| کد خبر: 178486 |

منطقه پنج در نیمه پائیز سال جاری بیشترین سهم معاملات خرید و فروش آپارتمان مسکونی در پایتخت را از آن خود کرده است.گزارش رسمی بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن پایتخت در آبان ماه سال جاری نشان می‌دهد: همزمان با کاهش رشد قیمت مسکن نسبت به ماه‌های گذشته از سال جاری، ابعاد معاملات خرید و فروش نسبت به ماه گذشته و مدت مشابه سال قبل کاهش پیدا کرده است.

تین‌نیوز | 

منطقه پنج در نیمه پائیز سال جاری بیشترین سهم معاملات خرید و فروش آپارتمان مسکونی در پایتخت را از آن خود کرده است. گزارش رسمی بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن پایتخت در آبان ماه سال جاری نشان می‌دهد: همزمان با کاهش رشد قیمت مسکن نسبت به ماه‌های گذشته از سال جاری، ابعاد معاملات خرید و فروش نسبت به ماه گذشته و مدت مشابه سال قبل کاهش پیدا کرده است.

بیش‌تر بخوانید:

مطابق با این گزارش، متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران طی آبان ماه سال جاری به ۹ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسیده است که در مقایسه با ماه ابتدایی پائیز امسال معادل ۶.۶ درصد و نسبت به آبان ماه سال گذشته معادل ۹۱.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. گزارش-های رسمی نشان می‌دهد آبان ماه سال گذشته متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران معادل ۴ میلیون و ۷۹۲ هزار تومان بوده است.

هر چند سرعت افزایش قیمت در در نیمه پائیز امسال در مقایسه با ماه‌های ابتدایی سال گذشته کاهش پیدا کرده اما به نظر می‌رسد تداوم روند رشد قیمت در این بخش، منجر به عقب‌نشینی بخش عمده متقاضیان مصرفی و سرمایه‌گذاری شده است، به طوری حجم معاملات ثبت شده در بخش خرید و فروش در بازه زمانی مذکور، به ۶ هزار و ۹۰۰ فقره رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال گذشته به ترتیب معادل ۲۶.۷ و ۵۳.۶ درصد کاهش را نشان می دهد.

بررسی حجم معاملات خرید و فروش در بازار مسکن طی دوره ها و ماه های مختلف گذشته حاکی از آن است که ثبت این تعداد معامله در یک ماه مشابه ماه‌های شبه تعطیل یعنی فروردین یا دوره‌های حاکمیت رکود در بازار بوده است.

به این معنی که بخش عمده متقاضیان باقیمانده در بازار مسکن، خریدارانی هستند که به دلیل تجهیز خود به اهرم تسهیلاتی صندوق پس‌انداز مسکن یکم توانسته‌اند نسبت به سایر متقاضیان قدرت خرید خود را ارتقا داده و در نهایت برای انجام معامله وارد بازار شوند. با این حال در این وضعیت، منطقه پنج پایتخت با سهم ۱۵.۷ درصدی از کل معاملات منعقد شده در بنگاه‌های املاک، بیشترین قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است.

پس از آن نیز، مناطق ۲ و ۴ به ترتیب با سهم‌های ۹.۴ و ۸.۸ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته است. در مجموع ۷۴.۱ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران طی آبان ماه ۹۷، مربوط به ۱۰ منطقه شهر شامل مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۰، ۱۴، ۷، ۸، ۱، ۱۵ و ۳ بوده و ۱۲ منطقه باقیمانده ۲۵.۹ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی در منطقه ۵ به عنوان منطقه پیشرو در معاملات خرید و فروش مسکن طی آبان ماه سال جاری به ۱۱ میلیون و ۵۳۳ هزار تومان رسیده است. همچنین متوسط قیمت خرید و فروش در منطقه دو در این بازه زمانی معادل ۱۴ میلیون و ۲۸۷ هزار تومان و در منطقه معادل ۹ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان بوده است.

بالاترین سطح متوسط قیمت خرید و فروش مسکن نیز در این ماه به منطقه یک معادل ۱۹ میلیون و ۶۲۹ هزار تومان تعلق داشته است. بررسی گزارش‌های رسمی تحولات قیمتی بازار مسکن پایتخت طی ماه‌های گذشته از سال جاری این موضوع را نشان می‌دهد که اگرچه غالب ماه‌های گذشته منطقه پنج علاوه بر دارا بودن بالاترین سهم از معاملات، رتبه نخست افزایش قیمت ماهانه را نیز از آن خود می‌کرد اما در این ماه منطقه بیشترین رشد متوسط قیمت نسبت به ماه قبل از آن به منطقه ۹ معادل ۱۱۱ درصد اختصاص پیدا کرده است. در مقابل منطقه ۱۹ با ۴۸.۲ درصد رشد قیمت، کمترین میزان رشد قیمت ماهانه را در میان منطقه ۲۲ گانه شهر تهران از آن خود کرده است.

یکی دیگر از نکات جالب تحولات بازار مسکن در نیمه پائیز سال جاری آن است که توزیع حجم معاملات در آبان ماه سال جاری به گونه‌ای بوده است که ۵۴.۵ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی معامله شده‌اند، به طوری که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۶ تا ۷ میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۹.۴ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه‌های قیمتی ۵ تا ۶ میلیون تومان و همچنین ۷ تا ۸ میلیون تومان به ترتیب با سهم‌های ۹.۱ درصد و ۹ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

هفته‌نامه‌حمل‌ونقل

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین