بازدید سایت : ۲۶۱۲۰

فرصت های سرمایه گذاری در مناطق جدید آزاد سرخس و دوغارون

مدیر اجرایی منطقه آزاد تجاری صنعتی سرخس و دوغارون درباره بسته های سرمایه گذاری در این منطقه بیان کرد: این فضا برای سرمایه گذاری بسیار مناسب است و باید فرصت های سرمایه گذاری جدید بررسی شده تا بسته های مناسبی تهیه شود.

تین نیوز

مدیر اجرایی منطقه آزاد تجاری صنعتی سرخس و دوغارون درباره بسته های سرمایه گذاری در این منطقه بیان کرد: این فضا برای سرمایه گذاری بسیار مناسب است و باید فرصت های سرمایه گذاری جدید بررسی شده تا بسته های مناسبی تهیه شود.

 

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، محسن پوراحمدی  بیان کرد: سه منطقه آزاد سرخس، دوغارون و مازندان جزو مناطق آزاد نسل دوم هستند که از ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲ حکم آن ها برای منطقه آزاد تجار از سوی مجلس ابلاغ شد و به تایید شورای نگهبان رسید. این سه منطقه قبلا منطقه ویژه اقتصادی بودند.

وی درباره منطقه آزاد سرخس توضیح داد: منطقه سرخس از سال ۱۳۷۴ منطقه ویژه شده با تولیت آستان قدس رضوی که اراضی متعلق به آستان بوده و زیربناها و تاسیسات هم با هزینه آستان ایجاد شده است. این منطقه حدود ۵۲۰۰ هکتار محدوده محصورشده و غیرمسکونی دارد.  در این منطقه همچنین فرودگاه وجود دارد؛ یک فرودگاه بین المللی که توسط آستان ایجاد شده است. همچنین فیبر نوری جزو زیرساخت های مناسب در این منطقه است. وزیر راه و شهرسازی همچنین تاکید کردند که ظرفیت ریلی از مقدار فعلی به ۶۰۰۰ تن در روز برسد.

مدیر اجرایی منطقه آزاد تجاری صنعتی سرخس با اشاره به زیربناهای ایجادشده در این منطقه اظهار کرد: کریدور شرق به غرب، جنوب و شمال به اروپا و آفریقا از مرز سرخس از طریق راه آهن صورت می گیرد و ظرفیت بسیار خوبی در حوزه راه آهن وجود دارد. راه آهن این منطقه بین المللی است و به آسیانه میانه وصل می شود؛ برای اتصال به قزاقستان، ترکمنستان، تاجیکستان، چین و روسیه ظرفیت خوبی دارد. در حال حاضر کالا از سرخس به بندرعباس ترانزیت می شود و از آنجا به آب های آزاد راه دارد،   اگر کشورهای آسیانه میانه بخواهند کالایشان را به اروپا ببرند، دروازه این کشورها به آب های آزاد از طریق ایران است.

پوراحمدی با بیان اینکه در این منطقه ۵۰ کیلومتر ریل گذاری شده است، افزود: این موضوع یک حسن دارد که برای حمل کالا، دیگر نیاز نیست قطار عوض شود و می تواند به ریل بین المللی وصل شود که خود این یک ظرفیت بزرگ برای سرمایه گذاری است و دیگر نیازی نیست سرمایه گذار برای این کار هزینه بدهد.

وی با اشاره به ارتباط این منطقه با کشورهای همسایه گفت: با توجه به اینکه در دولت سیزدهم، ارتباط ما با کشور ترکمنستان بهتر شده است و از آنجایی که در ترکمنستان هم منطقه آزاد وجود دارد، از سوی این کشور پیشنهاد شده که منطقه آزاد مشترک با ترکمنستان ایجاد شود. گمرک سرخس با ترکمنستان به دنبال تسهیل صادرات و تجارت است.

مدیر اجرایی منطقه آزاد تجاری صنعتی سرخس درباره بسته های سرمایه گذاری در این منطقه بیان کرد: برنامه ریزی کردیم یک سری بسته سرمایه گذاری آماده کنیم. این فضا برای سرمایه گذاری بسیار مناسب است. قبلا هم منطقه ویژه بوده اما با توجه به اضافه شدن به منقه آزاد، باید فرصت های سرمایه گذاری جدید بررسی شده تا بسته های مناسبی تهیه شود.

پوراحمدی با اشاره به منطقه دوغارون اظهار کرد: منطقه ویژه دوغارون هم از سال ۱۳۸۶ شروع به کار کرده است و بیش از ۷۸۰۰ هکتار اراضی دولتی وجود دارد و دوسوم تجارت ایران با افغانستان از این مرز انجام می شود، هم مرز تجاری و هم مرز مسافری است و روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ کامیون از این منطقه ترانزیت می شود و ترانشیپ هم در این منطقه وجود دارد. با اضافه شدن این منطقه به مناطق آزاد، به دنبال استفاده از ظرفیتی که وجود دارد، ازجمله معافیت مالیاتی و مشوق های دیگر هستیم که می تواند به سرمایه گذاری کمک کند.

وی با بیان اینکه درآمدهای حاصل شده از منطقه آزاد، صرف خود منطقه می شود، گفت: این موضوع باعث رونق منطقه و استان ها می شود و منافعش را خود مردم می برند و نقش مهمی در اقتصاد استان ایفا خواهد کرد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.