| کد خبر: 221858 |

شرکت هواپیمایی قطرایرویز پیش از این، فقط در چهار شهر تعدادی آزمایشگاه ثالث را برای انجام تست کرونا مسافران خود در ایران معرفی کرده بود که موجب بروز مشکلاتی شده بود اما به تازگی رویه این شرکت در این باره تغییر کرده است.

تین نیوز

شرکت هواپیمایی قطرایرویز پیش از این، فقط در چهار شهر تعدادی آزمایشگاه ثالث را برای انجام تست کرونا مسافران خود در ایران معرفی کرده بود که موجب بروز مشکلاتی شده بود اما به تازگی رویه این شرکت در این باره تغییر کرده است.

به گزارش تین نیوز به نقل از فارس، گزارشی در سامانه سوت زنی خبرگزاری توسط مخاطبان این رسانه ‌ثبت شده است مبنی بر اینکه شرکت هواپیمایی قطر به منظور دریافت مسافر از مبدا ایران و به منظور افزایش ایمنی ایرلاین خود در برابر ویروس کرونا، قوانین سختگیرانه‌تری را برای مسافران در نظر گرفته است.

* محدودیت‌های سختگیرانه قطرایرویز برای مسافران ایرانی در آزمایش کرونا

در این گزارش و طبق گفته مسافران، این شرکت هواپیمایی با مشخص کردن تعدادی آزمایشگاه محدود در چهار شهر تهران، مشهد، اصفهان و شیراز به منظور انجام تست کرونا برای مسافران خود پیش از پروازهایی که از فرودگاه امام خمینی(ره) انجام می‌‌شود را در نظر گرفته است که همین موضوع خود می‌تواند مشکلات بسیاری را ایجاد کند.

در پست الکترونیکی که برای مسافران پروازهای این شرکت‌ هواپیمایی ارسال شده است چنین متنی آمده است: «از تاریخ ٢٣ مرداد ١٣٩٩، مسافران شرکت هواپیمایی قطر که از مبدا ایران قصد سفر دارند، باید نسبت به انجام تست RT-PCR  کووید-١٩ اقدام و در زمان پذیرش در فرودگاه نتیجه منفی آزمایش را ارائه دهند، زمان انجام تست باید در بازه زمانی ٧٢ ساعت قبل از پرواز باشد، ضرورت دارد آزمایش مذکور‌ در یکی از آزمایشگاه‌های اعلام شده توسط قطر ایرویز در تهران˓ مشهد˓ شیراز و اصفهان انجام پذیرد. برای اطلاع بیشتر به سایت https://www.qatarairways.com/en/travel-alerts/COVID-19-update.html مراجعه کنید؛ لازم به ذکر است که کودکان زیر 12 سال در صورتی که همراه بزرگسالی سفر می‌کنند که تست بزرگسال منفی است، نیازی به انجام تست ندارند».

* اعمال شیوه‌نامه‌‌های بهداشتی مقابله با کرونا در پروازهای ایران

با شیوع ویروس کرونا از سال گذشته در جهان، بسیاری از کسب‌و‌کارها آسیب دیدند در این میان بیشترین آسیب کرونا به بخش حمل و نقل و گردشگری بود اما در راستای کاهش زیان این ویروس وزارت ببهداشت کشورها تصمیم گرفتند در راستای جلوگیری از ضرر و زیان شرکت‌های هواپیمایی، انجام پروازهای بین‌المللی را منوط به انجام تست PCR برای مسافران کنند و هر کشور با توجه به میزان سختگیری قوانین وزارت بهداشت خود، قوانینی را در این حوزه تعیین و اعمال کرد.

در این میان کشور ما نیز در راستای جلوگیری از شیوع این ویروس شیوه‌نامه‌هایی را تعیین و ابلاغ کرد، البته طبق گفته مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و همچنین رئیس سابق سازمان هواپیمایی، با شیوع ویروس کرونا در کشور چین، در ایران از اوایل بهمن‌ماه جلساتی برای آمادگی در حوزه مقابله با ورود این ویروس به کشور،‌ برگز‌ار و تمهیداتی اندیشیده شد.

* ابهام در عملکرد شرکت قطرایرویز بابت تعیین آزمایشگاه‌های مشخص تست کرونا

بنابراین گزارش در پی اعمال فشارهای مضاعف شرکت هواپیمایی قطرایرویز برای پذیرش مسافران ایرانی در پروازهای خود، این مسأله مطرح می‌شود که چرا با وجود ‌فعالیت آزمایشگاه‌های مورد تایید ‌وزارت بهداشت ایران، یک شرکت هواپیمایی خارجی آزمایشگاه‌های ثالثی را برای این امر در نظر بگیرد و در عمل این موضوع را به ذهن‌ها متباتر سازد که سیستم سلامت کشور توانایی لازم را در جهت بررسی دقیق مسافران ندارد.

از سوی دیگر ایجاد چنین ساز و کاری برای تست کرونا‌ مسافران و انتخاب آزمایشگاه‌های ثالث برای انجام معاینات که طبیعتا کنترل‌های لازمی را که ستاد ملی مبارزه با کرونا برای آزمایشگاه‌های خاص خود در نظر گرفته، ندارند، نه تنها خود ممکن است عاملی برای افزا‌یش احتمال گسترش و انتقال ویروس باشد بلکه همین موضوع احتمال تبانی با آزمایشگاه‌های مربوط را هم بالا می‌برد.

‌* قطرایرویز‌ با آزمایشگاه‌های اعلام شده‌ وزارت بهداشت قرارداد بسته است‌

در این راستا موضوع را از سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان متولی و حاکمیت صنعت حمل و نقل هوایی پیگیری کردیم.

پس از انجام بررسی‌‌های سازمان هواپیمایی کشوری، ابوالقاسم جلالی، معاون هوانوردی این سازمان، ‌در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در این‌باره گفت: شرکت‌های هواپیمایی خارجی جهت پذیرش مسافران از مبدا ایران، تابع مقررات وزارت بهداشت کشور خود و در صورت داشتن پرواز کانکشن، تابع مقررات وزارت بهداشت کشور مقصد نهایی هستند که طبیعتا این امر جهت جلوگیری از بروز مشکل برای مسافران از مبدا ایران در کشور مقصد، ضروری است.

وی ادامه داد: شرکت هواپیمایی قطرایرویز نیز با استناد به نامه شماره THR/QR/080/BH/20 مورخ ۲۹ مرداد ماه سال جاری، ضمن استعلام از وزارت بهداشت ایران، اقدام به عقد قرارداد با آزمایشگاه‌های اعلام شده در نامه پاسخ وزارت بهداشت کرده است و جهت پذیرش مسافر، پاسخ منفی تست کووید 19 را که حداکثر 96 ساعت قبل از پرواز انجام شده باشد، مورد قبول قرار می‌دهد.

 

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: همچنین این شرکت هواپیمایی جهت جلوگیری از ترددهای غیر ضروری اقدام به افزایش آزمایشگاه‌ها در شهرهای تهران‌، شیراز، مشهد، اصفهان، کرج، تبریز، قم، قزوین، اراک، همدان، یزد، زاهدان، اهواز، کرمان، رشت، ساری، آمل، بابل، خرم آباد، کیش و بوشهر کرده است و مسافران باید 2 نسخه از جواب منفی خود را به همراه داشته باشند‌.

جلالی بیان کرد: این شرکت با معرفی آزمایشگاه‌های فوق در سایت و هدایت و راهنمایی مسافران جهت مراجعه به این آزمایشگاه‌ها، هم زمان با دریافت پاسخ تست توسط مسافر، یک نسخه از پاسخ را نیز از طریق آزمایشگاه دریافت کرده تا از صحت تاییدیه سلامت مسافر اطمینان حاصل ‌کند.

*‌‌ عملکرد شرکت‌های هواپیمایی خارجی در ایران‌ کنترل می‌شود

وی تأکید کرد: سازمان هواپیمایی کشوری اقدامات و عملکرد شرکت‌های هواپیمایی خارجی در ایران را کنترل می‌کند؛ همچنین مسافران می‌توانند جهت ارتباط با سازمان و ثبت و پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات خود از طریق سایت سازمان با آدرس cao.ir و سامانه حقوق مسافر اقدام کنند.

 معرفی 73 آزمایشگاه مورد تایید وزارت بهداشت از سوی قطرایرویز برای تست کرونا

بنابراین گزارش کاربران و مسافران می‌توانند فهرست 73 آزمایشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران،‌‌ طرف قرارداد شرکت هواپیمایی قطرایرویز در استان‌های مختلف را از پوشه مقابل(   ) مشاهده کنند.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید