| کد خبر: 197747 |

گردهمایی مدیران نفتی برای جذب سرمایه‌گذاری؛

سرمایه‌گذاری، اشتغال‌زایی بالایی به همراه دارد. سهمیه کارت جایگاه‌داران کاهش یافت تا استفاده از کارت سوخت شخصی بیشتر مورد توجه افراد قرار گیرد.

تین نیوز

سهمیه کارت جایگاه‌داران کاهش یافت تا استفاده از کارت سوخت شخصی بیشتر مورد توجه افراد قرار گیرد.

به گزارش تین ینوز به نقل از اعتماد، بیژن زنگنه، وزیر نفت در حاشیه پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو ضمن اشاره به موضوع کاهش سهمیه کارت سوخت جایگاه‌داران گفت:«امکان دارد میزان سهمیه کارت سوخت جایگاه‌داران باز هم کاهش یابد لذا لازم است تا تمام خودروها از کارت سوخت شخصی خودشان استفاده کنند.»

وزیر نفت در این همایش ضمن اشاره به این موضوع که منابع مالی صندوق توسعه ملی برای پیشبرد اهداف صنعت نفت و گاز کافی نیست از لزوم حضور بخش خصوصی در این صنعت نیز سخن گفت.

محمدرضا باهنر، نماینده مجلس نیز در این کنگره حضور داشت و به ایراد انتقاداتی در خصوص نبود رگولاتوری در اقتصاد کشور پرداخت. باهنر معتقد است در حال حاضر 500 تا 600 هزار میلیارد تومان بنگاه آماده فروش است و خریدار آن نیز وجود دارد اما ترس برای واگذاری آنها وجود دارد چراکه در حال حاضر هم رییس سابق سازمان خصوصی‌سازی و هم خریداران و فروشندگان در زندان هستند. نتیجه این امر عدم ورود بخش خصوصی به خریدوفروش بنگاه‌ها می‌شود.

این کنگره که با موضوع آینده‌نگری فضای کسب‌وکار در صنایع نفت و نیرو ایران با محوریت بخش خصوصی از صبح دیروز آغاز به کار کرد امروز به پایان می‌رسد.

بابک زنجانی‌سنج نداریم

چندی پیش وزیر نفت اعلام کرد، شرکت چینی cnpc به طور کامل از پروژه توسعه فاز 11 پارس جنوبی کنار گذاشته شد. هر چند او تاکید کرد عدم همکاری با این شرکت در فضایی دوستانه و با توفق طرفین بوده چراکه شرایط تحریم اجازه همکاری را نمی‌دهد.

زنگنه در آیین افتتاحیه این کنگره ضمن اشاره به این موضوع که بعد از چند سال عملیات توسعه تنها فاز باقی مانده از پارس جنوبی از امسال آغاز می‌شود، گفت:«وضع ما در فازهای میدان گازی پارس جنوبی بسیار خوب است. تا آخر سال روزانه حدود ۷۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین از این فازها وارد شبکه خواهیم کرد.»

بخش دیگری از سخنان زنگنه به وجود تغییرات غیرقابل پیش‌بینی در جغرافیای نفت اختصاص داشت. او معتقد است با وجود مشکلات بسیاری که پیش روی صنعت و بازار نفت وجود دارد اما همچنان این بازار غیرقابل پیش‌بینی است.

وزیر نفت در این خصوص ادامه داد:«با این همه همچنان ظرفیت‌های بسیار مهم و فوق‌العاده‌ای در حوزه کشورهای خلیج فارس و تولیدکنندگان سنتی برای توسعه و تحرک وجود دارد و نفت کماکان با آن معنای واقعی‌اش می‌تواند محرک و پیشران اقتصاد ایران باشد.»

وزیر نفت یکی از عرصه‌های حضور بخش خصوصی در صنعت نفت را فعالیت‌های پیمانکاری عنوان کرد و در این خصوص گفت:«هم‌اکنون پیمانکاران EPC در صنعت نفت در حال گرفتن نقش قالب هستند زیرا با توجه به نظام اجرایی نفت که نمی‌خواهد کار امانی انجام دهد و کارها را کوچک کند و حتی عملیات نگهداشت تولید را هم که اقدامی بود که همیشه به صورت امانی انجام می‌شد و چند پیمانکار با هم کار می‌کردند هم‌اکنون این نظام یک نظام EPC/EPD است که همه کارها را یک پیمانکار از آغاز زنجیره تا انتها انجام می‌دهد و پرداخت هم تابع تولید است نه فقط تابع پیشرفت فیزیکی طرح.»

هر چند او در بخش دیگری از سخنان خود به 3 عامل «توانمندی و ساختار مدیریتی مناسب»، «توانمندی فناوری و تعامل» و «سرمایه کافی و توانمندی برای تجهیز منابع مالی از بازارهای پولی و سرمایه» به عنوان ابزارهای بخش خصوصی برای حضور در بخش صنعت اشاره کرد.

زنگنه از زمان روی کار آمدنش در وزارت نفت تاکنون در اکثر نشست‌ها و محفل‌های صنعت نفت از لزوم مبارزه با بابک زنجانی‌ها و پس‌گیری پول نفت از او تاکید کرد. در این کنگره او ضمن یادآوری این موضوع که در شرایط تحریم باید پول برای جابه‌جایی محموله‌های نفتی وجود داشته باشد، گفت:«فردی که می‌خواهد محموله نفتی ببرد باید منابع کافی برای آن داشته باشد تا ابتدا پول محموله نفتی را بدهد.

ما بابک زنجانی‌سنجی نداریم و حداقل پول مورد نیاز برای یک محموله نفتی ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار است به چه اطمینانی باید منابع نفتی را قبل از پرداخت وجه به شخص تحویل داد؟» تقریبا تمام مسوولان کشور به این موضوع اذعان دارند که تحریم‌های فعلی از تحریم ابتدای دهه 90 سخت‌تر است. به همین دلیل عایدی‌های نفتی که وارد کشور می‌شود بسیار کمتر از سال‌های گذشته است. کاهش قیمت هر بشکه نفت نیز به سخت‌تر شدن شرایط فعلی دامن زده است.

زنگنه ضمن اشاره به این موضوع که باید برای هر واحد پول کشور برنامه داشت و آن را به نحو احسن خرج کرد، گفت:«اکنون در شرایط دشواری قرار داریم بنابراین باید از ابتکارهای خود برای استفاده بهینه از پول بهره ببریم.» وزیر نفت معتقد است با وجود شرایط سخت مالی در کشور‌ اما توانسته‌ایم کارهای بزرگی را در بخش پتروشیمی‌، نفت و گاز انجام دهیم.

بنگاهی برای سرمایه‌گذاران پاک ایجاد کنید

محمدرضا باهنر نیز در بخش‌هایی از سخنرانی خود از اهمیت ریل‌گذاری در استفاده از ظرفیت‌های پیشرفت در صنعت نفت گفت. او معتقد است، ریل‌گذاری باعث می‌شود با دغدغه کمتر از پیچ و خم‌های نظام‌های بروکراسی نفت کشور بگذریم.

بخش دیگری از سخنان مشاور رییس مجلس در خصوص تنوع محصولات در صنعت نفت بود که در این خصوص گفت:«هر چند که دنیا به دنبال تنوع محصولات نفتی است در ایران تنها می‌خواهیم فروشنده خوبی باشیم و با هر تحریم هم دچار گرفتاری‌های عظیمی می‌شویم هر چند که اقداماتی نیز انجام شده اما کافی نیست.»

نکته دیگری که این نماینده به آن اشاره کرد، کوچک بودن سهم نفت از اقتصاد بود. طبق گفته‌های باهنر در حوزه نفت فقط خام‌فروشی صورت می‌گیرد و اقدامات انجام گرفته در آن تنها به فروش 5/2 تا 3 میلیون بشکه نفت کافی است.

باهنر با بیان اینکه ذخایر نفتی امروز به ۷۵۰ میلیارد بشکه می‌رسد، گفت: اگر استحصال یک درصد از این میزان ذخایر نفتی را افزایش دهیم به ۷.۵ میلیارد بشکه نفت بیشتر دسترسی پیدا می‌کنیم و این اقدام می‌تواند، اقتصاد ایران را متحول کند. مشاور رییس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود‌ عنوان کرد که گزارشات میزان فروش محصولات پتروشیمی را قبول ندارد و در توضیح ادعای خود افزود:«تولیدات محصولات پتروشیمی باید افزایش یابند هر چند ادعا می‌کنند، فروش محصولات پتروشیمی افزایش یافته اما بسیاری از آنها نزدیک به خام‌فروشی است و بخشی هم اساسا محصول تعریف نمی‌شود و همان خام‌فروشی هستند.»

او با تاکید بر اینکه متاسفانه برای سرمایه‌های خرد در کشور هیچ فکری نمی‌شد، گفت: چه راستی‌ها، چه چپی‌ها، چه اصولگراها و چه اصلاح‌طلبان هنوز رسوبات تفکرات کمونیستی دارند و در دولت و حکومت هم چنین تفکری وجود دارد و این تفکرات اجازه برخی از اتفاقات اقتصادی را نمی‌دهد و نگران این هستند که امپراتوری برخی‌ها گسترش یابد.

او در خصوص فضای فسادآلود کشور و لزوم توجه به سرمایه‌داران پاک نیز پیشنهادی ارایه کرد:«به آقای رییسی گفتم همان ‌طور که آنهایی که می‌خورند و می‌برند را می‌گیرد، بنگاه یا قرارگاهی برای سرمایه‌ و سرمایه‌گذاران پاک ایجاد کند.»

سرمایه‌گذاری، اشتغال‌زایی بالایی به همراه دارد

از دیگر سخنرانان این کنگره غلامرضا منوچهری، مدیرعامل O1 بود. او ضمن بیان این موضوع که دنیا در آستانه تحول عمده در بخش انرژی است از لزوم شناخت این تحولات توسط کشور سخن گفت. منوچهری نیز مانند دیگر سخنرانان این کنگره بر توجه به سرمایه‌گذاری در صنعت نفت تاکید کرد. به گفته او سرمایه‌گذاری می‌تواند اشتغال‌زایی قابل توجهی را با خود به همراه داشته باشد. او در این خصوص ادامه داد:«در شرایط فعلی باید فضای رقابتی در کشور فراهم شود و اگر به سیاست‌های کلی نظام در بخش انرژی نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که در سیر طبیعی انرژی در دنیا جایگاه کشور ما در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پیش‌بینی‌های مناسبی شده که باید در همین راستا حرکت کنیم.»

اوراق نفتی برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای صنعت نفت

مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم در این کنگره حضور داشت که در حاشیه آن و در جمع خبرنگاران به مسائل مختلفی همچون انتشار اوراق نفتی برای جذب نقدینگی و پیشبرد اهداف توسعه‌ای صنعت نفت پرداخت. به گفته او سازمان بورس در این راه به کمک وزارت نفت و بخش‌های مختلف اقتصادی می‌آید. به گفته کرباسیان قرار است این اوراق به صورت اوراق منفعت و اوراق سلف منتشر شود که صندوق پروژه هم ممکن است، انتشار آن را در دست گیرد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: روزنامه اعتماد

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین