| کد خبر: 223705 |

مدیرکل دفتر اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: ما به عنوان متولی مسکن در وزارت راه و شهرسازی مراتب اعتراض خود را نسبت به عملکرد نظام بانکی در اختصاص تسهیلات به حوزه ساخت مسکن اعلام می‌کنیم.

تین نیوز

مدیرکل دفتر اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: ما به عنوان متولی مسکن در وزارت راه و شهرسازی مراتب اعتراض خود را نسبت به عملکرد نظام بانکی در اختصاص تسهیلات به حوزه ساخت مسکن اعلام می‌کنیم.

به گزارش تین نیوز، پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به این نکته که نظام بانکی کشور سهم بخش مسکن از تسهیلات را پرداخت نمی‌کند، گفت: در شرایطی که در اوایل دهه 90، نزدیک به 17.5 درصد از تسهیلات پرداختی بانک‌ها متعلق به بخش مسکن بود اما در حال حاضر شاهد هستیم که سهم حوزه مسکن به زیر 5 درصد رسیده و این تسهیلات به حوزه بازرگانی رفته است.

بانک‌ها انگیزه‌ای برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن ندارند

مدیرکل دفتر اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی، در بیان علت انگیزه نداشتن بانک‌ها نسبت به پرداخت تسهیلات به حوزه ساخت مسکن، گفت: تسهیلات ساخت مسکن جزء تسهیلات با نرخ بازگشت نسبتا طولانی هستند و نظام بانکی کشور در حال حاضر نسبت به پرداخت تسهیلات بلند مدت انگیزه ندارد.

وی با اشاره به این نکته که بدون تامین مالی متناسب با نیاز، پروژه‌های ساخت مسکن پیشرفتی نمی‌کنند، گفت: اگر آمار مرتبط با حوزه ساخت را به طور دقیق نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که ساخت مسکن ارتباط مستقیمی با تسهیلاتی بانکی داشته و هرگاه سهم این تسهیلات توسط بانک کاهش پیدا کرده شاهد کاهش تولید مسکن بوده‌ایم.

اعتراض وزارت راه و شهرسازی نسبت به عملکرد نظام بانکی

اصلانی در تشریح تلاش وزارت راه و شهرسازی برای تامین سرمایه از منابع داخلی بانکی تاکید کرد: تنها محل تامین سرمایه برای ساخت مسکن در حال حاضر استفاده از منابع داخلی بانکی است و کاهش اختصاص تسهیلاتی بانک به حوزه ساخت مسکن قطعا پروژه‌های تولید انبوه را متوقف می‌کند.

این مقام مسئول در پایان گفت: ما به عنوان متولی مسکن در وزارت راه و شهرسازی مراتب اعتراض خود را نسبت به عملکرد نظام بانکی در اختصاص تسهیلات به حوزه ساخت مسکن اعلام می‌کنیم و امیدواریم این روند در آینده دچار تغییر به سمت تامین سرپناه برای مردم شود.

 

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین