| کد خبر: 266392 |

مدیریت بحران، نیاز ضروری بندر شهید رجایی است

مدیرکل حوزه راه و شهرسازی سازمان پدافند غیرعامل نیز از پدافند غیرعامل به عنوان یک دفاع تخصصی یاد کرد و گفت: مقوله پدافند غیرعامل و مدیریت بحران نیاز ضروری بندر شهید رجایی هرمزگان است.

تین نیوز

مدیرکل حوزه راه و شهرسازی سازمان پدافند غیرعامل نیز از پدافند غیرعامل به عنوان یک دفاع تخصصی یاد کرد و گفت: مقوله پدافند غیرعامل و مدیریت بحران نیاز ضروری بندر شهید رجایی هرمزگان است.

به گزارش تین نیوز به نقل از وزارت راه و شهرسازی، «سید احمد فراستی» در رزمایش ترکیبی پدافند غیرعامل، اقدام خرابکارانه، حوادث شیمیایی، حمله سایبری، قطع برق، آلودگی زیست محیطی و واکنش تیم های مقابله با شرایط اضطراری در بندر شهید رجایی هرمزگان افزود: بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری و کانتینری کشور به واسطه وسعت، عملیات های متنوع بندری در پسکرانه، باراندازها و حوزه های صنعتی و عملیاتی با مخاطرات، حوادث و تهدیدهای متنوعی روبه رو است.

وی با تاکید بر تقویت و ارتقای آمادگی خطاب به نیروهای عملیاتی در بندر شهید رجایی، گفت: مقوله پدافند غیرعامل و مدیریت بحران نیاز ضروری برای این بندر است که با دقت و اشرافیت بیش از پیش آسیب های احتمالی را شناسایی و برای مقابله برنامه ریزی داشته باشیم.

فراستی یادآور شد: آمادگی و اجرای طرح های مقابله، پاسخ اضطراری و همچنین تمرین گام های عملیاتی در بروز حوادث احتمالی، از جمله موارد مهم و مورد تاکید در این مانورها است.

در این مراسم، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به وجود ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت و حضور نزدیک به ۱۲ هزار نیروی شاغل مستقیم و غیرمستقیم در بندر شهید رجایی، اظهار داشت: این بندر با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالیانه بیش از ۱۰۰ میلیون تن کالا، به تنهایی بیش از ۵۸ درصد عملیات غیر نفتی، ۴۳ درصد عملیات نفتی و ۸۵ درصد از عملیات کانتینری بنادر کشور را برعهده دارد.

«حسین عباس نژاد» با اشاره به اهمیت تأمین ایمنی و امنیت در فرآیند تخلیه و بارگیری، انتقال و انبارداری مواد شیمیایی و کالای خطرناک کالاهای در بندر شهید رجایی، تاکید کرد: برگزاری رزمایش ترکیبی در بندر شهید رجایی با توجه به احتمال خطر و اقدامات خرابکارانه در حوزه های حیاتی از جمله بنادر، ضروری است.

وی افزود: با توجه به نقش تأثیرگذار آمادگی بهتر تیم های واکنش اضطراری،؛ ارزیابی تداوم کارکرد در زمان وقوع شرایط اضطراری و نیازسنجی تجهیزات مورد نیاز مدیریت بحران و مقابله اثربخش با شرایط اضطرار، برگزاری این در این مجتمع بندری ضروری به نظر می رسید.

پدافند غیرعامل نیاز ضروری بندر شهید رجایی

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی، پدافند غیرعامل را نیاز ضروری این بندر و ارتقای آمادگی را از جمله اهداف اساسی برگزاری این رزمایش دانست و تاکید کرد: آمادگی روحی، تیمی و گروهی، تجهیزاتی و مدیریتی از جمله اهداف این رزمایش است و عملکرد تیم های مختلف توسط گروه داوری ارزیابی می شود.

عباس نژاد با اشاره به تعامل و همکاری مثبت اداره کل بنادر استان با حوزه مدیریت بحران استانداری، بیان داشت: در راستای تحقق اهداف پدافندی این بندر و کاهش آسیب های احتمالی، مرکز ساختمان دیتاسنتر شامل سیستم های رایانه ای و اجزای مرتبط مانند وسایل ارتباطات از راه دور و سیستم های ذخیره در آن یکی از استانداردترین مراکز در بخش دریایی در مرحله تأمین تجهیزات است.

لزوم مصون سازی بندر شهید رجایی در مقابل تهدیدها

«محمد رادمهر» مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری هرمزگان نیز گفت: استان هرمزگان یک استان راهبردی است به دلیل برگزاری چنین رزمایش و تمرین هایی باعث ارتقا آمادگی و مصون سازی بندر شهید رجایی در مقابل تهدیدها خواهد بود.

بر پایه این گزارش، رزمایش ترکیبی پدافند غیرعامل و مدیریت بحران در بندر شهید رجایی با هدف ارتقای سطح آمادگی در برابر تهدیدهای احتمالی، شناسایی نقاط ضعف، هم افزایی و همگرایی بیشتر میان تیم های مقابله با شرایط اضطراری و بحرانی، ارزیابی منابع برای مقابله با مخاطرات احتمالی و حصول اطمینان از کارکرد مناسب تجهیزات شبکه ای و نرم افزارهای کاربردی در بندر شهید رجایی برگزار شد.

در این رزمایش، مدیران و کارشناسان حوزه های ایمنی، آتش نشانی، یگان دریایی و مجموعه کارکنان عملیاتی و بندری و تعدادی از ارزیاب های بنادر شهید رجایی، شهید باهنر، قشم و استان خوزستان و مازندران در ترمینال کانتینری ۲ مجتمع بندری شهید رجایی حضور داشتند.

ترمینال کانتینری شماره ۲ مجتمع بندری شهید رجایی بزرگترین ترمینال کانتینری این بندر با برخورداری از بیشترین تجهیزات استراتژیک و حداکثر عمق ۱۵ متر توانایی پهلوگیری بزرگترین کشتی های کانتینری را در این مجتمع بندری فراهم کرده است.

کانتینرها پس از تخلیه از کشتی در این ترمینال قرار گرفته و سپس به ترمینال های دیگر انتقال داده می شود. یکی از کالاهایی که در این ترمینال تخلیه و بارگیری می شود و فرآیند تخلیه، بارگیری و انتقال آن نیاز به مراقبت های خاص دارد، کالاهای خطرناک و مواد شیمیایی است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

نظرسنجی
آیا جلسات اخیر مدیرعامل راه آهن با مدیران شرکت‌های مالک لوکوموتیو و واگن و تأکید ایشان بر حمایت از بخش خصوصی، تا کنون در بهبود وضعیت این شرکت ها مؤثر بوده است؟