| کد خبر: 265918 |

حالِ هوای ۱۸ شهر خوب است و اهواز و قزوین آلوده ترین شهر کشور

امروز کلان شهر قزوین و اهواز در وضعیت قرمز است.

تین نیوز

اگر نگاهی به روز گذشته و امروز پنجشنبه سی ام آذر بیندازیم، می توان میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به خوبی حس کرد، از این رو به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته ایم که بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست، امروز هیچ کدام از کلان شهرها در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایمنا، بر اساس آمارهای ثبت شده، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلان شهر قزوین با شاخص ۱۵۳ و اهواز با شاخص ۱۵۰ در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) ثبت شده است، در حالی که روز گذشته بیست ونهم آذر شهر قزوین در موقعیت (قرمز) و اهواز (نارنجی) بود.

در همین راستا، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در کلان شهرهای تبریز، اصفهان، کرج، تهران، زنجان، شیراز، اراک و همدان در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای تبریز، اصفهان، کرج، تهران، اهواز، زنجان، زاهدان و همدان در وضعیت (نارنجی) بودند.

به این ترتیب؛ امروز سنجش کیفیت هوا در کلان شهرهای ارومیه، بوشهر، شهرکرد، مشهد، بجنورد، سمنان، زاهدان، کرمان، کرمانشاه، خرم آباد، بندرعباس و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، به طوری که روز گذشته شهرهای ارومیه، بوشهر، شهرکرد، مشهد، بجنورد، سمنان، شیراز، کرمان، کرمانشاه، خرم آباد، اراک و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند، شهر بندرعباس پس از حدود یک ماه غیر فعال بودند، امروز جزو شاخص های سالم قرار گرفته است.

بر این اساس، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلان شهرهای اردبیل، بیرجند، قم، سنندج، یاسوج و رشت در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز بیست ونهم آذر شهرهای اردبیل، بیرجند، قم، سنندج، یاسوج و رشت در وضعیت پاک (سبز) بودند.

لازم است به این نکته اشاره کنیم که امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلان شهرهای تبریز با شاخص ۱۳۹، اصفهان با شاخص ۱۲۷، کرج با شاخص ۱۱۳، تهران با شاخص ۱۲۳، زنجان با شاخص ۱۲۸، شیراز با شاخص ۱۳۹، اراک با شاخص ۱۱۵، همدان با شاخص ۱۱۰، در شرایط هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، در حالی که روز گذشته شهرهای تبریز با شاخص ۱۰۳، اصفهان با شاخص ۱۲۴، کرج با شاخص ۱۴۶، تهران با شاخص ۱۱۷، اهواز با شاخص ۱۳۰، زنجان با شاخص ۱۳۴، زاهدان با شاخص ۱۰۱، همدان با شاخص ۱۱۷، در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی) بود.

بر این اساس سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلان شهرهای ارومیه با شاخص ۶۷، بوشهر با شاخص ۶۰، شهرکرد با شاخص ۶۹، مشهد با شاخص ۹۰، بجنورد با شاخص ۸۳، سمنان با شاخص ۹۰، زاهدان با شاخص ۱۰۰، کرمان با شاخص ۵۹، کرمانشاه با شاخص ۷۸، خرم آباد با شاخص ۸۸، بندرعباس با شاخص ۶۳، یزد با شاخص ۹۳، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

در همین راستا، طی روز بیست ونهم آذر شهرهای ارومیه با شاخص ۶۵، بوشهر با شاخص ۶۶، شهرکرد با شاخص ۷۶، مشهد با شاخص ۹۲، بجنورد با شاخص ۶۸، سمنان با شاخص ۷۸، شیراز با شاخص ۵۸، کرمان با شاخص ۸۹، کرمانشاه با شاخص ۶۳، خرم آباد با شاخص ۹۷، اراک با شاخص ۹۶، یزد با شاخص ۶۰، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

لازم است بدانیم؛ دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه شهرهای اردبیل با شاخص ۳۱، بیرجند با شاخص ۴۰، قم با شاخص ۳۵، سنندج با شاخص ۳۸، یاسوج با شاخص ۴۷، رشت با شاخص ۴۲، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته در شهرهای اردبیل با شاخص ۳۷، بیرجند با شاخص ۴۰، قم با شاخص ۳۳، سنندج با شاخص ۴۸، یاسوج با شاخص ۴۰، رشت با شاخص ۴۱، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

به این ترتیب، شرایط امروز کیفی هوای در کلان شهرهای ایلام، گرگان و ساری ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای ایلام، شیراز، گرگان، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز سنجش کیفیت هوای در هیچ کدام از کلان شهرها همچون روز گذشته در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) نیست، اما دو شهر در وضعیت (قرمز)، هشت کلان شهر در موقعیت (نارنجی)، تعداد ۱۲ شهر سالم (زرد)، شش شهر در شرایط پاک (سبز) و سه کلان شهر بدون داده ثبت شده اند، اما روز گذشته یک شهر در وضعیت (قرمز)، هشت کلان شهر در موقعیت (نارنجی)، تعداد ۱۲ شهر در وضعیت سالم (زرد)، شش شهر در شرایط پاک (سبز) و پنج کلان شهر بدون داده ثبت شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه ای) است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

نظرسنجی
آیا جلسات اخیر مدیرعامل راه آهن با مدیران شرکت‌های مالک لوکوموتیو و واگن و تأکید ایشان بر حمایت از بخش خصوصی، تا کنون در بهبود وضعیت این شرکت ها مؤثر بوده است؟