| کد خبر: 218787 |

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران از برنامه‌ریزی برای انتقال ۹ فرودگاه‌ نفتی به این شرکت خبر داده است.

تین نیوز

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران از برنامه‌ریزی برای انتقال ۹ فرودگاه‌ نفتی به این شرکت خبر داده است.

به گزارش تین نیوز، سیاوش امیرمکری اخیرا در خصوص روند واگذاری فرودگاه‌های نفت به شرکت فرودگاه‌ها به ایرنا گفته است: شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به عنوان یک شرکت مادر تخصصی بر اساس قانون اساسنامه، متولی مدیریت، راهبری، اداره، توسعه و تجهیز فرودگاه‌ها است و قرار گرفتن فرودگاه‌های نفتی در مالکیت و مدیریت شرکت در اجرای سیاست مدیریت واحد بر شبکه فرودگاهی کشور بوده و وزارت نفت را نیز از درگیری با امور و وظائف غیر تخصصی خود منفک می‌کند.

وی ادامه داد: اما به دلیل وجود مسائلی از جمله ساختار سازمانی، ترکیب نیروی انسانی، زیر ساخت‌های استاندارد مورد تایید سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص سطوح پروازی و ترمینالی و تجهیزات هوانوردی و فنی و ایمنی باید به گونه‌ای برنامه ریزی شود تا پس از انتقال این فرودگاه‌ها، ارائه خدمات به متخصصین و کارکنان وزارت نفت و سایر مسافرین از نظر ایمنی و کیفیت خدمات ارتقأ یابد.

فرآیند انتقال فرودگاه‌ها از فرودگاه عسلویه آغاز می‌شود

امیرمکری درباره اینکه چه توافقات یا تعهداتی بین وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازی برای اجرا این تصمیم صورت پذیرفته است، گفت: یر اساس توافقات صورت پذیرفته، مقرر شد با تشکیل کمیته‌های مشترک، فرآیند انتقال فرودگاه‌ها از فرودگاه عسلویه آغاز و پس از آن سایر فرودگاه‌ها به مرور انجام پذیرد. اعضا این کمیته عبارتند از نمایندگان شرکت ملی نفت و شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران.

وی ادامه داد: پس از آن باید تیم‌های تخصصی متشکل از سازمان هواپیمایی کشوری  و شرکت فرودگاه‌ها ناوبری هوایی ایران، هزینه‌ها و اقدامات مربوط به استانداردسازی فرودگاه‌های مذکور بر اساس نظر سازمان هواپیمایی کشوری اعلام و حداکثر ظرف سه سال با پرداخت هزینه‌های مذکور توسط شرکت ملی نفت اقدامات لازم صورت پذیرد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها گفت: علاوه بر موارد فوق طی دوره سه ساله، راهبری فرودگاه توسط شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ضمن انتقال کامل مالکیت و ساختار سازمانی و به این شرکت، تمامی هزینه‌های جاری و عمرانی توسط شرکت ملی نفت تامین شد.

وی درباره اینکه درحال حاضر فرآیند انتقال در چه مرحله‌ای است؟ گفت: اعضاءکمیته انتقال تعیین، برآورد هزینه‌های مرتبط با اقداماتی که جهت بهسازی و استاندارد سازی فرودگاه عسلویه باید صورت پذیرد احصاء و شرایط تحویل و تحول فرودگاه به مسئولین منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی «عسلویه» اعلام و در انتظار اقدامات عملی از سوی آنها هستیم.

شرکت فرودگاه ها با تحویل گیری فرودگاه‌های عسلویه و ماهشهر موافقت کرد

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها در پاسخ به این سوال که رییس سازمان هواپیمائی کشوری اعلام کرد که شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با  تحویل گیری فرودگاه‌های عسلویه و ماهشهر موافقت کرده است، گفت: در مقدمه  پاسخ به این سوال باید عرض کنم که از۷۰  فرودگاه در کشور ۵۳ فرودگاه تحت مالکیت و مدیریت این شرکت بوده که تعداد  ۵ فرودگاه طی قراردادی سرویس‌های عملیاتی از این شرکت دریافت می کنند، سایر فرودگاه‌ها از نظر مدیریتی و عملیاتی هیچگونه ارتباطی با این شرکت نداشته و مسئولیتی در خصوص آنها متوجه شرکت فرودگاه‌های کشور نیست.

امیرمکری ادامه داد: در خصوص فرودگاه ماهشهر و عسلویه، موافقت کلی با انجام فرآیند انتقال فرودگاه‌های نفت به این شرکت در سطح مقامات وزارتخانه‌های نفت و راه و شهرسازی انجام شده اما مراحل اجرایی کار باید بر اساس توافقات و برنامه ریزی به عمل آمده به صورت یک به یک انجام شود.

وی اضافه کرد: در خصوص آنچه رییس سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص مسئولیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران برای کلیه فرودگاه‌های مالکیتی و غیر مالکیتی مطرح کرد، همان تعهدات برابر مندرجات کتاب AIP  بوده که عبارت از مدیریت و ارائه سرویس‌های ترافیک هوایی در مسیرهای پروازی و فرودگاه‌های کنترل شده، مطابق سطح مسئولیت ذکر شده در طبقه‌بندی فضای کشور است؛  به عنوان مثال در رابطه با فرودگاههای غیر مالکیتی (همانند فرودگاه ماهشهر) که قرارداد ارائه خدمات عملیات هوانوردی با این شرکت ندارند، مسئولیت کنترل ترافیک تا مرز ATZ  فرودگاه با این شرکت است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین