بازدید سایت : ۳۵۸۰۵

حاشیه های جام جهانی؛ روز هفتم| جدال کارلوس و یورگن و نمایشگاهی که نماد فرصت سوزی بود

روز هفتم مسابقات جام جهانی، برای ایران روز آرامی بود. اخبار حاشیه ای هم کمتر شده بود. در چنین فضایی اما یورگن کلینزمن یکی از اعضای کمیته مطالعات فنی فیفا با اظهارنظری تند درباره بازی ایران و ولز حاشیه ساز شد. کلینزمن اسطوره تیم ملی فوتبال آلمان در اظهاراتی کاملا نپخته و سطحی،کادر فنی و بازیکنان تیم ملی را متهم کرد.

حاشیه های جام جهانی؛ روز هفتم| جدال کارلوس و یورگن و نمایشگاهی که نماد فرصت سوزی بود
تین نیوز

روز هفتم مسابقات جام جهانی، برای ایران روز آرامی بود. اخبار حاشیه ای هم کمتر شده بود. در چنین فضایی اما یورگن کلینزمن یکی از اعضای کمیته مطالعات فنی فیفا با اظهارنظری تند درباره بازی ایران و ولز حاشیه ساز شد. کلینزمن اسطوره تیم ملی فوتبال آلمان در اظهاراتی کاملا نپخته و سطحی،کادر فنی و بازیکنان تیم ملی را متهم کرد.

به گزارش تین نیوز ،  روز هفتم مسابقات جام جهانی، برای ایران روز آرامی بود. اخبار حاشیه ای هم کمتر شده بود. در چنین فضایی اما یورگن کلینزمن یکی از اعضای کمیته مطالعات فنی فیفا با اظهارنظری تند درباره بازی ایران و ولز حاشیه ساز شد. کلینزمن اسطوره تیم ملی فوتبال آلمان در اظهاراتی کاملا نپخته و سطحی،کادر فنی و بازیکنان تیم ملی را متهم کرد و گفت که آنها؛ «روی داور کار کردند» و «این تصادفی نیست، این بخشی از فرهنگ آن هاست که چگونه بازی می کنند». این سخنان با واکنش تند کیروش سرمربی تیم ملی ایران مواجه شد و در پستی اینستاگرامی به کلینزمن  گفت: «هیچ اهمیتی ندارد که من چقدر برای عملکرد تو در زمین فوتبال می توانم احترام قائل باشم. آن سخنانت در فرهنگ ایران، تیم ملی ایران و بازیکنان من، مایه شرمساری در فوتبال است. هیچ کس نمی تواند اتحاد ما را دچار تزلزل کند چون این موضوعات در سطح ما نیست.

اما حتی با این حرف ها ما دوست داریم تو را دعوت کنیم به عنوان مهمان در کمپ تیم ملی حضور پیدا کنی و با بازیکنان ایران ارتباط بگیری و از آنها درباره کشورشان، مردم ایران، شعر و هنر و ریاضیات و جبر و تمدن هزاران ساله ایران بیاموزی و همچنین از بازیکنان ما بشنوی که چقدر فوتبال را دوست دارند و برای آن احترام قائلند» کلینزمن در فاصله کوتاهی پس از پاسخ تند کی روش با اعلام اینکه از صحبت هایش سوء برداشته شده گفت: من سعی خواهم کرد با کی روش تماس بگیرم و اوضاع را آرام کنم. من هرگز از کارلوس (کی روش) یا نیمکت تیم ملی فوتبال ایران انتقاد نکرده ام.

بیشتر بخوانید؛

حاشیه های جام جهانی؛ روز چهارم| از تشویق‌ ایرانیان تا مجادله خبرنگار رژیم صهیونیستی با یک فلسطینی

حاشیه های جام جهانی؛ روز پنجم| ماجرای تشویق شبانه‌ تیم ملی و پرچم دیدنی خوزستانی‌ ها

حاشیه های جام جهانی؛ روز ششم |جام شگفتی ها و گمانه هایی که رنگ واقعیت می گیرند

 

 آرامش در کمپ، شور و شعار در خیابان

اگرچه کمپ تیم ملی ایران روز و شب های آرامی را سپری می کند اما  شور و هیجان طرفداران تیم ملی فوتبال ایرآن که دیگر حضور مستمرشان در خیابان های دوحه و ابراز احساسات نسبت به تیم  به یکی از رخدادهای ثابت در خیابان های پایتخت قطر تبدیل شده نسبتی با آرامش و سکون ندارد.دیشب و امروز  هم ایرانیان با حضور در خیابان ها و به ویژه  بازار سنتی واقف به تشویق تیم ملی ایران پرداختند.این بار اما همه صحبت های و کر کری ها برخلاف بازی قبل رنگ و بوی صعود به مرحله بعدی دارد. بازی پرفراز و فرود و پرهیجان میان ایران و ولز برای بسیاری از تماشاگران خارجی هم جذاب بوده،به ویژه آن که پس از نتیجه ضعیف ایران در بازی با انگلیس کمتر کسی انتظار شکست ولز توسط ایران را داشت. شاید به همین دلیل است که شب گذشته گروهی از طرفداران سایر تیم ها نیز که در سوق واقف حضور داشتند همراه با ایرانیان،تیم ملی کشورمان را تشویق می کردند.

ماجرای نمایشگاه ملی

طرفداران تیم ملی عربستان که هنوز در نشئه پیروزی ناباورانه هفته قبل در برابر آرژانتین بودند، شب گذشته و پس از شکست در برابر لهستان در یک بازی نزدیک دچار نوعی یاس شدند. طرفداران تیم فوتبال سعودی خیلی امید داشتند از بازی در مقابل لهستان نیز حداقل یک امتیاز بگیرند ولی بخت یارشان نبود.

ریاض علاوه بر اتخاذ تمهیدات گسترده و پرهزینه برای حضور تیم فوتبال این کشور در جام جهانی قطر برای استفاده از فرصت حضور شهروندان کشورهای مختلف در دوحه به منظور معرفی بیشتر عربستان تدارک مفصلی دیده است.

سعودی با ایجاد نمایشگاهی در مساحت یک هکتار در یکی از خیابان های اصلی دوحه سازوکارهای در خور توجهی را برای ارتباط با مخاطب ایجاد کرده است.ارائه بازی های مختلف برای کودکان ،غرفه های کوچک موضوعی در موضوعات فوتبالی، کشورشناسی، غذا و... بخش های اصلی این نمایشگاه است که به آن «بیت سعودی» می گویند و در فضای مجازی و گروه های اجتماعی  خیلی ها از آن تعریف می کنند .

یکی از خبرنگاران همراه ما به طعنه گفت : از قرار معلوم این نمایشگاه از سوی ،«مرکز اعتدال» عربستان سعودی طراحی شده چون تلاش دارد که چهره متعادلی از عربستان به مخاطب نشان دهد.! مسئول نمایشگاه می گفت اینجا را در طی سه هفته و کار شبانه روزی درست کرده اند. یک شرکت عربستانی- اماراتی کار ساخت آن را بر عهده داشته و همه چیز از گرافیک گرفته تا اجرا، کاملا استاندارد و برای ارتباط با همه مخاطبان جام جهانی از همه کشورها مناسب به نظر می رسد. 

  نمایشگاه ایران هم تحت عنوان «ایران با شکوه» در شهر دوحه برای معرفی جاذبه های مختلف کشورمان در منطقه فرهنگی- نمایشگاهی کتارای دوحه ایجاد شده که بیشتر می توان از آن به عنوان  فضایی برای ارتباط مخاطبین خاص با کشورمان یاد کرد.متأسفانه به دلیل عدم دقت در درج آدرس نمایشگاه در بروشورهای تبلیغاتی زمان زیادی طول کشید تا توانستیم نمایشگاه را پیدا کنیم.  متأسفانه در سر در ورودی نمایشگاه اثری از نام ایران نبود و کل نمایشگاه هم در یک سالن با چند غرفه صنایع دستی جمع شده بود.

نمایشگاه به دلیل طراحی تک بعدی آن، مخاطب زیادی نداشت  و بازدیدکنندگان هم با نگاهی سرسری از کنار غرفه ها عبور می کردند. یکی از غرفه داران می گفت؛ قرار نبوده نمایشگاه اینجا باشد، برنامه های ویژه ای برای نمایشگاه داشتیم که نتوانستیم اجرا کنیم.

هر چه بود یک فرصت مناسب برای کار فرهنگی و حتی تجاری در یک تورنمنت بین المللی را از دست دادیم. دوستی می گفت بسیاری از نمایشگاه های ایران که در نقاط مختلف جهان تشکیل می شود به همین شکل فرصت ها را می سوزاند. 

بیشتر بخوانید؛ 

حاشیه های جام جهانی ؛ روز اول | قطری ها سر اصول خود ماندند

حاشیه های جام جهانی؛ روز دوم | ماجرای شعار های استادیوم خلیفه

حاشیه های جام جهانی؛ روز سوم | جوان عربستانی گفت: «ایرانی گو تو هوم»!

ماجرای هایا کارت

امروز به یکی از مراکز فیفا در مرکز شهر رفتیم و نسخه فیزیکی « هایا کارت » را گرفتیم. هایا کارت یک کارت دیجیتالی است که به عنوان مجوز همه کاره برای شرکت کنندگان جام جهانی فوتبال قطر 2022 عمل می کند. هواداران فوتبال باید پس از خرید بلیت های جام جهانی 2022 قطر، برای دریافت هایا کارت اقدام کنند که برای حضور در این رویداد اجباری است. یکی از مزیت هایی که دارندگان هایا کارت از آن بهره مند می شوند، حمل نقل رایگان در روزهای برگزاری مسابقات فوتبال است.

با این کارت می توان در چند کشور همسایه قطر مثل عربستان، امارات و عمان سفر و اقامت کرد. دریافت و استفاده از این کارت که ابتکار قابل توجهی محسوب می شود برای کاربر هم تجربه جالبی است. اطلاعات افراد دارنده این کارت از سوی خودشان وارد می شود که رویکردی جدید در مشتری مداری است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: نورنیوز
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.