| کد خبر: 224553 |

مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه در بخشنامه‌ای به گمرکات کشور اعلام کرد به منظور تعیین تکلیف خودروهای موجود در بنادر و گمرکات از حیث پایان مهلت نگهداری و شمول احتمالی بامقررات متروکه اقدام کنند.

تین نیوز

مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه در بخشنامه‌ای به گمرکات کشور اعلام کرد به منظور تعیین تکلیف خودروهای موجود در بنادر و گمرکات از حیث پایان مهلت نگهداری و شمول احتمالی بامقررات متروکه اقدام کنند.

به گزارش تین نیوز به نقل از دنیای اقتصاد، از تیرماه ۹۷ همزمان با ممنوعیت واردات خودرو به کشور تعداد ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودرو در گمرکات، مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی دپو شدند. دولت طی بخشنامه‌ای در دی ماه همان سال رای به خروج خودروهایی که مشکلاتی از قبیل ثبت‌سفارش و همچنین توقیف مرجع قضایی ندارند، داد. این بخشنامه دولت در مجموع در چهار مرحله تمدید شد. در پایان مرحله سوم در مجموع از ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودروی دپویی، تعداد ۷ هزار و ۱۵۳ دستگاه خودرو ترخیص شدند اما همچنان تعداد ۵ هزار و ۱۰۸ دستگاه خودرو در گمرک مانده بود.

بنابراین به نظر می‌رسد با توجه به پایان مهلت ترخیص خودروهای دپویی در گمرکات کشور، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بالاخره گمرک نسبت به متروکه اعلام کردن خودروهایی که به هر دلیل تا پایان مهلت تعیین شده ترخیص نشده‌اند و سپردن این خودروها به سازمان اموال تملیکی رای داده است.

بخشنامه دولت برای این خودروها یک بار دیگر تا پایان وقت اداری روز ۲۶ شهریورماه سال جاری تمدید شد. در مرحله چهارم تمدید این بخشنامه از مجموع ۵ هزار و ۱۰۸ دستگاه خودروی دپویی، تعداد ۲ هزار و ۳۲۵ دستگاه خودرو امکان ترخیص یافتند اما ۲ هزار و ۷۸۳ دستگاه خودرو که با چالش‌هایی از قبیل ثبت‌سفارش غیر‌قانونی، توقیف با دستور مرجع قضایی، تولید شده در ایالات‌متحده آمریکا و حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی روبه‌رو بودند، امکان ترخیص نیافتند. حال این سوال مطرح است که تمام این ۲ هزار و ۷۸۳ دستگاه خودرو با بخشنامه‌ای که از سوی مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه صادر شده است باید متروکه شده و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گیرند؟

در این ارتباط مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان  می‌گوید که این بخشنامه در ارتباط با خودروهایی که با دستور مرجع قضایی توقیف شده‌اند، صادق نیست.

دبیر انجمن واردکنندگان ادامه می‌دهد: خودروهایی که با دستور قضایی در گمرکات کشور توقیف شده‌اند تا زمان تعیین تکلیف از سوی مرجع قضایی باید در گمرکات باقی بمانند و علی القاعده امکان متروکه اعلام شدن آنها وجود ندارد.

آن طور که دادفر می‌گوید: خودروهایی که ذیل بخشنامه جدید  مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه باید متروکه اعلام شده و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گیرند شامل خودروهای ساخت ایالات‌متحده آمریکا، دارای حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، دارای ثبت‌سفارش غیر‌قانونی و نیز خودروهایی که به هر دلیل تا پایان مهلت قانونی دولت در ۲۶ شهریورماه سال جاری از سوی صاحبان آنها ترخیص نشده، می‌شوند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین