بازدید سایت : ۲۶۱۲۰

۳ میلیارد نفر در جهان گرفتار سیل و خشکسالی هستند

مدیر گروه پیش آگاهی مخاطرات جوی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو گفت: بحران آب، پیش نشانگر تهدیدهای تغییر اقلیم در ایران و جهان است به طوریکه بر اساس گزارش بانک جهانی در ۲۰ سال اخیر ۱.۶ میلیارد نفر درگیر سیل و ۱.۴ میلیارد نفر گرفتار خشکسالی در دنیا بوده اند.

۳ میلیارد نفر در جهان گرفتار سیل و خشکسالی هستند
تین نیوز

مدیر گروه پیش آگاهی مخاطرات جوی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو گفت: بحران آب، پیش نشانگر تهدیدهای تغییر اقلیم در ایران و جهان است به طوریکه بر اساس گزارش بانک جهانی در ۲۰ سال اخیر  ۱.۶ میلیارد نفر درگیر سیل و ۱.۴ میلیارد نفر گرفتار خشکسالی در دنیا بوده اند.

به گزارش تین نیوز از سازمان هواشناسی کشور، مجید حبیبی نوخندان در پنل تخصصی هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم در تهران افزود: گزارش های هیات بین الدول تغییر اقلیم نشان می دهد که تغییر اقلیم، ریسک دو برابر شدن جمعیت در معرض سیل و خشکسالی در دنیا را نیز تقویت کرده است.

وی افزود: گزارش سازمان جهانی هواشناسی نشان می دهد که فجایع مربوط به اقلیم و آب در ۵۰ سال گذشته به طور میانگین روزانه جان ۱۱۵ نفر را گرفته و ۲۰۲ میلیون دلار خسارت به بار آورده است.

مدیر گروه پیش آگاهی مخاطرات جوی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو با بیان اینکه مواجهه با مخاطرات طبیعی اجتناب ناپذیر است، ادامه داد: در دو سال گذشته، سیل شدید اروپای غربی را تحت تأثیر قرار داد و تنها در آلمان حدود ۴۰ میلیارد دلار خسارت به بار آورد.

حبیبی نوخندان اضافه کرد: با این همه امکان پیشگیری از خسارات های مخاطرات طبیعی و جوی وجود دارد به نحوی که با سرمایه گذاری روی هشدار سریع برای همه می توان تا حد زیادی از خسارت ها کاست.

وی تصریح کرد: سرمایه گذاری یک واحد پولی در امر پیشگیری از مخاطرات طبیعی در جامعه، می تواند از خسارتی معادل پنج واحد پولی به آن جامعه جلوگیری کند.

عضو هیات علمی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو افزود: هدف اصلی سامانه هشدار سریع برای همه، اطمینان از آگاهی مردم قبل از وقوع رویدادهای خطرآفرین است به طوری که آنها بتوانند اقدامات لازم را برای حفظ جان و مال خود انجام دهند.

حبیبی گفت: در ایران، سامانه های هشدار مخاطرات طبیعی عمدتاً به وسیله سازمان هواشناسی کشور، سازمان مدیریت بحران ، سازمان نقشه برداری و سازمان زمین شناسی اداره می شوند.

وی ادامه داد: سامانه ملی یکپارچه هشدار سریع مخاطرات جوی شامل شبکه ای از انواع ایستگاه های هواشناسی و دیدبانی جو به همراه دانش فنی و تکنیک های عملیاتی، تحلیل و پیش بینی مخاطرات جوی، اطلاع رسانی و هشدار و در نهایت تصمیم گیری و اقدام است.

مدیر گروه پیش آگاهی مخاطرات جوی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو تصریح کرد: سامانه ملی یکپارچه هشدار سریع مخاطرات جوی شامل یک چرخه پایدار دیدبانی و تولید داده و اطلاعات، خدمات و محصولات، انتشار و توزیع پیام و بازخورد گیری است که مدام تکرار می شود و سیستم با شناسایی نقاط ضعف، به بهبود و توسعه خدمات تخصصی کمک می کند.

حبیبی نوخندان خاطر نشان کرد: مخاطرات جوی از جمله مهمترین عوامل تهدید کننده زندگی و زیرساخت های کشور است که توجه و هزینه برای آن، یک سرمایه گذاری است.

وی افزود: از الزامات عملیاتی کردن سامانه هشدار سریع برای همه در کشور می توان به ضرورت استفاده از دیپلماسی فعال برای جلب حمایت های بین المللی و توسعه زیرساخت های هشدار در کشور، توسعه و گسترش شبکه ایستگاه های هواشناسی با پوشش سراسری از طریق تعامل و همکاری با وزارت نیرو و جهاد کشاورزی و توسعه مدل های پیش بینی مخاطرات جوی-اقلیمی اشاره کرد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو ادامه داد: استفاده از دانش و فناوری های نوین نظیر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین با هدف شناسایی الگوهای رفتاری مخاطرات، ایجاد زیر ساخت های شبکه های هشدار سریع مخاطرات جوی در دیدبانی هواشناسی و افزایش پوشش رسانه ای هشدارها، از دیگر نیازهای ضروری برای بهبود وضعیت سامانه هشدار مخاطرات جوی در کشور است.

حبیبی نوخندان گفت: یکی از نیازهای جامعه ایران آموزش و ترویج عمومی و ارتقاء سواد اقلیمی است که به درک بهتر اوضاع جوی - اقلیمی و بینش مشترک نسبت به بایدها و نبایدهای این حوزه می انجامد.

وی بهبود سازوکار همکاری ها بین نهادهای مختلف مسئول مدیریت مخاطرات، را نیز مهم برشمرد و گفت: سامانه هشدار سریع برای همه نیازمند یک فعالیت یکپارچه و متمرکز است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.