| کد خبر: 242485 |

در پی انتشار گزارش ارسال کالاهای هندی به روسیه از طریق دریای سیاه و گرجستان به جای ایران، دوباره موضوع تاخیر در توسعه بندر چابهار توسط شرکت‌ های هندی و دور زدن ایران به عنوان «کریدوری» برای ترانزیت کالا مطرح شده است.

تین نیوز

رئیس هیئت مدیره انجمن کشتیرانی ایران،  هند را به «وقت‌ کشی» در توسعه بندر چابهار متهم کرده است.

به گزارش تین نیوز، روزبه مختاری، روز یکشنبه ۴ اردیبهشت در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، هند را به «وقت‌کشی» در توسعه بندر چابهار متهم کرده و مدعی شده است: «نه تنها اپراتور هندی به تعهدات خود در قرارداد عمل نکرده و بندر چابهار را به اهداف مورد نظر نرسانده، بلکه درخواست تعیین داوری بین‌ المللی را برای حل اختلافات داده‌ و اجازه استفاده از شش دستگاه جرثقیل سنگین ساحلی وارد شده به بندر شهید بهشتی را هم نمی‌ دهد».

این گزارش می‌افزاید، بندر چابهار به عنوان دروازه محور شرق ایران «بخشی کلیدی» از کریدور بین‌ المللی شمال‌-جنوب شناخته می‌ شود و از طریق مرزهای شرقی و شمال شرقی ایران، مسیری دریایی‌-زمینی را به افغانستان و آسیای مرکزی برای هند فراهم می‌ کند.

متهم کردن هند به «وقت‌ کشی» در تبدیل ایران به کشور ترانزیت کالا در حالی است که مقامات ایران طی ماه‌ های گذشته از چهار برابر شدن ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار و رسیدن آن به ۸ میلیون تن خبر داده‌ اند.

از طرفی آمارهای سازمان بنادر و دریانوردی ایران نشان می‌ دهد، میزان تخلیه و بارگیری این بندر از زیر ۳ میلیون تن در سال ۱۳۹۹ به بالای ۴ میلیون تن در سال گذشته اوج گرفته است که نشان از توسعه چشمگیر این بندر توسط شرکت‌های هندی است.

فلسفه ورود شرکت‌ های دولتی هند به پروژه چابهار، اتصال این بندر بزرگ به زاهدان از طریق خطوط راه‌ آهن بود، وگرنه این بندر صرفه اقتصادی برای ترانزیت کالاهای هندی از طریق ایران به افغانستان، آسیای میانه و روسیه ندارد.

قرار بود این خط آهن ۶۳۰ کیلومتری نیز توسط شرکت‌ های هندی احداث شود، اما رسانه‌ های هند تیرماه ۹۹ گزارش دادند که ایران به دلیل «دیرکرد دهلی‌ نو» در آغاز توسعه خط آهن چابهار- زاهدان، این کشور را از پروژه یاد شده کنار گذاشته است.

دولت ایران همان زمان بلافاصله با قرارگاه خاتم‌ الانبیا قرارداد احداث خط آهن چابهار-‌زاهدان را امضا کرد، اما وضعیت توسعه این پروژه کماکان نامشخص است و خیراله خادمی، مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های ایران، اخیرا اعلام کرد این پروژه به ۱۲ تریلیون تومان اعتبار نیازمند است و در صورت تامین سرمایه، تکمیل آن تا پایان ۱۴۰۲ طول خواهد کشید.

حتی در صورت تکمیل این پروژه، باز هم ایران تنها قادر به ترانزیت کالاهای هندی به افغانستان و تا حدودی تا مرزهای ترکمنستان خواهد بود.

بدون توسعه پروژه‌ های راه‌ آهن، ایران تنها قادر به ترانزیت جاده‌ای کالاها است که برای شرکت‌ها و کشورهای خارجی نه جذاب است و نه صرفه اقتصادی دارد. خصوصا اینکه در مسیر ایران چند بار باید محموله‌ها تخلیه و بارگیری شوند که هزینه چشمگیری روی دست صادرکننده کالا می‌ گذارد.

از طرفی تجارت دوجانبه هند و ایران در سال ۱۴۰۰ بنابر آمارهای گمرکی نزدیک ۸ میلیون تن بوده است. بدین ترتیب، حتی نیمی از تجارت خود ایران و هند از طریق بنادر دیگر ایران انجام شده است.

ظرفیت ترانزیتی راه‌ آهن ایران

بزرگترین پایانه ریلی بین‌ المللی ایران سرخس است که در مرز با ترکمنستان قرار دارد. بنا به گفته مصطفی نصیری ورگ، مدیر کل راه آهن خراسان، پایانه ریلی سرخس سهمی ۷۹ درصدی در کل ترانزیت ریلی کالاهای خارجی ایران دارد.

نکته اینجاست که در سال گذشته خورشیدی کمتر از ۱.۴ میلیون تن کالا در این پایانه تخلیه و بارگیری شده است که ۸۰ درصد آن گوگردی بوده که از آسیای مرکزی بارگیری شده بود. قطارهای باری ایران فاقد تجهیزات سرمایش برای جلوگیری از فاسد شدن محصولات کشاورزی و غذایی هستند و سهم ۸۰ درصدی گوگرد از کالای ترانزیتی در بزرگترین پایانه ریلی ایران چندان تعجب‌انگیز نیست.

نکته مهم دیگر اینکه با توجه به آمارهای اعلام شده، حجم ترانزیت ریلی کالاهای خارجی ایران در سال گذشته خورشیدی حتی به ۲ میلیون تن نیز نرسیده، در حالی که برای نمونه این رقم در جمهوری آذربایجان ۸ میلیون تن بوده است.

کریدور بین‌ المللی شمال-‌جنوب

ایران طی دو دهه گذشته نتوانسته است همپای دیگر شرکا، پروژه‌ های توسعه ریلی را پیش ببرد. ایران برای ایفای نقش در کریدور بین‌ المللی شمال-‌جنوب جهت ترانزیت کالا از ترکیه تا روسیه و آسیای مرکزی به بنادر جنوب کشور و از آنجا به کشورهای آسیایی، خصوصا هند و چین، می‌بایست چندین پروژه خط آهن را عملیاتی می‌کرد، اما هیچ کدام از آنها پیشرفتی نداشته‌اند.

ایران حتی خط آهن رشت-‌آستارا را که نقش کلیدی هم‌زمان در کریدور شمال‌-جنوب و شرق-‌غرب (بخشی از ابتکار کمربند و جاده چین موسوم به جاده ابریشم نو) دارد را نیز توسعه نداده و پایانه ریلی ایران در مرز ترکیه نیز تاکنون برای عبور قطارهای باری تکمیل نشده است.

از طرفی به خاطر نبود زیرساخت‌ ها و کشتی‌های لازم، ایران حتی ۶۰ درصد تجارت خود با روسیه را نیز از طریق خطوط ریلی و جاده‌ای جمهوری آذربایجان انجام می‌دهد.

نتیجه اینکه ایران نه تنها سهمی در کریدور شمال-‌جنوب ندارد، بلکه حدود دو سال است که از کریدور شرق‌-غرب نیز کنار گذاشته شده است.

چین از سال ۲۰۲۰ ترانزیت کالا به ترکیه و اروپای شرقی را از مسیر آسیای مرکزی، جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه انجام می‌ دهد. قبلا قرار بود ایران در مسیر این کریدور باشد، اما عدم توسعه خطوط ریلی و کشتیرانی ایران در خزر، عملا آن را از این کریدور حذف کرده است.

همه این کشورها طی یک دهه گذشته پروژه‌ های ریلی خود را به سرعت گسترش داده‌ و به همدیگر وصل کرده‌اند. برای نمونه جمهوری آذربایجان هم‌ اکنون به پنج کریدور بین‌ المللی ترانزیت کالا وصل است و سال گذشته بیش از ۸ میلیون تن (چهار برابر ایران) ترانزیت کالاهای خارجی انجام داده که نسبت به سال ۲۰۲۰ بیش از دو برابر شده است.

از طرفی جمهوری آذربایجان بزرگترین ناوگان کشتیرانی دریای خزر را در اختیار دارد و در ترانزیت کالاهای روسی به دیگر کشورها همکاری می‌ کند و حتی ترکمنستان و قزاقستان نفت خود را از طریق نفتکش‌ های آذربایجان به باکو و سپس از طریق خط لوله باکو-‌تفلیس-‌جیهان به بازارهای بین‌ المللی صادر می‌ کنند.

مقام‌ های جمهوری اسلامی طی روزهای گذشته از شانس تبدیل شدن ایران به کشوری ترانزیتی در سایه تحریم‌ های بین‌ المللی و کشتی‌رانی اروپا علیه روسیه به خاطر تهاجم به اوکراین خبر داده‌ اند، اما هرگز به نبود زیرساخت‌ ها در ایران اشاره نکرده‌اند.

مسیر انتقال کالا از هند تا دریای سیاه و عبور از گرجستان و رسیدن به مقصد روسیه اگرچه پنج برابر طولانی‌تر از مسیر ترانزیتی از خاک ایران است، اما با توجه به نبود زیرساخت‌ها، هند و چین فعلا مسیرهای دیگر را ترجیح می‌دهند.

منبع: دالغا خاتین‌اوغلو - دویچه وله

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • ناشناس 1 1

  ساخت چند مسیر ریلی بازی را به صورت عمده به نفع ایران تغییر می دهد !!! مسیر رشت آستارا !!! تبریز چشمه ثریا !! و زاهدان چابهار !!! ایران برای اوج گرفتن نیاز به کمی درایت و موقع سنجی دارد !!!!

 • ناشناس 0 0

  این را به سیاستمدران بسپارید .

  هند فعلا چنین توانایی صنعتی ندارد صادرات ان ۵۰۰ میلیارد دلار که از کره جنوبی کمتر و واردات ان ۶۰۰ میلیارد دلار ، هند حتی کالا برای مبادله با ایران ندارد چه برسد برای صادرات ،

  ما باید توانایی ها بالفعل کشور ها نگاه کنیم ، چین که توانست ۱۰۰ میلیون واکسن در یک ماه به ما بدهد هند که اکثر بازارها ازدست داد ، بله روسیه هم در کاغذ میگفت ابر قدرت هست اما در واقعیت در اوکراین فعلا زمینگیر هست .

  نباید هند را به انصورت جدی بگیریم جز بازار مصرف بزرگ ان، فعلا هند چنین توانایی صادراتی و ترانزیتی ندارد ، حتی در مقایسه با ویتنام کره ، چین

 • ناشناس 0 0

  امار منتشر شده ۴۰۰ میلیارد دلار حجم صادرات هند و حجم ۶۱۰ میلیارد دلار واردات هند در سال ۲۰۲۱ ،


  مقایسه کنیم با حجم ۳۰۰۰ میلیارد دلاری صادرات چین در جهان ،

  هند یک بازار مصرفی خوب هست تا بازار صادراتی ترانزیتی فعلا.

  این امارها میگویند ارزش صادرات صنعتی ان هم پایین هستند در مقایسه با اروپا چین امریکا

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
  0 رویداد‌های ۱۰ روز آینده
  helptinn

  تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
  ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

  از ما حمایت کنید