آغاز طرح رصد پیش فروش بلیت اتوبوس بین شهری از ابتدای تیرماه امسال

از ابتدای تیرماه امسال طرحی را با عنوان رصد پیش فروش بلیت آغاز کرده ایم. بر این اساس با شرکت هایی که برنامه عادی روزمره را نمی توانند انجام دهند حتما برخورد جدی می کنیم.

تین نیوز

از ابتدای تیرماه امسال طرحی را با عنوان رصد پیش فروش بلیت آغاز کرده ایم. بر این اساس با شرکت هایی که برنامه عادی روزمره را نمی توانند انجام دهند حتما برخورد جدی می کنیم.

به گزارش تین نیوز به نقل از تسنیم، مقام مسئول سازمان راهداری  با بیان این مطلب گفت: تا ایام اربعین ۱۰۰۰ اتوبوس وارد کشور می شود.

مهدی قلی زاده رئیس اداره حمل و نقل مسافر راهداری استان تهران  اظهار کرد: با پیگیری های صورت گرفته حداکثر تاخیر حرکت اتوبوس ها در زمان حاضر به 15 دقیقه رسیده است. سال گذشته این تاخیر به طور میانگین 30 دقیقه (بین 20 تا 40 دقیقه) بود.

وی افزود: تاخیر در حرکت اتوبوس ها دلایل مختلفی دارد؛ یکی از مسائل نظارت بر عملکرد شرکت هاست. یکی دیگر از دلایل بروز این تاخیر شرایط خاص ترافیکی شهر تهران است. مسافرانی که بلیت را به صورت اینترنتی خریداری می کنند ترافیک سطح شهر را به درستی محاسبه نمی کنند.

وی  ادامه داد: به جای این که نیم ساعت قبل از سفر در پایانه حضور داشته باشند گاهی اوقات همزمان با سفر یا چند دقیقه پس از زمان سفر خود را به ترمینال می رسانند. به همین دلیل با شرکت تماس گرفته و می خواهند چند دقیقه تا رسیدن آنها در حرکت اتوبوس صبر کنند.

رئیس اداره حمل و نقل مسافر راهداری استان تهران بیان کرد: تلاش کرده ایم با اطلاع رسانی به مردم و کم کردن تشریفات صدور وضعیت زمان تاخیر را کاهش دهیم از سوی دیگر مباحث فنی را به زمان قبل از حرکت اتوبوس ها موکول کرده ایم تا چنانچه موضوعی وجود داشته باشد بتوان سریع تر برای آن چاره جویی کرد یا این که سرویس را جایگزین کنیم.

قلی زاده در خصوص وضعیت بلیت اتوبوس با توجه به افزایش تقاضا برای سفر همزمان با فرا رسیدن فصل تابستان و کمبودهای موجود در این بخش به ویژه به سمت برخی شهرهای غربی کشور گفت: اگر موضوع مرز مهران باشد به دلیل این که زائران امام حسین (ع) عمدتا به صورت هیئتی سفر می کنند. برای مهران یک تا 2 سرویس عادی روزانه داریم چراکه شهری نیست که سفر مردم آن بیشتر از این باشد.

وی تاکید کرد: برای شهر ایلام روزانه 15 تا 20 بسته به تقاضا توسط شرکت های مختلف سرویس داریم. الان همزمان بحث فصل تابستان را داریم تعداد تقاضا برای سفر گروهی عتبات عالیات اضافه شده است. ناوگانی که بین تهران و ایلام فعال هستند به صورت دربستی به مردم خدمت ارائه می دهند. در هر حال همزمانی با سفرهای تابستانی و کمبود ناوگان باعث شده عرضه بلیت کاهش یافته است.

وی با بیان این که مردم باید برنامه ریزی شده تر سفرهای خود را انجام دهند در پاسخ به این پرسش که سازمان راهداری در این زمینه چه برنامه ای دارد، اظهار کرد: در این زمینه پروتکل هایی داریم؛ اخیرا معاون حمل و نقل سازمان راهداری ابلاغیه محکم و جدیدی درباره این که سرویس ها باید به صورت ماهانه در واحدهای فروش الکترونیکی باشد، به شرکت های حمل و نقل داشت.

وی ادامه داد: از سوی دیگر به صورت خاص از ابتدای تیرماه امسال طرحی را با عنوان رصد پیش فروش بلیت آغاز کرده ایم. بر این اساس با شرکت هایی که برنامه عادی روزمره را نمی توانند انجام دهند حتما برخورد جدی می کنیم.

رئیس اداره حمل و نقل مسافر راهداری استان تهران در پاسخ به این پرسش که چه برخوردی با چنین شرکت هایی دارید، اضافه کرد: این تخلف به کمیسیون ماده 12 ارجاع می شود وبر اساس ضوابط و مقررات موجود با توجه به سابقه تخلف با شرکت ها از مرحله جریمه، تعطیلی موقت یا تعطیلی دائم، برخورد می شود.

قلی زاده در پاسخ به این پرسش که در زمان حاضر چه تعداد اتوبوس در ناوگان حمل و نقل پایانه های استان تهران فعال است، اظهار کرد: هم اکنون حدود 2200 دستگاه اتوبوس فعال داریم که به تمام مناطق کشور خدمات رسانی می کنند. این در حالی است که مالکیت در تهران به این اندازه نیست و از استان های دیگر به تهران می آیند.

وی بیان کرد: با توجه به این که طی 5 سال اخیر به دلیل محدودیت های موجود عرضه ناوگان نداشته ایم محدودیتی در ارائه صندلی داریم. در تلاشیم با برنامه ریزی بیشتر این محدودیت و کمبود را جبران کنیم.

وی یادآور شد: برای تهیه بلیت در روزهای عادی سال مشکلی نداریم، تنها در ایام خاص یا تعطیلی ممکن است با محدودیت عرضه مواجه شویم.

مقام مسئول سازمان راهداری در پاسخ به این پرسش که آیا برای پاسخگویی به تقاضا در ایام اربعین برنامه ریزی از سوی سازمان راهداری صورت گرفته است، اظهار کرد: برای آن که بتوانیم به تقاضا اربعین پاسخ دهیم در یک بازه 25 روزه (25 مرداد تا 20 شهریور) از ظرفیت موجود استفاده می کنیم. خوشبختانه اخیراً هیئت دولت واردات 2000 دستگاه اتوبوس را مصوب کرده است.

قلی زاده توضیح داد: دولت به وزارت راه و شهرسازی مجوز داده تا این تعداد اتوبوس را برای ایام اربعین حسینی وارد کشور شود. کارهای اداری واردات اتوبوس به سرعت توسط سازمان راهداری پیگیری و مطابق ضوابط و شرایط اعلام شده بین شرکت های مسافری و رانندگان دارای شرایط تقسیم شد.

وی با بیان این که کارهای اداری این بخش (تقسیم بندی) انجام شده است، گفت: سهمیه هر شخص اعم از راننده و شرکت های حمل و نقل در سطح کشور تعیین و به آنها ابلاغ شده است. از طریق سازمان راهداری اطلاعات به صورت متمرکز به وزارت صنعت اعلام شده تا پیگیری های بعدی از جمله ثبت سفارش، خرید ناوگان و ترخیص ناوگان انجام شود.

وی افزود: امیدواریم با کمک دستگاه های دیگر 50 درصد این ناوگان یعنی حدود 1000 دستگاه اتوبوس برای ایام اربعین وارد کشور شود.

وی در پاسخ به این پرسش که کشور مبداء این اتوبوس ها مشخص است و این که برای واردات قرار است ارز تخصیص یابد، تصریح کرد: در مصوبه دولت به بحث موضوع ارز اشاره نشده است، با توجه به این که تا کنون واردات ممنوع بوده به صورت خاص اجازه واردات 2000 اتوبوس را داده اند.

وی ادامه داد: مطابق مصوبه سقف سنی این ناوگان تا 5 سال ساخت است و باید استانداردهای سازمان استاندارد در ورود این اتوبوس ها رعایت شود.

به گزارش تسنیم، نیمه ماه گذشته مخبر معاون اول رئیس جمهوری تصویبنامه ثبت سفارش واردات 2000 دستگاه اتوبوس برای ارائه خدمات بهینه به مسافرین اربعین حسینی را به شرح زیر ابلاغ کرده بود؛

«به منظور توسعه حمل و نقل عمومی مسافر، تنظیم بازار و ارائه خدمات بهینه به زائرین و مسافرین اربعین حسینی به وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه داده می شود با تایید و تشخیص سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نسبت به ثبت سفارش  واردات 2 هزار (2000) دستگاه اتوبوس برون شهری با عمر کمتر از 5 سال و تایید تامین قطعات وجود شبکه خدمات پس از فروش و معاینه فنی توسط وزارت صنعت معدن و تجارت بر اساس استاندارد کارخانه سازنده در زمان ساخت خودرو اقدام کند.

وزارت راه و شهرسازی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای مجاز است به منظور ایجاد انگیزه و تسریع در فرآیند واردات از محل منابع داخلی خود در قالب وجوه اداره  شده موضوع بند (ت) ماده (30) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور -1395- یارانه سود و تسهیلات بانکی را پرداخت کند.

سود بازرگانی هرگونه واردات اتوبوس که با تایید وزارت کشور جهت جابجایی مسافرین اربعین حسینی استفاده می شود مشمول پنجاه  درصد (50%) تخفیف است. دستور العمل نحوه اجرای این بند توسط وزارت کشور و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه و ابلاغ می شود.»

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.