| کد خبر: 200518 |

رئیس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت یارانه معیشتی به ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار خبر داد و گفت: افراد جدیدی که مشمول دریافت یارانه شوند، در ماه آینده به‌صورت یکجا یارانه دو ماه را دریافت می‌کنند.

تین نیوز

رئیس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت یارانه معیشتی به ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار خبر داد و گفت: افراد جدیدی که مشمول دریافت یارانه شوند، در ماه آینده به‌صورت یکجا یارانه دو ماه را دریافت می‌کنند.

محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: طبق هدف‌گذاری‌های صورت گرفته در جلسه امروز اقتصاد مقاومتی باید صادرات غیرنفتی را در سال آینده به ۴۸ میلیارد دلار برسانیم. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: ما در شرایط تحریمی قرار داریم و نمی‌توانیم ارز نفتی را در بودجه لحاظ کنیم، به همین دلیل باید صادرات غیرنفتی خود را گسترش دهیم. وی ادامه داد: در سال‌های گذشته بیش از ۵۰ میلیون دلار از صادرات نفتی درآمد داشتیم که

درحال‌حاضر این بخش از منابع ارزی را نداریم و باید از منابع ارزی دیگری استفاده کنیم و آن منابع دیگر، صادرات غیرنفتی است. وی افزود: صادرات غیرنفتی ما به ۱۵ کشور اطراف صورت می‌گیرد و باید صادرات خود را به این کشورها گسترش دهیم. نوبخت گفت: جلسه دیروز معطوف به گسترش صادرات غیرنفتی بود تا به چه ترتیبی موانع صادرات خود را به این ۱۵ کشور برطرف کنیم و طبق هدف‌گذاری‌های صورت گرفته ۲۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی را که درحال‌حاضر داریم به ۴۸ میلیارد دلار در سال آینده برسانیم. نوبخت خاطرنشان کرد: در این جلسه سازوکارهای افزایش صادرات غیرنفتی مطرح شد و همه سعی ما بر این است که کشور را به‌گونه‌ای مدیریت کنیم تا بتوانیم بودجه را از ارز حاصل از نفت جدا کنیم.

 پرداخت یارانه حمایتی به متقاضیان جامانده

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: افرادی که متقاضی دریافت یارانه حمایتی هستند باید به سایت وزارت رفاه مراجعه و ثبت‌نام کنند و در صورت لزوم یارانه آنها پرداخت خواهد شد. نوبخت افزود: برنامه‌ریزی وزارت رفاه برای دریافت یارانه حمایتی برای ۶۰ میلیون نفر که حدود ۱۸ میلیون خانوار می‌شود، بود و تا به حال ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار این یارانه معیشتی را دریافت کرده‌اند. وی افزود: افرادی که متقاضی دریافت یارانه معیشتی هستند باید به سامانه‌ای که وزارت رفاه مشخص کرده مراجعه و درخواست خود را در آن ثبت کنند و در کمتر از یک ماه به تقاضای آنها رسیدگی شده و کسانی که از نظر وزارت رفاه مشمول دریافت می‌شوند یارانه موردنظر را دریافت خواهند کرد. نوبخت گفت: سازمان برنامه و بودجه برای افرادی که مشمول این دریافت شوند در ماه آینده به همراه کسانی که مشمول دریافت یارانه از قبل بودند به‌صورت یکجا پرداخت‌ها را انجام خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه افرادی که یارانه معیشتی حق آنها بوده و این ماه این یارانه را دریافت نکردند، گفت: این افراد هر دو ماه را به‌صورت یکجا دریافت خواهند کرد. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت:‌ منابعی که از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و سهمیه‌بندی کردن بنزین حاصل می‌شود به مردم برگردانده خواهد شد. نوبخت افزود: سهمیه‌بندی بنزین را از ۲۶ آبان شروع کردیم و یارانه‌های این ماه را از محل تنخواه پرداخت کردیم و برای ماه آینده به فاصله یک ماه بعد از ۲۴ آذرماه این اقدام انجام خواهد شد. وی ادامه داد: در صورتی که فهرست افرادی که یارانه معیشتی خود را دریافت نکرده‌اند از طرف وزارت رفاه زودتر به‌دست ما برسد پرداخت آنها هم انجام خواهد شد. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: این سازمان نظارت و مدیریت بر پرداخت‌ها را بر عهده دارد و ما بعد از گذشت یک ماه گزارش رقم دریافتی حاصل از مدیریت سوخت را به مردم ارائه خواهیم داد. نوبخت ادامه داد: در صورتی که رقم حاصل از مدیریت سوخت بیشتر از پیش‌بینی ما باشد، حق استفاده از آن را نداریم و همه آن را به مردم برمی‌گردانیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است میزان یارانه معیشتی افزایش پیدا کند، گفت: از الان برای این موضوع نمی‌توانیم نظر دهیم یا انتظاری ایجاد کنیم. رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: سیاست وزارت رفاه پرداخت یارانه‌ به ۶۰ میلیون نفر یا ۱۸ میلیون خانوار بود و درحال‌حاضر ۲۴ میلیون نفر خارج از اجرای این سیاست هستند و اینکه همه انتظار داشته باشند این رقم را دریافت کنند این انتظار برآورده نخواهد شد، زیرا از اول هم قرار نبود به همه ۸۴ میلیون نفر یارانه پرداخت شود. نوبخت گفت: کسانی که باید یارانه دریافت می‌کردند و در این دوره دریافت نکردند نگران نباشند، زیرا به مرور افرادی که شایسته دریافت باشند، وجوه‌شان را دریافت خواهند کرد. وی درخصوص حذف یارانه پرداختی ماهانه به برخی از افراد گفت: طبق تبصره ۱۴ قانون بودجه، دولت موظف است سه دهک از افراد یارانه‌بگیر را که حدود ۲۴ تا ۲۵ میلیون نفر هستند، حذف کند، اما هنوز این کار انجام نشده، زیرا درحال‌حاضر تنش‌ها و گرانی‌هایی وجود دارد و وزارت رفاه ترجیح می‌دهد تا اطلاع ثانوی این یارانه‌ها را حذف نکند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: مردم در شرایط اقتصادی سختی هستند و این پرداخت‌ها برای آنها قابل‌توجه نیست، به همین دلیل ترجیح می‌دهیم پرداخت‌ها به‌صورت گذشته انجام شود. نوبخت با بیان اینکه یارانه معیشتی حاصل از اصلاح قیمت بنزین سیاست دیگری را دنبال می‌کند، گفت: با توجه به شرایط تحریمی و سختی که مردم در آن قرار دارند رقمی به آنها پرداخت می‌شود که درحال‌حاضر دولت ۶۰ میلیون نفر نیازمند را مشخص کرده و این اقشار متوسط رو به پایین هستند و دیگر قرار نیست افرادی که وضعیت مالی مناسبی دارند این رقم را دریافت کنند. وی درخصوص مشکلات سامانه رفاه برای ثبت‌نام افراد برای دریافت یارانه معیشتی گفت: وقتی تعداد زیادی از افراد به‌صورت همزمان به این سامانه مراجعه می‌کنند، سامانه با مشکل روبه‌رو می‌شود.

 

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین