بازدید سایت : ۳۸۹۸۹

هندی‌ ها در توسعه بندر چابهار به تعهدات خود عمل نکرده اند

دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران در مورد قرارداد با هندی ها در زمینه توسعه بندر چابهار نیز اظهار داشت: طرف هندی موظف بوده سرمایه گذاری ۲۲۰ میلیون دلاری که بخشی از آن معادل ۸۵ میلیون دلار در حوزه تجهیزات است را انجام دهد، اما تعهدات اولیه خود را اجرا نکرده اند.

هندی‌ ها در توسعه بندر چابهار به تعهدات خود عمل نکرده اند
تین نیوز

 دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران در مورد قرارداد با هندی ها در زمینه توسعه بندر چابهار نیز اظهار داشت: طرف هندی موظف بوده سرمایه گذاری ۲۲۰ میلیون دلاری که بخشی از آن معادل ۸۵ میلیون دلار در حوزه تجهیزات است را انجام دهد، اما تعهدات اولیه خود را اجرا نکرده اند.

به گزارش تین نیوز از سازمان بنادر و دریانوردی،  «مسعود پل مه» گفت: دولت سیزدهم در رفع مشکلات توافق ایران و هند و تحقق قرارداد اثر گذار با هندی ها در بندر چابهار، جدیت خود را نشان داده است و سازمان بنادر و دریانوردی نیز به تکالیف خود در توسعه بندر چابهار عمل کرده است.

وی به ویژگی های بندر چابهار اشاره کرد و اظهار داشت: چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور است که از نظر سوق الجیشی قبل از تنگه هرمز قرار دارد و طبیعتاً با بسیاری از مخاطراتی که سایر بنادر در زمان بحران با آن مواجه می شوند، روبرو نیست.

دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران افزود: علاوه بر این، بعد مسافت و دسترسی به سرزمین اصلی از طریق اتصال به آب های آزاد، از دیگر مزیت های بی نظیر بندر چابهار تلقی می شود.

وی با بیان اینکه نزدیکی بندر چابهار به کشورهای پاکستان، افغانستان و امکان انتقال بار از مسیر این بندر به کشورهای آسیای میانه و روسیه اهمیت راهبُردی این بندر را دو چندان می کند، عنوان کرد: ایجاد زیرساخت های لازم برای اینکه بندر چابهار بتواند نقش مهمی را در فرآیندهای اقتصادی کشور ایفا کند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

پل مه با اشاره به اینکه رونق و توسعه بندر چابهار نیازمند مشارکت تمامی بخش های مرتبط و دستگاه های مربوطه است، گفت: به طور حتم بندر چابهار از اهمیت بسیار بالایی در اقتصاد ایران برخوردار است و توسعه آن می تواند بار سنگینی از اقتصاد کشور بردارد.

وی بیان کرد: بخشی از زیرساخت های مورد نیاز در بندر چابهار آماده شده است و بخشی نیز همانند اتصال ریلی هنوز تکمیل نشده و از نظر افزایش حجم تخلیه و بارگیری و انبارش کالا هم نیازمند تامین تجهیزات لازم به منظور تحقق ماموریت های پیش بینی شده برای این بندر هستیم.

دبیرکل انجمن کشتیرانی ایران با اشاره به اینکه سعی و تلاش بسیاری صورت گرفته تا بندر چابهار به مرحله ای از آمادگی برای فعالیت های لجستیکی برسد، افزود: انصافاً سازمان بنادر و دریانوردی به تکالیف خود در توسعه بندر چابهار عمل کرده؛ اما متاسفانه سایر ارگان های مرتبط در بخش تسهیلات مالی آن گونه که باید، عمل نکرده اند.

به گفته پل مه، بخشی از عوامل اصلی و راهبردی که مانع از استفاده تمامی ظرفیت های بندر چابهار می شود، مربوط به وجود بار و ایجاد انگیزش برای صاحبان کالا و همچنین مالکان کشتی و سایر شقوق بخش خصوصی است که خوشبختانه سازمان بنادر و دریانوردی در این خصوص نیز اقدامات شایسته ای را انجام داده است .

وی با تاکید بر اینکه از نظر انبارش کالا مشکلی در بندر چابهار نداریم، عنوان کرد: از نظر توسعه امور زیر بنایی و ایجاد زیر ساخت ها و اسکله های مورد نیاز نیز سازمان بنادر اقدامات مناسبی انجام داده؛ اما در مورد تجهیزات تخلیه و بارگیری همچنان دچار مشکل هستیم.

دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران ادامه داد: البته اسکله ها نیازمند ساخت و سازهای بیشتری است و اگر تجهیزات راهبُردی فراهم شود، قابلیت تخلیه و بارگیری کشتی با تناژ بسیار بالاتری را خواهیم داشت.

پل مه در مورد قرارداد با هندی ها در زمینه توسعه بندر چابهار نیز اظهار داشت: طرف هندی موظف بوده سرمایه گذاری ۲۲۰ میلیون دلاری که بخشی از آن معادل ۸۵ میلیون دلار در حوزه تجهیزات است را انجام دهد، اما تعهدات اولیه خود را اجرا نکرده اند که دولت سیزدهم در رفع مشکلات توافق ایران و هند و تحقق قرارداد اثر گذار با هندی ها در بندر چابهار، جدیت خود را نشان داده و امیدواریم قرارداد با هندی ها به صورت بلندمدت و در قالب یک قرارداد با ضمانت اجرایی و به صورت تکلیفی صورت گیرد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.