بازدید سایت : ۳۸۹۸۹

جزئیات اضافه شدن 2 دهک جدید به یارانه مضاعف کالابرگ الکترونیک

معاون امور رفاه وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی جزئیات اضافه شدن 2 دهک جدید 6 و 7 به طرح یارانه مضاعف کالابرگ الکترونیک را تشریح کرد.

 جزئیات اضافه شدن 2 دهک جدید به یارانه مضاعف کالابرگ الکترونیک
تین نیوز

معاون امور رفاه وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی جزئیات اضافه شدن 2 دهک جدید 6 و 7 به طرح یارانه مضاعف کالابرگ الکترونیک را تشریح کرد.

به گزارش تین نیوز به نقل از فارس، علیرضا عسگریان با بیان اینکه از امروز دو دهک درآمدی 6 و 7 به طرح یارانه برگ مضاعف کالابرگ الکترونیکی اضافه شده اند گفت: با این حساب تا امروز 7 دهک کم درآمد جامعه به اندازه حدود 61 میلیون نفر مشمول این طرح شده اند، در حالی که قانون ما را مکلف کرده که طرح کالا برگ الکترونیکی را تا سقف 5 دهک کم درآمد جامعه اجرا کنیم.

وی افزود: کسانی که به میزان 200 هزار تومان از اعتبار یارانه خود از 11 قلم کالای سبد مدنظر خریداری کنند، 120 هزار تومان نیز یارانه مضاعف و تشویقی دریافت می کنند که این 120 هزار تومان اضافه هم باید صرف خرید اقلام همان سبد کالایی شود.

معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در مورد اینکه مردم از کجا متوجه شوند که در کدام دهک درآمدی قرار دارند گفت: بهترین روش مراجعه به سایت حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که می توانند دهک خود را مشخص کنند همچنین برای آگاهی از جزئیات 11 قلم کالا حجم و میزان آن و آدرس فروشگاه های طرف قرارداد می توانند از طریق برنامه کاربردی شبکه ملی اعتبار (شما) مراجعه کنند و یا از طریق کددستوری #1463* 500* می توانند میزان اعتبار خود از یارانه ها را مشخص کنند.

عسگریان این را هم گفت: 11 قلم کالای سبد مورد نیاز طرح کالابرگ الکترونیکی شامل شیر کم چرب، پنیر، ماست کم چرب، تخم مرغ، گوشت مرغ ماشینی، روغن مایع، ماکارونی، برنج پرمصرف، قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله است که قیمت این کالاها بر اساس مأخذ سال 1401 متوقف مانده و کسانی که از طریق کالا برگ الکترونیکی خریداری می کنند هر چقدر تورم بر این کالاها حادث شده باشد دولت مابه التفاوت آن را هر شب به حساب مغازه داران واریز می کند بنابراین استفاده کننده از کالا برگ مبلغ آن را به قیمت سال 1401 می پردازد.در کنار این اگر کسی به میزان 200 هزار تومان از یارانه خود از این کالاها را خرید کرده باشد 120 هزار تومان هم به عنوان یارانه تشویقی و مضاعف برای خرید از این 11 قلم کالا به حساب سرپرست خانوار شارژ می شود.

وی در توضیح بیشتر گفت: بر اساس قیمت سال 1401 اگر کسی از 11 قلم کالا به میزان گفته شده خریداری کند ارزش آن 593 هزار تومان است اما اگر کسی همان کالاها را امروز خرید کند بر فرض به 900 هزار تومان افزایش یافته است. بنابراین مابه التفاوت آن به میزان 120 هزار تومان یارانه تشویقی مضاعف پرداخت می شود و مابقی آن را دولت به عنوان یارانه به صاحب مغازه در آخر شب می پردازد و قیمت آن را تسویه می کند.

معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی گفت: در حال حاضر 145 هزار فروشگاه در سراسر کشور به طرح کالا برگ الکترونیک متصل شده اند که 20 هزار فروشگاه هم در صف عاملیت قرار دارند اما فعلاً آنها را اضافه نمی کنیم و رفتار مردم را می سنجیم از این بین 10 فروشگاه زنجیره ای با حدود 12 هزار شعبه در سراسر کشور به این طرح پیوسته اند. همچنین 12 هزار فروشگاه تخصصی هم به طرح کالابرگ پیوسته اند که مثلا برخی از آنها فقط مرغ و تخم مرغ یا برخی فقط لبنیات می فروشند.

عسگریان این را هم گفت: در حال حاضر 61 میلیون نفر شامل 7 دهک پایین درآمدی طرح کالابرگ الکترونیکی و یارانه مضاعف آن اضافه شده اند اما اجرای این طرح کاملاً اختیاری است و شاید یکی از دلایل اینکه استقبال آنچنانی نشده است به خاطر اختیاری بودن این طرح است.

وی گفت: دو دهک 6 و 7 که از امروز به طرح کالابرگ اضافه شده اند حدود 17 میلیون نفر را شامل می شوند و جمعیت مشمول کالابرگ از 43 میلیون به 61 میلیون نفر رسیده اند.

معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در مورد استقبال خانوارها گفت: ظرف یک ماه گذشته حدود 2 میلیون خانوار از طرح کالابرگ الکترونیکی استفاده کرده اند واز ابتدای طرح حدود 18 میلیون خانوار استفاده کرده اند.

عسگریان گفت: در شب گذشته که اوج تراکنش های کالابرگ الکترونیکی بود 300هزار تراکنش ثبت شده که برآورد ما این است 160هزار خرید یعنی 160 هزار خانوار از کالابرگ الکترونیک استفاده کرده اند.

وی همچنین با بیان اینکه دهک بندی جامعه برای دقت بیشتر به صدک بندی تبدیل می شود گفت: قانون گفته است که کالابرگ الکترونیکی و حمایت دولت از 5 دهک صورت گیرد ما اکنون به 7 دهک رسیده ایم و تعداد افراد به 61 میلیون نفر رسیده که تا پایان سال این رقم ثابت خواهد بود ممکن است برای سال آینده تصمیم دیگری گرفته شود.

معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی ادامه داد: در حال حاضر جمعیت کشور 85.6 میلیون نفر است که قرار است بر اساس کدملی دهک ها مشخص شوند. در هر دهک در حال حاضر 2.9 میلیون خانوار معادل حدود 8.5 میلیون نفر جمعیت است اما اگر صدک بندی شود دقت بیشتر خواهد شد بگونه ای که افراد بر اساس صدک ها تقسیم بندی می شوند.

وی گفت: ممکن است دولت تصمیم بگیرد برای سه دهک پردرآمد یارانه را حذف کند و برعکس برای سه دهک کم درآمد جامعه حمایت های ویژه ای داشته باشد بنابراین بحث صدک بندی از ماه آینده اجرا خواهد شد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.