بازدید سایت : ۳۸۹۸۹

امسال 3 مرکز استان به شبکه ریلی متصل می‌ شود

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در عملکرد اجرای شبکه ریلی در دولت سیزدهم 2 برابر 20 سال گذشته کار انجام شده است به طوریکه امسال سه مرکز استان هم به شبکه ریلی متصل می شود.

امسال 3 مرکز استان به شبکه ریلی متصل می‌ شود
تین نیوز

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در عملکرد اجرای شبکه ریلی در دولت سیزدهم 2 برابر 20 سال گذشته کار انجام شده است به طوریکه امسال سه مرکز استان هم به شبکه ریلی متصل می شود.

به گزارش تین نیوز به نقل از فارس، خیرالله خادمی صبح امروز در مراسم افتتاح راه آهن همدان سنندج با حضور رئیس جمهور اظهار کرد: ابتدای امسال براساس برنامه ای که برای توسعه شبکه ریلی در وزات راه در دستور کار قرار گرفت 5 شبکه با 50 هزار میلیارد تومان اعتبار به شبکه ریلی وصل می شود.

وی با بیان اینکه تحقق این مهم از نظر عملکرد اجرای شبکه ریلی در طول 2 برابر 20 سال گذشته کار انجام شده است، گفت: امسال 3 مرکز استان هم به شبکه ریلی متصل می شود.

خادمی با اشاره به خط ریلی تهران همدان سنندج گفت: این شبکه ریلی در قالب طرحی به تهران همدان و قروه سنندج و در نهایت به مرز باشماق وصل خواهد شد.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، طول مسیر ریلی همدان - سنندج ۱۵۱ کیلومتر است که به عنوان 23مین استان با حضور رئیس جمهور به شبکه ریلی متصل می شود.

وی با بیان اینکه این پروژه کاملا بومی است هم سوزن و هم ریل آن در داخل کشور تولید شده است، عنوان کرد: این پروژه 100 درصد پروژه ایرانی است خوشبختانه در توسعه ریلی به جایی رسیده ایم که تمام تجهیزات آن در داخل تولید می شود.

خادمی با عنوان اینکه در راستای اجرای این پروژه بیش از 3 هزار و 400 میلیون تومان هزینه شده است، گفت: ارزش ریالی امروز پروژه 15 هزار میلیارد تومان است و برای اجرای آن 20 هزار تن ریل از اصفهان وارد شده است.

طول خط آهن تهران - همدان - سنندج حدود ۴۲۰ کیلومتر است که مسیر تهران تا همدان به طول ۲۷۰ کیلومتر، به بهره برداری رسیده است، فاز دوم این خط ریلی از همدان به سنندج نیز ۱۵۱ کیلومتر طول دارد و در سه قطعه تعریف شده است که حدود ۶۴ کیلومتر آن در استان همدان و باقی مانده آن در استان کردستان واقع شده است.

 اتصال کردستان به شبکه ریلی کشور بیش از دو دهه است به عنوان یک پروژه و طرح اولویت دار در دستور کار قرار گرفته است، پروژه راه آهن همدان ـ سنندج به عنوان یکی از پروژه های مصوب مهر ماندگار به طول ۴۲۰ کیلومتر در سال ۱۳۸۳ کلید خورد، ردیف بودجه ای پروژه راه آهن همدان – سنندج ۱۰ خرداد ۱۳۸۴، در مجلس هفتم مصوب و در ۱۱ خرداد به تایید شورای نگهبان رسید فاز نخست این پروژه از سمت تهران به همدان در سال ۱۳۹۶ به بهره برداری رسید و ریل گذاری فاز دوم پروژه شامل مسیر همدان ـ سنندج 4 سال بعد در مهرماه سال ۱۴۰۰ اتمام شد.

 بعد از اتمام فاز نخست و دوم خط آهن تهران ـ همدان به طول ۲۷۰ کیلومتر و بهره برداری از آن تلاش برای اجرا و بهره برداری مسیر فاز دوم این خط ریلی از همدان به سنندج به طول ۱۵۱ کیلومتر در سه قطعه تعریف شد که حدود ۶۴ کیلومتر آن در استان همدان و مابقی آن در استان کردستان واقع شده است.

پروژه راه آهن همدان ـ سنندج در سه قطعه از سمت همدان به سنندج دارای هفت ایستگاه سواری و باری شامل بهار، آق بلاغ، دوسر، قروه، آونگان، دهگلان و سنندج است، طول قطعه یک پروژه ۶۴.۵ کیلومتر، قطعه دوم ۵۶ کیلومتر و قطعه سوم ۲۹.۵ کیلومتر بود و این خط راه آهن یک خطه، دارای عرض مسیر ۶ متر و طول پل ها ۲ هزار و ۵۲۴ متر است.

 با بهره برداری از این پروژه زمینه جابجایی۳۰۰ هزار نفر در سال و ۵۰۰ هزار تن بار فراهم می شود که بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته این رقم در بخش مسافری در سال ۱۴۲۰ به ۶۰۰ هزار نفر و ظرفیت انتقال بار نیز به یک میلیون تن افزایش خواهد یافت.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.