| کد خبر: 227172 |

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه مجموعه اقتصاد جهانی در طول دوره کرونا آسیب زیادی دیده است، گفت: به نظر می‌رسد الگوی تجارت جهانی عمومی در سال جدید میلادی تغییر خواهد کرد.

تین نیوز

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه مجموعه اقتصاد جهانی در طول دوره کرونا آسیب زیادی دیده است، گفت: به نظر می‌رسد الگوی تجارت جهانی عمومی در سال جدید میلادی تغییر خواهد کرد.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در دومین همایش مالی ایران با موضوع نقش بازارهای مالی و همراهی اقتصاد با سلامت در فضای کرونا ضمن تبریک ایام مبارک ماه رجب، گفت: بحث مسائل اقتصادی و مسائل مالی در کشور متاثر از پاندمی کرونا است. با توجه به اینکه به نظر می‌رسد بیماری کرونا یک بیماری فرسایشی مزمن خواهد بود و استمرار جنبه‌های گوناگون بیماری موجب گرفتاری بشر خواهد بود، آثار آن بر مولفه‌های اقتصادی، اجتماعی و... کاملا با عمق و دامنه متفاوتی از آنچه که در روزهای اولیه حدس می‌زدیم باشد.

وی افزود: مجموعه اقتصاد جهانی در طول دوره کرونا آسیب زیادی دیده است. در نمای بررسی نسبت به سال ۲۰۰۸ که دنیا یک بحران را تجربه کرد در حال حاضر از نظر دامنه و تنوع به نظر می‌رسد کرونا مهیب‌ترین اثربخشی را در بحث خسران اقتصادی جهانی دارد. ما امروز می‌توانیم اذعان کنیم که تجارت بین‌المللی به معنای واقعی یا ادبیات اقتصادی دچار از هم گسیختگی شده است. شاید در طول سال‌های اخیر چنین پدیده اقتصادی در ابعاد بین‌المللی رخ نداده بود. اگر شرایط امروز را با بحران ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۷۰ مقایسه کنیم شاید از نظر میزان اثربخشی آثار زیانبار اقتصادی تنها با بحران آن زمان آمریکا به قیاس برسیم. تغییر در تولید ناخالص داخلی امر مهمی است و طبیعتا در کشور ما این موضوع به صورت علی‌الاطلاق اتفاق خواهد افتاد  و مهم ترین آثار زیانبار اقتصادی ناشی از کرونا کوچک شدن اقتصادهای جهانی و کاهش تولید ناخالص داخلی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: سازمان مطالعاتی معتبر « فیچ» اعلام کرده است که ۱۰ اقتصاد معتبر جهانی به مرور پیش‌بینی می‌شود کاهش جدی و دراماتیک درآمد ناخالص ملی استمرار یابد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که برای اینکه این شرایط اقتصادی بتواند ترمیم شود حداقل نیاز به بازه اقتصادی ۳ تا ۵ ساله داریم. بنابراین به نظر می‌رسد در بخش‌های آغازین کوچک شدن اقتصادهای ملی هستیم و ریکاوری از چنین شرایطی زمانبر است‌. تغییر الگوی تجاری در جهان و بروز شکاف دیجیتالی در کشور هایی که امکان تجارت الکترونیکی دارند موجب می‌شود نسبت به کشورهای در حال توسعه شکاف ایجاد شود. در آینده پدیده نامتقارن سازی در اکثر کشورهای در حال توسعه افزایش خواهد یافت و باید برای آن هم فکری شود.

وی با اشاره به آثار مستقیم بحث‌های اقتصادی در تجارت بین‌المللی، اظهار کرد: با بسته شدن مرزها، کاهش مبادلات تجاری فرا مرزی، تغییر در شرایط اقتصادی دولت‌ها یکی از مسائلی که کشور ما هم تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت کاهش کمی حجم صادرات جهانی است. اتفاقاتی در عرصه جهانی در حال وقوع است که شاید با پیش‌بینی‌های اولیه در تضاد باشد. به صورت اعجاب انگیز در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت نفت جهانی به ۶۴ دلار بودیم. خوشبین ترین اقتصاد دانان هم این عدد را پیش‌بینی نمی‌کردند. در بازشناسی چنین رخدادی چگونه با چنین رقمی روبرو شدیم؟ این جهش چند تحلیل دارد. اول آنکه به نظر می‌رسد بحث تغییر قیمت نفت در شرف شکل گیری یک دگردیسی اقتصادی جهانی است و به نظر می‌رسد بحث تغییر قیمت نفت نمایی از پدیده ابر چرخه در اقتصاد جهانی است. اگر همزمان به تغییر جهانی قیمت مس دقت کنیم شاید بتوانبم این دو را توامان کنار هم ببینیم. پیش‌بینی می‌شود علی‌رغم آنکه اقتصاد دانان جهانی قیمت مس را در ۱۰ هزار دلار پیش‌بینی می‌کردند این عدد به ۴۰ هزار دلار برسد. پیوستگی نفت ۶۴ دلاری با افزایش قیمت مس نشان دهنده قرار گیری در یک ابر چرخه اقتصادی است که می‌تواند موجب بروز آسیب‌های جدی برای کشورهای در حال توسعه شود.

زالی ادامه داد: به نظر می‌رسد الگوی تجارت جهانی عمومی در سال جدید میلادی تغییر خواهد کرد. پیش‌بینی می‌کنیم در سال جدید میلادی افزایش قابل توجه غلات بویژه برنج و ذرت را داشته باشیم که در مورد ذرت ممکن است به شکل غیرمستقیم در قیمت گوشت و فرآورده‌های دامی اثر کند.

زالی ادامه داد: دولت چین در طول سال گذشته میلادی با ذخیره سازی استراتژیک مس، نفت و غلات امروز پیشتاز عرصه جهانی برای تمشیت اقتصادی جهانی است. امروز به نظر می‌رسد داستان اقتصاد سیاسی در دنیا در حال تغییر است و در سال جدید میلادی ابزار دولت چین کاملا متفاوت شده است. شرایطی که امروز در عرصه اقتصاد جهانی با آن روبرو هستیم و نوع سلوک اقتصاد چین را با آن مقایسه کنیم شبیه شرایطی است که کشورهای اروپایی در اوایل دهه ۱۹۷۰ تجربه کردند. موضوع اثرگذار دیگر بر قیمت نفت علاوه بر کاهش ذخایر نفتی ایالات متحده، تغییر در میزان تولید است.

وی با اشاره به تغییر در نگرش جهانی برای ورود واکسن کرونا به کشور، تصریح کرد: به نظر میرسد در صورت تامین مکفی واکسن کرونا در عرصه جهانی این شانس وجود دارد که شاهد یک بازیابی و رجعت اقتصادی در عرصه اقتصاد ملی و جهانی باشیم. امروز بحث واکسن می‌تواند شرایط متفاوتی در رونق اقتصادی ایجاد کند. برخی تحلیل گران دلیل افزایش قیمت نفت را به دلیل بحث ورود واکسن می‌دانند. برخی هم معتقد اند اگر تا سال ۲۰۲۵ داروهای موثر در درمان کرونا در سبد دارویی جهانی گنجانده شود در کنار پوشش کامل واکسیناسیون تا حد زیادی اقتصاد جهانی موجب افزایش رشد ناخالص داخلی شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره شرایط اقتصادی ملی، گفت: تشکر می‌کنم از گروه‌های مختلف در ابعاد حقیقی، حقوقی، خیریه و... که به کمک ما آمدند اما نیازهای مستمر و فرایند فرسایشی بیماری، افزایش قیمت جهانی فرآورده‌های دارویی، ورود تکنولوژی گرانقیمت و... موجب می‌شود در سال آتی در حوزه سلامت از نظر ابعاد بودجه‌ای سال پر تنشی را پشت سر بگذاریم بویژه آنکه در حال حاضر یک بار مالی مضاعف برای تهیه اقلام سرمایه‌ای مورد نیاز بیماران کرونایی و بحث تامین تجهیزات حفاظتی داریم. متاسفانه در سال جاری درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها به شدت کاهش یافت و اکثر بیمارستان‌ها با بحران مالی روبرو هستند. افزایش خدمت دهی در زمینه کرونا و  کاهش در تعداد اعمال انتخابی موجب شد بیشتر شاهد کاهش درآمد اختصاصی بیمارستان باشیم. با علم به این موضوع نیاز است شاهد حمایت بیشتر دولت در قالب بودجه سنواتی برای سال آینده باشیم.

زالی ادامه داد: اعمال سیاست انبساطی پولی و مالی دولت در ابعاد حاکمیتی اقدام مناسبی بود که علی‌رغم مشکل تحریم‌ها باعث شده که دولت چابکی لازم برای حل مشکلات تولید و اقتصاد خرد کشور نداشته باشد اما به هر حال این تلاش صورت گرفته است. البته کماکان اقتصاد تولیدی کشور نیازمند حمایت است. آمار ما در حوزه بخشی از سرمایه در گردش اقتصادی  تولیدی کشور ما بیش از ۵۴ درصد وابسته به تسهیلات است که در حوزه صنعت و معدن ممکن است فزونی یابد پس نقش دولت و ارائه راهکارهای تسهیلاتی می‌تواند راهکاری برای عبور از شرایط سخت باشد.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین