| کد خبر: 265632 |

رشد جمعیت ایران کمتر از متوسط جهانی شد

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل در جدیدترین گزارش خود جمعیت ایران را ۸۹میلیون نفر برآورد کرد و از رشد ۰.۷۱درصدی جمعیت ایران در این سال خبر داد که کمتر از متوسط جهانی بوده است.

تین نیوز

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل در جدیدترین گزارش خود جمعیت ایران را ۸۹میلیون نفر برآورد کرد و از رشد ۰.۷۱درصدی جمعیت ایران در این سال خبر داد که کمتر از متوسط جهانی بوده است.

به گزارش تین نیوز به نقل از تسنیم، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) در جدیدترین گزارش آماری خود اعلام کرد جمعیت جهان در سال میلادی گذشته از 8 میلیارد نفر گذشته است. متوسط رشد جمعیت جهان در این سال 0.8 درصد بوده است.

از اواخر دهه 1980، رشد جمعیت جهان به تدریج کاهش یافته است. این کاهش به ویژه در طول همه گیری کرونا در سال 2020 تشدید شد. در سال 2022 جمعیت در 42 اقتصاد کاهش یافته است از جمله برمودا، چین، آلمان و جامائیکا که همگی در سال 2021 افزایش جمعیت داشتند.

جابه جایی جمعیت از اوکراین به کشورهای همسایه باعث شد برخی از اقتصادهای اروپای شرقی سریع ترین رشد جمعیت را در سال 2022 داشته باشند. میان قاره ها، جمعیت آفریقا سریع ترین رشد را دارد و برخی از اقتصادهای آفریقایی نرخ رشد سالانه بالاتر از 3 درصد را ثبت می کنند.

همچنین 57 درصد از کل جمعیت جهان در سال 2022 شهرنشین بوده اند و 5 نفر از هر 6 نفر در اقتصادهای در حال توسعه ساکن بوده اند.

طی 25 سال گذشته جمعیت جهان 2.1 میلیارد نفر افزایش داشته که تقریباً همه این رشد مربوط به کشورهای درحال توسعه بوده است.

پیش بینی شده است طی 25 سال آینده جمعیت جهان به طور متوسط 1.6 میلیون نفر افزایش یابد.

ایران هفدهمین کشور پرجمعیت جهان با 89میلیون نفر

بر اساس برآوردهای آنکتاد رشد جمعیت ایران در سال گذشته حتی از متوسط جهانی هم کمتر بوده است. جمعیت ایران در این سال تنها 0.71 درصد رشد کرده و به 89 میلیون نفر رسیده است. جمعیت ایران طی سال های 2017 تا 2022 به طور متوسط 0.9 درصد رشد سالانه داشته است و پیش بینی می شود طی سال های 2022 تا 2050 رشد جعیت ایران تنها 0.4 درصد در سال باشد.

با وجود رشد پایین جمعیت، ایران توانسته است موقعیت خود را به عنوان هفدهمین کشور پرجمعیت جهان در سال 2022 حفظ کند. چین با جمعیت 1 میلیارد و 426 میلیون نفری پرجمعیت ترین کشور جهان در این سال بوده است. هند با 1 میلیارد و 417 میلیون نفر و آمریکا با 342 میلیون نفر در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. ویتنام با جمعیت 98 میلیون نفر یک پله بالاتر از ایران و ترکیه با جمعیت 85 میلیون نفری یک پله پایین تر از ایران در رده بندی پرجمعیت ترین کشورهای جهان قرار گرفته اند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.