متن بالا کاملا درست. در اضافه به مطالب گفته شده باید بگم مشخص نبودن حقوق و ریز حقوق دریافتی و اضافه نشدن مطابق قانون، قراردادهای موقت و غیر قابل پیگیری و عدم ارائه حکم کارگذینی، رعایت نکردن و مشخص نبودن منشور حقوقی مهمانداران در پرواز از طرف شرکت و …

 • مهماندار مظلوم ماهان 0 0

  دقیقا حرف دل ما رو زدین این شرکت فقط فشار رو مهمانداران میاره چون تحریم هستن و هواپیماهاشون هم قدیمی و فقط میخواهند از طریق مهماندارها رضایت مسافر رو تامین کنند و روز به روز فشار بیشتر و حقوق کمتر

 • Crew mahan 0 0

  Omidvaram oni ke bayad beshnave, beshnave…ma modiramele khubi darim ama ishon moshaverae khubi nadare… Ba in hoghogho in parvazae ziad va time bad davom nemiarim harkiam monde vase moshkelate bade eghtesadio nabode kare ke hamon baese soestefade shode

 • مهماندار ماهان 0 0

  سلام و خسته نباشید به همکاران محترم پروازی. متاسفانه تمام مطالب درست میباشد. و درضمن چیزی رو هم من میخوام اضافه کنم. شرکت ما سیاست کثیفی رو پیش گرفته که یکیش همین بی اهمیتی به کرو با تجربه و با قدیمی خودش میباشد. بله این سیاست شرکت ماست نیروی جدید میاره و هر برخوردی دوست داره باهاش میکنه و نیروی جوان و جدیدش هم با آرزوهایی تو این شرکت اومده و نمیتونه حرفی بزنه و حقشو بگیره ولی نیروی با سابقه حقشو میخواد و بخاطر همین باید از شرکت بره. متاسفم واقعا انسانیت کجا رفته؟؟؟؟ ولی این حرکات بی جواب نمیمونه.

 • ماهان کرو 0 0

  قراردادهایی که از یک ساله به سه ماهه تغییر داده شدند را هم به همه سرفصل های بالا اضافه کنید.

 • Mohammad 0 0

  سلام بنده مسافر کثیرالسفر ماهان هستم ولی از این موضوع اطلاعی نداشتم مرسی که بجز خودتون اطرافیان هم براتون مهم هستن حتما این موضوع رو به اشخاصی که سمت دارن میرسونم امیدوارم که همه به حقشون برسن ما هم همراهیتون میکنیم.

 • مهماندار 0 0

  بنده یکی از مهماندارهای قدیمی ماهان بودم که دو سال پیش به خاطر همین مسایل استعفا دادم، ولی متاسفانه متوجه شدم نه تنها در ماهان بلکه در سایر ایرلاین ها هم حقوق مهمانداران پایمال میشود امیدوارم مسولین مرتبط رسیدگی کنند.

 • کارمند 0 0

  با سلام وعرض ادب خدمت شخصیت محترمی که گزارش تهیه کردن و اینجا قرار دادند و تمامی همکارانم در شرکت ماهان علی الخصوص افشاگری ماهرانه جناب حسنلو بنده به عنوان یکی از همکاران شما عزیزان کاملاآگاه به مشکلات مهمانداران عزیز و حتی قسمتهای دیگر هستم و متاسف از بازخورد این این مظلومیت و سکوت این عزیزان در قبال کار بسیار سخت پرواز… امید که این مطالب نشر پیدا کرده همه همکاران نظرات خود را نوشته و این مطلب(هرچند ناگفته هایی مانده) رسانه ای و ملی شده تاوجدان خوابیده مدیران تکانی خورد. ممنون بى خیالِ آهِ گندم زار، داست را بچسب بعدِ هر مداحی ات، تیرِ خلاصت را بچسب بسته ای از پشت، دست حضرت ابلیس را خدعه های هفت پشتِ عمروعاصت را بچسب در زمستان هی شعار " مرگ بر شیطان " بگو فصل تابستان، سفر تا لاس وگاست را بچسب از دهانت هر دروغی وحیِ مُنزَل می شود حق به جانب، گفته های بی اساست را بچسب گوش ما از حرف هاى مفت اخلاصت پُر است واعظِ آن کار دیگر! اختلاست را بچسب!.

 • دختر فیدل کاسترو 0 0

  شرکتی که خشت اول آن از کیسه بیت المال ناوگان ملی کشور گذاشته شده و یکی از مدیران فاسد آن مجموعه دارای بزرگترین ویلای لواسان است باید هم با کارکنان خود اینگونه رفتار کند

 • mahani 0 0

  با سلام. ممنون از انتشار خبرتون. من یکی از مهماندارای ماهانم. یه زمانی میپرستیدم شغلمو. اما الان با تنفر خاصی از بعضی از افراد میرم. شغلی که به ظاهر لوکس و تر تمیزه. اما امان از سختی هاش. ندیدن خانواده. نداشتن تعطیلات. برده داری به شیوه نوین. وقتی که همکارای زمینی یا دیگر کارکنان از پنج شنبه و جمعه م عید و تابستونشون لذت میبرن ما مشغول کاریم با همون لبخند که جزیی از یونیفورممونه. محکوم به کار… به جای تشکر از پروازایی که تو تعطیلات میری و دادن پنج روز تعطیلی. گفته میشه اگر درخواست مرخصی دارین زودتر اقدام کنین چون اولویت بندیه. یعنی از مامورای راهنمایی رانندگی هم کمتریم؟ یعنی شرکتی به این بزرگی نمیتونه یه ماه ۳۰ روزه رو تقسیم کنه و به هرکدوم از همکارایی که تمام مدت تعطیلات داشتن کار میکردن ۵ روز تعطیلات بده؟!!!وضع خیلی بدتره زمانی که تز تعطیلات خبری نیست و میخوتی از یک ماه مرخصی استحقاقیت استفاده کنی و قبل و بعد مرخصی پروازهای تنبیهیت شروع میشه و چون مرخصی گرفتی باید تاوان پس بدی و روز قبل مرخصی تا۱۱ شب باید پرواز بری تا نکنه یکم بیشتر از زمان استفاده کنی تازه بدتر این که فردای اتمام مرخصی ساعت ۳ صبح باید بری پرواز. در نتیجه نه از مرخصی خبری هست و نه از تعطیلات. وقتی میشنوی یک خلبان ۴۰ میلیون حقوق میگیره اما تو…چی میشه گفت؟ وقنی محکوم به مجرد موندنی واگه ازدواج کنی تمام تعطیلات باید بری پرواز. آیا میشه به تشکیل خانواده فکر کرد؟ اسارتگاهی عظیم با شکنجه های فراوان!!!

  • مهرداد 0 0

   دوست مهمانداری که عنوان میکنی پرسنل زمینی شرکت از عید و تعطیلاتشون لذت میبرن. نمیدونم منظورت از پرسنل زمینی کدوم پرسنل زمینی ان؟! پرسنل اداری دفاتر شهر رو میگی یا پرسنل فرودگاهی؟ باید خدمتت عرض کنم پرسنل زمینی هم دقیقا مثل شما همکارای پروازی وضعیت کاریشون به صورت شیفتی هست و اونها هم نه عید دارن و نه روز تعطیل … اونها هم مثل شما تحصیل کردن و در زمینه کاری خودشون تبحر دارن … و در خیلی از موارد حقوق و مزایاشون از شما به مراتب کمتره!!!

 • مهماندار ماهان 0 0

  با تشکر از شما بخاطر نشر خبر من همی یکی از مهامداران ماهان هستم و صحت محتوای گزارش فوق را تایید میکنم. امیدوارم. مسولین در پی خواندن این گزارش به اصطلاح خودشان اکشن خوب بگیرن تا مشکلات شرکت و ما ب درستی بهینه شود…نه اکشنی سختتر علیه ما! و این دست شکسته در آستین التیام یابد. روز و ایام خوش

 • mahani 0 0

  با سلام و ابراز همدردی با همکارای خوبم. عزیزان من ازهمتون که صادقانه کار کردین وبی خوابی کشیدن همه چی رو تحمل کردین از برخورد مسافر، رفتار شرکت، حضور بازرسایی که زیر سوال بردنمون، تشکر میکنم. زانو و کمر دردایی که تو جوونی اومد سراغمون و پیر و فرتوتمون کرد بگم یا گذر عمری که بدون بودن در کنار خانواده گذشت؟ چقدر امید به فردا؟ تا کی بگیم درست میشه؟ آیا حق ما استفاده از تعطیلات و عید و محرم نیست؟ یا لااقل بعد از اون به پاس روزا و شبایی که کار کردیم؟ آیا ما با اونایی که پشت میز میشینن و از اینترنت و مانیکور و تعطیلات و غیره استفاده میکنن برابریم؟؟ آیا شرکت به تین عظمت و اینهنه پرسنل نمیتونه به هر کدوم از بچه ها ۵ روز تعطیلات بده واسه عید اونم در عرض یک ماه؟ همون کاری که خیلی از کسایی که کارسون مثما تو عید و تعطیلات زیاده انجام میدن؟ آیا درسته چون ۴ روز مرخصی گرفتی؟ از یه هفته قبل تا ۲ هفته بعد پروازای تنبیهی بریم؟ تا ساعت۱۱ شب قبل مرخصی پرواز باشی تا نکنه زودتر بری سفر! یا ساعت۳ صبح فردای مرخصی بری تا تاوان استراحتتو بدی! ایا همه کارکنا یک ماه مرخصی ندارن به علاوه تمام تعطیلات؟ پس ما چی؟ کدوم انگیزه؟ چرا به بی احترامی ها چه از سوی مسافر و چه بقیه پاسخ داده نمیشه؟ چرا فقط دیوار ما کوتاهه؟

 • …ناشناس… 0 0

  با سلام و آرزوی سلامتی برای همه ی عزیزان میهماندار. بنده هم فرمایشات دوستان را تایید میکنم. میخواستم این مطلب رو هم یاد آوری کنم که تبلت های سامسونگی که به اجبار به مهماندارها فروخته شد بدون شک سودش توی جیب فرد یا افراد معلوم الحالی میشه که توی همین سیستم اداری فاسد مشغول به کار هستند. جالبه که حتی اگه نمونه ی مشابه و حتی هم رنگ اون تبلت رو داشته باشین! باید اون رو تهیه کنین!!!!!! اگه اعتراضی هم داشته باشی … خدا نگهدار! کاشکی این صدا به جایی برسه!

 • Reza 0 0

  بله بنده خودم مهماندار ماهان هستم و چندین ساله که به عینه شاهد هستم که چجوری تو این شرکت همه چیز فدای پول میشه و به خاطر ۱ مسافر بیشتر چجوری امنیت پرواز فراموش میشه و هواپیماهایی که عملا شرایط لازم برای ۱ پرواز امن رو ندارن با سر هم بندی روانه ی پرواز میشن تا خدایی نکرده زنجیره ی تزریق پول به جیب ماهان ایر ۱ لحظه قطع نشه. با تمام وجود احساس کردم که برای خودشیرینی جلوی مسافر چگونه شخصیت مهماندار خرد میشه و بدون هیچ ملاحظه ای چه فشارایی که بهش وارد نمیشه. مسافرایی که فک میکنین ماهان ۱ سر و گردن از باقی ایرلاین های داخلی بالاتر، بدونین که پشت این لایه نازک ظاهر زیبای ماهان توده ی رنج و عذاب و نفرین نارضایتی کارکنان مظلومش خوابیده که از این به بعد با سه ماهه شدن قراردادهاشون، امنیت شغلی شون هم به تار مویی بند.

 • Mahan air crew 0 0

  درود من لازم مى دونم که این مطلب رو هم به فرمایشات دوستمون اضافه کنم که قرارداد هاى یک ساله ى ما که تا پایان اسفند سال ٩۴ اعتبار داره نا پدید شده و از تمام پرسنل مهماندار خواسته شده که قرارداد جدیدى امضا کنند که فقط تا پایان برج ٣ سال ٩۴ معتبره. من و عموم همکارانم هیچ یک از بند هاى قراردادمون با شرکت رو زیر پا نگذاشته ایم، بنابراین قرارداد قبلى ما فسخ نشده، لذا طبق قوانین وزارت کار، ما تا پایان سال جارى کارمند این شرکت محسوب مى شویم. چرا قراردادهاى جدید سه ماهه است؟؟؟؟ چرا؟؟؟

 • خاله مهری 0 0

  با سلام خدمت همه ی همکاران عزیز و زحمتکشم بنده نیز کلیه مطالب منتشر شده را متاسفانه تایید می کنم و باز به این نکته اشاره میکنم که در این شرکت تنها چیزی که مهم نیست شعور و شخصیت ما مهمانداران است و هر کسی اعم از مسافر خلبان سرمهماندار سر فیلیت حتی سر شیفت ترانسپورت و … به خودشان اجازه می دهند به ما بی احترامی کنند و در نهایت بعد از پیگیری ما در نهایت انصاف و عدالتی که داخل شرکت حکم فرماست ما مقصر اعلام می شویم. آیا کسانی که صبح از خواب ناز بیدار می شوند و یهو وحی بهشون نازل می شه که امروز بخشنامه صادر کنند به این فکر می کنند که با بخشنامه ی صادره شعور و شخصیت ما زیر سوال میره یا نه؟ آیا این آقایون و خانومهای برج نشین انصاف و وجدان ندارند که به این قشر زحمتکش اینقدر جفا می کنند؟ آقایی که دور خودتو پر از خانوم کردی اگه وقت کردی به ما هم فکر کن. این قشر زحمتکش از حق خودش نمی گذره و تا آخرش پای حقش وایمیسه و حقشو میگیره.

 • محمد قاسمی 0 0

  سلام شرکت خدمات هوایی سامان که زیر مجموعه ماهان است هم دست کمی از این موضوع نداره. بنده هم سرشیفت حراست شرکت سامان در مهراباد هستم. متاسفانه باید با چاپلوسی در جایگاه خودمون ابقا بشیم.

 • یکی از همین مهماندارها 0 0

  خیلی چیزای دیگه هم هست که تو این دردنامه گفته نشد. رست های خیلی کم و قراردادهای سه ماهه و گراندهای بی دلیل انضباطی و هزاران هزار موارد دیگه که واسه گفتنش باید شاهنامه نوشت

 • ماهان کرو 0 0

  با سلام متاسفانه باید بگم همه اضهار نظرات دوستان صحیح میباشد و بنده به شخصه هیچ انگیزه ای برای انجام پرواز ها بجز حقوق بساز کم که حتی کمی از حق و حقوق من هم نیست هر روز با دیدن کمتر شدن حقوقم و نا دیده گرفته شدنم تنفر بیشتری نسبت به شغلم پیدا میکنم

 • ماهانی 0 0

  با سلام من هم متاسفانه یکی از مهماندارهای همین ایر لاین هستم. تمام مطالب بالا عین حقیقت است وشاید باز هم کمتراز حقیقت. من بارها در خلوت خودم از این وضیت گریه کرده ام. واقعا فریادرسی هست؟ یعنی اوضاع درست میشه، واقعا همه خسته وعصبی شده ایم. انها مارا بچشم یک ربات می نگرند که صبح تا شب وشب تا صبح از ما کار میکشند وبعبارتی باید در خدمت انها باشیم. بدون حقوق ومزایای کافی.

 • ماهان 0 0

  متاسفانه تمامی مطالب که دوستان در بالا ذکر کردنند درست هستند و صدای مهمانداران به هیچ جا نمیرسد، اگر هم شکایتی از این وضعیتداشته باشند با توهین و اخراج مواجه میشوند، مخصوصا که جدیدا به خاطر اینکه همکاران مهماندار برای واحد خدمات پرواز نامه نگاری کردند، به محض این کار شرکت اعلام کرد تمام قرارداد هایی که ۱ ساله بودن باطل شده و قرارداد جدید ۳ ماهه بسته شده به همه هم گفتن باید امضا کنید این است مظلومیت این قشر به خاطر عدم وجود واحد صنفی امیدوارم در اینده نزدیک شاهد تشکیل صنف باشیم

 • مهماندار خسته و ساکت 0 0

  حق گرفتنی است نه دادنی علی علیه اسلام در رابطه با مسایل مربوط عزیزان که به عمق در بطنش هستیم عرض کنم درباره[…] به ظاهر دکتر و به باطن گرگ در لباس بره با بیانات نامربوط خودش تنها به شخصیت عزیزان زحمت کش توهین کرده به ظاهر و چهره شرکت درباره کترینگ(کافر همه را به کیش خود پندارد گدا صفتی در او بسیار نمود کرده که به دیگران نسبت داده دزدی را) و[…] با نسبت فامیلی با[…] دایی و خواهر زاده، با خدعه و نیرنگ توانسته بر مسند قدرت بنشینه و[…] عزیز رو بر کنار کنه و[…] رو به زوال کاری بکشه و با پنبه سر می برند. خدا چرا باید تو این اوضاع به هم ریخته روزی بیفته دست قوزی؟

 • مهماندار خسته شما 0 0

  سلام از دوستان عزیز خواهشمندم برای به ثمر نشستن این قضیه بعد از اینهمه سال رنج و سختی و سکوت، همت کنند و خبر گزاریهای دیگه را هم با ایمیل مطلع کنن و همینطور هواپیماءی کشوری را(داخل سایتشون ایمیل هست) و الا از یاد همه خواهد رفت و دوباره روز همان روزی همان … شک نکنید حق به حق دار خواهد رسید و ما باید سعی کنیم صدامون به گوش مدیر عامل مثل سال ۸۷ برسه

 • steward 0 0

  به نام خدا با سلام و درود سپاس فراوان جهت بازتاب مشکلات و فجایع زندگی مهمانداران شرکت هواپیمایی ماهان(ایرلاین اول ایران) تمام مطالبی که مطرح شد دلنوشته هایی بود از مهماندارانی که عمر و جوانانیشان را در جهت بالا بردن سود و اعتبار این شرکت هواپیمایی سپری میکنن و افسوس تمام این تلاشها همه هیچ است. متاسفانه رویکرد این شرکت نه تنها برده داری مدرن بلکه تا زیر پا گذاشتن ارزشهای انسانی نیز پیش رفته رویکرد که به استفاده از خانمهای زیبا در جهت سرویس دادن و صرف سرویس دادن در کابین هواپیما و کادر خلبانی پرواز روی آورده است و در این دوره از مدیرت جدید واحد خدمات پرواز تعداد آقایانی که استخدام میشود خیلی اندک است و از آقایان مهماندار فقط در جهت آماده کردن سرویس و بدور از ارتباط با مسافرین استفاده میشود که این سیاست به نظر بنده حقیر، وقیحانه ترین سیاستی که یه مدیر میتواند نسبت به کارمندانش داشته باشد. مدیریت کنونی خدمات در طی دو سال اخیر نه تنها اقدامی در جهت آرامش خاطر و بالا بردن همکاران نکرده بلکه با عملی ساختن و ساکت کردن هرگونه اعتراضی نسبت به سیاست ها پایه های مدیرت خودت رو محکم ساخته است. جلساتی که به صورت دوره ای برگزار میشود بیشتر جنبه توجیهی داشته و در جهت پیدا کردن افرادی است که بدنبال حق و حقوق از دست رفته خود میگردند تا با تمرکز به این افراد ایرادهای جزیی این افراد آنچنان بزرگنمایی میشود و برخورد متقابل صورت میگیرد که عرصه برای فردی که از دیدگاه این افراد معترض است چنان تنگ میشود که ناگزیر به سکوت میشود. مدیرت ناکارامد واحد خدمات پرواز فقط و فقط به ابقا در پست مدیرتی خود میاندیشد و بس. و دری که به ظاهر به روی همه باز است اما قدرتی وجود ندارد که پیگیر حقوق همکاران ارزشمند بنده باشد. با همه این تفاسیر و نارضایتی فراوان دلیلی برای خدای ناکرده کم توجهی و عدم تکریم مسافرین و مردم ارزشمندی که این ایرلاین را برای پرواز انتخاب کردن وجود ندارد و همکاران من به شایستگی در انجام وظایف و تکریم ارباب رجوع ممارست دارند. مردم ایران زمین شایسته بهترینها هستند امیدوارم با حل این مشکلات انگیزه لازم برای من و همکاران فراهم شود تا به شایستگی و با تمام انرژی و توان روحی و بدنی در خدمت این مردم شایسته باشیم

 • مهماندار 0 0

  سلام من هم از نیروهای ماهان هستم. اضافه میکنم برخورد نا مناسب و غیر محترمانه عوامل با مهمانداران، تغییر کیف های پروازی، حقوق بسیار کم، بی سوادی اکثر مردم، پروازهای غیر استاندارد و خطوناک به کشور عربستان، توهین و تحقیر مکرر مشاور محترم اقای[…]، استراحت های بسیار کم، باند بازی های فاحش بین دوستان، فشارهای کاری و روانی از طرف مسافرین، بعضی سرمهمانداران، نیروهای زمینی خلبانان، کمک خلبان ها و بعضا نیروهای امنیت پرواز، ایجاد تفرقه بین کرو پروازی، نداشتن مزیت های شغلی برای مهمانداران، کپی برداری از قوانین ایرلاین های دیگر که گاها حتی به اجبار انجام شده و مناسب کشور اسلامی نیست مثال در پرواز های اینتر نشنال باید مسافرین رو با نام فامیل صدا بزنیم حتی مسافرینی که فاقد شخصیت اجتماعی هستند. و … کمترین مشکلات جامعه مهمانداری است.

 • مهماندار نمونه 0 0

  خداوندم بر حق نشسته حقوق کارمندان ماهان چه جامعه فنی چه کارمندان ترانسپورت و حتی نیروهای هندلینگ ماهان که به نا حق از انها دریغ شده میشود تصادف اتوبوس مسافرین ساری، دیه، میشود مشکل در فرودگاه های مختلف، میشود خرابی هواپیما. جناب عرب نژاد مشاورتان انسان[…] اطرافیانتان را با دید باز انتخاب کنید. بسیاری از افراد در ماهان انسان نما هستند. موجوداتی بی شرم هستند که حدودا ١٥ سال است خون همکارانشان را میمکند.

 • میم 0 0

  سلام به همه مهمانداران زحمت کش و شب ها بیدار، بسیاری از گفتنی هارو گفتید، از فساد مالی و اداری تا فساد اخلاقی برخی، مطمئن هستم این صدا هرچقدر هم ضعیف باشه گوش برخی رو کر خواهد کرد، چون خدا میدونه که حق با ماست.

 • Crew mahan 0 0

  با سلام دوست عزیزمون به نکات خوبی اشاره کردن ولی خب بسته به سابقه کارشون. ای کاش در مورد استراحت کم بین پروازهای شانگهای پکن بانکوک گوانجو کوالالامپور که همگی این پروازها فقط ۱۲ ساعت به هواپیما استراحت داداه میشه تو این ۱۲ ساعت شما تو مسیر رفت و برگشت هتل تایم استراحتتونه در مورد اینکه ساعت کاری ما از زمان تیکاف تا لندینگ حساب میشه حتی زمان ورود و خروج مسافرهم تایم استراحت مهماندار هستش خیلیا میگن خلبان هم تایمش مثل شماست ولی مالیات حقوق این دوستان از خالص دریافتی ماهم بیشتره و جای اعتراض براشون نمیمونه از این که فیش حقوقی داریم ولی اصلا کسی سر در نمیاره والکی دلمون خوشه فیش حقوقی داریم و این که تو عیدبخش نامه میشه مریض نشو کنسل نکن و … در اخر با حقوق ۱.۱۰۰. ۰۰۰ الی ۱.۸۰۰. ۰۰۰ متغیر سال ۹۳ رو تموم کردیم و میدونم تصور خیلیا ازین حقوق خیلی بیشتر بود و شاید باورشون نشه ازین که تا دوتا استعلاجی میگیری تهدیدت میکنن که دیگه باید بری و… چرا مهماندارای ماهان انقدر جوونن و میانگین سن هر پرواز زیر ۳۵ ساله؟ اونم تو ایرلاینی که کسی رو اخراج نمیکنه چطور میشه که اوج جوونی و نیروی کارجوان و خیلیا مئ أیند این ایر لاین و در اخر سال بی صدا میگه فقط برم حق و حقوق حلال جون آزاد نیروبی هم که که کار رو ترک نمى کنمط یا مجبور هستند قسط دارند یا اکثرا خانمهای هستند که توان إنجام کار مهماندارى رو ندارند و حقوقى رو که میگىرند کافی است و شرکت با علم به این قضىه اکثر مهماندارها رو خانم انتخاب مىکند با حقوق کم و کار زاد بدون اعتراض از طرف خانمهاچون مثل اقاىان خرج خونه و … ندارند

 • خاله مهری 0 0

  سلام توی این شرکت دلایلی که منجر به نارضایتی ما می شود عبارت است از: ۱. اختلاف فاحش حقوق بین مهمانداران و خلبانان،(در هیچ جای دنیا حقوق یک خلبان ۱۸ تا ۲۰ برابر یک مهماندار نیست) علاوه بر حقوق، اعتای تسهیلات برای خلبانان و برای مهمانداران متاسفانه هیچ. ۲. توجه نکردن به درخواستهای مهمانداران و عدم همکاری قسمتهای مختلف شرکت با مهمانداران از جمله خدمات پرواز، برنامه نویسی، ترانسپورت و … ۳. خوار و ذلیل کردن مهمانداران توسط عوامل خدمات پرواز که نسبت به تعیین تکلیف دیگر قسمتها فقط(بله قربان) میگویند و از خود هیچگونه قدرتی ندارند، فقط قدرتشان را در معلق کردن مهمانداران از پرواز و تنبیه این قشر نشان می دهند. ۴. باند بازی در خدمات پرواز: انتخاب سر گروه های نا لایق وبی جنبه که تا انتخاب شدند رفتارشون کلا عوض شد(البته استثنا هم وجود دارد) کسانی که برای اینکه خودی نشان دهند حاضرند حق هزاران نفر رو پایمال کنند، افرادی هستند که هیچ پروازی را انجام نمی دهند و فقط می توانند پروازهای اقامتی و پردیوم دار را انجام دهند، و یا افرادی که با آدم فروشی و … نور چشمی شدند و پروازهای vip انجام میدهند، جالبه که یکی از سر مهمانداران به دلیل ورود کالای غیر مجاز به کشور در یونیفرم ماهان، مدتی از پرواز معلق می شه و بعد از برگشتن به پرواز به عنوان سر مهماندار vip انتخاب میشه، فقط و فقط به خاطر اینکه خانوم این آقا سر گروه تشریف دارند، و عده ای به خاطر کاری که انجام نداده اند برای مدتی از پرواز معلق می شوند. خدا خیری به دولت آقای روحانی و جناب ظریف بدهد که برای انجام امور دولت پروازهای خود را با ماهان انجام می دادند تا همین سرگروه ها و سر فیلیت ها و تعدادی نورچشمی ها دسته جمعی یک هفته یک هفته در وین و نیویورک و شانگهای و… سپری کنند و پردیوم بگیرند و بعد از بازگشت سریع سراغ صادر کردن بخشنامه میروند تا نشان دهند که ما همه فکر و ذکرمان کار است نه باند بازی و رفیق بازی. ۵. ادعای ماهان مبنی بر مشتری مداری که فقط ابن ادعا در عملکرد مهمانداران زحمتکش نمود پیدا میکند و همه موارد زیر نمونه هایی است که مسافر را ناراحت و آزرده خاطر میکند و شرکت هیچگونه تلاشی برای درست شدن این موارد انجام نمی دهد: تاخیرهای پروازها بدلیل نقص فنی، اضافه کردن صندلی در ردیفهای روبروی دستشویی که بسیار ناخوشایند است، فاصله کم صندلی ها، گرم یا سرد بودن داخل کابین به دلیل نبودن ایرکاندیشن و … و بسیاری موارد دیگر که برای توصیف ساعتها وقت لازم است. امیدوارم این همه درد دل که باز گفتیم گوشی برای شنیدنش باشد. موفق باشید.

 • ماهان 0 0

  متاسفم که تمام مطالب کاملا درست است من سرمهماندارماهان هستم

 • مهماندار ماهان 0 0

  با سلام دوستان به نکات خوبى اشاره کردنند اى کاش در مورد استراحت کم بین پروازهاى شانگهاى، پکن، بانکوک، گوانجو، کوالامپور که همگى این پروازها فقط ١٢ ساعت به هواپیما داده میشود و در این ١٢ ساعت شما در مسیر رفت و برگشت هتل تایم استراحت داده میشه، در مورد اینکه ساعت کارى از زمان تیکاف تا لندینگ به حساب میاید و حتى زمان ورود و خروج مسافر تایم استراحت مهماندار است و خیلیا میگم خلبان هم تایمش مثل شماست ولى مالیات حقوق این عزیزان از خالص دریافتى ما هم بیشتره و جاى اعتراض نمیمونه، از اینکه فیش حقوقى داری ولى اصلا مشخص نیست به چه شکل محاسبه شده و این که عید بخش نامه میشه مریض نشو، کنسل نکن و… در اخر با حقوق ١١٠٠٠٠٠ الى ١٨٠٠٠٠٠ متغییر سال ٩٣ رو تموم کردین

 • ماهان کرو 0 0

  با تشکر از دوستان تهیه کننده این گزارش. بنده هم به عنوان مهماندار این شرکت مطالب فوق رو تاییدمیکنم. البته این گزارش تنها گوشه ای از فساد اداری داخل بدنه این شرکت رو نشون میده. بعنوان مثال علت انجام پرواز دوسلدورف توسط مهمانداران محترم بصورت رفت و برگشت بدون هیچ گونه استراحتی رو بیان نکردن دوستان!!! درصورتی که دو تیم خلبان برای این پرواز گذاشته میشن. البته شاید خلبانها خونشون از مهماندارا رنگین تره!! وقتی مدیر واحد مهمانداران زیر نظر خلبانهای دیگه اداره میشه اوضاع بهتر از این نمیتونه باشه…

 • مهماندار 0 0

  ضمن تایید جملات بالا باید اضافه کنم مدیریت جدید بدون تفکر و برنامه ریزی عمل میکند امروز تصمیمی میگیرد و فردا خودش نغض میکند نمونه ی بارز و ساده ی آن اینکه در جلسات اعلام میکنند که هر تعداد کنسلی داشته باشید جز تاثیر در ارزیابی عملکرد شما و کاهش حقوق عواقب دیگری ندارد بعد خودشان آن دسته از افرادی را که این کار را به تعداد زیاد انجام میدهند خواسته و شدیدا مورد توهین قرار میدهند خوب یکی نیست بگه یه چیزی نگید که توش بمونید، و موارد مشابه بسیاری که ضعف مدیریت را بارز میکند همه از شرایط ناراحت و خسته هستند و هیچکس انگیزه ای ندارد جز عده ی قلیلی نور چشمی که در بخش زمینی کار کرده و حقوق پروازی میگیرند و اصلا معلوم نیست دقیقا چه کاری انجام میدهند، بعد ما در پرواز پیر میشویم و هر روز حقوقمان کمتر میشود که این حقوق دریافتی هم خرج دوا و درمان کمر درد و پا درد و دردهای دیگر میکنیم البته اشتباه نکنید من ۵۰ سالم نیست فقط ۲۵ سالمه امیدوارم از طریق این سایت یک فرجی بشه

 • hey 0 0

  چیزی نمیشه گفت. این صحبتی که میگم صحبت یکی از مدیران ارشد این شرکته: این روشی که در پیش داری فقط تو اروپا جواب میده یا سکوت یا همرنگ جماعت. پس گوش شنوایی نیست. قدر کدوم قشر را میدانند؟ افرادی ناشی مدیر هستند. و تعدادی بادمجان دور قابچین. پس مجموعه مسموم است. بنده کل این مشکلاتو گزارش کردم اما …

 • hey 0 0

  کجای این شرکتو میخاین درست کنیین؟ هر واحد این شرکت بصورت انحصاری دست تعدادی از افراد هست. از کدوم معاونت میخای شروع کنی؟ از معاونتی که برنج و قهوه از طریق ماهان بدون اطلاع گمرک وارد میکنه و در بازار میفروشه؟ از قراردادهای مسخره که هیچکس که مجبوری امضا کنی؟ از اون امور کارکنانی که برا استخدامی پول میگیره از واجدین شرایط و استخدام نمیکنه؟ و از گزارشاتیکه در مورد اذیت و خستگی مهماندارها ارسال شد و هیچکس پاسخگو نبود. از توهینیکه به مهماندار میشه از قبیل مسافر خارجی و بازم دم کاپیتان گرم که طرفداری اون مهماندارو کرد. از اذیت مهماندارها در پروازهای کشورهابی عربی که شرکت هندلینگ به آن هواپیما ایر کاندیشن نمیداد و له له میزدن) واقعا معذرت میخام برای این کلمه که گفتن(واقعا همینطور هست. از کجا میخاین درست کنین؟

 • aloneboy 0 0

  من هم مهماندار ماهان هستم و همه حرفای دوستانو تایید میکنم و متاسفانه هیچ مرجعی قدرت و جرات نظارت بر این ایر لاینو نداره. ما جونمونو گرفتیم دستمون میریم پرواز لیاقتمون توجه بیشتریه به امید روزهای بهتر

 • مهماندار 0 0

  به تمامی موارد فوق اختلاف بسیار فاحش درآمد نیروهای داخل پروازی اعم از خلبان، فنی و مهمانداران را هم باید اضافه کرد! در حالیکه سیاست شرکت رسیدن به سطحی از کیفیت است که در ایرلاین های برتر دنیا وجود دارد، اما متاسفانه در زمینه الگو برداری از اشل پرداخت حقوق و دستمزد آن ایرلاین ها کوچکترین اقدامی صورت نمیپذیرد، این اختلاف درآمدها در پاره ای موارد به بیش از ده برابر هم میرسد که در هیچ ایرلاینی در هیچ کجای دنیا شاهد آن نیستیم و این موضوع در شرایطی رخ میدهد که کلیه سختی های تغییراتی که در سرویس و نحوه ارائه آن صورت میگیرد و به تبع آن رضایت بیشتر مسافران و کسب درآمد بیشتر برای شرکت را به دنبال دارد روی دوش مهمانداران است، بعد افزایش حقوق و سایر مزایا که دوستان در کامنت ها اظهار داشتند برای غیر!

 • امیر 0 0

  سلام به همگی همه از مشکلات زمانی گفتن که مهماندارها مشغول به کار هستن. ولی یه زاویه ی دیگه ای که باعثمیشه که شرکت بتونه این فشارا رو بیاره نیروی کاره جوان و علاقه مندی هست که بیرون شرکت صف کشیده شاید همه جا همین وضعیت باشه. ولی برای این شغل با تمام مشکلاتش تو هر فراخوان استخدام نزدیک ۱۵۰۰۰ واجد شرایط اسم مینویسن که در نهایت جوانان برومند و شایسته ای که هر کدوم باید برن هنرپیشه یا[…] بشن با تحصیلات بالا استخدام میشن مهم تر اینکه وثیقه های سنگینی ازشون اخذ میشه تازگیا که فکر رفتن هم به سرشون نزنه تا اونجا که من میدونستم قبلا که وثیقه نمیگرفتن بعد از مدتی ۵سال تعهد و ده میلیون وثیقه گرفتن که این میزان به ۳۰ میلیون و ده سال تعهد تا دوره ی پیش افزایش پیدا کرد وثیقه برای آموزشی هست که بهت دادن بنابراین شاید از کسی نگیرن ولی از بعضی ها هم میگیرن و اصلا شوخی بردار نیست خلاصه هر سال ۱۰۰ تا جوان و تازگیا با شرایط سنی استخدام جدید ۱۰۰ تا نوجوان خام و زبون بسته استخدام میکنن و حسابی از گرده اشون کار میکشن تا وقتی که سنش زیاد شد بهش بگن نمیخوای بفرما بیرون ۱۵۰۰۰ نفر دیگه هم هستن زمانی که ما خودمون جلسه حراست رفتیم مسیول حراست که همه میشناسنش برگشت گفت اگه خطایی بکنین اخراج میکنیم و فکر نکنید شرکت محتاج شما هست و هزارها نفر هستن که دوست دارن بیان جای شما اینجا بشینن. خلاصه توهین هست ولی شرکت های دیگه هم خیلی وضعشون بهتر نیست

 • مهماندار 0 0

  چرا مطالب بنده درج نشده

 • cabin crew 0 0

  استثمار نوین… آخه کدوم شرکته که هزینه لباس پرسنلشو از حقوقش کم میکنه؟؟ تنها اینو بگم که: والا پیام دار محمد الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم: حکومت و زمامداری ممکن است با وجود کفر دوام بیاورد امّا با بودن ستم پایدار نخواهد ماند…

 • Lonely crew 0 0

  خداروشکر یه جا یکی حرف دل ما رو ثبت کرد ماهان روز به روز داره بدتر میشه این نکته هم جا نمونه: از وقتی قیمت گذاری بلیط ها آزاد شد ماهان بخاطر رقابت و پول و مسافر بیشتر، سرویس پروازهای مشهد و کرمان که کمتر از١ ساعت و ١٥ دقیقه است رو با سینی ارائه داد این سینی که شامل همون وعده های غذایی گذشته بود و فقط ظرف و ظروفش تغییر کرده رو ما مهماندارهای بدبخت باید تو این مدت کم پروازهای مشهد و کرمان بدیم و بعد جمع کنیم که جا زدن این سینی ها خودش خیلی زمان بره و خیلی اوقات حتی در زمان کم کردن ارتفاع و روشن بودن جراغ کمربندها برخلاف قانون هواپیمایی دنیا که همه حتی مهماندارهم باید بشینه، اما ما هنوز در حال جمع کردن سینی های سرویس هستیم این در حالیه که تو هیچ ایرلاینی تو مسیر داخلی سینی ارائه نمیشه چون اونها به قانون هواپیمایی دنیا و سلامت مهماندارشون اهمیت میدن!

 • خرس مهربون 0 0

  با نظر خاله مهری موافقم

 • امضاء محفوظ 0 0

  مهمانداران محترم ماهان مطالبات به حق خود را می توانند از مجاری قانونی دنبال کنند ۱ - اداره بازرسی وزارت راه، کار و تامین اجتماعی ۲ - سازمان بازرسی کل کشور ۳ - دیوان عدالت اداری

 • الیاس 0 0

  امیدوارم جناب آقای مدیر عامل محترم که جایگاه ویژه ای در اذهان مهمانداران دارند شخصا پیگیر این غم نامه باشند.

 • sky 0 0

  تمامی صحبت های همکاران تایید میشه واقعا امیدوارم امیدوارم رسیدگی بشه.

 • 0 0

  کار این شرکت ازین حرفا گذشته… البته در خصوص مهماندارا؟!!! تمامی مطالب فوق عین حقیقت میباشد، به قول خودشان سیاست کثیف برده داری را پیشه گرفتن!!!!! متاسفم برای این شرکت که همه ی مهماندارانش بیزارن ازش و بفکره رفتنن، امیدوارم راه رفتن برای همه باز باشه. مهماندار

 • مهماندار ماهان 0 0

  درود بر همه مضلومان، من هم همهء نکاتى که مطرح شد رو تأیید میکنم. به نظر من تمامى مشکلاتى که شاهد هستیم ناشى از ضعف مدیریت هست، و اى کاش که فقط تو این صنف شاهد اون بودیم. مدیریت کل ماهان اگر مدیر با صلاحیتى بودن براى تمامى واحدها از مدیران واقعى، خلاق و باسواد استفاده میکردن، بسیارى از جوان هاى لایق و خلاق با تحصیلات تخصصى مدیریت تو کشور بیکار هستن یا شغلى در خور سواد و لیاقتشون ندارن چرا که هنوز روابط و چاپلوسى و … متضمن جایگاه شغلى هست. به امید حاکمیت انسانیت و اخلاق. ممنونم.

 • 0 0

  دقیقا تمام مطالبی که عنوان شده صحت داره و این فقط تو قسمت مهماندارای ماهان نیست در قسمت معاونت خدمات مسافر هست شخص بی کفایتی که بواسطه رانت وارد این سیستم شده و بعد از دوران خلبانی و بازنشستگی به این سمت دست پیدا کرده و متاسفانه با تهدید و اخراج شرایط دیکتاتوری ایجاد کرده وهمه اینها بخاطر عدم تضمین و امنیت شغلی برای کارمندان بخش خصوصیه و شرایط طوری داره پیش میره که در آینده و با درایت این معاونت و مشاور عالی مدیر عامل شرکت به شرایط پوچی نزدیک بشه

 • خلبان اخراجی ماهان بعلت افشای حقایق 0 0

  همین شماها که امروز اعتراض میکنید چرا وقتی در کاکپیت در پرواز بانکوک تهران از داخل قفل شد و کار به تبر کشید تبانی کردید و گزارش خلاف واقع دادید تا این عالیجناب روز بروز گردن کلفتر شود و امروز این رستم را که خود شما نام ایشان را رستم گذاشته اید از ترس نتوانید صدا کنید. چرا خلبانان از درج مشکلات بر روی OP۱ خوداری و برای خوشایند عالیجناب این حق را از شما و مسافرین در پیگیری عیوب سلب کرده و همه شما ساکت و فقط در راستای حفظ منافع جوانب احتیاط را رعایت میکنید؟ این تاوان همکاری با ظالم است.

 • علی 0 0

  واقعا متاسفم که چنین ظلمی تو جامعه ای که ادعای دینی بودنش سر به فلک میذاره داره اتفق میفته و هیچکس به داد ما نمیرسه حتی با وجود اعتراض، مهماندار ماهان هستم و تماما مطالب رو تایید میکنم جز حقیقت چیزی گفته نشده. کاش مردم بدونند که برده داری نوین تو این شرکت داره روی مهمانداران اجرا میشه نه خلبانان و مهندسین پرواز. فقط متاسفم خدا خودش حق مارو از تمام ظالمهای بالا سرمون بگیره، حق ماهایی که با جون و دلمون اومدیم برای کار و زحمت میکشیم خوردن نداره بخدا.

 • مهماندار 0 0

  با سلام وخسته نباشید به همه عزیزان و همکاران من هم یکی از مهمانداران ماهان هستم. لازم میدونم مطالب فوق را تایید کنم و نکاتی دیگر رو اضافه کنم. ‌ در دنیایی که مهمانداران ایرلان های خارجی دارای حقوق و مزایای بالا و با کیفیت هستند، باعثخجالت و شرمساری که ما سر کوچکترین حق و حقوق خود باید اینگونه بجنگیم و هیچ نهاد و بنیادی نباشه که ما بتونیم با مراجعه به ان بتونیم حق پایمال شدمون رو احیا کنیم، وقتی خود هواپیمایی کشوری هم زیر دست همین افراد اداره میشه چه انتظاری باید داشت. همه جای دنیا مهمانداران از کوچکترین حق خود یعنی استفاده از فری شاپ ها برخوردار هستند که ما نسیتیم، چرا راه دور بریم همین جا رو در نظر بگیرید ایرلانهای داخلی مثل ایران ایر، از حق اشعه و ارتفاع گرفته تا در نظر گرفتن ساعت پروازی از لحظه پیک اپ تا اف شدن خانمها یک یا دو روز در ماه به علت شرایط خاص بانوان، پردیوم هایی هم که در پروازها میگیرن چه داخلی چه خارجی. اون هم ارج و قربی که دارن چه در شرکت وچه نزد مسافر. امیدوارم هر چه زودتر همه این مشکلات حل بشه و همه همکارانم و سر حالتر و با انرژی بیشتر سر کار ببینم

 • cabin crew۰۰۷ 0 0

  انقد این حقیقت تلخ که حتی تاییدش واسه من مهماندار زجر اوره. امیدوارم هیچ کس مجبور به موندن نباشه

 • مهماندار ماهان 0 0

  با عرض سلام و خسته نباشید من یکی از مهمانداران ماهان هستم که متاهل هستم و واقعا با این حقوق زندگیم نمیگذره. فقط میخواستم یه چیز بگم. اقای مدیر عامل، ما زیاد تو پرواز شمارو دیدیم و خیلی از اوقاتم شمارو مشغول قران خواندن تو پرواز دیدیم فقط میخواستم بگم دارید وقت خودتونو تلف میکنید اقای مدیر عامل چون حق الناس گردنتونه به فکر حق الله نباشید. چرا نمیخواهید اینو باور کنید که تمامی اتفاقات که برای ماهان می افته به خاطر نارضایتی و[…] همکاران مهمانداره مثلا همین قضیه اتوبوس ساری قضیه شکستن چرخ هواپیمای مشهد قضیه طوفان و هواپیمایی که روی زمین به هم خوردن قضیه پرواز کرمان جده و…کاشکی یک کم واقعا به[…] اعتقاد داشتید متاسفم برای شما[…] که سخن پروردگارو فراموش کردید که فرموده از حق الناس نمیگذرم ولی از حق خودم میگذرم

 • مریم 0 0

  با سلام به همه ی همکاران عزیزم این پست و که خوندم به یاد اونهمه پرواز سخت بی ثمر اشکم در اومد. هیچکس غیر از خود کروی ماهان حرف دل ما رو نمی فهمه. چقد تو این سالا همکارای خوب ما تحت تاثیر این شرایط سخت کاری و تبعیض بین کروی کابین با کاکپیت خسته و در مانده شدن و رفتن، کسایی هم که تو این شرکت موندن فقط به خاطر نیاز به حقوقشه که موندن ولی من یه انتقاد دارم، فکر کنم سال ٩١ بود که قرار بود یه روز دم برج جمع شیم و از حقمون دفاع منیم، یادىه اونروز ساعت ١٠ توی کوچه پرنده هم پر نمی زد، هیچکس نیومد، بعد الان همه بچه ها تو نت زبان در آوردن، اشکال اینجاست که شاید من دلم نخواد اطرافیانم بدونن من چقدر حقوق میگیرم، وتو شرایط سخت کار میکنم، یعنی ما نمی تونستیم یه جای مناسب از مشکلاتمون بگیم، در آخر یه سری از دوستان هم نظرات عجیبی دادن مثلا اونی که از شرکت نپرسیده چرا قرار دادای ما ٣ ماهه شده اومده اینجا پرسیده، یکی هم اینکه چرا سرگروهها همه خانمن خب اگه آقا بودن مشکلی نبود؟

 • crew 0 0

  Bande ham az mehmandar haye ghadimie sherkate mahan air hastam va ba arze taasof bayad begam tamame harfaro taid mikonam va in masaeli ke bachea onvan kardan bakhshi az moshkelate mas menhaye aziato azaraye sherkat va anjam nadadane taahodate khodeshun. az jomle nadadane lebaso kafsho barunio flight bag o kheili chizaye dge tebghe ghavanin va manual khodd sherkat.

 • مهماندار 0 0

  با سلام, من هم یکی از مهمانداران ماهان هستم و متاسفانه صحت مطالب فوق که دوستان به اون اشاره کردند رو تایید میکنم. یک مشکل خیلی بزرگ اینکه ماهان از بیکاری و وجود نیروی کار در صف انتظار سوء استفاده میکنه و با صراحت اعلام میکنند که حقوق و شرایطط همینه هر کی میخواد بره. واقعا باید یکی از مراجع رسیدگی کنند. حقوق نا متناسب با ساعات پروازی, استراحت نا کافی, محدودیت مرخصی(۴ روز), محدودیت حمل و نقل برای گروهی از همکاران, الگو برداری غلط از ایر لاین های خارجی, تجهیزات نا کافی و خراب از مهمترین مشکلات این قشر زحمت کش هستند

 • متاسفانه مهماندار ماهان 0 0

  از تعداد بالای این همه کامنت تو خود حدیثمفصل بخوان از این مجمل… بر باعثو بانی این وضعیت لعنت. الهی که آه این همه مهماندار بگیرتشون

 • اشنا 0 0

  سلام به همه دوستان و همکاران شجاع که نان به قیمت روز نمی خورند و حرف حق را به گوش همه می رسانند. واقعا از اینکه حرف دل بچه ها را زدید ممنون به امید روزی که همه مشکلات بچه های خدمات پرواز حل بشه. البته توقعی از شخصی نداشته باشید که به حرف شما گوش بده چون وقتی شخصی حق دیگران را می خوره لقمه حرام داره می خوره و دیگه گوش و چشمش به حقیقت بسته میشه اما حقیر لازم می دونم چند نکته را متذکر بشم: ۱. عدم پرداخت پردیوم های پرواز حج که کادر پرواز ایران ایر دریافت می کنند ۲. عدم محاسبه زمان های تاخیر در زمانی که میهمانداران در لباس فرم بوده و حتی در هواپیما یا اتاق بریفینگ حضور داشته اند ۳. مدیر عامل محترم ماهان در هر نهاد و شرکت حتی خصوصی حداقل سالی یکبار مدیر عامل با تمامی کارمندان هر بخش جلسه ای دارد حقیر مدت ۲ سال است در ماهان هستم حتی چهره شما را یکبار ندیده ام چه رسد به اینکه حرف دل یا مشکلاتم را به شما بگویم ۴. جناب مدیر عامل محترم با توجه به فرمایشات مشاور عالیتان در جلسات با میهمانداران ایشان می گفتند از ویژه گی های انسانهایی که از هوش هیجانی و مدیریت خوبی برخوردار هستند و انسان های مثبت و مدیری هستند این است که به نیروهای تحت تمر خود رسیدگی کنند و تشنه حل مشکلات انها باشد چرا که حل مشکلات انها یعنی حل مشکلات مجموعه پس واقعا اگر شما تشنه حل مشکلات کارمندان خود هستید و به همه نظرات مشاور عالی خود گوش میدهید خواهشها به این حرف ایشان که در بالا متذکر شدم هم گوش دهید و به مشکلات ما رسیدگی کنید شما کافی است از درامد شرکت صندوق مکاتبه مستقیم با مدیر عامل را خریداری کرده و در ورودی شرکت نصب نمایید و فقط خود درب ان را باز نمایید و نامه های ان را مطالعه نمایید. این کار را حتی ریس دانشگاه ازاد واحد دورقوز اباد ممسنی هم انجام داده است البته اگر شرکت مشکل مالی دارد باز هم ما حاضریم بهای این صندوق را از حقوقمان بپردازیم البته بخش مربوط به حقوق پرسنل که نیازی به رضایت ما ندارد خودش کسر می کند ۵. حذف کیف های پرواز با توجه به گرومینگ کادر پرواز وبا توجه به حتی نظرات خلبانان ماهان اشتباه است که این خود به اصطلاح گناه است که مدیر عامل محترم ماهان از این جریان خبر داشته است و کاری نکرده است ولی عذر بدتر از گناه ان است که عده ای میگویند مدیر عامل محترم ماهان زمانی که کیف پرواز حذف شد ایشان خبر نداشتن که واقعا حرف مضحکی است چرا که با حذف این کیف اکثر خلبانان وکمک خلبانان و حتی فنی ها موضع گیری کردند برای حقیر جالب است در شرکتی که حداقل ۳ نفر از اشنایان مدیر عامل محترم جز خلبانان هستند و انها هم نسبت به این اقدام موضع گیری کرده اند چطور نشده که این خبر به گوش مدیر عامل نرسیده است. مورد دیگر حتی خبر هزینه ای هم که به خاطر کیف های جدید شده است باز هم به گوش مدیر عامل نرسیده است و حتی مشاور عالی ایشانهم کاری نکرده است. و حتی هیچ کدام از اشخاص مرتبط با مدیر عامل محترم هم این خبر را به ایشان نرسانده است.

 • مهماندار 0 0

  منم از مهماندارای ماهانم و بعد از این همه سال تقریبا از بهبود اوضاع قطع امید کردم. امیدوارم مدیر عامل ماهان این حرف منو بخونه: لاجرم هرکس که بالاتر نشست / استخوانش سخت تر خواهد شکست! آقای عرب نژاد من شاید نتونم کاری برای بهبود اوضاع انجام بدم ولی قطعا ازت نمیگذرم. سپردمت به خدا. امیدوارم[…] منتظر اون روزم!

 • خلبان بازنشسته ماهان 0 0

  بندگان خدا وقتی بعلت تاخیر زمان Over میشد و من پیرمرد با ۵۰۰۰ ساعت بخاطر حق شما و خودم اعتراض میکردم Over duty شدیم بعضی از شما به من اشکال میگرفتید ما که ۶۵ ساله شدیم و رفتیم دخترها و پسرهای عزیزم حقوق شما شامل سختی کار و حق شیفت و حق پرواز و حق اشعه و حق ارتفاع … پولهای شده که دوستان باید در انتخابات خرج کنند تا در مقام خود بمانند

 • Alireza 0 0

  اگر شرایط اینطور ادامه پیدا کنه شاهد تنزل کیفیت هواپیمایی ماهان خواهیم بود

 • یکی از مهمانداران 0 0

  کاش بیشتر و بیشتر این خبرا رو انعکاس بدید و پیگیر موضوع باشید شاید موثر واقع بشه و به خودشون بیان و یه فکری بکنن

 • مهماندار اخراجى 0 0

  تمام گفته هاى بالا حقیقت دارد واینکه حتى وضعیت وخیم تر از این حرفها است ولى مهمانداران متاسفانه بخاطر نیاز به حقوقشون وترس از اخراج شدن نمیتوانندحقایق را افشا کنند!!!

 • امیر 0 0

  وقتی اختلاف حقوق یه خلبان با یه مهماندار حداقل ده برابره فقط باید تاسف خورد بحال مدیران ماهان که بی توجه به این بچه ها دارن پول رو پول میذارن…ماهان از مهماندراش فقط یه گارسون میخواد…

 • محسن 0 0

  درود به همه عزیزان و دوستی که مسبب نشر این خبر بوده اند. من هم به عنوان کسی که ٥ سال تو این شرکت کار کرده همه نکات ذکر شده رو تایید میکنم و در شخصا در تلاش برای ایجاد تغییر و یا تاثیری در این روند استعمار کرانه هستم. با آرزوی شادی و سربلندی

 • خلبان بازنشسته ماهان 0 0

  اقای متملق با امضای محفوظ این اداراتی که شما ادرس انرا داده اید اگر کاری میکردند چرا کار به اینجا میکشید. مجاری قانونی برای جایی است که متشاکی یا پدرخوانده در انجا نفوذ نداشته باشد!

 • خلبان بازنشسته ماهان 0 0

  ماهان حیاط خلوت عده ای است برای پولشویی و …

 • crew 0 0

  سلام به همگی. من هم متاسفانه یکی از مهماندارهای ماهان هستم. من هر وقت از پرواز دوسلدورف ومونیخ می ایم خدای من شاهده از درد بدنم خوابم نمیبره. تازگیا با هر دردی که میکشم ارزو میکنم همون لحظه باعثوبانیش هم مثل من درد بکشه. من بناراحتی هیچکس حتی دشمنم راضی نبودم ولی واقعا تحملم تموم شده و مدام نفرینشون میکنم. همه مهماندارا نفرینشون میکنند. بالاخره چوبش رو میخورند خدای ما هم بزرگه.

 • م. ق 0 0

  الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم.. به امید روزی که خانه ی ظلم ماهان رو با خاک یکسان ببینم.. مهماندار سابق هواپیمائی ماهان

 • مهماندار ماهان 0 0

  منم مهماندارم، و تمام گفته ها رو تایید می کنم، وضعیت مهمانداران در این ایر لاین واقعا خوب نیست، پروازهای سنگین، حقوق هایی که حتی با افزایش اعلام حقوق از قبل هم کمتر شده، کاش کسی به فکر بود. تا الان که اوضاع بد بوده، اما به امید اصلاحاتی برای مهمانداران که مهمترین رکن یک ایر لاین هستند.

 • آتنا 0 0

  با سلام و خسته نباشد خدمت سروران گرامی باید خدمت شما عرض کنم که تمام مشکلات ما مهمانداران تقصیر سرکار خانم[…] می باشد ایشان به دلیل دانستن نقاط ضعف بسیار زیاد از مدیریت خدمات پرواز همیشه حرف خود را به کرسی می نشاند. ایشان فوق العاده بی سواد و بی ادب می باشد و اصلا رعایت احترام به همکاران خود را نمی کند. ایشان مدت ۶ سال است که سوالات امتحانی را در اختیار دارد و نمی دانم که دوران حکومت این[…] صفتان کی به پایان می رسد. این خانم همش در حال حذف کردن اساتید و مهمانداران محترم هواپیمایی ماهان می باشد تا که دوران حکومت خود را طولانی تر کند. ولی این را بدانید که یک روزی سکوت افراد محترم این مجموعه خواهد شکست و حقیقت را درباره شما خواهند گفت خانم محترم. پس زودتر[…]

 • ساناز 0 0

  تمام این گفته ها حقیقت داره به نظر من ماهان شبیه جهنم هست

 • یک کارگر 0 0

  ممنون از گزارش خوبتون، من هم مهماندار ماهان هستم و کاملا ناراضی … متاسفانه ثابت شده در ماهان هر چند وقت یک بار یه بخور بخور تو شرکت راه می افته و وقتی به اندازه کافی جیبشون پر شد پست را جابجا می کنند. همانطور که در زمان مدیدیت سابق واحد خدمات پرواز خانم ح امار استعفا ناگهان سر به فلک گذاشت، امسال هم شاهد استعفای بسیاری خواهیم بود. ضعف مدیریت کنونی واحد خدمات پرواز اقای م انقدر واضح است که ورودی جدید شرکت با مدرک فوق لیسانس را به عنوان معلم به کار وادار می کند در حالی که بسیاری از مهمانداران فوق لیسانس با سابقه را به پروازهای سخت می فرستند. مهماندارانی که تا به حال پرواز نرفته اند و شناخت درستی از وضعیت هواپیما ندارند چگونه می توانند با روخوانی مطالب سطح اگاهی را بالا ببرند. ایشان همچنین ورودی های جدید شرکت را به پروازهای اقامتی چند روزه عید فرستادند در حالی که بسیاری از مهمانداران باسابقه هنوز این پروازها را نرفته اند! ایشان با بیان اینکه شرکت شایسته سالاری می کند مسیله را رفع و رجوع می کنند اما سوال من در این قست این است که کدام شایسته سالاری باعثمی شود شما مهماندار یک سال اکتیو شده یا مهماندارانی که در حال اخراج بودند و دوباره برگشتند را به این پروازها بفرستید؟! من که هیچ شایسته سالاری نمیبینم قضاوت با خوانندگان! ایشان اقای م همچنین با نادیده گرفتن سابقه افراد حتی سرمهانداران دو ساله را به عنوان مسیول کابین هواپیمای ایرباس٣۴٠ انتخاب کرده اند، در حالی که سر مهماندارانی که تمام عمر خود را در پرواز گذرانده اند همچنان با هواپیماهای ایرباس٣٠٠پرواز می کنند. سوالی که برای همه پیش امده این است که اقای م شما شایسته سالاری را در چه می بینید؟ ایا قر و غمزه امدن خانوم ها به عنوان شایستگی محسوب می شود و ایا چون سرمهانداران قدیمی همگی ازدواج کرده اند و شخصیت شان اجازه نمی دهد با عشوه های الکی لول اپگریدی دریافت کنند باید همچنان پروازهای سخت را انجام دهند؟!(قابل ذکر است که هواپیمای ٣۴٠ با امار اقامتی های بالا به عنوان بهترین فلیت حقوقی در نظر گرفته شده!) مسیله دیگری که مربوط به استثمار مهمانداران می شود پرواز های دوسلدورف است. تا دو سال پیش برای این پرواز دو ست مهماندار و دو ست کاکپیت برای پرواز استفاده مشد چون این پرواز با ده ساعت فلایت تایم فشار زیادی به کرو پرواز وارد می کرد. اما بعد از تصمیمات شرکت و نادیده گرفتن حق مهمانداران به عنوان یک کارگر استخدام شده به ناگاه اعلام شد که کرو مهماندار باید یک ست کرو باشند ولی کاکپیت همچنان دو ست باقی خواهد ماند. گویا شرکت به ازا ٩ صندلی که برای هر لگ استراحت مهمانداران در نظر می گرفت دچار خسارت های میلیاردی می شد!!! از این گذشته در پروازهای دوسلدورف و جدیدا مونیخ کلی از صندلی ها خالی هستند و بعضی از سرمهمانداران بیرحم حتی اجازه نمی دهند مهمانداران روی صندلی بنشینند!خودم به شخصه دوبار از شدت خستگی کف گلی عقب پتو انداختم و نشستم! بحثدلاری که حق بچه ها بوده و پرداخت نشده جدا … مسیله بعدی منع اودرن کیف توسط مهمانداران بود، زیرا مشاور مدیر عامل اقای ف براورد کرده اند مهمانداران دزدهایی هستند که به کترینگ ماهان انچنان شبیخونی زده اند که خسارت میلیاردی به شرکت زده اند. ایشان در کمال وقاحت این مسیله را حتی در کلاس های ورودی جدید ماهان هم زده اند، که به شخصه باعثتاسف است! در این مورد تنها حرفی که می توانم به ایشون بگم این است که اصلا ما دزد، یه نگاه به خودت و امثال خودت بکن بعد هر جا رسید به دروغ پشت سر یک سری انسان شریف حرف بزن،(خودتان بهتر می دانید تنها کسانی که در این شرکت کار می کنند مهمانداران و ترانسپورت و واحد تعمیر و نگهداری هواپیما هستند که با شب بیداری هاشون چرخ شرکت را می چرخانند.) در مورد مسیله حقوق هم که باید عرض کنم وقتی به مهماندار زحمت کش یک میلیون و هشتصد می دهند با نود ساعت پروازی و به خلبان پرواز تا سی میلیون برای سی ساعت سیستم برده داری را رو سفید کرده اید! هر روز هم که در حال تعهد گرفتن از مهمانداران هستید تا خدایی نکرده پایشان را کج نذارن!ولی تنها اتفاقی که این وسط می افته کشتن انگیزه در کرو هستش، رفتارهای بی تفاوت نسبت به مسافران و مهم نبودن کارشون. جوری که فقط بگن این پرواز تموم بشه و بره. جدیدا هم که بخشنامه زده اند موقع پخش دمو پرواز عین مترسک زل بزنید توی چشم مسافر! خوب اگر قراره اونجا بایستیم بهتره دمو منوالی باشه مگه شما سیرک راه انداختید که مسافر تو روی ما در مورد تیپ و قیافه امون نظر بده و بخنده! مگر ما شخصیت مان را از سر راه اوردیم؟ این همه سال تحصیل نکردیم که شما هر روز یک بخشنامه برای خورد کردن شخصیت ما صادر می کنید! با توصیف تمام این مطالب و کلی حرف های نگفته باید بگم اگر همه ما مهمانداران یک هفته کامل پرواز را زمین بذاریم و اعتصاب کنیم شما با کدوم نیروی ویژه ای می تونید شرکت را از ورشکستگی نجات بدید؟!؟!؟!؟!؟!؟! دوستان مهماندار شما که مطلب را می خونید تا بحال چند نفرتون کتاب قانون کار را دیدین؟! شما وضعتون از کارگرهای کنار خیابون هم بدتره متاسفانه ولی همتون ساکت نشستید تا فرجی بشه. دوستان از شما حرکت از خدا برکت. تا کی نسبت به ظلمی که بهتون میشه ساکت خواهید موند؟! یک هفته پرواز نرید و ببینید چقدر سریعتر جواب می گیرید، وقتی همه پشت هم باشید همتون را که نمی تونن اخراج کنند؟! می تونن؟

 • مهماندار 0 0

  مهماندار واقعا برای یک شرکت هواپیمایی به این بزرگی که به گفته خود مسافر، بهترین هواپمایی در ایران است و از برخورد خوب مهمانداران تعریف میکنن و یک علت انتخاب شرکت ماهان از طرف مسافر همین موضوع میباشد، می بایست تاسف خورد مهماندار یعنی سمبل و ویترین یک شرکت هواپیمایی که متاسفانه در ماهان همه سمبل هستند به جز مهماندار در این شرکت به الان به صورت باند بازی در حال مدیریت می باشد، مهماندار در بدترین شرایط قرار دارد جونمون کف دستمون هست و به اندازه زندگیمون برایمان ارزش قایل نیستن هر روز نیروی جدید استخدام میکنند در صورتی که این کار به نیروی با تجربه نیاز داره تمام حرف هایی که زده شده در این سایت کاملا صحت داشته و حتی مطالب بیشتر از این بوده و همه بدانند که این کار به ظاهر شیک برای دیگران با چه حقایقی روبه رو هست امیدوارم که این مطالب به گوش مدیر عامل محترم شرکت هواپیمایی ماهان و مشاور و مدیر واحد خدمات پرواز که در حال حاضر[…] افتاده است برای همشون متاسف هستم که در شبانه روز حتی یک دعا خیر که پشت سرشان نیست، فقط و فقط[…] مهماندار هست در نهایت همه در یک دو متر میخوابن

 • crew mahan 0 0

  باسلام به همه ی همکاران و دوستان عزیزم با صحبت های همکاران کاملا موافقم و صحبت ها رو تایید میکنم باید کاری کرد دیگه نمیشه سکوت کرد باید همه پشت هم باشیم حق گرفتنیه…

 • عاشق پرواز 0 0

  من مهماندار ماهانم. همیشه عاشق پرواز بودم. و هستم. اما ماهان واقأ عذاب میده. پر از حاشیه است. فقط یه سری دارن خوب حالشو میبرن. بقیه هم مثل ما که هیچ کسیو نداریم تو ماهان باید عذاب بکشیم. انقدر پروازا زیاده روح و روانمون بهم ریخته. اینجا حتی کم ترین و ساده ترین حق یه ادم که احترام هست هم نداریم. کاش یه جا بود که میشد حرفمون بهش میزدیم. واقعأ دستمون به هیچ جا بند نیست. مگه ما چی میخوایم? فقط حق طبیعیمون. کمترینش اینه بتونیم بین پروازا استراحت کنیم. نه اینکه هر روز بریم پرواز. منکه دیگه کم اوردم. به خدا بر خلاف علاقم همین روزا مجبورم. بیام بیرون. چون هم مشکل اعصاب پیدا کردم هم افسردگی…خدایا به داد ما برس

 • حمید عرب نژاد 0 0

  حتما رسیدگی میشه مطمئن باشید در آینده شاهد اتفاقات خوبی هستیم..... الکی.. مثلا من آقای عرب نژادم😜

 • علی 0 0

  باسلام به نظر من بهتر است خود آقای عرب نژاد حداقل ماهی یکبار درجمع گروهای مختلف کاری مانند مهمانداران. ترانسپورت. مهندسان فنی وغیره حضور یابند وشخصا به مشکلات آنها رسیدگی کنند یا اینکه ایمیل خودشان را دراختیار کلیه کارمندان قرار دهند تامستقیما درباره مشکلات پرسنلشان تصمیم بگیرند

 • امیر حسین کنی مسافر اسبق ماهان و فعلی امارات و ترکیش 0 0

  با سلام من از مسافران هواپیمایی ماهان هستم که دایما با ماهان سفر میکردم اما متاسفانه چند وقتی بود شاهد بی انگیزگی و برخورد بد مهمانداران ماهان بودم که برام خیلی عجیب بود چون ماهان بهترین و خوش برخوردترین مهماندارارو در مقایسه با ایران ایر و…داشت. به همین دلیلم با توجه به قیمت تقریبا یکسان ماهان با ایرلاینهای خارجی ترجیح دادم با ایرلاینای خارجی پرواز کنم واز اعضای خانوادمم خواستم همین کارو بکنن الانم کارت عضویت اماراتو دارمو با اون پرواز میکنم اما امروز وقتی این لینکو دیدم متوجه دلیل بی انگیزگی وبد رفتاری مهماندارا شدم. یه جورایی حق دارن بنده خداها. تو کامنتا خواندم یکی از مهماندارا ۱۸۰۰۰۰۰ گرفته با ۹۰ ساعت پرواز واقعا ظلمه بهشون حق میدم مگه میشه جونتو بذاری کف دستت برا ۲۰۰۰۰۰۰. الان که این موضوعاتو فهمیدم دیگه از مهماندارای ماهان ناراحت نیستم به منم اگر اینقدر حقوق میدادن بی انگیزه میشدم. ترجیح میدم با ایرلاینی پرواز کنم که خدمه پروازش با رضایت کامل بهم سرویس بدن. نمیدونم مدیر عامل ماهان کیه اما هر کسی که هست داره این ایرلاینو نابود میکنه. قیمتش که با خارجیا یکیه دلمون به احترام مهمانداراش خوش بود که اینم وجود نداره حقم دارن اقا جون بی مایه فتیره دو دوتا چهارتا پول خوب در مقابل کار خوب

 • سارا 0 0

  عیدی ما رو روی حقوقمون میدن که ازش مالیات کم کنن. کجا دیدید از عیدی کلی مالیات کم بشه؟ کمترین ارزشی برای ما قائل نیستن از هیچ جهت. هر ماه کمتر از قبل حقوق میگیریم. پروازای سنگین میریم اما یک پنجم هم حقوق نمیگیریم. مزایامون رو هم کم کم دارن میگیرن. خلبان ها حقوقشون یکدفعه ۲برابر شد اما به همون نسبت حقوق ما افزایش که پیدا نمیکنه هیچ کمتر هم میشه. ما بعد از ۵سال کار ۱۸۰۰۰۰۰حقوق میگیریم بعد خلبان ها ۱۸ تا ۲۲ میلیون. این انصافه؟

 • سحر 0 0

  […] حقوق خلبان ها رو یکدفعه ۲برابر کردن اما ما هر سال و هر ماه کمتر میگیریم.[…] اومدن روی کار بعد شد باند بازی دوستا و رفیقاشون رو اوردن کردن سرگروه و معلم. طرف لیسانسم به زور گرفته بعد اومده با پارتی بازی اول سرگروه شده بعدم ملعم. ورودی های جدید رو کردن معلم.. کسایی که هنوز تو خواب هم بعضی هواپیما ها رو ندیدن میان درس میدن.

 • سحر 0 0

  … مدیر عامل ایرلاینی که یکی از مهمانداراش راضی نیستن. حقوق خلبان ها رو یکدفعه ۲برابر کردن اما ما هر سال و هر ماه کمتر میگیریم. … و … اومدن روی کار بعد شد باند بازی دوستا و رفیقاشون رو اوردن کردن سرگروه و معلم. طرف لیسانسم به زور گرفته بعد اومده با پارتی بازی اول سرگروه شده بعدم ملعم. ورودی های جدید رو کردن معلم.. کسایی که هنوز تو خواب هم بعضی هواپیما ها رو ندیدن میان درس میدن.

 • خلبان بازنشسته ماهان 0 1

  هرکس به ظالم در اجرای اهداف پلیدش خدمت کند در دنیای خدا همان ظالم را بر وی مسلط خواهد کرد. روزی که امثال بنده در پرواز گزارش انقضای زمان قانونی را میدادم و امثال بعشی از شما برای خوشایند مدیر عامل و خودشیرینی شهادت دروغ میدادید جمله بالا را باور نداشتم ولی امروز نتنها باور کرده بلکه به آن ایمان آوردم. صدق الاولیائ الله

 • علی رضا 0 0

  سلام. چرا مطالب من نشون داده نمیشه؟

 • ناشناس 0 0

  من این مسئله رو تایید می کنم ولی باید بگم فقط مختص مهماندارها نیست نیروهای زمینی هم با این مسئله درگیر هستند، قراردادهای سه ماهه، تهدید به اخراج، دلهره، عدم انگیزه، پایین بودن بسیار زیاد حقوق، نادیده گرفتن نیروهای با سابقه جهت احراز پست، قرار دادن نیروهای تازه وارد نابلد در پستهای نظارتی و سرپرستی، حجم کاری بالا، … به تازگی چند تغییر اساسی داشتند که واقعا انگیزه رو از انها گرفته و مهمترینش اخراج خانمی با سابقه تقریبا ٢٠ سال بوده، واقعا از اقای عرب نژاد بعیده، ایشان همیشه پیش کارمندان از وجهه خوبی برخوردار بودن ولی به تازگی با ورود برخی اقایون به ظاهر دلسوز عدم رضایت فوق العاده شدیدی بین تمامی نیروها اعم از زمینی و هوایی به وجود امده. اقای عرب نژاد خواهشا به هر طریقی که می تونین اگه این مطالب رو می خونین رسیدگی کنین.

 • 0 0

  با سلام. در همه جا همینطوره فقط یک سری ادم بی سواد می ایند سر کار وریس می شوند وپرسنل را دزد می کنند. تا خودشان بتوانند دزدی های کلان انجام بدهند پس نگران نباشید. موارد دیگه هم زیده فقط اگه همه یک دست باشند خوبه ولی متاسفانه کسانی که می گن ما هستیم اعتصاب می کنیم وقتی کار اعتصاب قرارشد انجام بشود اونا خودشونو می کشند کنار وتنها می شوید. راستی مواظب باشید تا بازیچه دست دیگران نشوید شما را شارژکنند وخودشان بیرون گود باشند

 • علی رضا 0 0

  سلام. متاسفانه ماهان شده باند بازی. خانم … و اقای… دوستا و رفیقاشون رو اوردن روی کار. یه سری رو کردن سرگروه بعدم vip. بعد یدفه همونا شدن معلم. یکی از کسایی که شد سرمهماندار ۳۴۰ و بعد هم وی آی پی همونی بود که از بانکوک کالای غیر قانونی اورد اما چون خودش و خانمش از دوستای … بودن با پارتی بازی و پاچه خواری پیشرفت کردن. یسری مهماندار تازه وارد رو کردن معلم. مهماندارایی که تا حالابعضی از هواپیما ها رو هم ندیدن. فقط از رو پارتی بازی.

 • آرزو 0 0

  سلام. تشکر میکنم از کسانی که باعثنشر این خبر شدن. متاسفانه خانم و اقای محترمی که به عنوان مدیر روی کار آمدن فقط دوستان خودشون رو روی کار اوردن. کسانی که با گزارش های ناعادلانه شان باعثتوبیخ مهمانداران میشوند تا جایگاه خودشان را محکم تر کنند. حتی کسانی که خودشان هم سابقه خوبی ندارند مثل همون اقایی که به گفته دوستمون از بانکوک کالای غیر مجاز اورده اما بخاطر خانمش که دوسته رییسمون هست خیلی زود شد سرمهماندار vip و ۳۴۰. اما اگر از مهماندارا کسی این کار را انجام میداد حتما خراج میشدند. قرار داد های مارو کردن ۳ماهه. کیف هامون رو ازمون گرفتند و باعثتمسخر همه اطرافیان شدین. انتخاب مشاور نادان باعثاین مسایل شد. ما یک دهم خلبان ها هم حقوق نمیگیریم. با اینکه به سختی هر روز پرواز هستیم. این انصاف نیست. چرخ هواپیمایی ماهان بدست مهمانداراش میچرخه. یکروز اعتصاب کنیم و نریم پرواز واقعا میلیاردی ضرر میبینن

 • 0 0

  مشکل ماهان از مدیر عامل نیست در ماهان حرف اول و آخر را قائم مقام این شرکت می زند. شما گرفتار دست پدر خوانده شدید کسی که فلاکت امروز[…] به دست او صورت گرفته قطعا برای کسب منفعت و سود خود به فلاکت شما هم می اندیشد هیچ فکر کرده اید که چرا از این صد فرورند هواپیما ی زمینگیر هیچکدام متعلق به ماهان نیست و[…] حال پیدا کنید پرتغال فروش را …

 • 0 0

  حالا دیگه نوبت مهمانداران قرار دادی هماست

 • یه مهماندار دیگه 0 0

  با همه مشکلاتی که مهماندارها دارند باز هم در مجموع ماهان جزء بهترین شرکت های هواپیمایی است. مثل اینکه نمی دونید بقیه جاها چه خبره!

 • شهاب 0 0

  سرفلیت با سرگروه مو نارنجی با یکی از سرمهماندارا هماهنگ میکنن میرن ۴٨ ملزی کنسرت شادمهر

 • مهماندار خسته شما 0 0

  دستتون درد نکنه که از جامعه خسته مهمانداران ماهان حمایت میکنید و خستگیشون را به اطلاع می رسانید

 • مهماندار ماهان 1 0

  ماهان مهماندار نمیخواد که، گلادیاتور میخواد. جنگ برای حفظ بقا!

 • omrani 0 0

  ا عرض سلام و ادب و احترام خدمت کلیه همکاران خصوصا عالیجنابان … عزیزان آن چیز گه عیان است …چه حاجت به بیان است! حرفهای مهماندارانتان در این خبر کوتاه بعلاوه هفت صفحه کامنت در زیر خبر نشان دهنده این است که برای این قشر زحمت کش فکری بکنید نه اینکه باز هم بشنویم دنبال …هستید! دوستان و مدیران گرامی به جلال و جبروت ایزد منان این پستها و مقامها گذراست و امتحانی است که برای شما مقرر شده! چرا خدای نکرده طبق گفته ها اصرار بر عدم حق این بچه ها که شیعه و دوستدار خدا و قرآن هستندومیخواهند تشکیل خانواده بدهند و یا خانواده خود را بگردانند میکنید؟! آیا این بندگان خدا چیز زیادی از شما خواسته اند؟ آیا با حق پروازی که تنها میشود یک نوشابه و کیک خرید میتوان زندگی کرد؟ آیا وقت آن نرسیده که کمیته ای تشکیل شود و اشل حقوقی این عزیزان که با بی خوابی و هزاران بیماری در فضای بسته کابین و نزدیکی به اشعه و ارتفاع که تاثیر منفی در بدنشان میگذارد تغییر داده و منصفانه و از روی اخلاق و احترام فکری شود؟

 • 0 0

  تقریباهمه جا این مسایل دیده میشه. اکر برده دارى مدرن رو میخاین ملاحظه کنید سرى به اتا بزنید. شرم اوره.

 • آتنا 0 0

  با سلام خدمت دوستان باید عرض کنم که مدیر خدمات پرواز و معاونت خدمات مسافر باید بدانند که یا باید اوضاع را بهبود دهند یا اگر نمی توانند استعفا کرده و اجازه بدهند عزیزانی که دارای تجربه و دانش و مقبولیت در ماهان می باشند اوضاع را سامان دهند. متاسفانه کسانی که در حال مشاوره دادن به مدیریت خدمات پرواز هستند حتی در مشاوره دادن خود به فکر بهتر شدن اوضاع نیستند بلکه فقط منافع خودشان را در نظر دارند. آیا سرمهماندار خانمی که که نزدیک به ۲۰ سال است که در ماهان است و پست زمینی مهمی دارد و خود را نخود هر آشی می کند و بیش از هزاران پرواز اقامتی رفته، هنوز باید حرص پرواز اقامتی را بزند؟ آیا زشت نیست. آقایان و خانم های محترم این را بدانید که شما در برابر آینده این جوانان مسئولید، اینقدر دلبسته میز و مقام خود نباشید، شما که می دانید و همه مجموعه مهمانداران از این اوضاع آگاهند که شما نمی توانید اوضاع را بهتر کنید چون دانش و مقبوالیت ندارید. امیدوارم که این موضوع منجر به اعتراضات گسترده مهمانداران ماهان نشود. و اوضاع سریعتر حل شود. آیا می دانید اعتصاب این قشر زحمت کش چه عواقبی را برای مردم ایران زمین به همراه دارد. به خاطر خدا بروید و کار را به اهلش بسپارید شمار را به وجدانتان می سپارم

 • آ. ذ 0 0

  با سلام و تاسف از صحت تمامی مطالب نشر شده و کامنت های مربوط به ان که همگی به حق گفته شده.. در تایید صحبتهای همکارانم امیدوارم که به زودی شاهد تغییرات مثبتی باشیم.. و در ضمن از همین کامنت برای بیان اعتراض خودم نسبت به حقوق نا کافی و نا عادلانه استفاده میکنم.. به خصوص اختلاف حقوق همکاران کابین و کاکپیت.. این اختلاف چیزی حدود ۱۰ برابر میباشد در صورتی که هر دو در یک محیط کار میکنند این کاملا نا عادلانه هست

 • مهماندار جدیدالورود 0 0

  با عرض سلام به همکاران وهمدردهاایی که شاید موقع نوشتن مطالب دستشون از عدم حمایت جوونترها و بقولی کله های داغ دوستان جدیدشون لرزیده. باشه.. باید بگم تا اونجایی که واسه همه مشخصه غول شرکت های هوایی ایران که چند سالیه تونسته پا تو کفش ایران ایر بزاره و سرویس بهتر و مزایای ظاهری رو برای مسافراش فراهم کرده تا جایی که بقیه شرکتها رو رو به ورشکستگی برده و عملا فروش بلیتی ندارن باید عرض کنم که ۱ - مسافران عزیز بدونن که دارن سرویس بیشتر وحرنگارنگی رو دریافت میکنن که هزینشو از حقوق سرشکن شده ی مهماندار تحصیلکرده ی متاهلی کسر میکنن که داره هفته ای چندین ساعت خارج از جو سپری میکنه و بعد از مدتی باید درد و امراض مختلفی رو با خودش خونهنشین کنه در حالی که تو چند سال با حقوق اندک حتی کفاف امورات زندگیشو نداده چه برسه به پس انداز ۲ - خانوم جوانی که بعد از گذشتن از فیلتر های زیبایی و پزشکی البته با هزینه خودش و اراءه مدارکتحصیلی به افراد غیر متخصص موفق به بدست اوردن این شغل میشه. بعد از مدتی با پیری زودرس پوست و ساییدگی مفصل و کشکک زانو بدلیل کار سنگین در پرواز و حتی نتونستن به بلند کردن سرش برای دیدن سقف هواپیما و غرق در حجم کار بالا واسه همیشه از انجام حتی یه پیاده روی ساده محروم میشه و براحتی کنتر گذاشته میشه…و.. و اما…این شرکت. این تبلیغات چی خوب و حفظ ظاهر کن حرفه ای و رقیب ایران ایر در همه مسایل منجمله خرید خودروهای شیک و ابرومند به جهت بزرگ نمایی و غلو رفاه پرسنل.. همیشه و همه مدت در سال مرتب در حال جذب نیرو و ذخیره ی جوونای گول ظاهر خورده ایه که یکی پشت دیگری در خط مقدم شرکت با حقوق اندک و استراحت ناکافی و برخوردهای رییس و ماروسانه ی افراد غیر متخصص جسم سالم و ذهنشون رو دچار درد و ضعف و خستگی و بیماری و افسردگی کنن و باز این پروسه انجام شه و سطوح بالای این مافیای مشتری مداری خودروهای لوکس و وام های میلیاردی رو بگیرن و تقدیم مقامات محترمی بدن تا روزی مثل امروز که مدیریت عامل در خصوص پرواز مشهد - ساریی به مجلس شورای اسلامیی دعوت میشن براحتی با برگ برنده و سربلند بیان بیرون چه برسه که نماینده دلسوزی حرف از حقوق از دست رفته پرسنل این شرکت پیش بیاره و ویترین هر شرکت که بهتره بگم ابرو ویترین اون کشوره در کشورهای همسایه و فرودگاههای مختلف متهم و مضحکه ی چهره های افسرده و مایوس و معتاد و بیچاره نشن… اما باید بگم با اتفاقی که در این دو ساله در حق پرسنل روا داشته شده دیگه کمتر کسی جونشو سرراهه اگهی های استخدامی و فراخوان های همیشگی این بازی و سیاست لو رفته ماهان ایر محترم کنه…کما اینکه شنیده شده و همچون طبل رسوایی صدای استقبال خیلی ضعیف و پس دادن صندلی های سالن امتحانات از سوی ماهان در مشهد سنگین ترین گوش هارو رو هم کر کرده…مگر تغییر رویه و تصمیم سرنشت ساز مدیر عامل محترم سوپاپ نجاتی بر یپیکره ی این کالبد ارایش شده ی بی روح بشن… رو

 • چه آبادان 0 0

  آقایان وخانمهای مهماندار گرامی ٰشما را به خدا دیگر بس است!خسته شدیم از بس مطالب ودعواهای صنفی شما را هرروز دیدیم وخواندیم! هواپیمایی به جز شما هزاران مشکل دیگر هم دارد!از تین نیوز هم خواهش داریم در اینگونه مواردصنفی دارای کامنتهای زیاد یک ستون مجزا برای آن اختصاص دهد تا حق دیگرانی که علاقه ای به آن موضوع خاص ندارند ضایع نشود.

 • مهماندار جدیدالورود 0 0

  سلام برادر و خواهر عزیزم… براستی که یا ماهان و مملکت بی قانونمان بهتر و قویتر از کارخانه و شرکت های گردن کلفت خارجی همچون اجنرال و یا ایرلاین های معروف اروپایی خیلی اصناف شناخته شده ی جهانی است که تنها تو ساعات اولیه اعتصاب کارکنانشون سریعا خط دماغ کشیده و همه ی حق و حقوقشون رو از ترس خسارت تیلیاردی سریعا پرداخت میکنن…و یا اینکه ما کم جسارت تر یا بهتر بگم ایرانی و عدم موفقیت در کار گروهی مان به مراتب ضعیفتر از رفتگرهای شهرهای ایتالیا و بهتر بگم حتی معلمین هموطنمان برای افزایش حقوق و حتی اراده پزشکان برای تعطیلی یک سریال با میلیونها مخاطب است؟؟؟؟ دوستان عزیز team work مثال زدنی یک مهماندار که کلی به شرکت و مسافرش خدمت کرده حالا باید به فریاد و یاری خودمون بیاد… کمپین لطفا بعد از ضرب العجل تاریخ و زمان اعتصاب رو فراگیر کنید…

 • مهماندار 0 0

  من هم مهماندار ماهان هستم و با همه ی صحبت های همکاران موافقم امیدوارم روزی برسه که تمامی این مدیران بی سواد نتیجه اعمالشونو ببینن

 • محمد 0 0

  با سلام دوستان عزیز به نظرم تمام مهمانداران و مسولین محترم ماهان این متن ها و نظرات و اعتراض های مهمانداران بدون پارتی ودرمانده را در این صفحات ودر این خبرنامه مطالعه نموده اند همانطور که من شنیدم همه از نشر این اعتراض ها مطلع میباشند اما از تمام دوستان سوال میکنم: آیا با نشر اینگونه اعتراض ها شرایط تغییر میکند و به تمام خواسته های مهمانداران بی دفاع و بدون پارتی جامه عمل پوشیده میشود؟؟!!!آیا با دانستن و روشن شدن اذهان مسولین بالاسری مثل کاپیتان مغفوری و آقای عرب نژاد مهمانداران به حقوق از دست رفته خویش خواهند رسید??? آیا به نظر شما مسولین محترم ماهان ایر نمیدانند که مهمانداران خصوصا مهمانداران خانوم که از لحاظ فیزیک بدنی و ضعف ذاتی که مختص تمامی بانوان است در چه شرایط اسفناکی به پرواز فرستاده میشوند و چگونه خارج از قوانین بین المللی پرواز از رست و تایم استراحت نا کافی برخوردار هستند؟؟. آیا مسولین محترم ماهان از وضعیت مالی زیر خط فقر که در جامعه کنونی حقوق ماهیانه ٣ میلیون تومانی نیز از خط فقر پایین تر است مطلع نیستند؟؟!!! آیا نمیدانند که مهمانداران ارشد با ٨٠ ساعت پرواز ماهیانه تنها٢ میلیون تومان دریافتی دارند؟؟ آیا نمیدانند که روزانه ٧٠٠٠ تومان حقوق مهمانداریست که ١٠ سال سابقه پرواز دارد و تمام اعضا و جوارحش از فرط فشار کاری ده ساله سخن از درد میگوید???? آیا مسولین محترم از پارتی بازی و باند بازی نیروهای مسوول واحد خدمات پرواز که در بالا خواندم که مهمانداری با ١ سال سابقه پرواز در تایپ ٣۴٠ مشغول شده بی اطلاع هستند؟؟؟ آیا نمیدانند که مهمانداران نیز مانند خلبانان و کادر فنی که مشمول لطف قرار گرفته اند دارای زندگی هستند و با این میزان حقوق دریافتی چرخ زندگی ایشان در گل گیر خواهد کرد و نمیچرخد؟؟ آیا اگر فرزند یکی از مسوولین نیز مهماندار بود حال نه فرزند دختر ایشان باز هم با این حجم پروازی همین مقدار حقوق دریافت میکردند؟؟ شاید بهتر باشد دعا کنید تا یکی از فرزندان و یا یکی از اقوام مسولین که به افتخار مهمانداری نایل گشته اعتراض کنه همانند خلبانان نور چشمی که شاهد هستید هر یک از خلبانان قطعا یه رابطه قوم و خویشی با مسوولین محترم دارند و اعتراض آنها جواب داد وحقوق و مزایای ایشان افزایش پیدا کرد شما نیز هم به یک همچنین سرنوشتی دچار شوید. و در آخر آیا شما نمیدانید که در یک چنین محیطی که امنیت اخلاقی زیر سوال رفته و برای مهمانداران نجیب خانوم عرصه تنگ گشته و برای حرف ایشان تره نیز خرد نمیگردد و شعار آرایش کمتر تو سری خوردن بیشتر و در آخر هرچه پرواز بیشتر حقوق و استراحت کمتر و آقایانی که به مهمانداران خانوم به شکل ابزاری مینگرند و برای مهمانداران متاهل و نجیب کوچکترین ارزشی قایل نیستند و امنیت شغلی نیز تنها یک آرزوست جای کار وپیشرفت ورسیدن به ارضای شغلی ومالی وجود دارد؟؟؟؟؟؟ زهی خیال باطل همه میدانیم و همه میدانند اما صد آه و افسوس که از ماست که بر ماست. موفق باشید

 • مهماندار 0 0

  خدا خیرت بده جناب عمرانی جانا سخن از زبان ما میگویی امید به اینکه دوستان بشنون، ایشالا تا الان خبر بهشون رسیده باشه

 • وکیل وصی 0 0

  یادمه اوایلی که اومده بودم ماهان شعار جناب عرب نژاد این بود که «ماهان سفره ایه که گسترده شده تا همه ازش نون بخورن» الان باید گفت ماهان لطف کنه حق پرسنلشو دودره نکنه سفره نونش پیشکش خودش! ماهان شده یه سراب! به امید یه زندگی و کار بهتر قید زندگی و کارو حرفه فعلیتو میزنی میای ماهان … بعد میبینی زدی به! نه راه رفت داری نه راه پیش. والا حقوقی که این ماه گرفتم برابر با حقوقی بود که سه سال پیش تو یه ارگان دیگه میگرفتم! جالبه که این شرکت از مهمانداراش توقع داره کیفیت کارشون در حد ایرلاین های ترکیش و قطری باشه اما پرداخت حقوقش درحد کارگر شهرداری هم نیست… شاید روزگاری تصور میشد ماهان بشه ایرلاینی مثل لوفتانزا(هههه) اما با توجه به شرایط فعلی و شیوع خستگی. بیماری و فرسایش مهماندارا و از دست دادن انگیزه کار مدیران بالادست باید بدونن که ماهان هرگز نمیتونه به هدف های خودش دسترسی پیدا کنه چون این مهمانداران یک ایرلاین هستن که با عملکرد خودشون میتونن موفقیت یا عدم موفقیت رو برای ایرلاینشون به وجود بیارن… ماهان هرچقدر ب مهمانداراش بها بده همونقدر عکس العمل میبینه. یک مدیر عامل خوب میدونه که سرمایه کمپانیش دارایی نقدی و غیر نقدی شرکتش نیست بلکه نیروی انسانی اش بهترین سرمایشه(خصوصا نیروی با تجربه) که میتونه با کیفیت بالای عملکرد به افزایش دارایی شرکتش کمک کنه. مسئول نا عزیزی که میگی ما کسیو به زور تو ماهان نگه نمیداریم و نیروی کار زیاده، اگه این نظراتو میخونی بدون که فرق زیادیه بین شخص با تجربه توی این کار و شخص بی تجربه! اگه ذره ای مدیریت بلد باشی سعی میکنی سرمایه های شرکت رو حفظ کنی!

 • ش. ر 0 0

  خوشحالم که مسافری نوشته دیگر از پروازهای ماهان استفاده نمی کند و فقط با امارات پرواز می کند! این نشون میده بچه های مهماندار دیگه رضایت مسافران براشون مهم نیست و بی اهمیت شدند و ممکنه هر رفتاری ازشون سربزنه! وقتی ساپورت مالی و عاطفی از طرف شرکت ماهان نیست بهشون حق میدم! البته خاطر نشان کنم وقتی که شرکت برای خرید هواپیما و قطعاتش از حقوق ما کم می کنه و یک باره حقوق پایه رو به یک میلیون و دویست می رسونه و فقط پانصد تومن پول پرداخت می کنه و بعد در جواب اعتراض ما مسیول خدمات پرواز میگن ما به فکر بازنشستگی شما هستیم دیگه چه لزومی به مغلطه و بزرگنمایی اسم ماهانه؟! وقتی من مهماندار چندین ساله نخوام تو این شرکت کوفتی کار کنم چرا الان از حقوق و مزایای ما کم می کنند؟! شاید اصلا خیلی از مهمانداران توی ایران نموندن مثل خیلی ها که رفتند اونوقت چرا باید از حقوق الانشون کم کنید؟!

 • به کسی ربطی هم داره؟! 0 0

  ماهان نمونه کوچک ایرانه! کسانی که نه تحصیلات و نه تخصص کافی دارند سر پستی هایی هستند که شالوده اصلی شرکته. اقایون و اقازاده ها در صدر قرار دارند و سیستم اپارتاید و برده داری در فضای پرواز موج میزنه! شکایت میبرید شرکت که فلان اتفاق افتاده و در اخر یک برگ توبیخ یا یک هفته معلق از کار میشی! همیشه مهماندار مقصره! یک سری ادم بیچاره و حقیر و محتاج پول را از میان مهمانداران انتخاب کردند که ادم بفروشند! واقعا براتون متاسفم، شما که نون ادم فروشی می خورید عروسک های خیمه شب بازی دست کیا شدید؟! لعنت به ما ادم ها که به هم نوع خودمون رحم نمی کنیم! لعنت …

 • سارا 0 0

  😂😂😂😂😂😂 قسمت خنده دار میدونید کجاست اونجایی که چند وقت پیش یه سری از بچه های قدیم مهماندار رو جمع کردند توی برج ماهان برای مراسم خداحافظی از خانوم ح رییس اسبق قسمت مهمانداران(نیست خوب بخور بخور کرد توی دوران ریاستش و اخری ها هم هر هفته سه تا اقامتی دلاری و هر ماه سی روز بانکوک و چین و کوالا بودند با خانوم ک!) گفتند ازش قدردانی کنند. توی مراسم چند تا مهماندار نمونه پیدا کردند که اکثرا ورودی یک ساله ماهان بودند و انگاری خوب ادم فروشی کرده بودند! اونم جلوی اون همه مهماندار باسابقه!این حرکت چیزی جز خورد کردن شخصیت اون ها بوده؟! دو روز دیگه هم ماهان میاد ازتون می خواد این مطلب رو پاک کنید از سایتتون، اگه مخالفت کنید با رشوه و اگه نه به زور قانون نانوشته مجبورتون می کنه! اصلا کلی فان داره قضیه!!!!!

 • ارنولد مهماندارا 0 0

  واسه دو لگ پرواز اربیل و نجف و … از سه ساعت قبل پیک اپ میشیم فرودگاه امام کل ساعت پرواز دو ساعته یک ساعت رفت و یک ساعت برگشت بعد دوباره سه ساعت برمی گردیم تا خونه! چرا چون اقایون تصمیم گرفتند ما با ماشین اول از سطح شهر جمع کنند همه رو ترانسپورت ماهان سوار اتوبوس بشیم دسته جمعی بریم حالشو ببریم باز برگشتنی همه با اتوبوس بیاییم ترانسپورت و با ماشین های سواری بریم خونه! دو ساعت فلایت تایم میدن کل روزت خراب میشه! چرا نباید مثل ایرلاین های دیگه پول زمان نشستن هواپیماها توی بیس ها برامون منظور بشه؟! اگه اون زمان شامل این قانونه و ما ان دیوتی هستیم پس پولشو بدین، اگه نیست از فردا همه پیژامه بیاریم استراحت کنیم حداقل! صحبت بچه های کرج رو خودشون بکنند که هر روز میان سر جاده سوار ماشین میشن و دخترهای مهماندار ساعت سه صبح در برج ماهان رها میشن تا خودشون برگردند، چون هزینه ها شرکت بالا میره!!!هر اتفاقی هم بیوفته ماهان میگه ما که گفته بودیم مهماندار زحمت کش نمی خواهیم ما مهماندار بدون پیک اب می خواهیم! تازه یکی از سرفلیت ها به یکی از مهمانداران گفته تا وقتی میرید خونه و لباس هاتون رو در میارید حق استفاده از تلفن همراه رو ندارید!!!! یه عده خاله زنک تو شرکت به جای کار کردن نشستن تو شرکت تاس میندازن امروز از کجا یه بخشنامه بدن حال مهماندارا رو بگیرن! تشویقی ها هم که فقط مال از ما بهترونه و هر روز اسم یه عده ادم تکراری توی بورده که مثلا فلان قدر ساعت پروازی بهش میدن چون تاخیر خورده پرواز! حالا بقیه تاخیر بخورن ادم نیستند! شامل فلان بند بخشنامه نبودند!!!! جدیدا هم یه از خدا بی خبر اوردند که سیستم الاکارت راه انداخته توی پروازهای اقامتی خارجی یعنی دونه دونه مسافرا رو با اسم صدا کنید و دونه دونه بپرسید حالا ماست می خوری با غذات؟ ماستش ساده باشه یا میوه ای؟! نون چی؟! نونش کنجدی باشه یا ساده؟! … بعد تا خود بانکوک مهماندار تو ارتفاع چهل هزار با یه دقیقه نمی تونه بشینه! یکی نیست بگه اقا جان این کارا و سیستم ها برای پروازهای بالای ده ساعته، نه تو ارتفاع چهل هزار پا با کلی هواپیمایی که مشکل پرشرایز دارند و بدن مهماندارا به اندازه کافی له میشه! الا کارت مال رستوران میلاده نه رستوران ماهان! راستی تکلیف سکه هایی که وزیر راه داده بود به مهماندارای پرواز دهلی سه چهار ماه پیش چی شد؟! کیا زدن به جیب؟!

 • مهمانداری از مشهد 0 0

  با سلام خدمت شما عزیزان ما مهمانداران مشهد ماهان شرایطمان بسیار بدتر از همکاران تهرانی است زیرا سرپرست ما مهمانداران مشهدی آقای ع فضای خفقان ایجاد کرده و اجازه نمی دهد که صدای ما به تهران برسد. ایشان معلوم نیست که برای چه چیزی سرپرست ما شده است. نه سواد دارد و نه سابقه و نه دانش مدیریت، ایشان اصلا هیچوقت نیست. ایشان یا تهران است یا پرواز اقامتی. از مسئولین خواهشمندم که فکری به حال ما بکنند زیرا اینجا همه چیز روی هواست و هیچ نظارتی بر کار این آقا و مجموعه ماهان در مشهد نیست.

 • ali 0 0

  سلام. واقعا ممنون از دوستی که موضوع مهماندار نمونه رو مطرح کرد. شاید بین اون چند نفر فقط ۲نفر حقشون بود انتخاب بشن. چون ۳تای دیگه واقعا دیده شدن که تو پرواز یا خیلی حاضر جواب هستن یا خیلی زبون باز. که خدارو شکر ما زبون بازی بلد نیستیم و الکی هندونه زیر بغل کسی نمیزاریم. و همونوچند نفر قبل از انتخاب شدنشون چون خبر دلشتن قراره مهماندار نمونه بشن نامه اعتراض به حقوق رو امضاء نکردن. همینا هستن که باقیه مهماندارارو خراب میکنن. همون خانمی که نمونه انتخاب شد از زبون باز ترین مهماندارای ماهانه. واسه همه سرمهماندارا نوشابه باز میکنه. اگه هر روزهم بگن برو پرواز میره.. ماهانم اینجور مهماندارارو میخواد. پیش ما از پروازاش گله میکرد اما پیش سرمهماندارا واسه خودشیرینی میگفت همه چی خوبه. ماهان حتی نمیکنه ۲سال یه بار از مهمانداراش یه تقدیر کوچیک کنه. چون همه زحمت میکشن. فقط امسال که صدامون درومد واسه حقوق ۲۰۰تومن روز زن به خانوما دادن اونم بعد از اعتراض ما واسه حقوق. البته اینم از حقوق خودمون برداشتن دادن. یه عده دارن بهترین پروازارو به اسم سرگروه و معلم و استاد میرن. ما باید حق خودمون و گدایی کنیم

 • فرهود 0 0

  شما مهمانداران عزیز که حقوق ۲ و ۳ میلیون رو زیر خط فقر و خیلی ناچیز میدونید پس وای بحال ما نیروهای تخصصی زمینی که نه حق پرواز داریم و نه پرواز های خارجی و مزایای جانبی ان را داریم و با مدارک مهندسی و فوق لیسانس مهندسی و انبوه دوره های فنی و تخصصی و بعد از بیست سال خون و دل خوذدن حقوق که دست مارو میگیره توهمون حدود هاست و واقعا به ما ظلم نشده؟ همکار و دوست بنده که در سازمان هواپیمایی کشوری با همین شرایط کار میکنه حتی از من هم کمتر میگیره و بنظر میاد اونا از همه ما شرکتی ها بدبخت ترند و بقول معروف هرچه بگندد نمکش میزنند وای بروزی که بگندد نمک؛ وقتی بقولی متولی صنعت سازمان کسوری وضع کارمنداش و کارشناساش و حتی خلباناش اینه وای بحال کارمندای شرکتها که مدافعی برای حقوق خود ندارن

 • eliyas 0 0

  همکاران عزیز و محترم در شرکتی که بند پ حرف اول رو میزنه پست و مقام و نمونه شدن ننگی بیش نیست. هدف اصلی ما رسیدگی به موضوعات مهمتر است که مهمترین موضوع حقوق اندک میباشد

 • ali 0 0

  دوستان ظاهرن مدیران محترم فرمودن اینا شایعه هست و افرادی که کامنت گذاشتن مهماندار نبودن. فکر کنم همه باید جمع بشیم با مدیر عامل صحبت کنیم تا بدونن اونایی که شاکین و کامنت میزارن مهماندارا هستن نه کسای دیگه

 • کتی 0 0

  در ماهان همه چی بده، برداشتن گلی وسط هواپیما ها رو برداشتن صندلی کاشتن ۲۸۰ تا مسافر سوار میکنن، ایرکاندیشن هم نمیدن بعدم توی پرواز ۱ ساعته غذای گرم میزارن، بدترین شرکت ایران

 • امیر 0 0

  جناب فرهود با سلام. اگه حقوق ما ۳میلیون بود ما خوشحال میشدیم اما همه ما از ۱۶۰۰ تا ۲۲۰۰ حقوق میگیریم اونم با ۶.۷ سال سابقه. و اینکه اکثر مههاندارا لیسانس و فوق لیسانس هستند. که هیچ کس باور نمیکنه بادفوق لیسانس داریم تو ماهان با خفت و خواری کار میکنیم

 • ننه جون 0 0

  تا دیروز بیکار بودید و دستتان جلو خانواده دراز بود حالا یک شرکتی پیدا شده لباس شیک بهتون داده با ماشین مدل بالا مباد از در خونه جلوی در و همسایه سوارتون میکنه می بره این شهر و اون شهر میگردونه اخر سر هم دو میلیون حقوق بهتون میده باز نا شکری میکنید حالا پروازهای خارجی و حق ماموریت و … بماند والا اعتراض دیگه نا شکریه واقعا الاهی ننه جز جیگر بزنید که اینقد با روحیه حساس این مدیران زحمتکش بازی میکنید

 • مهماندار ماهان 0 0

  الان باز میان میگن اینا به اسمه مهماندار کامنت گذاشتن باشه سرتونو بکنید تو برف ولی بذارید بفمن همه اون ٣٠٠٠ تا ۴٠٠٠ نفر جوون از خدا بیخبری که هر دفعه فراخوان میزنین میان ثبت نام میکنن بفهمن که اینجا چه خبره مثل خود ما که با عشق ٣ سال پیش ثبت نام کردیم بهمون هزار تا وعده دادن که بلیط فری میدیم اقامتی لانگ رنج میدیم ماهان فرق داره بهترین ایرانه، حالا از ٧ خوان رستم هم که رد بشی از بلیط خارجی خبری نیست، ما هم با عشق به این شغل اومدیم هزار تا بدبختی و از پروازای ۶ لگی تا پیک اپ های ٣ ساعت قبل از پرواز واسه ٢لگ اربیل تحمل کردیم که چی بعد از ٢ سال و نیم که اکتیویم همه زندگیمون شده پرواز یکدفعه قراردادا ٣ ماهه بشه حقوقا زیاد که هیچی ماهی ٥٠٠ هزارتومان هم کم بشه؟ بعد بریم بانکوک الاکارته آخرشم بگن سیاست شرکت مشاورین صلاح دونستن؟ واقعا که بعد میاد آدیتور میگه شما بی انگیزه هستی آره خوب انگیزه میدین به آدم

 • 0 0

  مگه مدیر عامل دستور برای دادن بلیط رایگان نداده پس چرا خدمات پرواز بخشنامه مدیر عاملو نزده. بخشنامه ای که مدیر عامل زده برای بلیط رایگان. همه واحدا دارن این بخشنا مرو غیر از واحد ما واقعا متاسفم برای ایرلاینی که کروی پروازیش یلیط رایگان نداره اما کارمند زمینی برج ماهان داره واقعا متاسفم

 • مهماندار مشهدیه نا امید با لبخند مصنوعی 0 0

  دوستان عزیز تهرانی که از دفتر خدمات پرواز به مدیریت اقای م سراسر خانوم … رو میبینید ما مهماندارای مشهد نمیبینیم مگر به لطف اسارت و خطاهای نسبت داده شده و بزرگنمایی عیب و ایراد بی بدیل یک مهماندار کمتر از یک سال تجربه توسطسءول غیر متخصصمان اقای ع به تهران کشیده بشیم و همچون گداها لباس پوشیده تا حرمت شرکت خدشه دار نشه و اونوقته که اون … رو میبینیم و صدبار خودمون رو لعنت کنیم که با کلی تحصیلات و ارزوی برباد رفته در این شغل وسیله ای بر ابقای اقای ع که در مشهد رییس و نوکر خودش هم هست بشیم…ایشان اول و اخرمجموعه ی هرم گونه ی مشهد رو خودشون قرار دادن تا مسءول نارضایتی از رفتار خودشان تنها خودش باشد.. گویا این تز رو از دکتر ارشد ماهان اقای س به ارثبردن…هرکاری میکنید بدونید ما مشهدیام همدرد و همراه شماییم البته که مطیع تصمیم خیل عظیم و با تجربه دوستان تهرانیمون…اگر ما مهماندار نیستیم لغو سراسری پرواز کنیم تا دروغ یا راست این ادعای مسءول مهندسی مشخص شه…

 • غریبه 0 0

  سلام تمام مطلاب فوق صحت دارد. چراکه معاونت عملیات شرکت با افزایش چشم گیر حقوق خلبانان(در حدود۱۰۰۰۰دلار در ماه که البته ناگفته نماندهنوز هم کم می گیرند) اما متاسفانه این تغییر در حقوق مهندسین فنی و کابین کرو محترم اعمال که نشده رفته رفته کمتر می شود؛ باعثکمبود روحیه کلیه همکاران شده وخلبانان را تافته ای جدا بافته قرار داده اند در صورتیکه خلبانی نه سوادی می خواهد ونه دانش بلکه ۱۰۰میلیون پول وسپس پارتی استخدام. جناب سروی که ادعا دارند این افراد همگی مهماندار نبودن بجای اظهار نظر کردن؛ مشکلات معاونت متبوع خودشان را مرتفع کنند(البته ایشان هیچ تخصصی در امور فنی ندارند ومراقبت پروازی هستند) که اصلی ترین معضلات معاونتشان کمبود حقوق مهندسین واستعفای پرسنل مربوطه می باشد. اگر امکانش سایت فراهم میکرد فیش حقوقی کمک خلبانی رو لود میکردم که تاییدی بر تمام کامنت های همکاران باشد.

 • Amin 0 0

  متاسفم برای خودم, که تو این شرکت … طلایی ترین دوران زندگیم رو حروم کردم … اگه زبانی باشه که جمله هام رو بخونه، یا اگه گوشی باشه که حرفای من و تموم مهماندارای زحمت کش این شرکت رو بشنوه، اونم باز خودمونیم! مسئولین اصلن کاری ندارن, اینجا و امثال این پیج ها شده تخته ثبت درد دل هامون.. برای همدیگه! … من دیگه با مسئولای نالایق حرفی ندارم همکارای عزیز فکر کنم دیگه وقتش رسیده که یکم برای خودمون و جوونیمون ارزش قائل شیم! همه تو ماهان یا از لیسانس بالاترند، یا هنرمندن! بخدا اگه این انرژی که تو این شرکت گذاشتیم رو تو حرفه و هنرمون خرج میکردیم الان خیلی خوشحال تر بودیم! حالا جای افسوس نیست، حداقلش بیاییم دست به دست هم بدیم، متحد باشیم، بخدا ما دیگه چیزی برای از دست دادن نداریم! تازه مسئولین اعتراض هارو دیدن! جلسه گذاشتن و فشارهای جدید و زیر سؤال بردن شخصیت و تزها و سیاستهای کثیف و جدیدشون در راهه! با هم باشیم رفیق بیایم همکار هم باشیم نه فقط هم لباس!!!

 • مریم. س 0 0

  سلام به قشر زحمتکش و فعال مهمانداران خدا قوت عزیزان دست مریزاد که با این سختی ها هنوز می خندید و در خدمت مردم هستید. هیچ کس خبر ندارد مهمانداری که در بدو ورود مسافر با خستگی لبخند می زند و سلام می کند چند لگ پرواز کرده و حالا قرار است با همان خستگی در خدمت تمام و کمال مردم باشد. من کارمند زمینی یکی از ایرلاین ها هستم و بارها از نزدیک با پشت صحنه مهمانداران برخورد داشته ام و میدانم با چه خطرات و چه مصائبی کار می کنند. خدا قوت عزیزان. نقص فنی که می شود ناسزا و توهین ها را به جان می خرید. پرواز که تاخیر می خورد خشم و عتاب مسافران را با گوش جان می شنوید. صندلی ها خراب باشد شمایید که متهم می شوید. غذا که بد باشد شماتت و ناروا ها را باید بشنوید. و هیچ کسی نمی داند مهماندار، خدمتکار نیست. بلکه در پرواز است تا در صورت نیاز به کمک مسافران بشتابد. او سال ها تعلیم دیده تا بتواند در مواقع خطرناک بهترین خدمات و یاری رسانی را به مسافرانش برساند. او مسئول کم کاری کیترینگ و فنی و خدمات فرودگاهی نیست. او در پراز حاضر است با مسافر پرواز کند و روزی چند بار در خطر فشار هوا و ارتفاع، تن و جان خسته اش را موظف می کند که ترولی های غذای سنگین را برای پذیرایی حرکت دهد و گاهی در حین پذیرایی اگر هواپیما تکانی خورده و او ناخواسته تعادلش به هم بخورد و به گوشه ای از صندلی مسافر برخورد کند توهین و سرزنش و ناروای مسافر را با عذرخواهی های پیاپی را بشنود و بخواهد رضایت مسافر را به دست آورد. کسی چه می دانند مهماندار چه می کشد؟ اگر حقوق خوب می گیرید نوش جانتان حقتان است. خسته نباشید دوستان عزیز مهماندار. خدا قوت

 • 0 0

  چوب خدا صدا ندارد… بالاخره همه ما تاوان خیلی چیزارو باید پس بدیم به عنوان یک زن که تمام زندگیش را صرف میکند که اگر فرصتی بود و پرواز ها اجازه داد همسرم را با ارامش ببینم که نمیشود همیشه به خاطر این شرکت لعنتی و مافوقاش نباید ارامش داشته باشیم. بدن درد و پا درد شدید گرفتن واریس گوش درد با این همه پروازهای سنگین و بدون استراحت. چه جاهایی که باید بودند و نبودند با تمام این اتفاقا اگه روبه قبله ام باشی و بخوای یه پرواز کنسل کنی به صد نفر باید جواب پس بدی و فرداش با اون حال بدت از این سر تهرون بری شرکت که یه موقع الکی نمونده باشی تو خونه. هیچ مزایایی برای کارکنانشون ندارند. برای همین چندتا بلیطم که میدن رس ادم و میکشن و گاهی هزار جور ادا در میارن. حقوقی رو هم که میدن با این اجاره های تهرون خرج سنگین بچه به کجا برسه شما فکر کن همینجوری که همسرت رو نمیبینی وقتیم که تو مجبوری بری سرکار تا اون میاد خونه تو مجبوری بری سرکار این هم از زندگی ما. امیدوارم که …

 • crew 0 0

  خطاب به ننه جون شما که اینجا کامنت گذاشتی بهتره که تا از چیزی اطلاع نداری صحبت نکنی. ملت فقط چشمشون اینو میبینه که یه لباسی تن ماست و یه ماشین مدل بالا میاد دنبالمون نه عزیز ما جون مونو گذاشتیم واسه این کارو امثال تو. تا برسیم این تلفنمون روشن شه خانوادمون هزار بار میمیرن و زنده میشن. ما سلامتیمون گذاشتیم که الان با بیست و خورده ای سن هزار جور مریضی داریم. پرواز حج میریم با ویروس کرونا و … که تو امثال تو میرید عشق و حال. بعدم که میاین هر مشکل تو پرواز باشه میپرید به مهماندارا. ببین جز جیگرو کسی میگیره که حق پایمال میکنه عدالت رعایت نمیکنه. خلبانی که ۱۵ ملیون میگیره و کرویی که واسه ۱۵۰۰ واریس و دیسک کمر میگیره انقدر دولا راست میشه. تا همونم خرج سلامتیش کنه. به پرواز میگی گردش؟ ۸ساعت تو یه اهن پاره جونت تو ارتفاع در میاد بهت ۱۲ ساعت رست میدن بعد تاخیر میخوری ۱۲ ساعتت میشه ۶ ساعت تا برسی هتل بخوابی باید برگردی چی داری میگی تو وقتی از ما نیستی.

 • ماهانی 0 0

  همکارای محترم مثل اینکه کار ازین حرفا گذشته و کسی نمیخواد قبول کنه که ما دردمنیم. فکر کنم باید رسانه ای کنیم این مشکلمونو. از شما عزیزان تقاضا دارم با این شماره که واحد ارتباط مردمی نهاد ریاست جمهوریه تماس بگیرین و مشکلات رو در غالب درخواست یا شکایت مطرح کنین. ۶۱۳۳ تابفهمن ماهم مشکلداریم ودرضمن مهمانداریم.

 • خطا به ننه جون 0 0

  ننه جون عزیز لازم به ذکر است که ما مهماندار های اولیه ماهان نیستیم که از اطراف کرمان به تهران امد ه باشیم و هیچ چیز تو زندگی ندیده باشیم اگر الان شما داری. می بینی که ما خوب لباس می پوشیم قبل از ورود به ماهان هم همین بوده, این واز خانواه یاد گرفتیم, نوع ماشین هم یک بحثکلیشه ایست دنیا ی ما خیلی بزرگتر از اینه که نگاه در و همسایه در ان جایگاهی داشته باشه و فقط بر میگرده به وجه ی شرکت، مگه چن ین سال ک با ال٩٠ های خراب پیک می شدیم کسی حرفی زد!متاسفم ولی دیدگاه شما دیدگاهی کاملا بچگانه و یک جانبه است. خیلی از ما ها قبل از اینجا هم شاغل بودن و با قوانین کار اشنا هستند اگر ما پولی دریافت مى کنیم صدقه نیست که کسی منتی بر ما باشه همانطوری که ما همگی به پول احتیاج داریم ماهان هم به ما نیازمند است و این سوء استفاده از شرایط نا مساعد جامعه و بیکاری انصاف نیست

 • مهماندار خسته 0 0

  من یکی از افرادی بودم که چندین سال دنبال به دست آوردن این شغل بودم و خودمو به آب و آتیش زدم تا بالاخره بعد از رد شدن از هفت خان رستم و هزار تا آزمایش مسخره و عیب و ایراد گذاشتن مسولین روم و تخریب شخصیت بدستش آوردم ولی الان واقعا نه انگیزه ای واسه پرواز دارم نه شور و شوقی، منی که عاشق این شغل بودم و با عشقوارد شدم، با این تحصیلات واقعا اندازه یک کارگر حقوق میگیرم، فقط ازم یه روح خسته و یک جسم فرسوده مونده، بهترین روزای زندگیمو تو پرواز بودم ولی کسی نیس که قدر زحمات این بچه ها رو بدونه ماهان فقط ظاهر سازی میکنه ماشین مدل بالا ممیگیره باهاش پیک آپ میشیم همه فکر میکنن دیگه چه خبره، تو رفاهیم و هیچ مشکلی نداریم، ولی از پشت پرده این شغل خبر ندارن واقعا متاسفم، کاش مسولین صدامونو بشنون ماها داریم ذره ذره آب میشیم

 • مهناز 0 0

  چقدر در این ۵ سال که در ماهان به عنوان مهماندار استخدام شده ام، پیر و فرتوت شده ام، انقدر بر من فشار کاری وارد کردند که کم خونی شدید و استخوان پوکی گرفته ام، بعد از ۵ سال کار باید حقوق ۱۷۰۰ بگیرم، آخر انصافتان کجا رفته است، ماهان ظاهری زیبا ولی درونی تهی و آشفته دارد.

 • بخونید لطفا… 0 0

  http: / / tinn. ir / vdcc۱۰qp. ۲bqxs۸laa۲. html

 • اشنا 0 0

  چرا پیام های من ثبت نمیشه

 • على اسلامى 0 0

  من یکى از مسافراى همیشگى ماهانم و واقعا از همه مهمانداراى خوش اخلاق ماهان سپاسگذارم، چرا بعضی از دوستان حقوقشون رو با خلبان مقایسه میکنن، مثل اینه که یه پرستار بگه چرا حقوق من از پزشک جراح اینقدر کمتره، درسته حقوقتون کمه نسبت به دنیا ولى حقوق خلبانهاى ایران هم به همین نسبت کمه، امیدوارم همه چى درست بشه.

 • متاسفانه کرو ماهان 0 0

  سیاست جالب ولی قدیمی ماهان درپیش گرفته و امسالم اتفاق افتاد… دادن حقوق خوب تو ماه دوم سال جدید…یه جوری ک همه همکاران تمامی ظلم و حقوقی ک ازشون گرفته شده رو فراموش میکنن…میره تا ماه هفتم سال ک دوباره حقوق کم بگیرن…امیدوارم همکاران این ستم بزرگی رو ک بهشون شده رو دست کم نگیرن و همچنان دنبال حق و حقوقمون باشی

 • مهماندار ماهان 0 0

  دوست عزیزی که به اسم آقای اسلامی به عنوان یکی از مسافران فرمودید نباید حقوقتونو با خلبانا مقایسه کنید. میخواستم بگم که حقوق خلبان و مهماندار یه ضریبی داره در کل دنیا یعنی یک مهماندار باید یک پنجم خلبان حقوق بگیره یعنی وقتی خلبان ۳۰ میلیون بگیره مهماندار باید ۶ میلیون بگیره نه اینکه خلبان ماهان بگیره ۳۰ میلیون ما بگیریم ۱۵۰۰۰۰۰ ما حرفمون اینه نه اینکه اندازه خلبان حقوق بگیریم. شما داخل این شغل نیستی متوجه نمیشی ما چی میگیم پس بهتره لطفا راجع به چیزی که نمیدونید نظر ندید ممنون

 • مهماندار نما 0 0

  لباس شیک؟؟؟ کل تابستون به خاطر جنس بد یونیفرم به قول ننه جون شیکمون عرق سوزیم، کفشها رو که چیزی نگم بهتره! ماشین مدل بالا؟؟ منظور همان اتوبوسهای ماهان دیگه؟ در ضمن دوستانی که پاهاشون روی زمینه و تمام تعطیلات سال رو در کنار خانواده محترمشون هستن، لطفا خودشون رو با ما مقایسه نکنن!

 • حرف تکراری واسه شما مسافر عزیز 0 0

  آقا یا خانم مسافر عزیز…کسی به مقدار حقوق دریافتی ماهان معترض نیست…این اختلاف بسیار زیاد و چندین برابری و فاحش نه تنها در بحثمالی بلکه رفاهی و احترام و حفظ شخصیت هست که درداوره…بله بنده و همکارانم قاعدتا انقدر تحصبیلات و علم پروازی و اشنایی با شرایط کاری کارکنان شرکت های خارجی داریم که همچون پرستاری به یک جراح معترض نباشیم البته به قول شما…قابل توجه اگر در فلان ایرلاین خارجی یک خلبان ۲۰ هزار دلار حقوق میگیره مهماندار اهمون ایرلاین کمتر از ۶-۷ هزار دلار حقوقش نیست…خوبه که شما یک سری به همین ایرلاین کشور دوست و برادر افغانستان بزنید لطفا. البته احترام و رفاه و تسهیلات و وام ۱۰۰ میلیونی که برای کاکپیت کرو هست و مهماندار کلا نیست بماند و پیشکش. ضمنا بقول شما اگه مهماندار - پرستار. و خلبان - جراح باشه ایا واقعا قیاس سرمهماندار با دکتر بیراهه؟ پس چرا یک سرمهماندار بعد از چندین سال مساوی و گاها کمتر از یک مهماندار حقوق میگیره؟ البته فکر کنم با این رویه همه افراد کابین مساوی با همکاران محترم و شریف خدمات فرودگاهی که پا به کابین میزارند حقوق دهی بشن. و اما اخر اگر قیاس به این صورته لطفا بعد از تکان های هوایی یا عدم مهارت کمک خلبان در فرود ارام هواپیما که از سوی خلبان این اختیار رو جهت امادگی و تعلیم میده. لطفا یک به یک شما مسافران درب اتاق عمل رو باز کنید و به اقای جراح خدا قوت بدید نه پرستار بیچاره… اختلاف زیاد ارباب و رایتی کمرشکن شده دوست عزیز…ممنون که وقت در خواندن نظرات و اعلام اطلاع از این کمپین کردید…

 • سرخورده ماهانی 0 0

  با سلام خدمت همه دوستان و همکاران گرامی اعم از هوایی و زمینی سلام خدمت دوستان مهماندار عزیزم در هواپیمایی ماهان و سلام خدمت جناب آقای کثیرالسفر(علی اسلامی) دوست گرامی از خوبیهای ما ایرانیا اینه که مهم نیست بحثچیه یا سررشتمون چیه! ما توش به هر عنوان نظر میدیم و شرکت میکنیم. شما که نظرتونو اینجا نوشتین چه در مورد کاپیتانها و چه در مورد مهموندارا چقدر ازشون اطلاع دارین؟ کارشون چیه؟ چقد حقوق میگیرن؟ اصلا حقوقشون برای چیه؟ جواب اینا رو میدونین؟ سختیه کارو درک میکنین؟ کی خودشو با کاپیتانها مقایشه کرد اون مدلی که مد نظر شماست؟ ما نگفتیم اندازه کاپیتانا باید حقوق بگیریم همه جای دنیا یه رنجی دارن برای دستمزد و حقوق و … میدونید چقدره؟ میدونید تفاوت حقوقها اندازه خاصی داره و مطمینا توو حالت خیلی خیلی نرمال ۱۵ برابر نیست؟ میدونید ۸ ساعت پرواز به کوالا و ۱۲ ساعت موندن و ۹ ساعت برگشتن یعنی چی(در صورتی که تاخیر نداشته باشین)؟ میدونین تمام این مدتو باید رو پا باشین تا نکنه یکی از این مسافرای کسیرالسفر خدای نکرده تشنش بشه! در حالی که هواپیما رو اوتو پایلوت داره میره. میدونین کار اونایی که جونمون و مسافرا تو دستشونه یه مدل اپراتوریه؟ چون با یه دستگاه دارن کار میکنن دستگاهی که نه شعور داره و نه ناراحتی داره و نه هیچ چیز انسانیه دیگه؟ شما فقط یه سری مهموندار میبینین که با لباس یه شکل میان تو هواپیما ازتون پذیرایی میکنن و میرن عشق و حال؟ یکی حالش بد بشه کاپیتان میاد به دادش برسه؟ خود کاپیتان حالش بد بشه کی باید بهش برسه؟ تو ۳۵۰۰۰ پایی زنگ میزنه براش مرخصی رد کنن چون حالش خوب نیست؟ واقعا به چی فکر کردین همچین کامنتی گذاشتین! فکر میکنین اگر اتفاقی براتون بیفته از کاکپیت میان کمکتون کنن؟ ساعت پروازیه بعضیا رو جمع بکنی ضرب در دو بکنی نصف ساعت پروازیه بعضی از سرمهموندارای عزیزمون نیست بعد باید اینمدلی حقوق بگیرن؟ که کسورات فرست آفیسر از حقوق مزایای سرموندار بیشتر باشه؟ باید این مدلی به شخصیتشون چه از طرف شما و چه از طرف شرکت توهین بشه؟ طرف برای دکتر شدن یا به قول شما جراح باید بالای ۲۰ سال درس بخونه در صورتی که شما تو کمتر از دو سال تو بوتیا مدرک پروازیتون دستتونه. میدونین همین مهموندارایی که تکون بوخورن به خودتون میبالین که من کثیرالسفر ماهانم لیسانسو فوق لیسانسن اکثرشون. میدونین دانشجوی دکترا داریم بینشون؟ میدونین تعداد زیادی از همکارام مدرک انجینیرینگ هواپیما یا خلبانیو دارن؟ چقدر ازما میدونین؟ هیچی. برای چی نظر دادین؟ هیچی. عزیزم مهموندارهای ماهان یه چیزیو خیلی به گوششون میشنون که من مسافر کثیر السفر ماهانم و این بمعنیه اینه که طرفشون یه آدم لو لوله که برای درخواستاش این حرفو میزنه کسی برای کثیرالسفر بودن تره هم خورد نمیکنه بفکر شخصیت باشین که همیشه خریدار داره. از تمامی دوستان معذرت خواهی میکنم مخصوصا کاپیتانای عزیز میدونم هر شغلی سختیای خودشو داره منظور من از این کامنت اصلا و بهیچ وجه پایین آوردن ارزش کار شما عزیزان نیست امیدوارم درک کنین. فقط مشکلای کارای خودمونه که در جریان هستین.

 • shohar nane joon 0 0

  ننه جون چون تو این شرکت نیست و شاید که جزو جیره خوارها و مواجب بگیر هست که اینقدر سنگ به سینه می زنه در هر حال آدمها هر چیزی که ندارند می جنگند ما برای عزت و اقتدار و شرافت نه برای ماشین و لباس و نون پر چرب. هاهاها انشاءالله هر کس که به نداشته هاش

 • امیر 0 0

  سلام دوستان. واقعا من نمیدونم بعضیا نمیدونن چرا نظر میدن مثل همین مسافر کثیرالسفر ماهان. واقعا ماهان اختلاف طبقاتی زیاده. چرا حقوق ما یک دهم خلبانا باید باشه؟ اینهمه زحمت میکشیم آخرشم یک ذره بالا پایین بشه کل زحمتامون و ندید میگیرن و توبیخ میشیم یا اخراج. دوستان هر سال ما تو این ماه حقوقمون میره بالا اما این فقط واسه ۲ یا ۳ماهه. بهتره خام نشیم. واسه اینکه صدامون در نیاد از حق خودمون روز زن و مرد ۲۰۰تومن دادن. اما در واقع این حق خودمونه دارن با منت بهمون میدن

 • 0 0

  چرا انقدر راجع به کیف هاى پروازى شلوغ مى کنید مگه ما با این کیف ها چى کار میکردیم٠ حالا ۴نفر میخونن فک میکنن ما بیزی میزدیم تو کیفا باور کنید سلامتیمون خیلى با ارزش تر از کلاسه. من واقعا راحت ترم الان

 • س. الف 0 0

  مرسی از مدیری که باعثشد ما تو مشهد مهماندار داشته باشیم که مشکل اقامتی های مشهد حل شه…یادتون رفته چقد ناله می کردیم…بابا دستتون درد نکنه…

 • الیاس 0 0

  جناب آقای عرب نژاد امیدواریم با پیگیری مستقیم جنابعالی راجع به مشکلات حقوقی مهمانداران شاهد پیشرفت روزافزون و چشمگیر شرکت هواپیمایی ماهان در آینده نه چندان دور باشیم.

 • هاشم 0 0

  حال میکنید مهماندار شدید، یه کارى بدون هیچ پیش نیاز درسى و سواد، اگه تحصیلات آنچنانى دارید چرا رفتید مهماندارشدید، کار نیست تو مملکت، خداروشکرکنیدجرات هم ندارید یه اعتصابى چیزى کنید، چون بیرون هیچ خبرى نیست، همین چندر غازم نمیدن، پس خداروشکر کنید اگر هم دوست ندارید برید بیرون.

 • مثلا مهماندار 0 0

  دوست عزیز؛ از مشهد مهماندار گرفتن ماهان برای رفاه و اسایش من و شما نبوده. مطمئن باش برای صرفه جویی در هزینه های شرکت بوده و بس، هزینه ی هتل و غذا و … هیچ ربطی هم به مدیر محترم خدمات پرواز نداره، چون پزیشن ایشون کاملا نمایشیه و هیچ دخالتی در تصمیم گیریهای اصلی ندارن متاسفانه. ایشون فقط مجری تصمیمات دیگران هستن، به قولی ابلاغ کننده دستورات دیگران به ما هستن. در مورد کیف پرواز هم خیلی از ما با اصل این موضوع مشکلی نداریم ولی با شکلی که مطرح شده و فکری که پشتش بوده مشکل داریم.

 • امیر 0 0

  شرکت اگه از مشهد مهماندار گرفت چون به نفع خودش بود.. چون مجبور بود پول هتل و هزینه خوردو خوراک بده. اما الان از نظر هزینه کلی به نفع شرکت شده که مهماندار ار تهران نمیره وگرنه شرکت به فکر ما و سختی های اقامت تو مشهد نبود

 • جمعی از مهمانداران ماهان 0 0

  درست نبود که اینجا درباره ی کم بودن حقوقمون صحبت کنیم، با اینکار حتی مسافر هم میاد اینجا و به خودش اجازه میده که بیاد به زحمتی که ما تو پرواز کشیدیم بی احترامی کنه، قرار نیست مقدار حقوق ما رو هر غریبه ای بدونه!!!

 • یک مهماندار ماهان 0 0

  جمعی از مهمانداران عزیز ماهان؛ وقتی مذاکره نتیجه نمیده، ناچاریم افشاگری کنیم. جناب هاشم، اکثر ما با علاقه اومدیم تو این کار. برای همینم تا الان این شرایط رو تحمل کردیم و حاضر نشدیم کار مورد علاقمون رو از دست بدیم. در ضمن قدم بعدی میتونه اعتصاب باشه، باید دید مسئولین محترم ماهان برای حل مشکلات ما چه تصمیمی میگیرن.

 • mahani 0 0

  قابل توجه کسی که خودتو به عنوان(جمعی از مهمانداران ماهان) جا زدی!!!! خیلی خجالت کشیدی الان بقیه میدونن چقد حقوق میگیری؟؟؟؟ شخصیتت خورد شد؟؟؟؟ دلم به حالت خیلی سوخت الان میفهمم که بد بخت از ما، تویی!!! چرا؟؟؟؟ چون ازین که حقوقت پایینه ناراحت نیستی ازین ناراحتی که بقیه بفهمن. مگه اونا خرجتو میدن؟؟؟؟ ببین آقا یا خانم همکار آدمایی مثل تو دنبال حقوقشون هستن اما خیلی زرنگن چون با خود شیرین بازی و چاپلوسی جلوی رؤسا و رسوندن خودشون به پست های بالاتر میگیرن حفوقشونو. خیلی ناراحتی بازم ادامه بده به دروغای شیرینی که واسه بقیه میگی شاید موقعیت های خوب و کیس های بهتری گیرت بیاد مثلا بگو ۵۰۰۰۰۰۰ میگیری. بدبخت!!!حیف امثال ما مهموندارا که آدمایی مثل تو بینمون هست. خیلی درد بزرگیه که کارای ما باعثبشه حقوق تو زیاد شه باید تو همین لول بمونی

 • مهماندار 0 0

  آقای امیر در هر صورت اینکه ما دیگه مشهد نمی ریم از تصمیمات مدیریت جدید و با در نظر گرفتن هر علت دیگه ای، به نفع کروی پروازه، بهتره الان کلاهمونو قاضی کنیم و این کارای مثبت زیادی هم تو این مدت انجام شده رو ببینیم، مثلا افزایش پردیوم از ٨٠ دلار به ١٠٠ دلار حذف کیفای سنگین پروازی که توش باید انواع منوالای سنگین پروازو همراه خودمون میبردیم رو هم از قلم نندازیم، حالا یه تبلت جایگزینش شده که کلاس کارمونو بالا برده، دستشون درد نکنه

 • بیباک 0 0

  اگه واقعا فکر می کنیم رئیس هیچکاره است و دکوره مطمئنن بقیه واحد ها و افراد دیگه هم از بالا دارن خط می گیرن… پس لزومی نداره توقعی داشته باشیم… از برنامه نویسی تا…ما اگه می خواهیم تو جایی کار کنیم که گلستان باشه برای بعضی حرکت ها که به هر دلیلی انجام شده و حجم فشار رو کم کرده سپاسگذار باشیم تا بتونیم به خواسته های معقولمون برسیم. پاینده و سلامت باشید دوستان عزیزم

 • یک مهماندار ماهان 0 0

  همکار عزیز، اگه پردیوم از ۸۰ شد ۱۰۰ دلار، در عوض دو نفر از کروی پروازی کم شد. چقدر شما سریع و راحت راضی میشین! به مرگ گرفتن که به تب راضی شیم. تبلت هم که دارن بهمون می فروشن. اینکه شرکت در پروازهای اقامتی برای کاکپیت کرو، حتی مهندس پرواز اتاق سینگل میگیره و برای ما اتاق دابل شما رو ناراحت نمی کنه؟ خون اونا از ما رنگین تره؟ یعنی ما این حق رو نداریم که هفت هشت ساعت رستمون رو تنها باشیم؟ در کدوم ایرلاینی همچین چیزی دیدین؟ اتاق دابل برای کمترین رست ممکن!! مسئولین محترم حتی برای حریم شخصی ما احترام قائل نیستن. باید با کسی که شاید هیچ اشنایی باهاش نداری بری تو اتاق. ما حقوق اولیمون رو از ماهان می خوایم، نه هیچ چیز اضافه ای. پردیوم ما باید با بقیه یکسان باشه، اینکه تا حالا نبوده فاجعه ست!

 • فریاد 0 0

  بچه ها ببینین شرکت به چی متوسل شده!!!! به یه عده میگه بیان کامنت های خوب درموردشون بزارن تا بقیه فکر نکنن شرکت ما بده. چاپلوسای … اقامتی مشهد واستون بد بود؟؟؟؟ چقدر از حقوق هر ماهتون مربوط به هزینه غذا بود؟؟؟؟ گاهی ۴۰۰ هزار تومن هم پول عذا گرفتین نه؟؟؟؟ آقای امیر، بیباک، هاشم، پولی که بهتون دادن تا به جمع مانفوذ کنین ایشالا خرج ناخوشیاتون میکنین. بسه اینقد بادمجون دور قاب چینی نکنین. باید جوابگوی چندصد مهموندارباشینا. خجالت بکشین

 • حیما 0 0

  من نمیدونم چرا بعضی افراد که فکر میکنن در مورد همه چیز اطلاعات دارن میان و کامنت میذارن، «هاشم» تو میدونی مهمانداری و حتی صنعت هوانوردی یعنی چی؟ که دست به توهین به این قشر متخصص زدی؟ «هاشم»، مهماندار به خودش اجازه نمیده به مشاغل دیگه اهانت بکنه و همه رو محترم میدونه و به نوع انسان و کاری که میکنه احترام میذاره، «هاشم»، واقعا متاسفم که در جامعه زندگی میکنم که یک همچین افرادی میان و به خودشون اجازه میدن در خصوص دیگران حرف بزنن و اونهارو بی سواد خطاب کنن و شغل اونهارو زیر سوال ببرن. «هاشم»، در ضمن این رو جهت بالارفتن سطح اطلاعاتت میگم، یکی از فاکتورهای انتخاب مهماندار، داشتن سطح درک و شعور بالاست که البته بعد از داشتن سطح علمی بالا مورد سنجش قرار میگیره، واسه همینه که هر کسی، مثل شما نمیتونه وارد این شغل بشه.

 • کریمی 0 0

  دوستان یک گزارشی هم تین نیوز در مورد سختی کار مهمانداری زده بخونید این هم لینک: http: / / tinn. ir / vdcjh۸ei. uqevtzsffu. html

 • مینا 0 0

  ماهان بهترینه، برید ایرلاینهاى دیگه، هیچ خبرى نیست، خدا خیر بده به آقاى عربنژاد و همه مدیران عزیز، من نه زد و بندى دارم نه رابطه اى با کسى دارم نه حقوقى بیش از بقیه میگیرم، کارى با امنیت بالا و احترام داریم، هرروز هم خداروشکر همه چى داره بهتر میشه. کیفهاى پرواز رو خوب شد کوچیک کردن، سبک و راحت. حقوق هم بهتر میشه، سه ماه دوره میبینیم اکتیو میشیم، من که خیلى راضیم، از بیکارى بهتره، قبلش بیکار بودم.

 • حیما 0 0

  دوستان، خانم مینا، بخدا نیازی نیست به طرفداری شما عزیزان از شرکت، خب شما معلومه که چون کار دیگه ای بغیر از اینکار انجام ندادین، یک دفعه باری خورده و اونرو آوردین ماهان، پس خواهشا بدلیل ندونستن مقررات و نداشتن اطلاع از وضعیت ایرلاین های دیگه، اون هم بدلیل سابقه کم کار در این شغل که قطعا خانم مینا ورودی۹۳ شرکت هستند یا نهایتش ورودی ۹۲، نظر ندین، اصلا نیازی به نظرات شما نیست، اونایی که باید شرکت رو حمایت کنن، میکنن، ماهم حمایت میکنیم، اما هیچ کدوم از ما حاضر به پذیرش بی قانونی و حرف زور نیستیم، شما هم بشین یکم درس بخون چند وقت دیگه باید بری برای پاسخ دادن به سوالات safety equipment

 • امیر 0 0

  کلاس کار ما با تبلت رفته بالا؟ همون تبلتهایی که پولشو از حقوقمون دارن کم میکنن و اگه یک روز بخوای استفا بدی باید پولشو ۲برابر بدی؟ دلارم که شد ۱۰۰تا واسه این بود که یه نفر رو کم کردن و دلار اون یه نفر رو دادن به بقیه.. اینا انصافه؟ در ضمن آقای هاشم شما در جریان باش موقع گزینش کتبی مهماندار همه سوال ها به انگلیسی هست و همینطور تست هوش…پس توهین نکن به سطح اطلاعات مهماندارا. کبف ها رو هم که گرفتن ناراحتیمون واسه تهمتیه که زدن.. الانم که بخش نامه جدبد اومده که همه مهماندارا کنار LCD ها بایستند تا نظر مسافر جلب بشه.. واقعا اینم حتما با کلاسیه نه؟ کلاس کار ما با تبلت نمیره بالا چون اونارو مسافر نمیبینه…مسافر کارایی که موقع سرویس دادن عین گارسونا انجام میدیم میبینه. واسه همین هرکی به خودش اجازه میده توهین کنه

 • یک مهماندار ماهان 0 0

  هر کسی میتونه نظر خودش رو داشته باشه البته، ولی چند ساله دیگه که از تحقیر و توهین به ستوه اومدین و صدای تق تق گردن و کمر و زانوتون درامد و البته از خستگی و بی خوابی مفرط ریزش مو، پوست خراب و اعصاب ضعیف براتون موند، حالتون رو می پرسم خانم مینا. فراموش کردم، از دست دادن کلی لحظه های خوب در کنار خانواده و دوستان رو هم اضافه کنین. تازگیها که باید از دو هفته قبل برای چند روز مرخصی اقدام کنیم. خوبه حالا برنامه رو هفتگی میدن وگرنه برنامه نویسان محترم خیلی به زحمت می افتادن. کنسلی شخصی هم که کلا حذف شد. اگر خدای ناکرده کار و یا مشکلی پیش بیاید، حتما ابتدا باید با تقی، نقی، جعفر شخصا هماهنگ کنیم. تازه کسری حقوق، اخطار، جلسه و استندبای روز بعد رو شاخشه. من فقط نمی فهمم اگه تمام هماهنگی ها به عهده ی شخص مهماندار بیچاره ست، دقیقا وظیفه ی بریفینگ این وسط چیه؟! خوب یکباره کرکره ی بریفینگ رو بکشین پایین الکی حقوق ندین دیگه.

 • جواب مینا خانوم خوشحال … 0 0

  والا میناخانوم خوشحال, ما دوره های شش تا یک ساله گذروندیم تا اکتیو شدیم! شاید ماهم جای شما بودیم و هنوز توی شرکت نیومده اقامتی خارجی دلاری میرفتیم ذوق می کردیم! در حالی که خیلی از دوستان بعد از این همه مدت کار توی شرکت هنوز اقامتی نرفته اند! شما خجالت نکش! فردا مثل ما ارتروز گردن گرفتی بیا بهت بگم برداشتن کیف پروازی یعنی چی! نگاههای مردم توی فرودگاه امام رو ندیدی مثل اینکه! وقتی خلبان و حتی مهندس زمینی با خودش فلایت بگ میاره چه تحقیری بیشتر از این؟! شما خجالت نکش و به حقوق یه تومن که تا حالا تو خونه بابات به چشم ندیده بودی نگاه می کنی, ما به تمام اون چیزهایی که تو این سالها از دست دادیم نگاه می کنیم! مهمترینش سلامتی همه امون که شرکت براش تره هم خورد نمی کنه! حالا بذار چند سال کار کنی و از واریس و کمر درد و زانو درد و ناراحتی گوارشی و سنگ کلیه که ناله کردی اونوقت بیا نظر بده! ما هم اوایل ورود به شرکت فکر می کردیم عجب شق القمری کردیم!!!!

 • mahani 0 0

  وقتی برای مشتری بیشتر شخصیت مهمانداراتونو خوردمیکنیدوتوکوتاه مدت شایدبتونی چندتا مسافر اضافه ترداشته باشی اما اثرات منفیش تو بلند مدت دامن خودتو میگیره‌به جای چندتا تبلیغات مسخره و دوربین مخفیهای تکراری یه مقدار کلاس کار ایرلاینتو ببربالا یه مقدار از کار مهمانداراتو توضیح بده ازاینکه کارشون چطورشروع میشه چطور تموم میشه. نشونبده اینا گارسون نیستن نشون بده دوساعت قبل یه پرواز داخلی میان بیریفینگ نشون بده بعضی از کپتن ها وسرمهماندارای محترم چقدر از همون لحظه اول استرس وارد میکنن. بعد بگو کلی چک دارن تو هواپیما نشون بده چطور وسایل پذیرایی از مسافرارو آماده میکنن بگو که اینا گارسون نیستن که تو مسافر واسه یه لیوان آبی که مهماندار یادش رفته بهت بده واسش گزارش نوشتی و از حقوقش کم شده. بگو داروخونه نیست اونجا. بگو حق ندارین به مهماندارای ما توهین کنین ما پشتشونیم بگو اونجا رستوران نیست که هی ارد بدی!!! بگو گرم بودن هواپیما به مهموندارا مربوط نیست اینکه صندلیت الان کجای هواپیماست تقصیر اون نیست. هی به مهماندارا نگو حق با مسافره. خط قرمز ما مسافره. نه بگو قدرت ما به مهماندارامونه. اگه اونا راحت نباشن مسافرام راحت نخواهند بود. بگو یه بطری آب خریدن از فرودگاه اونقد واست هزینه برنمیداره. اگه هوای مهماندارارو داشته باشی اونام یه جایی پشتتو میگیرن.

 • مهماندار متاهل ماهان 0 0

  واقعا برای این شرکت متاسفم که برای لاپوشونی کامنتهای مهمانداران به افراد حقیری مثل مینا و چند نفر دیگه ماموریت داده که بیان و چندتا کامنت خوب بذارن تا یکمم که شده ذهن اذهان عمومی رو منحرف کنه. در حالیکه همه میدونن که ماهان یک دروغگوی بزرگه. شرکتی که مهماندارای متاهلش به سختی دارن زندگیشونو میگذرونن هیچوقت پیش زن و بچشون نیستن و از لحاظ مالی ام نمیتونن از پس مخارج زندگیشون بر بیان. ایا کسی هست که بدونه شرمنده شدن در مقابل زن و بچه چه مزه ای داره.؟ امیدوارم نمایندگان مجلس فکری برای حقوق ما بکنند چون واقعا شرایطمون غیر قابل تحمل شده و تمامی کروی ماهان به هیچ چیزی داخل پرواز اهمیت نمیدن و این چیزیه که ایمنی پروازو به خطر میندازه قبل از بروز فاجعه یه فکری باید کرد.

 • 0 0

  بچه ها لطفا با هم بحثنکنید. با این کار فقط مدیرا خوشحال میشن. فقط اطلاع رسانی کنید به هر سایت یا هر جای دیگه که میتونید

 • مهماندار مشهد 0 0

  سلام به همه ی همکارای عزیز، خدا قوت همه ی این حرفها و گزارش های نوشته شدهدر این سایت کاملا حقیقت داره و ما همکارای مشهد هم این خستگی ها رو حس می کنیم و با شما همصدا هستیم. ولی یکی دوتا از کامنتها واقعا کم لطفی کرو مشهدرو نسبت به جناب اقای عطار که مدیر بسیار دلسوز و لایق برای این fleet هستند رونشون میده. درست نیست همه چیز رو با هم قاطی کرد. شما همکار عزیز که به ادعای خودت فرد تحصیل کرده ای هستی اما هنوز فرق مکان اداری و غیر اداری رو نمی دونی و وقتی وارد شرکت میشی فکر می کنی به سالن fashion وارد شدی نباید این بی تجربگی و بی فکری تو به گردن یکی دیگه بندازی. همکار عزیز بارها و بارها اقای عطار به همه متذکر شدن که با لباس رسمی وارد شرکت بشین اما وقتی یه عده ادم خودنما متوجه این صحبت ها نمیشن باید یه جور دیگه باهاشون برخورد کرد. اقای عطار که با کسی خصومت شخصی ندارن. ایشون هم سواد کاری و هم تجربه کاری بالا یی دارن و رتبه و منزلتی که در مشهد دارن شایسته شون هست چرا که اقای عطار تمام وقت و زندگی شخصی خود را صرف ما کروی مشهد کردن و از همین جا لازم می دونم از طرف همه ی کرو مشهد از ایشون به خاطر کم لطفی همکار عذرخواهی کنم و خسته نباشید عرض کنم.

 • فرید 0 0

  چونکه مهمانداری یک کار تخصصی نیست و اینجا ایران است و مشکل بیکاری زیاده، این اعتراضات به جایی نمیرسه، اخرش میگن هرکی ناراضیه استعفا بده.

 • خدمتکار پروازی در ماهان و مهماندار واسه عموم 0 0

  مدیران غیر محترم اگه عقل داشته باشن بقول همکارم با عنوان mahani فرایند استخدام و قبل پرواز و حین پرواز رو در پرواز نشون میدادن نه اینکه حالا مثه مترسک وقت دمو بگن کنار مانیتور وایسا و باید همون لحظه لیست پتو بالشت و لیوان آبرو وتسه مسافرای چشم تو چشمت پر کرد… حتی یه آبمیوه فروشی هم فیلم آبمیوه گرفتن رو پخش میکنه…

 • مهماندار ماهان ورودی ۸۵ 0 0

  دوستان با سلام لطفاً این متن را تا پایان بخوانید. شکر خدا شاهد این هستیم که مدیر خدمات پرواز معلم کوچولوها را مامور کامنت گذاشتن در این سایت کردن تا از ایشان طرفداری کنند پس ایشان هم متوجه این مطالب هستند و به لطف خدا این جقایق را مطالعه می نمایند. خانم سرگروه هم به همراه همسر گرانقدرشون که فقط به حاطر شایستگی ها و فداکاری های ایشان در جهت انتقال گلاب از بانکوک به تهران آپگرید شدند به لطف دوستانشان به ماموریت دلاری خارج از کشور رفتند تا از جلوی چشم دوستان دور باشند تا خدای نا کرده به شایستکی هایشان آسیب نرسد. دیدم که مدیر خدمات پرواز به جای اینکه از این مطالب استفاده کنند و سیستم خود را اصلاح کنند. معلم های کوچولو را مامور مطالعه کامنت ها و کامنت گذاشتن در جهت طرفداری از خودشان و انحراف فکری دوستان کردند. اما درباره مهمانداران مشهد باید عرض کنم که ایشان هم از مدیر خدمات پرواز کپی برداری کرده. در پاسخ به دوست عزیزی که فرمودند آقای … دارای دانش در این زمینه هستند باید بگویم آیا مسئول رزروشن مهمانسرا بودن ارتباطی به مدبربت واحد مهمانداران دارد. آیا ایشان متخصص بودند و ما بی خبریم. آیا در شرکت ماهان انسانی متخصص تری از ایشان وجود ندارد البته باید بگویم که ایشان در زمینه هایی تخصص دارند که البته ارتباطی نه به مهمانداری دارد نه به پرواز … آیا چاپلوسی تخصص است یا سابقه داشتن در آن اهمیت دارد. دوستان و همکاران گرامی عزیزانی که در گلی عقب هواپیما خیس عرق می شوید تا به مسافرین غذای گرم بدهید. ای عزیزانی که به هنگام بردینگ به اقساط و هزینه های زندگی فکر می کنید اما باید به مسافر لبخند بزنید. فریب این جو سازی را نخورید. مشکلات ما جدی است. به حاطر همکارانتان و خودتان از حقایق بگویید. آقای … اکه به خاز یه پرواز کوالا ۲۴ ساعته داری اینجا دروغ می گی نکن برادر شرف انسان از هرچیزی با ارزشتر است. امام حسین(ع) می فرماید: اگر دین ندارید آزاده باشید

 • م 0 0

  ببینید دوستان اگه واقعا دارید این وضعیتو میبینید که سخته شرایطش واسه چی میرین؟؟ واسه چی استفعا نمیدین؟

 • sky 0 0

  سلام به همه ی همکاران زحمت کش. خیلی سوال جالب و منظور داری بود جناب م چرا نمیریم؟ چرا استعفا نمیدیم؟ به همون دلیلی که تا الان موندیم به همین دلیل که یه ذره امید به بهبود داریم نه به بی تفاوتی و زور. چقدر دل آدم میگیره والا وقتی شمام میای اینجوری کامنت میزاری قطعا از ما نیستی وگرنه میفهمیدی چرا موندیم…تبعیض تا چه حد؟ نبایدم برید نبایدم ناراحت باشید. ما همه جزو این مجموعه هستیم و قطعا نارضایتی ما باید یکی از دغدغه های مجموعه باشه چون افرادی هستیم که مستقیم با مسافر در ارتباطیم و باید تو سلامت روحی و جسمی قرار داشته باشیم نه همش با بی میلی و استرس بریم پرواز کاش بعضی ها اینارو درک میکردن. افسوس ما جدا از بقیه هستیم. یا باید به صورت حضوری با جناب عرب نژاد صحبت کنیم یا پیگیر نامه به سازمان باشیم. ما از حقمون نمیگذریم شما هم نگذرین دوستان…

 • جواب م 0 0

  خانوم یا اقای م شما که در جریان زندگی و قسط و وام و خرج خانواده نیستی لطفا اظهار فضل نکن! احتمالا تو خونه بابات نشستی داری حقوقت رو خرج لباس و دور دور کردن می کنی … احتمالا جیره خور روسا هستی …

 • 0 0

  پاسخ به سرخورده ماهانی متن بسیار خوب و تاثیر گذاری نوشتید عاقلانه و منطقی. تشکر می کنم از اینکه بدون توهین به کسی درد ما مهماندارن را گفتید.

 • 0 0

  پاسخ به سرخورده ماهانی متن بسیار خوب و تاثیر گذاری نوشتید عاقلانه و منطقی. تشکر می کنم از اینکه بدون توهین به کسی درد ما مهماندارن را گفتید.

 • یه انسان آزاده 0 0

  سلام به همه همکاران عزیزم دوستان از اینکه یه عده آدم شیتیل بگیر و چاپلوس اینجا کامنتهای در مورد مزایای نداشته ماهان گذاشتن ناراحت نباشین.. بهرحال هرکی ندونه شما عزیزان که میدونین تو بخش خدمات پرواز واحد مهمانداران برج چه خبره!!!☺☺ انتظار بیشتر از این هم نداریم البت.. جناب[…] خسته نباشی واقعا عزیزم. نکن این همه کار که خستگی از سر و روت داره میباره.. چه واحدی درست کردی!! آدم حض میکنه میگن اینجا زشته چیزی ننویسین! اینجا ننویسیم کجا میشه گفت عزیزان؟!! پس بگین و راحت باشین که مجلس بی ریاست… یادمه چندسال پیش گفتن درست میشه اوضاع. چی شد ما که عمرمون داره تموم میشه آقای مدیر پس کی قراره درست بشه عزیزم!!! خیلی بده که نیروهای یه مجموعه اینجور از واحدشون ناراضی باشن… حالا تو بگو اینجا پادگان ماهان و ما هم سربازیم!!! این حرفا نیستش آقای مدیر.. ای که دستت میرسد کاری بکن پیش از آنکه از تو نیاید هیچ کار!!! گفتنی ها رو خیلی از دوستان گفتن و نیازی به تکرار مکررات نیست. چون آقایون بهتر از هرکسی مید نن اینجا چه خبره!!!

 • امیر 0 0

  آقا یا خانم(م) شما ظاهرا جزو افرادی هستی که جای حل مسئله کلا صورت مسئله رو پاک میکنی. ما از اولش که اومدیم ماهان یک سری قول و وعده های دیگه دادن و همه ما روی اونا حساب کردیم. الانم اونارو نمی خوایم اما حق مسلم خودمون رو می خوایم چون داریم زحمت میکشیم. هزینه همه چی رفته بالا اما حقوق ما همچنان پائین. شما احتمالا نفست از جای گرم درمیاد. هرکی مونده چون احتیاج داره اما این دلیل نمیشه صدامون درنیاد واسه ظلمی که داره میشه. و در آخر اون خانم سرگروه با همسر دسته گلش چون با رئیس مهماندارا و مسئول وی آی پی شرکت خانم…رفت و آمد خانوادگی دارن جای تعجب نیست که ماموریت دلاری با هم برن. چند سال پاچه خواری کردن تا به اینجا برسن و جاهایی که نرفتن رو از این طریق برن ببیند. قبلا نتونستن ماه عسل برن الان باهم به بهانه ماموریت میرن کمبوداشون جبران بشه

 • بی بی سی 0 0

  سه شنبه تو پرواز برگشت بانکوک وقتی کمک خلبان نیم ساعت اومد ته هواپیما و با یکی از مهماندارا … زد و هیچ کدوم از همکارا جرات نکردند زنگ بزنند شرکت و گزارش این تخلف safty رو بدن فهمیدم اینجاتنها چیزی که برای ماهان اهمیت نداره جون مردمه … متاسفم برای ایرلاینتون … جوری بچه ها رو چزوندین که دیگه پرواز براشون مهم نیست، ماهان کم کم به سانحه نزدیک میشه …

 • زحمتکش 0 0

  مهمانداران محترم و محترمه ضمن اینکه میفرمایند کارشون خیلی سخته و حساسه اما به اندازه نیروی های فنی مهندسی هوایی که نمیرسه و قطعا کار اونها هم تخصصی تر هست و هم خیلی به مراتب سخت تر م مشکلات فراوانی به همراه دارن اما اینقدر آه ناله سر نمیدن و با همین حقوق های بقول شما مهمانداران ناچیز و بخور نمیری دارن زندگی میکنن و اگر بخواهیم به نسبت درس و تخصص و مدرک و شرایط محیط کاری و حساسیت شغلی و امثال آن به قضیه نگاه کنیم پرواضح است که نیروهای فنی ارجحیت و اولویت بالاتری در میزان بهرهمندی از حقوق و مزایای شغلی باید داشته باشند در حالیکه اینگونه نیست و یک خلبان با مدرک دیپلم و یک آموزش حداکثر ۲۰ ماهه به شرایط شغلی دست پیدا میکنه که درامد سه - جهار برابری یک متخصص فنی با مدرک فوق دیپلم به بالا با آموزش حداقل ۲۴ ماهه پایه و تجربه پنج ساله؛ خواهد داشت و این معضل تضییع حقوق طبقاتی همکاران هوایی کشور از قدیم بوده و برخلاف عرف بین المللی متاسفانه پابرجا است

  • ماهانی 0 0

   آقای زحمتکش عزیز اخیرا که حقوق پرسنل فنی افزایش غیر منطقی داشته و دیگه قابل مقایسه با حقوق یک مهماندار نیست که سلامتی و جوونیش و توی پرواز از دست میده. از طرفی همه از تسهیلاتی که شرکت به سما قسر زحمتکس اعطا میکه مهماندارا رنگسم ندیدن. اما در مورد درس و تخصص و مدرک که جنابعالی در کمال کم لطفی اظهار داشتین که نیروهای فنی اواویت بالاتری دارن با کمال تاسف به این اظهارنظر کورکورانه ی شما انسان زحمتکش باید بگم همه می دونن دوره هایی که شما برای رسیدن به این شغل پرزحمت گذروندین معادل مدرک کاردانی یا فوق دیپلمه که به جرات می تونم بگم مدرک اکثر مهماندارای ماهان بالاتر از این حرفاست. من خودم فوق لیسانس یک رشته مهندسی هستم و باید بگم جای تاسف داره که به شما و همکاران زحمتکشتون به اصطلاح می گن مهندس! کاکپیت هم که دیگه از این بدتر طرف دیپلمه ۱۰ برابر ما حقوق می گیره

 • مهماندار افسرده ماهان 0 0

  مهماندار افسرده ماهان دوستای عزیز و زحمتکشم سلام خسته نباشید دیروز تو روزنامه خوندم که اقای عرب نژاد مبلغ ٣٠٠ میلیون دلار برای خریدن ٩ فروند هواپیما پول داده واینطور که نوشته بود که این مبلغ٧٠ درصد از کل پوله که پرداخت شده یه حساب سرانگشتی میشه مبلغی حدودا ٩۶٠ میلیارد 😕😕😕 این همه پول از کجا اومده؟؟ حتما از پروازای مشهد کرمان؟؟؟ اینایی که میگن کسایی که کامنت میزارن مهماندار نیستن الان بهتون میگم که این پول از کجا اومده این پولا از حمل سلاح ومهمات به سوریه و یمن نصیب ماهان شده البته ماهان به هر کشوری که پرواز داره قاچاق کارگو هم داره سوددهی ماهان از مسافراش نیست از قاچاقیه که میکنه بعله اینجوریاست ماهان واس ماس کلش واس ماس خاک تو سرشون که این همه پولو به gaدادم

 • منتقد 0 0

  برای اقای عرب نژاد متاسفم که با خوندن تمام این مطالب، باز هم چشم و گوشش رو بسته و فکری به حال مهمانداران نمی کنه …

 • یک ماهانی 0 0

  خوابیدن ۹ تا ۳۴۰ هم تاوان کمی نیست، چشم جناب عرب نژاد و مشاوران محترمشان روشن!

 • اکبر مقامی 0 0

  اقای عرب نژاد انتخاب هواپیما از شما وتیم بی سواد و کم دانش شما بر نمیاید که تا کنون چندبار با خرید هواپیمای BAe و B. ۷۴۷-۴۰۰ و این بارهم A. ۳۴۰-۶۰۰ چنان بودجه کشور را حیف ومیل میکنند که تنها این امر با اختلاص قابل مقایسه است. اجناب عرب نژاد در صورت امادگی شما حاضرم در یک مناظره عمومی در حضور متخصصین صنعت با شما دوئل کنم تا بدانی چه بلای بر سر بودجه عمومی اورده اید. از مدافیین شما که به احتمال قوی اخبار را برای خوشایند شما میاورند عاجزانه تقاضا دارم این پیغام را به شما برسانند.

 • رضا 0 0

  اکبر مقامى تو اصلا کى هستى که میخواى با مرد بزرگ ایران مناظره کنى، برو ببین حیف و میل کجاست، ماهان یا ایران ایر، تو چى حالیته، چى میفهمى که چقدر شغل بوجود میاد، چى میدونى که این یک شروعه. هیچى سرت نمیشه اکبر.

 • رامین 0 0

  آقاى مقامیه بى سواد، که بلد نیستى اختلاس رو چه جورى مینویسن، شما لازم نکرده درمورد این مدیر لایق کشور نظر بدید، که اگه ٥تا عربنژاد تو ایران بود، ایران گلستان میشد، ماهان مثل شرکتهاى دولتى به نفت وصل نیست و دزدى و فساد توش وجود نداره، با اعتبار و شایستگیش به اینجا و جاهاى بالاتر خواهد رسید، برو با رییس ایران ایر مناظره کن که ١٥٠٠٠پرسنل داره و هیچ خدمتى به هوانوردیه ایران نمیکنه. سرتونو کردید زیر برف از حسادت و بخل.

  • اااااا 0 0

   بله اگر بنزین مجانی دریافت کند همه اش بدهی به شرکت نفت باشه شاید شاید ۱۵ سال دیگر قصد داشت بدهی را تسویه کند لابی داشته باشد به شرکت های فرودگاهی بدهی کلانش را نپردازد باید هم پبشرفت کند. میدونید فقط یک بوئینگ ۷۴۷ برای یک تهران جده تهران ۶۰ تن بنزین مصرف میکرد دو تا جده انجام میداد ۱۲۰ تن در روز انوقت ۵۰تا ۶۰ هواپیما روزانه چقدر بنزین مصرف می کنند این ها بدهی می ماند تا خدا داند این مدیریت نیست

 • زهرا 0 0

  من هفته ی دیگه مصاحبه دارم!!!!!!!!!!! کلا نا امید شدم بعد خوندن کامنتا…

 • مهماندار ماهانی 0 0

  سلام خانم زهرا شما خیلی خوش شانسی که زود متوجه شدی چه خبر تو ماهان خواهش میکنم ازتون که به بقیه بچه ها که میخوان بیان بگید یه سر به تین نیوز بزنن.

 • سارا 0 0

  الان حقوق مهمانداران هواپیما چقدره؟ یعنی اینقدر کمه که این مقدار اعتراض دارند؟ شنیده بودم به مهماندار صفر کیلومتر سه و نیم میلیون ماهانه حقوق میدن.

 • مهماندار ماهانی 0 0

  سلام خدمت خانم سارا میخواستم خدمتتون عرض کنم که بله خیلی کمه اون حقوقی که شما گفتی نمیدونم کی گفته بشما. یه مهماندار تازه وارد حدود یک و نیم میلیون میگیره. اوضاع خیلی وخیم تر از این حرفاس تو ماهان.

 • sky 0 0

  خانم سارا شنیدن کی بود مانند دیدن..!! سه و نیم میلیون تومن اونم واسه بچه های به قول شما صفر کیلومتر!!!!! شاید خیلی ها اینطور فکر میکنن که این متاسفانه از نداشتن اطلاعات درست در مورد این شغله…بچه هایی که اعتراض میکنند به خاطر دفاع از استاندارد ترین و یا حداقل ترین حق و حقوق شون هستش نه چیز دیگه…

 • ماهانى 0 0

  سلام سارا جون، نه اونقدر مال سرمهماندارا و قدیمى تر هاست و حتى کمى بیشتر، ولى بطور معمول حدود ٢. ٥میلیون، موفق باشى.

 • یک ماهانی 0 0

  خدا رحم کرده همین یکی رو داریم جناب رامین، بقیه اش پیشکش!

 • مهماندار ماهانی 0 0

  با سلام خدمت تین نیوز عزیز و همکاران محترم تین نیوز از شما خواهشمندیم که این مقاله را به کمیسیون عمران مجلس ارجاع بدید تا نمایندگان عضو این کمیسیون که با وزیر راه در ارتباط هستند مطلع شوند شاید منشا خیر برای ما مهمانداران ماهان بشود.

 • امیر 0 0

  کی گفته صفر کیلومتر ماهیانه ۲.۵۰۰ میگیره؟ من ۵ساله دارم کار میکنم تازه دارم ۲۲۰۰ تا ۲۵۰۰ میگیرم. البته این واسه ۲ماه اول ساله بعدش حقوق ها کمتر میشه

  • 0 0

   من بعداز ۱۶ سال با چندین مدرک مربوط به کارم و لیسانس زبان ۲۴۰۰ میگرم

 • ali 0 0

  همکاران گرامی تا زمانی که دیدگاه شخص مدیر عامل نسبت به واحد مهمانداران عوض نشه هرگز اتفاق خاصی نمیافته. لازم به ذکر است ایشان در آخرین جلسه فرمودند: «ما خوشحالیم که یک عده ای جوان رو از تو خیابان ها جمع کردیم و آوردیم یه حقوقی هم بهشون میدیم.» این ادبیات مدیر عامل ماست. از ادبیات ایشان جایگاه مهمانداران در ذهن ایشان مشخص است. به نوبه خودم در جواب این بزرگوار عرض میکنم: آقای محترم به جرات تمام مهمانداران از لحاظ سواد از شخص شما و تمام همکارانتون جایگاه بالاتری دارند. در ضمن شما با هر نیتی چه خوب و چه بد میتوانستید از لغات بهتر و محترمانه تری استفاده کنید.

 • سرمهماندار قدیمی 0 0

  سلام و عرض احترام وخسته نباشید. تین نیوز عزیز، با تشکر از انعکاس نظرات و گلایه های مهمانداران ماهان، خواستم از اینکه نظر اینجانب را منعکس نکردید از شما گله کنم.

 • سرمهماندار قدیمی 0 0

  متاسفانه مدیران نالایق و بی کفایت و بیگانه ی خدمات پرواز با سیاستهای غلط و ساختار شکنانه، موجبات بی حرمتی، یاس، دلسردی و ناامیدی مهمانداران زحمتکش و توانمند ووفادار شرکت را فراهم آورده و سکوت و بی توجهی مدیران ارشد وبخصوص مدیر عامل محترم، آلام این قشر متعهد و موثر را مضاعف نموده است. جایگاه بلند ماهان در صنعت حمل و نقل هوایی مدیون زحمات و تلاش کلیه همکاران محترم درکلیه قسمتها و بخصوص مهمانداران عزیز و نجیب و تحصیلکرده(وبه مدیریت محترم جناب آقای عرب نژاد) میباشد. امید است به پاس زحمات و عملکرد شایسته این عزیزان و دمیدن روحی دوباره به کالبد آنان، مدیر عامل محترم نسبت به گلایه ها و نگرانی ها و انتظارات بحق مهمانداران توجه نموده و نسبت به بیرون راندن ویروس ناامیدی، اقدام نمایند. با تشکر

 • آرمان از ماهان 0 0

  یک کلام، عربنژاد کارش درسته

  • 0 0

   آرمان از ماهان همون آرمان زبردسته دیگه …

 • مهماندار ماهانی 0 0

  باسلام خدمت تین نیوز عزیز چرا تاپیک نارضایتی مهمانداران ماهان رو برداشتی یعنی شما هم نتونستی کاری انجام بدی برای ما

 • مهماندار ماهان 0 0

  جناب ارمان، کاردرست تر ازین نشن صلوات!!

 • ماهانی 0 0

  آقای آرمان، آقای عرب نژاد فقط واسه کرمانی ها کارش درسته. وقتی انقدر ادبیات صحبت نداده که میگه یسری رو از خیابون جمع کرده…واقعا جای تاسف داره. ما همه خانواده داریم و سره سفره پدرو مادر بزرگ شدیم حالا چه با شرایط مالی خوب چه متوسط. ایشون خودش دری به تخته خورده به جایی رسیده بعد رفته با اتوبوس همه فامیلای کرمانیش رو جمع کرده آورده تهران. اونا هم فکر کردن چه خبره خودشون رو گم کردن

 • مهماندار ماهانی 0 0

  با سلام جدیدا لیست ۱۰۰ ایرلاین برتر اعلام شد و ما جز این لیست نیستیم. جالب بدونید قطر اول. حالا میگن هواپیما داره و تحریم نیست و ازاین حرفا. ولی بدونید که برای پرسنل خیلی ارزش قاءله. هم از لحاظ مالی و روانی و شغلی امنیت دارن. ولی ماهان چی الان مهمانداراش بدون قرارداد میرن پرواز. جدیدا همکارای ۹۲ و ۹۳ که برای ما خیلی عزیزن بدون داشتن تایپ هواپیمای ۷۴۷ میرن پرواز و وقتی به سرگروه و سرفیلیت تماس میگیرن بهشون گفته میشه شما فقط برای سرویس در هواپیما هستید. این یعنی امنیت پرواز و مسافر مهم نیست فقط سرویس دادن به مسافر مهمه. بیچاره مسافرا که فکر میکنن ماهان امنه دگ نمیدونن مهماندار که داره بهشون سرویس میده هواپیما رو نمیشناسه و نمیدونه در مواقعه ضروری چطور باید عمل کنه. نمیدونم مسولین چه توضیحی دارن برای این کاراشون. جناب مدیر عامل شما چطور پاسخگو خواهید بود اگر اتفاقی بیافته. آیا فقط بفکر منفعت هستید و بس.

 • سرمهماندار 0 0

  واحد مهمانداران که دیگه باید بحالش گریه کرد، البته از کارها و سیاستهای خنده دارو من دراوردی مدیران بیسواد و دیکتاتور و بی لیاقت خدمات پرواز. افسوس. شکستن قوانین، قواعدوساختار شکنی و سیاستهای مزورانه و جاهلانه و خودخواهانه، درست مانند …پیشین که باید برای جبران آن سالها سپری شود. خیانت این آدمهای کوچک و خود بزرگ بین که مهمانداران شایسته و با لیاقت ماهان را به چشم سرباز و سرراهی مینگرند، بایستی در تاریخ ماهان و حتی هوانوردی کشور ثبت شود…البته هنوز امیدواریم که چشم و گوش مدیرعامل به حقایق باز شود…و روزی نرسد که بگوییم، خلایق هر چه لایق.

 • ماهانی 0 0

  خب، ۳۱ خرداد هم شد و برگی دیگر بر فضاحتهای ماهان اضافه شد، بعد از تغییر بسیار اندک حقوق که تنها در حقوق ثابت شاهد آن بودیم که باید هم طبق قانون اضافه میشد و شرکت ماهان پس از آن همه اعتراض حتی خمی بر ابروی خویش نیاورد، حالا نوبت به اتمام قراردادها و پرواز بدون قرارداد در ماهان رسید، امروز ۴ تیرماه، و درست ۴ روزه که کلیه همکاران بدون قرارداد دارن میرن پرواز، و تبعات غیرقانونی بودن اینکار رو نمیدونم چه کسی به عهده خواهد گرفت، امیدوارم هیچ اتفاقی نیفته. فاجعه است، کجای دنیا سراغ دارید که کارمندی بدون داشتن قرارداد کاری برای شرکتی به بزرگی ماهان کار کنه؟

 • یک ماهانی 0 0

  زحمات بی دریغ واحد باسواد و کارازموده ی برنامه نویسی فراموش نشود که در پارتی بازی و عاجز کردن مهمانداران بی کس بر اثر خستگی مفرط ناشی از برنامه نویسی نادرست، سنگ تمام گذاشته اند. البته تا وقتی که هر کسی مشکل کلیوی پیدا می کند و یا باردار می شود سر از این واحد محترم زحمت کش در میاورد، نمی توان انتظاری بیش ازین داشت!

 • مهماندار ماهان 0 0

  اگر در همین مدت که ما بدون قرارداد پرواز می کنیم، اتفاقی برایمان بیافتد، تکلیفمان چیست آیا؟؟!

 • مهماندار الکیه ۳۴۰ 0 0

  خیلی خنده داره واقعا. یه سریمون۱سال و نیمه داریم مثل مهماندارای تازه وارد فقط با ۷۴۷ های داغون پرواز داخلی میریم اسمشم هست آپ گرید شدیم. اونوقت مهماندارای تازه وارد خیلی شیک پروازای خارجی میرن حقوقشونم اندازه ماست که ۶ساله پرواز میکنیم. حالا تعدادی از ماهارو فرستادن ۳۴۰ که خیلیم به نفعشون هست. اما بقیمون رو هم فرستادن کلاس ۳۴۰ اما میگن شما جزء ۳۴۰ نیستید فقط فرستادیمتون که در مواقع نیاز ازتون استفاده کنیم. ما شدیم بازیچه این وسط. هروقت خواستن به ما پرواز بدن با۳۴۰ هروقت خواستن نه. اقامتی دلاری هم نمیریم. این کارو کردن که مدعی نباشیم اگه ۳۴۰ هستیم پس چرا مثل بقیه هفته ای ۱دونه اقامتی نمیریم. فکر کردیم مدیریت مهماندارا عوض بشه اوضاع بهتر بشه اما برعکس از وقتی خانم راسخ اومده فقط دوستای خودش رو و مهماندارایی که قبلا باهاشون ست بوده رو آورده روی کار دوره خودش جمع کرده. نا گفته نمونه ۲.۳تا از سرگروه ها هم که نماینده های شخصی آقای مهرپوریان هستند و همیشه از اتاق ایشون راضی میان بیرون الانم شدن معلم سرویس. الانم که بدون قرارداد پرواز میریم و معلوم نیست بیمه و سنوات و حق و حقوقمون چجوری حساب میشه

 • رها 0 0

  تاوقتى ادماى نالایقى مثل دکترفتوت میان میشن مشاوره مدیرعامل وضع ازین بهترنمیشه,

 • پیمان 0 0

  به اسم تحریم کارکنان حمل و نقل هوایی ایران بدبخت و مضحکۀ عام و خاص شده اند خدا به داد همه برسد.

 • مهماندار 0 0

  باسلام من نظرات رو خوندم فکر میکنم باید[…] را بیخیال شد و مواظب مدیران[…] بود به جاهای دیگه نفوذ نکنند.

 • مهرداد 0 0

  باز خوبه درد این مهماندارا، رسانه ای میشه! خوبه همینجا یادی کنیم از پرسنل زحمت کش " خدمات فرودگاهیِ " شرکت هواپیمایی محبوب، که بعضا نصف این دوستانِ مهماندار هم حقوق و مزایا ندارن و صداشونم به گوش هیچ رسانه ای نمیرسه!

 • مهرداد 0 0

  دوست مهمانداری که عنوان میکنی پرسنل زمینی شرکت از عید و تعطیلاتشون لذت میبرن. نمیدونم منظورت از پرسنل زمینی کدوم پرسنل زمینی ان؟! پرسنل اداری دفاتر شهر رو میگی یا پرسنل فرودگاهی؟ باید خدمتت عرض کنم پرسنل فرودگاهی هم دقیقا مثل شما همکارای پروازی وضعیت کاریشون به صورت شیفتی هست و اونها هم نه عید دارن و نه روز تعطیل … اونها هم مثل شما تحصیل کردن و در زمینه کاری خودشون تبحر دارن … و در خیلی از موارد حقوق و مزایاشون از شما به مراتب کمتره!!!

 • unknown 0 0

  ای بابا هم چین میگین مهماندارا فوق لیسانسو لیسانس دادن انگار دارین چه کار شاقی تو هواپیما میکنیین دیگه از passenger جماعت پذیرایی کردن این حرفارو نداره خب تویی که فوق لیسانس داری نمیرفتی مهمانداری

  • سرمهماندار 0 0

   جناب آقای ناشناس، شما و امثال شما بهتره اظهار نظر نکنید و در دنیای خود باشید، چون شما بدلیل عدم آگاهی و یا خودبزرگ بینی شایسته ی اظهار نظر در مورد مهمانداران محترم نیستید و توصیه میشود یا در عالم کوچک خود باقی بمانید و یا زحمت بکشید مقداری در مورد کار مهمانداری تحقیق کنید و بی حساب و ناآگاهانه اظهارنظر نکنید. اینجا جای شما نیست.

 • سمیرا 0 0

  سلام دوستان. من علاقه خاصی به این شغل دارم و تصمیم دارم سال بعد تو آزمونش شرکت کنم. ممنون میشم. با گفتن جزییات شرایط این شغل و سختیاش راهنماییم کنید. این هم ایملم هستش Samira _ minayi _ ۷۳ @ yahoo. com

 • Mohsen 0 0

  من در نیرو هوایی بنا به شغل و ماموریت زیاد میرفتم، هیچ وقت با هواپیمای رایگان ارتش سفر نکردم وزمینی میرفتم. چرا چون جرات سوار شدن به این آهن قراضه های بالای۳۰تا۴۰ سال عمر را نداشتم. وحالا که مشکلات شما رو میشنوم واقعا به شما حق میدم چرا که هر روز باید برای گذران زندگی روی زمین نباشید. آن هم با دستمزد کم و این هواپیما های پوکیده. ان شاا... مشکلات شما هم حل بشود.

 • رضا 0 0

  آقای عرب نژاد کجایی؟ نزدیک پنج سال است که به من حقوق می دهی اما اگر بیرون هواپیما ببینمت، نمی شناسمت.

 • نازی 0 0

  سلام چرا حرف دل مهمانداران را رسیدگی نمی کنید با ما مثل یک برده رفتار می کنند

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین