بازار ایران هر روز کوچک تر می شود/ تداوم ناتراز تجاری در سال ۱۴۰۳

نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: سیاست های بانک مرکزی هزینه تولید و صادرات را در کشور بالا برده است.

بازار ایران هر روز کوچک تر می شود/ تداوم ناتراز تجاری در سال ۱۴۰۳
تین نیوز

نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: سیاست های بانک مرکزی هزینه تولید و صادرات را در کشور بالا برده است. این در حالیست که به طور معمول دولت ها در تلاش برای کاهش هزینه های تولید هستند تا هزینه تمام شده کالاها پایین بیاید و مشوق هایی برای صادرکنندگان قرار می دهند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایلنا، مهرداد اکبریان، نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران درباره آنچه به منفی شدن تراز تجاری کشور در سال 1402 انجامید گفت: به نظر می رسد دولت سیاستی پنهان برای ستیز با صادرات غیرنفتی پیش گرفته و سیاست های ارزی بانک مرکزی نیز در راستای همین امر اتخاذ شده است.

اکبریان افزود: سیاست های بانک مرکزی هزینه تولید و صادرات را در کشور بالا برده است این در حالیست که به طور معمول دولت ها در تلاش برای کاهش هزینه های تولید هستند تا هزینه تمام شده کالاها پایین بیاید و مشوق هایی برای صادرکنندگان قرار می دهند.

نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران اضافه کرد: در زنجیره فولاد از ابتدای زنجیره و استخراج سنگ آهن از معادن موضوعاتی مانند حقوق دولتی و صدور بخش نامه هایی که هزینه های مضاعفی را به معدن داران تحمیل می کند تا حذف سوبسیدها در دیگر حلقه های زنجیره مشکلاتی است که تولیدکنندگان با آنها دست به گریبانند البته ما استقبال می کنیم که دولت سوبسیدهای تولید را حذف کند اما اموری مانند قیمت گذاری دستوری و سرکوب کردن قیمت ها را کنار بگذارد. اما دولت هم سوبسیدها را حذف کرده و هم در امور یادشده دخالت می کند و مجموع این اوامر حاشیه سود تولیدکننده را کاهش می دهد

اکبریان تصریح کرد: بازار ایران هر روز در حال کوچک تر شدن است؛ در داخل کشور طرح های عمرانی مسکوت مانده، بازار مسکن رونقی ندارد و صنعت خودرو درگیر مصائب خود است.  

وی ادامه داد: همچنین سیاست های خارجی به گونه ای اتخاذ شده که صادرات یا ممکن نیست و یا با قیمت های واقعی میسر نمی شود و صادرکنندگان ایرانی در زنجیره فولاد مجبور هستند محصولات خود را با قیمت هایی دست کم 20 درصد پایین تر از قیمت واقعی در بازار جهانی عرضه کنند تا بتوانند حضور خود را در این بازارها حفظ کنند. البته این موضوع به زنجیره فولاد محدود نمی شود حتی نفت ایران هم در بازارهای جهانی زیر قیمت واقعی فروخته می شود.

نائب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران خاطرنشان کرد: امروز بانک مرکزی صادرکنندگان را وادار می کند تمام ارز خود را با قیمت نیمایی تحویل دهند در حالی که قیمت نیمایی و قیمت ارز در بازار آزاد تفاوت زیادی دارد و همه هزینه های زندگی مردم ایران بر مبنای قیمت دلار در بازار آزاد قرار گرفته و سال هاست که تولید ایران از چندنرخی بودن ارز متضرر شده است.

وی همچنین گفت: وظیفه دولت ثروت سازی است نه کنترل تولیدکننده و صادرکننده و موضوع تنظیم بازار در رده های بعدی قرار می گیرد با این حال دولت تاکنون برای ثروت سازی چه کرده است؟

اکبریان افزود: با تداوم این رویه ناترازی تجاری ایران در سال 1403 از سال 1402 نیز بیشتر خواهد شد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.