| کد خبر: 255619 |

◄ احتمال افزایش اعتبارات شرکت متروی تهران از محل مصوبه رفع مواد تولید

شرکت مترو تهران در حال رایزنی به منظور اصلاح برخی مصوبات شورای اقتصاد در زمینه ماده 12 قانون رفع موانع تولید است تا میزان عایدی شبکه حمل و نقل ریلی پایتخت از محل این مصوبه قانونی افزایش یابد.

تین نیوز

شرکت مترو تهران در حال رایزنی به منظور اصلاح برخی مصوبات شورای اقتصاد در زمینه ماده 12 قانون رفع موانع تولید است تا میزان عایدی شبکه حمل و نقل ریلی پایتخت از محل این مصوبه قانونی افزایش یابد.

به گزارش تین نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت راه آهن شهری تهران وحومه (مترو) سعید اسکندری سرپرست مدیریت سرمایه گذاری شرکت مترو تهران با با بیان این مطلب، گفت: شورای اقتصاد در تاریخ اول خرداد ماه سال 1396 مطابق با درخواست وزارت نفت، طرح توسعه حمل و نقل مسافر با قطار شهری در تهران و 8 کلانشهر کشور را با موضوع سرمایه گذاری از محل ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر تصویب کرد.

وی افزود: براساس این طرح به ازای هر سفر جدید ایجاد شده در خطوط مترو با ناوگان جدید به نسبت دوره مبنای مندرج در مصوبه، مبلغ 9.8 سنت (دلار) به عنوان معادل مبلغ صرفه جویی سوخت تا مدت 10 سال به شرکت متروی تهران و 15 سال به سایر متروهای کلانشهرهای فعال کشور تعلق خواهد گرفت.

او تاکید کرد: بر مبنای همین مصوبه، قراردادی فیمابین شرکت بهره برداری و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت منعقد گردید و اولین کاربرگ های مترو در سال 1398 مصوب و پرداخت گردید.

 اسکندری عنوان کرد: شبکه مترو تهران تاکنون موفق به دریافت حدود 440 میلیارد تومان از محل منابع ماده 12 شده است. البته در دوره همه گیری ویروس کرونا به دلیل کاهش مسافران مترو علیرغم افزایش سرویس دهی، شبکه راه آهن ریلی زیرزمینی قابلیت دسترسی به خط مبنای معین در مصوبه شورای اقتصاد را نداشت.

وی ادامه داد: به همین دلیل پس از مذاکرات گسترده و پیگیری های فراوان، شرکت مترو موفق به اخذ مصوبه جدید از شورای اقتصاد در تاریخ 18 اسفند ماه سال 1399 شد که مطابق با آن خط مبنای تعیین شده در مصوبه قبلی طی دوران کرونا به نصف کاهش یافت؛ لذا کاربرگ های سال 1399 با مبلغ تقریبی 190 میلیارد تومان و برای سال 1400 حدود 16 میلیون دلار به شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ارسال گردید که البته هنوز مبلغ معادل ریالی آن بابت صرفه جویی سوخت در سال 1400 به حساب شرکت مترو واریز نشده است.

سرپرست مدیریت سرمایه گذاری شرکت مترو تهران گفت: ما به دنبال مذاکراتی هستیم تا برخی بندها و مفاد این مصوبه قانونی به نفع توسعه شبکه راه آهن ریلی زیرزمینی اصلاح شود. از جمله آنکه کاربرگ های تایید شده توسط شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به موقع پرداخت شود و یا اینکه مبلغ 9.8 سنت به ازای هر سفر افزایش یابد.

او افزود: ضمن اینکه زمان لازم جهت بازگشت کل مبلغ سرمایه گذاری شده در شبکه مترو پایتخت می تواند به 20 سال ارتقاء یابد و ازطرفی تسهیلات این ماده قانونی در مورد سرویس های نگهداری و آماده به کاری ناوگان حمل و نقل ریلی و یا توسعه خطوط و زیرساخت ها و دیگر تجهیزات مصرفی در مترو که با متن قانون کاملاً مطابقت دارد نیز می تواند اعمال شود.

 اسکندری عنوان کرد: به نظر می رسد باتوجه به اهمیت توسعه و تجهیز شبکه حمل و نقل عمومی در کلانشهرها که بارها مورد تایید و تاکید مدیران ارشد کشور و از جمله شخص رئیس جمهور قرار گرفته است و همچنین حسن نظر و نگاه مثبت اعضای شورای اقتصاد که همگی به این قضیه واقف هستند، بتوان شاهد اتفاقات خوبی طی سال جاری در این زمینه باشیم تا سرعت و کیفیت توسعه شبکه مترو کلانشهرها مضاعف شود.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
    0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده