| کد خبر: 267507 |

آخرین ریال را هم از جیب مردم …

مجلس انقلابی یازدهم و دولت مردمی سیزدهم دست در دست هم جیب شهروندان را نشانه گرفته اند و از ابزاری به اسم مالیات می خواهند تا آخرین ریال قابل برداشت از جیب شهروندان را بردارند و باور دارند شهروندان نیز سکوت خواهند کرد.

تین نیوز

روزنامه جهان صنعت نوشت: مجلس انقلابی یازدهم و دولت مردمی سیزدهم دست در دست هم جیب شهروندان را نشانه گرفته اند و از ابزاری به اسم مالیات می خواهند تا آخرین ریال قابل برداشت از جیب شهروندان را بردارند و باور دارند شهروندان نیز سکوت خواهند کرد. چرا این دو نهاد که از یک جناح سیاسی هستند برای افزایش ۲ درصدی افزایش نرخ رشد حقوق کارمندان مجادله می کنند، اما برای افزایش مالیات بر ارزش افزوده و گرفتن مالیات از اتومبیل و خانه مردم دست برنمی دارند؟ دست از جیب مردم بیرون نمی کنند که هیچ، بلکه با کمک مجلس کوشش می کنند آخرین ریال های شهروندان را به اسم مالیات گیری از پردرآمدها و ثروتمندان نیز بردارند؟
یک دلیل این است که راهبرد تازه ای در استفاده از درآمد صادرات نفت اتخاذ شده و کل نهاد دولت شامل جیره بندی درآمد ارزی شده و به همین دلیل دولت راهی جز فرو کردن بیشتر دست خود به جیب مردم ندارد تا بتواند هزینه هایی که بر دوشش گذاشته شده را از همین جا در بیاورد.

یک دلیل دیگر این است که دولت نیک می داند در سال۱۴۰۳ و بعد از آن به هر دلیل درآمد کل حاصل از صادرات نفت روندی کاهنده خواهد داشت و باید از مسیر جیب و کیف شهروندان شکم خود را سیر کند تا سرپا بماند. یک دلیل دیگر این است که دولت به شهروندان تهیدست بگوید همچون رابین هود از ثروتمندان می گیرد و به آنها می دهد. دولت سیزدهم و اتاق فکر سیاسی آن باید بدانند جیب مردم ته دارد و نمی توان بیشتر از مچ دست در آن کرد، زیرا ممکن است از شدت فشار دست زور مالیات ستانی جیب سوراخ شود و کمتر از اندازه لازم گیر دولت بیاید و درآمد سر از جای دیگر درآورد.

شهروندانی که با رنج و زحمت دسترنج خود را در دسترس دولت می بینند راه هایی برای دور نگه داشتن درآمد و ثروت خود می یابند. ممکن است منابع به خارج از کشور برود، ممکن است به فساد در مالیات ستانی برسد، ممکن است انگیزه و کوشش برای پردرآمد شدن در جامعه نابود شود و…

از سوی دیگر شهروندان حق دارند بپرسند محل خرج مالیات هایی که از آنها گرفته می شود کجاست و ذی نفعان واقعی مالیات ستانی پرفشار کدام نهاد ها و سازمان ها و قشرها هستند؟ دولت هایی که کشور را از راه مالیات ستانی اداره می کنند آدرس هر واحد مالیاتی را که می ستانند به شهروندان نشان می دهند و شهروندان از راه نظارت نهادهای مدنی و نیز رسانه های آزاد بر این خرج ها نظارت شدید و واقعی دارند. آیا دولت سیزدهم که عزم خود را جزم کرده تا جیب شهروندان را خالی کند این کار را انجام می دهد؟

دولت سیزدهم و پشتیبانان این دولت باید بدانند بردباری و جیب شهروندان برای خالی شدن، اندازه دارد و اینطور نیست که ته نداشته باشد. شهروندان را زیر تیغ مالیات ستانی بی حساب و کتاب مجروح نکنید و به اسم مبارزه با ثروتمندان خشم ها را بیشتر نکنید.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.