بازدید سایت : ۳۱۴۰۵

​برخی تجهیزات مترو به دلیل به روز رسانی نشدن زیرساخت ها، در دنیا تولید نمی شود

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه با بیان اینکه عقب ماندگی های مترو به دلیل مشکلات اقتصادی و تحریم ها در کوتاه مدت قابل جبران نیست، گفت: برخی تجهیزات مترو به دلیل به روز رسانی نشدن زیرساخت ها، در دنیا تولید نمی شود.

تین نیوز

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه با بیان اینکه عقب ماندگی های مترو به دلیل مشکلات اقتصادی و تحریم ها در کوتاه مدت قابل جبران نیست، گفت: برخی تجهیزات مترو به دلیل به روز رسانی نشدن زیرساخت ها، در دنیا تولید نمی شود.

 مسعود درستی در حاشیه مراسم گرامیداشت 25 سالگی مترو تهران پیرامون حوادث هفته های اخیر در مترو و مشکلات ایجاد شده برای مسافران گفت: مترو  تهران از 25 سال پیش به بعد با گستردگی عجیبی در حال فعالیت است. روزانه بیش از 2200  مورد حرکت داریم و اصلاً نواقص کار را به دلیل موضوعات سخت افزاری و نرم افزاری انکار نمی کنیم. منکر اشتباهات مدیریتی هم نیستیم، البته که می پذیریم ولی به شرط آنکه رنگ و بوی سیاسی نداشته باشد.

وی با بیان اینکه مردمی که از مترو استفاده می کنند شاهد مشکلات ما هستند، ادامه داد: به دلیل مشکلات اقتصادی و تحریم ها، در چند سال گذشته، عقب ماندگی در مترو ایجاد شده است که اگر این عقب ماندگی ها  اتفاق نمی افتاد، امروز شرایط ما بهتر بود. مدیریت شهری تمام تلاش خود را حداقل در دو سال گذشته انجام داده است ،ولی برخی معضلات در مدیریت شهری، درمان بلند مدتی دارد.

درستی تاکید کرد: از سال 95 قرار بوده است 630 دستگاه واگن خریداری شود ولی از 8 ماه پیش این تصمیم به واقع در حال عملیاتی شدن است و به واقعیت نزدیک می شود، یعنی تازه در نقطه شروع قرار داریم؛ به این معنی که حداقل یک سال باید صبر کنیم تا اولین واگن وارد شهر تهران شود.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه با اشاره به اینکه علیرغم اینکه در 5 - 6 سال گذشته تعداد ایستگاه های زیادی به مترو اضافه شده است، ولی از لحاظ زیرساختی پیشرفتی نداشته ایم، گفت: در   یکی دو  سال گذشته حداقل 15 ایستگاه و 20 کیلومتر تونل به مترو اضافه شده است و بعد از کرونا هم با افزایش مسافر مواجه بوده ایم ،ولی همه اینها با زیرساختی است که از 5 سال پیش هیچ ارتقایی نیافته است.  قاعدتاً   باید کیفیت خدمات را بالا می بردیم ولی امکانات محدود و نیازها دائم بیشتر می شود.

درستی خاطرنشان کرد: روز دوشنبه گذشته   بیش از یک میلیون و 700 هزار مسافر داشتیم  و مردم  هم اقبال بیشتری به مترو دارند. همین ماه   نسبت به سال گذشته، حدود  9درصد افزایش مسافر داشته ایم. برای سال آینده هم رشد خواهیم داشت ،اما حال خیلی از مدیران ما خوب نیست و با غیرت و همت و با دست خالی مسافر جابجا می کنند.

وی با اشاره به حوادث روز یکشنبه گذشته در مترو و آتش سوزی گفت: قطعاً خرابی ها در مواردی، آزار دهنده است و من به نوبه خودم بابت حادثه روز یکشنبه متأسفم که شاهد چنین آشفتگی در شهر بودیم. پیش مردم شرمنده ام ولی حوادث را از مترو  تهران نمی توان کسر کرد. 

صادقانه تمام تلاش خود را می کنیم ولی در یک ماه گذشته بنا به هر علتی تمامی رسانه ها روی مترو تمرکز کرده اند. من منکر بیان مشکلات نیستم ولی اینکه  قطاری روی یک سکویی خراب شود و بعد با عذرخواهی از مسافران، آنها را تخلیه کند تا قطار بعدی از راه برسد، روش 25 ساله مترو است ولی ناگهان همین مسأله هر روزه ما  در روزهای اخیر بسیار در رسانه ها پررنگ می شود.

درستی با تاکید بر تلاش شهرداری برای رفع معضلات حمل و نقل عمومی از جمله مترو اظهار داشت: توجه شهرداری به مترو کاملاً محسوس است.  اکنون در مترو برای دپو کردن تجهیزات انبار کافی نداریم  این در حالی است که فقط 30درصد سفارشات ما به انبار رسیده است و 70درصد این سفارشات به مرور ساخته و تحویل می شود. ولی توجه داشته باشید مشکلات مترو را یکشبه نمی توان  ر فع کرد. صنعت مترو، دیربازده است. قرارداد خرید 630 واگن با همین توجهات عملیاتی شد و امیدوارم در نیمه دوم سال آینده، شرایط نسبت به وضع  کنونی بهبود یابد .

وی تاکید کرد:   اکنون یکی از مهمترین معضلات ما این است که بعضی از تجهیزات ما در دنیا تولید نمی شود ،چون زیرساخت ها به روزرسانی نشده است. ضمن آنکه در برخی از قطعات حساس، فروشندگان بین المللی وجود دارند که اصلاً آنها را نمی توان دور زد.
این مسائل بیش از نبود منابع ،مترو  تهران را آزار می دهد؛ اما با وجود همه مشکلات در زمینه به روزرسانی، خرید ناوگان جدید از پایان سال آینده شروع می شود. نوسازی و بهسازی مرکز فرمان مترو که بیش از 10 سال است در دستور کار قرار دارد، از سال آینده آغاز می شود.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.